Luottohäiriömerkinnästä

Kysyn vaan ihan mielenkiinnosta, että lasketaanko aika, jolloin luottohäiriömerkintä näkyy rekisterissä siitä, kun velka on maksettu vai siitä kun merkintä on tullut?
2695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

on tullut. saat kirjeen asikastieto oy:ltä ja siinä on pvm. luottohäiriö laadusta riippuen sitten aika on 2-4 vuoden välistä.

Äänestä
  • Jos on luottotiedoissa merkintä, ja aika jolloin se menee vanhaksi menee umpeen, eikä maksua ole vielä kokonaan suorittanut, niin alkaako se 2 vuotta alusta? Vai meneekö merkintä heti pois kun velan on maksanut jos on yli sen 2 vuotta mennyt?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MiiMiiMiii kirjoitti:

Kysyn vaan ihan mielenkiinnosta, että lasketaanko aika, jolloin luottohäiriömerkintä näkyy rekisterissä siitä, kun velka on maksettu vai siitä kun merkintä on tullut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu