Kuvitellaan, että nimeni on Maija Meikäläinen ja liityn suomi24:jäseneksi, saan näin oman s-postiosoitteen. Käyttäisin esim. nimimerkkiä "maya," eli s-postini olisi [email protected].
Haluaisin laittaa jollekin s-postia vain nimimerkillä, ilman että oikea nimeni "Maija Meikäläinen" näkyy missään.
Meinaan vaan kun laiton nimimerkilläni eräälle ihmiselle postia ja tarkoitus oli että todella VAIN nimimerkkini näkyisi, niin helvatto! Siellähän se pollisteli minun oikeakin nimeni ensin! Gaaaa, auttakaa!
Haluaisin laittaa jollekin s-postia vain nimimerkillä, ilman että oikea nimeni "Maija Meikäläinen" näkyy missään.
Meinaan vaan kun laiton nimimerkilläni eräälle ihmiselle postia ja tarkoitus oli että todella VAIN nimimerkkini näkyisi, niin helvatto! Siellähän se pollisteli minun oikeakin nimeni ensin! Gaaaa, auttakaa!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hieman epäselvästi ilmaisin asian...
Siihen nykyiseen s-postiisi et pysty enään vaikuttamaan, sitä ei pysty muuttaamaan, nimesi on ja pysyy sinä, mutta...
Vinkki seuraavaan nimimerkkiäsi varten, kirjoita siihen missä kysytään etunimeä ja sukunimeä ihan mitkä nimet tahansa kunhan et oikeita virallisia nimiäsi, ihan keksitty, mutta mieti tarkoin mitkä sillä ne näkyvät aina vastaanottajalla.
Tällöin s-postissasi näkynevät se keksittynimi että nimimerkkisi, esmeks... Maija Meikäläinen [email protected]
Olikohan nyt ymmärrettävässä muodossa tämä kirjoitukseni, toivottavasti...
minulle viestinsä laittaneet onnistuvat piilottamaan etu-ja sukunimensä? Ei näy kuin pelkästään nimimerkki tyyliin "[email protected]" , "[email protected]" ,
"[email protected]"...jne tai mitä näitä nyt onkaan?
Neuvo vielä, ole kiltti!
asetuksista pystyy muuttamaan.
tunari, neuvokaa nyt kuin tunarille ainakin, kiltit!
tuota neuvoani, tosin minä olen tuolla tavoin luonut s-postiosoitteeni, mutta toisinkin sen voi tehdä mutta...
Minä en ala neuvomaan, siitä kun on jo niin pitkä aika kun loin erään s-postiosoitteen toisella tavoin, ehdotankin...
Että käyt kysymässä neuvoja tuolta suomi24 s-postipalstalta, sellainenkin muistaakseni on, tietokonepalstalta pitäisi löytyä.
Kirjaudu ensin sisään S24:lle, että nikkisi näkyy sulle. Tule vaikka tänne huuhaapalstan etusivulle ja klikkaa oikealla ylhäällä nikkisi vieressä olevaa linkkiä "Omat palvelut".
Sieltä avautuu sivu, jossa on ylhäällä linkki "Muuta henkilökohtaisia tietoja". Klikkaa sitä linkkiä ja pääset sivulle, missä voit muuttaa oman nimesi vaikka omaksi nikiksi tai miksi vaan. Tallennat sitten muutokset sieltä alhaalta.
Kokeile, ei ole vaikeeta.
ei minulle kuulu mutta...
Aikoinaan minulle kävi samanmoinen fiba kuin tälle aloittajalle ja yritin kaikkea mahdollisia keinoja että olisi saanut nimeni tuosta s-postiosoitteessa vaihdettua ja nyt sinun viestiisi, elikkäs...
Tuoltahan pystyy vain vaihtamaan henkilökohtaiset tiedot muuksi, mutta käsittääkseni se ei vaikuta s-postiosoitteeseen, itseasiassa yhdellä s-postiosoitteellani sitä kokeilin ja minä en onnistunut, mietin...
Pystyykö s-postiosoitteen sitä vastaanottajalle näkyvää alkuosaa vaihtamaan?
aloittaja sitä, että kun hän lähettää sähköpostia, niin vastaanottaja näkee lähettäjän sähköpostiosoitteen lisäksi myös lähettäjän nimen. Sen lähettäjän nimenhän voi muuttaa, ei nikkiä, eikä sähköpostiosoitetta. Siis tuon "Maija Meikäläisen" voi käydä muuttamassa, mutta ei nikkiä eikä sähköpostiosoitetta.
erilaisempi ongelma kuin aloittajalla, nimeni oli s-postiosoitteena, nimimerkki kyllä siinä joka näkyi vastaanottajalle, miten onnistuinkin niin sen saamaan... :)
Enempää tästä asiasta, hyvät yöt...
minä, aloittaja-poloinen! Ja yleensäkin, miten ihmeessä joku saa laitettua s-postia pelkällä nimimerkillä mistä tahansa? On kaiken maailman jippiitä ja saunalahteä ja dna:ta ja kotiporttia ja luukkua ja sen edessä pelkkä nimimerkki! Minä jos yritän, niin hyvä ettei rippikuva, kelakortti ja kengännumerokin näy.
Suomi 24:n postiasetuksista löytyi neuvo. Oma nimi pitää poistaa suomi24IMAP-tililtä. Sinne pääsee postilootan asetukset-napin kautta. Puh ja huh. Vihdoinkin anonyymi! Terv. Lassi Liimatainen.