Arn-temppeliritari

Onko ruottalaisella kuinka todellinen esikuva? Meinaan oliko ristiretkillä ruotsalaisia?
2138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tämän tunnustaa Arn-kirjojen kirjoittaja Jan Guillou itsekin, joten sitä pitää kai uskoa.
Hämmästyttävää on kuitenkin kuinka kaikki muu mitä kirjoissa tapahtuu pitää paikkansa todellisen historian kanssa ja useat niissä esiintyvät ovat todellisia henkilöitä.
Ruotsalaisethan ovat tehneet paljon ristiretkiä, muun muassa Suomeen, mutta tarkoitat varmasti ristiretkiä Palestiinaan ja Temppeliherroja.
Temppeliherrathan olivat hyvin kansainvälinen porukka ja siihen liittyi nuoria miehiä joka puolelta Eurooppaa. Miksei sitten joku ruotsalainenkin. Täytyy vain muistaa, että jäseniksi hyväksyttiin vain aatelisnuoria, joten Arn Magnussonia niillä perusteilla kuin kirjassa ei olisi hyväksytty.

Äänestä
  • Jan Guillou kertoo, että hän sai idean Arn Magnussonnista sillä tavalla, että hän näki eräässä Keski-Ruotsissa, keskiajalla rakennetussa kirkossa, koristuksia, jotka hänen mielestään muistuttivat niitä, joita myös Temppeliherrat aikoinaan levittivät ympärilleen. Siitä hän sai idean, että mitä jos ruotsissakin olisi elänyt ristiritareita ja teki siitä kokonaisen kirjasarjan.
    Siis mahdollista, mutta ei koskaan todistettu todeksi.
    Niille jotka eivät ole lukeneet, niin lukekaa ihmeessä. Suomestakin (Hämeen kapinasta) niissä kerrotaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaapa kirjoitti:

Onko ruottalaisella kuinka todellinen esikuva? Meinaan oliko ristiretkillä ruotsalaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu