Mikko Reponen (Viipurin profeetta)

Mikko Reponen,
Suomen kohtalovuosien profeetta.

”Sillä ei Herra, Herra, tee mitään ilmoittamatta salaisuuttaan palvelijoillensa profeetoille” (Aamos. 3:7).
--
Eri aikoina Suomenkin kansan keskuudessa on ollut profeettoja, jotka ovat ennustaneet tulevista tapahtumista.
Tällainen profeetta oli mm. Viipurissa ennen sotia toiminut kalakauppias MIKKO REPONEN.
Hän julisti ennen talvisotaamme Viipurin tuomiokirkossa kovalla äänellä: ”Tulee sota ja vuoden kuluttua on tämä temppeli raunioina”. Niin tapahtuikin! Sanomaan liittyi myös voimakas kehoitus parannukseen.

Jätettyään kalakauppiaan ammattinsa v. 1932 hänestä tuli kokonaan evankeliumia julistava saarnamies. Samoihin aikoihin hän alkoi saamaan ihmeellisiä näkyjä, joissa näytettiin oman kotikaupungin tuho useina eri näkyinä. Saamansa viestit hänen oli rohkeasti julistettava julkisilla paikoilla mm. kirkoissa, vastustuksesta huolimatta.

Mikko Reponen oli nöyrä ja vaatimaton Jumalan palvelija, joka sai olla siunaukseksi koko kansallemme. Hänen julistuksensa oli elävää ja kohtikäyvää. Häntä kuunneltiin katkeroitumatta silloinkin, kun hän puhui ihmisten synneistä, kuten pyhäpäivän rikkomisesta ja kiittämättömyydestä. Kaiken sanoman takana vaikutti jumalallinen rakkaus.

Sodan tuomat koettelemukset käänsivät monien sydämet Jumalan puoleen. Ahdistusten keskellä rukoiltiin Jumalalta apua ja johdatusta kansallemme aina presidentin (Kyösti Kallio) linnasta alkaen. Erityisesti sodan jälkeiset vuodet olivat hengellisen herätyksen aikoja.
--
Miten on tänään, kun elämme vielä paljossa yltäkylläisuuden aikoja. Olemmeko unohtaneet Jumalan, jolta ”jokainen hyvä anti ja jokainen täydellinen lahja tulee” (Jaakob.1:17)? Miten on meidän kiitollisuutemme kanssa?
--
1.
Herää, Herran seurakunta
lähellä ja kaukana!
Huuto "Katso, ylkä saapuu!"
kohta on jo kaikuva.
Herää taistoon, vaivannäköön,
rakkauteen, elämään.
Rohkeuden suo hän sulle,
ostetulle verellään.

2.
Herää ylistämään Herraa!
Armon sade lankeaa.
Hengen lahja virran lailla
janoavat virvoittaa.
Maasta maahan Herran sana
niin kuin liekki etenee,
sytyttäen, lämmittäen
sydämiä valaisee.
Virsi 148:1,2
--
PS.
Mikko Reponen kuoli vuonna 1951 Härmän parantolassa alle 60 vuoden ikäisenä. Hänet on haudattu Ylihärmän kirkon hautausmaahan. Erään karjalaisjärjestön avulla haudalle on pystytetty muistomerkki.

Enemmän MIKKO REPOSESTA:
http://groups.msn.com/Kaikuluotain/juttuluuri.msnw?action=get_message&mview=0&ID_Message=12224&LastModified=4675449341918904134&all_topics=1

10

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samanlainen kuin Helena Konttinenkin, joka saatanallisessa hurmoksessa,
      tietäjähengen avulla ihmisparkojen syntejä paljasti. Saman hengen avulla
      Reponenkin Viipurin tuhon ennusti.

      Jos hän olisi ollut oikea profeetta, ei Saatanan henkesi olisi antanut
      sinun täällä hänestä mitään kirjoittaa.

      Jos haluat kuulla lisää perusteluja, niin pyydä.

      • Tapion ystävä

        ei tarvita eikä pyydetä.


      • Ved.2

        ensin oma raju eksymyksesi Helena Konttisen suhteen! Sanoit kerran perustelussasi, että kun se oli niin samanlainen kuin sinunkin. Olet siis ollut ihan samassa demonihengessä, kuin Helenakin. Pitäisi olla ensin todistus siitä, että miten siitä olisi päästy pois! Mutta sitä todistusta et ole koskaan julki tuonut. Se totuus Teuvo! Itse kyllä huomasin tuon luettuani sen kirjan. Ja sitä sinä olit minullekin juuri tuputtamassa, eksytystä. Sinulla ei ole kanttia arvostella tuolta pohjalta, kun itse olet toden näköisesti ihan samanmoisessa koukussa. Muoto ja syötti vaan vaihtuu.


    • PROFETOIMINEN

      Profetoiva puhuu ihmisille Jumalan puolesta kehoitukseksi ja lohdutukseksi (1.Kor.14:3). Profetoimiseen voi liittyä myös ennustusta tulevista tapahtumista. Raamattu liittää sen yhteyteen vaatimuksen armolahjan arvostelemisesta (1.Kor. 14:29).

      Kaikki profetoiminen on vajavaista (1. Kor. 13:9).
      Jumalalta tulleeseen sanomaan liittyy samalla ihmisessä olevaa sielullisuutta, vaikka sanoma muutoin olisikin pääasiallisesti oikea ja opillisesti raitis.
      Mitään profetiaa ei tule asettaa Jumalan Sanan rinnalle tai sen yläpuolelle.
      --
      Väärät profeetat ovat saaneet aikaan suurta vahinkoa seurakunnissamme.

      5.Moos.8:20-21
      --
      18:20 Mutta profeetta, joka julkeaa puhua minun nimessäni jotakin, jota minä en ole käskenyt hänen puhua, tahi puhuu muiden jumalien nimessä, sellainen profeetta kuolkoon.'

      18:21 Ja jos sinä ajattelet sydämessäsi: 'Mistä me tiedämme, mikä sana ei ole Herran puhetta?' niin huomaa:
      18:22 kun profeetta puhuu Herran nimessä, ja kun se, mitä hän on puhunut, ei tapahdu eikä käy toteen, niin sitä sanaa Herra ei ole puhunut; julkeuttaan se profeetta on niin puhunut; älä pelkää häntä."

      • Tapion ystävä

        tuot esille

        - profetia voi olla voimakastakin, mutta sen suunta on ihmisille kuitenkin kehotukseksi, rakennukseksi, oikeaan ohjaukseksi, lohdutukseksi ja luottamukseksi Jumalaan.
        - profetoiminen on vajavaista
        - profetiat on koeteltava Jumalan sanalla
        - profetia ei voi käydä yli eikä ohitse Jumalan sanan
        - joskus vasta pitkä aika osoittaa jonkun profeetan Jumalan profeetaksi ja profetian Jumalalta tulleeksi profetiaksi.

        Kiitos Jumalalle, että hän on voinut käyttää työkalunaan kyseistä ihmistä aikanaan. Suokoon Jumala meille tänäkin päivänä opastusta oikeaan valitsemiensa työkalujen kautta. Kiitos olkoon siis yksin Herran Jeesuksen. Kiitos Hänelle myös Tapiosta, läheisestä.


      • Kylväjäkalle

        vielä tutustunut kyseiseen henkilöön. Aion sen pian tehdä.

        Mutta profeetoista puheenollen, tai niistä, joilla on profetoimisen armolahja, kun ovat mm. rukoillessamme saaneet hengessä (tai muulloinkin)
        profetiaa, ilmestyksiä, näkyjä, tiedon sanoja, ei niissä ole ollut yhtään sielullisuutta, koska ne tulevat Jumalan hengessä. Vajavaisuus ei kokemukseni mukaan ole ollut mm. sielullisuutta. Kaikki on koeteltu Jumalan sanalla ja Hengellä. Ja sitä ei voi tehdä kuin absoluuttisesti hengelliset ihmiset, jotka ovat puhdistautuneet kaikesta lihan ja hengen saastaisuuksista. He ovat myös juoneet samasta hengellisestä kalliosta. Heitä siis yhdistää sama Jumalan Henki.

        Olen kyllä kuullut paljon "profetioita", jotka ovat olleet lähtöisin tietäjähengistä. Ero raittiiseen voi olla hiuksen hieno. Täytyy olla mm. henkien erottamisen armolahja, jota on terävöitetty hyvin tarkaksi.

        En siis ottanut vielä ollenkaan kantaa mainitsemaasi profeettaa koskien. Mielenkiinnolla luen hänestä.


    • nykyajassakin

      eräs jonka profetiat toteutuu kokoajan, ja monet on jo tapahtunut on David Wilkerson.
      Nämä voit lukea kirjastaan nimeltä NÄKY joka ilmestyi jo vuonna 73.

      • mainitun kirjan

        ja ihmetellä täytyy, miten hyvin siinä olevat profetiat ovat alkaneet toteutua.
        David Wilkerson on Jumalan käytössä oleva profeetta.


      • ArttuB
        mainitun kirjan kirjoitti:

        ja ihmetellä täytyy, miten hyvin siinä olevat profetiat ovat alkaneet toteutua.
        David Wilkerson on Jumalan käytössä oleva profeetta.

        Jaa... onpa tulintaa ettei suorastaan toiveajattelua. Hyvää jatkos vaan itse kullekin.


      • Kylväjäkalle

        mielestäni väärä profeetta. Hänen saarnansakin ovat hyvin sielullisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe