Uskonnot on..

Vanhoihin tarinoihin, myytteihin, uskomuksiin, vertauskuviin ja jopa satuin perustuvia oppirakennelmia jotka ovat saanneet vaikutuksensa eri kulttuureista-eri aikoina.
Ja näitä yhdistelemällä on aikojen kuluessa syntynyt ns, "Pyhiäkirjoja".
Ainakin ns, yksijumaluusopit nojaavat uskonkäsityksensä tälläisiin väitettyjen "Jumallan ilmoituksia" sisältäviin perusdokumentteihin ja tunnustuskirjoihin, mm, Kristityt, Juutalaiset,Islam ym.

Näitä on sitten käytetty oppien levittämiseen monin keinoin niinkuin historia on meille opettanut, käännyttäen josku jopa väkivalloin.

Toisin kuin tieto kirjat, joita uudistetaan tiedonmuuttumisen tai lisääntynisen seurauksena, uskonnon perusdokumenttejä ei juurika ole muutettu muutoin, kuin silloin, jos opista on tullut riitoja tulkinnasta, ja keisarien tai paavien mahtikäskyillä muutokset on ollut pakko suorittaa.
Asiat,tarinat,kertomukset jne ovat pysyneet muuttumattomina vaikka ne eivät enää vastaisikaan vallitsevaa tietämystä kuten esm, Raamattu nykyisin tekee.
Se on johtanut "totuus" jakson ja "tulkinta" jakson jälkeen nykyiseen yleiseen selittely tarpeeseen, ainakin Raamatun kohdalla.
Tosin näitä tulkitsijoita ja selitys liikkeitäkin on syntynyt uusia paljon.
Mutta joka tapauksessa tätä ennen totuutena pidettyä tietoa, vaikkiei se varsinainen tietokira ole ollutkaan, on nykyisin ollut pakko selitellä, että "Jumalan totuudet" pysyisivät edes jotekin uskottavina.
Onhan kuitenkin kyseessä opin perusta.

Tämä on johtanut myös uudempien uskonnollisten liikkeiten perustamisiin, joissa oppeja on yhdistelty ja kirjoiteltu uudelleen.
Näitä ovat esm, eräät teosofiset, antroposofiset-liikkeet, myös scientolokia, New Age, spiritualistit ja parapsykologit voisi mainita.
Joissakin näissä on kristittyjen ja itämaisia uskoja yhdistetty ja näin muodostettuja oppeja alettu levittää myös suomessa.
Myös Buddhismi ja Hare krsna - liike on saanut jalansijaa meilläkin.

On siis mistä valita, kukin tarpeensa mukaan.
Tarvetta on tuntunut olevan, miksi?
Siihen voi itse kukin vastata, mitkä ovat omat tarpeet ja minkä takia.

Osa syynä voi olla yhteikunnan kultturin muuttuminen,tai ns, kultuurievoluuttio jossa tiedon siirto tapahtuu tai pitäisi tapahtua, ja tietysti henkilökohtaiset syyt joissa usein on kyllä mukana elämän kriisielementtit.

Joissakin maissa tämä vapaa tiedonsiirto on estetty tai vaikeasti saatavissa ja näin "uskonnollinen tieto" on virallista siksi hyvin säilynyt tai jopa lisääntynyt ja selittää uskonnon voimakkaan vaikutuksen näissä maissa.

Suomessa tiedonsaanti on vapaata ja sitä on saatavissa helposti.
Siitä huolimatta lähes kaikki kuuluvat johonkin uskonnolliseen liikkeeseen.
Kertooko tämä sen että uskonnon tarve on niin suuri, vai siitä että tiedon siirtoa ei tapahdu tai se tapahtuu hitaasti?
Mikä saa ihmiset mielummin uskomaan "tietoon" eli uskomuksiin ja oppiin joka on loogisesti ja tiedollisesti täysin nykytietämyksen vastaista, mielummin kuin täysin perusteltuun ja tutkittuun tietoon?

Ainakin osa uskonnollisesta liikkeestä näyttää käyvän "sotaansa" uskontonsa puolustamiseksi ja sen oikeaksi todistamiseksi, keinoja kaihtamatta.
Niihin kuuluu asioiden vääristely, valehtelu ja psykososiaaliset painostuskeinot, jopa uhkailut jne.
Myös ns, valtion kirkot ovat panostaneet näkymiseen valtakunnallisissa tiedoitusvälineissä yhä enemmän, onko kysymys rahasta ja vallasta jossa yksilöä käytetään hyväksi, josku törkeälläkin tavalla.
Tästähän meillä on esimerkiksi Uskovaisten tuki: järjestön tarve esimerkkinä.

Meillä siis syötetään uskonnollisia oppeja samanaikaisesti kuin ns, virallisen, eli kouluopin kanssa .
Uskonnopakkoa ei ole mutta koulupakko on.
Silti lähes kaikki lapset ja koululaiset joutuvat eritahoilta tulevan uskonnollisen opin piiriin, kotona, leikkikouluissa, kouluissa, rippileireillä ja yms:sa.
Ei ihme jos ongelmia syntyy, ristiriitaisen tiedon omaksumisessa, kumpaakin olisi uskottava ja kuitenkaan yhteiskunta ei näytä noudattavan kumpaakaa.
On siinä lapsella ja vähän vanhemmillakin ristiriitainen olo, mihin uskoa kun ristiriita on ilmeinen.
Voi vain kysyä minkäverran tämä aiheuttaa ahdistusta, onko kenelläkään esimerkkejä?

Minusta taikauskon poistamiseen ei ole muuta keinoa kuin näitten ikivanhojen uskomuksien paikkaansapitämättömyyksien ja valheiden esiin tuominen, niiden osoittaminen pelkäksi uskonvaraisiksi väitteiksi ja tämän tiedon siirtäminen uusille sukupolville.
Tämä on mielestäni ainoa keino ihmisen tietoisuuden lisäämiseen ja vahvistumiseen ja ymmärtämisessä, itsestään, luonnosta, ja maailmankaikkeudesta, mitä se on miten se toimii ja miksi näin on.
Vai tätä kautta voi lötää itsensä, päästä turhista peloistaan ja vahvistaa psyykettään ilman valheellista yliluonnollisen uskomista.
On uskallettava elää todellisuudessa todellisessa maailmassa ilman henkien ja haamujen pelkoja tai tuomituksitulemisen tai jälleensyntymisen uhkaa tekojensa takia, tai palkkion toivossa.
On jopa uskallettava kuolla kun sen aika on.
Elämä on todellista ja todellisuudessa on elettävä, kukin kykynsä mukaan, on turha maksaa siitä lupauksia antaville ikuisenelämän kauppitsioille, elämän "helppoheikeille".

Tämän todellisuuden ymmärtämisen siirtämiseen pitäisi jokaisen järkevän loogisesti ajattelevan ja tiedonmomaavan tehdä voitavansa kulttuurievoluuttiossa, koska valtiovalta on viellä suurelta osaltaa nähin vanhoihin oppeihin tukeituneiden käsissä ja ylläpitää tätä "kahden" erilaisen opin systeemiä pustyssä.
39672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Haluatko sinä kenties kansallis-sosialistisen
valtion missä ei omia mielipiteitä saa olla
vai mitä sinä vouhotat kakistele ulos vaan
että me muutkin sitten tietäisimme mitä sinä
oikein tarkoitat.

Äänestä
  • jossa ei usko tai uskomukset kuulu valtion tuki piiriin, eikä uskonnot tai uskomukset näyttele mitään osaa valtion päätöksien tekemisessä.
    Ja ennenkaikkea ettei niitä opeteta tai ylläpidetä niissä laitoksissa jotka nauttivat valtion tukea.
    Kannatan demokratiaa, mutta valto ei mielestäni voi osallistua kahden vastakkaisen tiedon opettamiseen tai tukemiseen.
    Mielestäni myös koulujen oppikirjat tulisi olla parhaita senhetkisen tiedon tietokirjoja.

    En estäisi ketään harjoittamasta uskontoaan mutta vaikka se onkin mahdotonta lasta tulisi varjella kuitenkin henkiseltäkin väkivallalta.
    Samoin eri lahkot pitäisi saada edes noudattamaan suomen lakeja jos ei niitä saada kuriin, niin sitten vaikka kieltämällä pahimmat "rosvolahkot".
    Samoin kaikki uskonnolliset etuoikeudet pitäisi kieltää.
    Vaikka uskovaisilla olisiki velvollisuuksia uskoaan kohtaan, olisi heillä myö velvollisuudet valtiota kohtaan, ei pelkästään oikeuskia.
    Tässä vähän alkuun.
    Miksi muuten uskoon tarvitaan rahastavat tai veroja kantavat instituutiot, eikö uskovaiselle riitä oma suhteensa Jumalaansa, vaiko tarvitaanko siinä aina joku uskonvahvistaja välissä?

    Äänestä

  • Juuri siihen omien mielipiteiden esiin tuomisen salliminen, salailun ja valehtelun lopettaminen oli tuon kirjoituksen tarkoitus, eikös vain?
    Yritäpä sinäkin lukea muuta kuin raamattua välillä.
    Kun uskonnot hallitsee liikaa niin syntyy juuri sellainen maailma, missä ei omia mielipiteitä asioista luoda tai voi tuoda julki vaan otetaan "viisaus" vastaan ja eletään sen mukaan narisematta.

    Äänestä

  • Fred kirjoitti:

    Juuri siihen omien mielipiteiden esiin tuomisen salliminen, salailun ja valehtelun lopettaminen oli tuon kirjoituksen tarkoitus, eikös vain?
    Yritäpä sinäkin lukea muuta kuin raamattua välillä.
    Kun uskonnot hallitsee liikaa niin syntyy juuri sellainen maailma, missä ei omia mielipiteitä asioista luoda tai voi tuoda julki vaan otetaan "viisaus" vastaan ja eletään sen mukaan narisematta.

    Minkälaisessa maailmassa haluat elää !
    tarjoa jotain mallia äläkä niuhota !
    vai onko liian yksinkertainen kysymys ;) .

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    jossa ei usko tai uskomukset kuulu valtion tuki piiriin, eikä uskonnot tai uskomukset näyttele mitään osaa valtion päätöksien tekemisessä.
    Ja ennenkaikkea ettei niitä opeteta tai ylläpidetä niissä laitoksissa jotka nauttivat valtion tukea.
    Kannatan demokratiaa, mutta valto ei mielestäni voi osallistua kahden vastakkaisen tiedon opettamiseen tai tukemiseen.
    Mielestäni myös koulujen oppikirjat tulisi olla parhaita senhetkisen tiedon tietokirjoja.

    En estäisi ketään harjoittamasta uskontoaan mutta vaikka se onkin mahdotonta lasta tulisi varjella kuitenkin henkiseltäkin väkivallalta.
    Samoin eri lahkot pitäisi saada edes noudattamaan suomen lakeja jos ei niitä saada kuriin, niin sitten vaikka kieltämällä pahimmat "rosvolahkot".
    Samoin kaikki uskonnolliset etuoikeudet pitäisi kieltää.
    Vaikka uskovaisilla olisiki velvollisuuksia uskoaan kohtaan, olisi heillä myö velvollisuudet valtiota kohtaan, ei pelkästään oikeuskia.
    Tässä vähän alkuun.
    Miksi muuten uskoon tarvitaan rahastavat tai veroja kantavat instituutiot, eikö uskovaiselle riitä oma suhteensa Jumalaansa, vaiko tarvitaanko siinä aina joku uskonvahvistaja välissä?

    vaikea on sovittaa nykypäivään , koska ateistit
    pitävät kiinne omasta kannasta ja uskonnolliset
    yhteisöt ja viralliset kirkkokunnat omista
    kannoistaan eikä kukaan tosissaan halua sovitella
    näitä ristiriitoja , lisäksi suomessa on oikeus
    sitoutua aattelisiin yhteisöihin ja uskonnollisiin
    yhteisöihin joten toimenpiteet menisivät perus-
    tus lain uudistamisen puolelle joka on hyvin hidas
    toteuttaa , joten itse pidän tätä nykyistä mallia
    ihan toimivana jossa suuria puutteita ei ole
    nähtävissä ja jos haluaa vaikuttaa tämän kaltaisiin asioihin niin silloin kannattaa osalllistua itse toimintaan poliittisilla aree-
    noilla missä päätökset tehdään , samalla kuitenkin
    pitää muistaa että on myös olemassa kansain-
    väliset sopimukset joidenka muuttaminen on vielä
    vaikeampaa , että jatketaan toistaseksi näin ,
    uskonnon pakkoopetus on jo lopetettu .

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    vaikea on sovittaa nykypäivään , koska ateistit
    pitävät kiinne omasta kannasta ja uskonnolliset
    yhteisöt ja viralliset kirkkokunnat omista
    kannoistaan eikä kukaan tosissaan halua sovitella
    näitä ristiriitoja , lisäksi suomessa on oikeus
    sitoutua aattelisiin yhteisöihin ja uskonnollisiin
    yhteisöihin joten toimenpiteet menisivät perus-
    tus lain uudistamisen puolelle joka on hyvin hidas
    toteuttaa , joten itse pidän tätä nykyistä mallia
    ihan toimivana jossa suuria puutteita ei ole
    nähtävissä ja jos haluaa vaikuttaa tämän kaltaisiin asioihin niin silloin kannattaa osalllistua itse toimintaan poliittisilla aree-
    noilla missä päätökset tehdään , samalla kuitenkin
    pitää muistaa että on myös olemassa kansain-
    väliset sopimukset joidenka muuttaminen on vielä
    vaikeampaa , että jatketaan toistaseksi näin ,
    uskonnon pakkoopetus on jo lopetettu .

    ensimmäisessä kirjoituksessahan ei mainittu mitään, lakien tai yhteiskunnan muuttamisesta.
    Kysymys on enempikin siitä, mitä tietoa siirretään lapsillemme ja tuleville sukupolville.
    Jatketaanko kahden toisistaan poikkeavan ja ristiriitaisen tiedon opettamista ja mitä siitä seuraa.
    Minusta valheen opettaminen ei johda mihinkään järkevään lopputulokseen.

    Äänestä

  • .pp. kirjoitti:

    ensimmäisessä kirjoituksessahan ei mainittu mitään, lakien tai yhteiskunnan muuttamisesta.
    Kysymys on enempikin siitä, mitä tietoa siirretään lapsillemme ja tuleville sukupolville.
    Jatketaanko kahden toisistaan poikkeavan ja ristiriitaisen tiedon opettamista ja mitä siitä seuraa.
    Minusta valheen opettaminen ei johda mihinkään järkevään lopputulokseen.

    Lakien muutosta siinä jokatapauksessa tarvitaan sillä järjestäytynyt yhteiskunta eli suvereenit valtiot ( esim. eurooppa tai pohjoismaat )
    toimii vain tällä tavoin , täten olemme itse
    rakentaneet tämän yhteiskunnan , näin se toimii
    ja kaikki sivistyneet valtiot ja viralliset ja
    epäviralliset instituutiot seuraa tämän kaltai-
    sia asioita pitkin maailmaa ja toisaalta
    valheen erottaminen totuudesta on liian haas-
    teellinen tehtävä nyky-ihmiselle glopaalissa
    mielessä , kun emme pysty sopimaan pienempiäkään
    riitoja tai näkemyseroja kuten itsekkin olet
    varmasti havainnut (esim. nämä internet sivustot)
    asian ydin on aina ollut sen yhden Auktoriteetin
    hyväksyminen yhteisesti , vaikka olen niin kutsuttu uskovainen minä näen että vain avoin
    keskustelu vie lopulta oikeaan tulokseen minkä
    kaikki voi hyvillä mielin itsellään hyväksyttää.

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    Lakien muutosta siinä jokatapauksessa tarvitaan sillä järjestäytynyt yhteiskunta eli suvereenit valtiot ( esim. eurooppa tai pohjoismaat )
    toimii vain tällä tavoin , täten olemme itse
    rakentaneet tämän yhteiskunnan , näin se toimii
    ja kaikki sivistyneet valtiot ja viralliset ja
    epäviralliset instituutiot seuraa tämän kaltai-
    sia asioita pitkin maailmaa ja toisaalta
    valheen erottaminen totuudesta on liian haas-
    teellinen tehtävä nyky-ihmiselle glopaalissa
    mielessä , kun emme pysty sopimaan pienempiäkään
    riitoja tai näkemyseroja kuten itsekkin olet
    varmasti havainnut (esim. nämä internet sivustot)
    asian ydin on aina ollut sen yhden Auktoriteetin
    hyväksyminen yhteisesti , vaikka olen niin kutsuttu uskovainen minä näen että vain avoin
    keskustelu vie lopulta oikeaan tulokseen minkä
    kaikki voi hyvillä mielin itsellään hyväksyttää.

    on tiedon siirtoa, ja meillähän ei ole sinänsä virallista, tunnustuksellista uskonnonopetusta enää kouluissa.
    Vanhemmat tietysti päättävät minkälaisen uskonnon opettavat,tai ovat opettamatta.
    Ei siihen mitään lakia tarvitse muuttaa.
    Mutta tietysti verotuslait ovat eduskunnan päätettävissä.

    Toisaalta se on myös päättänyt mitkä ylilunnolliset uskonnot ovat ns, "virallisia" uskontoja, eli pistänyt uskonnot jonkinlaiseen paremmuusjärjestykseen.
    Entäpä jos kävisi niin, että nämä viralliset uskonnot vaihdettaisiin, tai niitä lisättäisiin?

    Kysymys on myös siitä voiko valtiovalta päättää siitä mikä on se oikea uskonto jota on tuettava?

    Keskusteluhan tässä on tarkoituskin herätellä.

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    on tiedon siirtoa, ja meillähän ei ole sinänsä virallista, tunnustuksellista uskonnonopetusta enää kouluissa.
    Vanhemmat tietysti päättävät minkälaisen uskonnon opettavat,tai ovat opettamatta.
    Ei siihen mitään lakia tarvitse muuttaa.
    Mutta tietysti verotuslait ovat eduskunnan päätettävissä.

    Toisaalta se on myös päättänyt mitkä ylilunnolliset uskonnot ovat ns, "virallisia" uskontoja, eli pistänyt uskonnot jonkinlaiseen paremmuusjärjestykseen.
    Entäpä jos kävisi niin, että nämä viralliset uskonnot vaihdettaisiin, tai niitä lisättäisiin?

    Kysymys on myös siitä voiko valtiovalta päättää siitä mikä on se oikea uskonto jota on tuettava?

    Keskusteluhan tässä on tarkoituskin herätellä.

    me itse olemme se "valtio valta" sanan laveassa
    mielessä ei pidä olettaa että päätökset syntyvät
    itsestään vaan jonkun pitää päättää ,käyttää
    valtaa ja kantaa vastuuta ja ottaa seuraamukset
    vastaan tässä asiassa josta on jo kiistelty
    3500 vuotta pitkin maailmaa , yhteiskunta missä
    kaikki olisivat niinsanotusti omanonnensa seppiä
    ei toistaseksi ole mahdollista sillä on niin
    kutsutut erityisryhmät jotka eivät selviydy
    ilman toisten kansalaisten apua joten niin me
    joudumme odottelemaan vielä "ehkä" hetken tai
    kaksi , tiedon puute tai täsmällisyys ei ole
    ajankohtainen,tässä on kysymys kenen tieto
    ja näkemys on oikea eli "tosi" ja sitä ei kyetä
    ratkaisemaan rauhanomaisin keinon mikä on tie-
    tysti hyvin valitettavaa sillä päätökset jotka
    ovat henkisesti väkivaltaisia ovat myös
    rikollisia sekä laittomia , paras tapa on toimia
    vastuullisesti ja oikeuden mukaisesti kaikkia
    ihmisryhmiä kohtaan siis väsyttämällä ihmiset
    kyllä sitten ajan kanssa taipuu yhteisen hyvän
    saavuttamiseksi jos taipuu , tämä aihe on
    maailmankaikkeuden vaikein minkä tiedät myös
    jo valmiiksi mutta kannattaa toki yrittää
    jatkaa sillä onhan sekin ihan mukava asia ,
    minä toivon että se ratkeaa niin pian kuin
    mahdollista että voisi siirtyä tärkeinpiin
    kysymyksiin tämän henkisen ilmapiirin tiimoilta
    sillä totuus on muualla ja sen voi ottaa vastaan
    jos haluaa , eli pidä räpylä valmiina ja ota
    koppi ;).
    ps. päivien päästä minä tulen ja kerron....?

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    me itse olemme se "valtio valta" sanan laveassa
    mielessä ei pidä olettaa että päätökset syntyvät
    itsestään vaan jonkun pitää päättää ,käyttää
    valtaa ja kantaa vastuuta ja ottaa seuraamukset
    vastaan tässä asiassa josta on jo kiistelty
    3500 vuotta pitkin maailmaa , yhteiskunta missä
    kaikki olisivat niinsanotusti omanonnensa seppiä
    ei toistaseksi ole mahdollista sillä on niin
    kutsutut erityisryhmät jotka eivät selviydy
    ilman toisten kansalaisten apua joten niin me
    joudumme odottelemaan vielä "ehkä" hetken tai
    kaksi , tiedon puute tai täsmällisyys ei ole
    ajankohtainen,tässä on kysymys kenen tieto
    ja näkemys on oikea eli "tosi" ja sitä ei kyetä
    ratkaisemaan rauhanomaisin keinon mikä on tie-
    tysti hyvin valitettavaa sillä päätökset jotka
    ovat henkisesti väkivaltaisia ovat myös
    rikollisia sekä laittomia , paras tapa on toimia
    vastuullisesti ja oikeuden mukaisesti kaikkia
    ihmisryhmiä kohtaan siis väsyttämällä ihmiset
    kyllä sitten ajan kanssa taipuu yhteisen hyvän
    saavuttamiseksi jos taipuu , tämä aihe on
    maailmankaikkeuden vaikein minkä tiedät myös
    jo valmiiksi mutta kannattaa toki yrittää
    jatkaa sillä onhan sekin ihan mukava asia ,
    minä toivon että se ratkeaa niin pian kuin
    mahdollista että voisi siirtyä tärkeinpiin
    kysymyksiin tämän henkisen ilmapiirin tiimoilta
    sillä totuus on muualla ja sen voi ottaa vastaan
    jos haluaa , eli pidä räpylä valmiina ja ota
    koppi ;).
    ps. päivien päästä minä tulen ja kerron....?

    kuluu, vuodet kuluu, vuosisadat kuluu, vuosi tuhannet kuluu, vuosi ....

    Eikä kertojaa kuulu, valehteli siinäkin?

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    kuluu, vuodet kuluu, vuosisadat kuluu, vuosi tuhannet kuluu, vuosi ....

    Eikä kertojaa kuulu, valehteli siinäkin?

    tästä se kuuluisin sanonta juontuu
    "toivossa on hyvä elää" , sillä
    ne tuhat vuotta on päättymässä aivan
    tuota pikaa , maapallo on kuin juoppo
    joka horjuu puolelta toiselle ja vanhat
    valtarakenteet ovat sortumassa , että
    tämänkaltaisia uutisia jotka lienee
    tällä kertaa totta , vannomatta paras ?

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    tästä se kuuluisin sanonta juontuu
    "toivossa on hyvä elää" , sillä
    ne tuhat vuotta on päättymässä aivan
    tuota pikaa , maapallo on kuin juoppo
    joka horjuu puolelta toiselle ja vanhat
    valtarakenteet ovat sortumassa , että
    tämänkaltaisia uutisia jotka lienee
    tällä kertaa totta , vannomatta paras ?

    on hyvä elää, sanoi lapamato.
    Noita enneustuksia on esitetty niin paljon, että niistä on tullut lähinnä vitsi, mutta mahtuuhan niitä tänne varmaan taas seuraavatkin tuhat vuotta?

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    on hyvä elää, sanoi lapamato.
    Noita enneustuksia on esitetty niin paljon, että niistä on tullut lähinnä vitsi, mutta mahtuuhan niitä tänne varmaan taas seuraavatkin tuhat vuotta?

    ihminen ei saa olla niin julma että
    alkaa raiskaamaan toisia henkisesti
    vain itsekkäistä lähtökohdista sillä
    tietoa on osattava käyttää yhtä lempeästi
    kuin sulkakynää joka kirjoittaa arvok-
    kaalle paperille muutoin heikompi
    yksilö saattaa menettää luottamuksen
    kaikkeen mikä ei ole kovin suotavaa
    nykypäivänäkään vaikka onkin kehittynyt
    terveydenhoito järjestelmä , viisaan ja
    tietäväisen ihmisen on alistuttava käyt-
    täytymään inhimillisellä tavalla , se on
    ihmisyyttä tässä ajassa , näin tämän olen
    itselleni antanut ymmärtää ,"?" onko olemassa
    jotain parempaa menetelmää pitää yllä
    mielenkiintoa elämää kohtaaan "?"

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    jossa ei usko tai uskomukset kuulu valtion tuki piiriin, eikä uskonnot tai uskomukset näyttele mitään osaa valtion päätöksien tekemisessä.
    Ja ennenkaikkea ettei niitä opeteta tai ylläpidetä niissä laitoksissa jotka nauttivat valtion tukea.
    Kannatan demokratiaa, mutta valto ei mielestäni voi osallistua kahden vastakkaisen tiedon opettamiseen tai tukemiseen.
    Mielestäni myös koulujen oppikirjat tulisi olla parhaita senhetkisen tiedon tietokirjoja.

    En estäisi ketään harjoittamasta uskontoaan mutta vaikka se onkin mahdotonta lasta tulisi varjella kuitenkin henkiseltäkin väkivallalta.
    Samoin eri lahkot pitäisi saada edes noudattamaan suomen lakeja jos ei niitä saada kuriin, niin sitten vaikka kieltämällä pahimmat "rosvolahkot".
    Samoin kaikki uskonnolliset etuoikeudet pitäisi kieltää.
    Vaikka uskovaisilla olisiki velvollisuuksia uskoaan kohtaan, olisi heillä myö velvollisuudet valtiota kohtaan, ei pelkästään oikeuskia.
    Tässä vähän alkuun.
    Miksi muuten uskoon tarvitaan rahastavat tai veroja kantavat instituutiot, eikö uskovaiselle riitä oma suhteensa Jumalaansa, vaiko tarvitaanko siinä aina joku uskonvahvistaja välissä?

    ...kokeilu on tehty itäisessä naapurissamme ja kokemukset ovat vertapysäyttäviä niitten 70 vuoden ajoilta: arviolta 20 000 000 ruumista lisättynä sanoinkuvaamattomilla henkilökohtaisilla jopa vuosikymmeniä kestäneillä kärsimyksillä "toisinajattelevien" pakkotyöleireillä Siperian laajoissa autiomaissa.
    ( Suosittelen vastaukseni lopussa Sinua lukemaan erään aiheeseen liittyvän kirjan...)

    Sitä ennen kokeiltiin kaikkien uskontojen pois kitkemistä Ranskan Suuressa Vallankumouksessa ja aika nopeasti piti alkaa palkata takaisin pappeja ympäröivistä valtioista ja siirtyä takaisin kristilliseen aikaan, koska kaupungit alkoivat autioitua anarkian päästessä valtaan eri puolilla yhteiskuntaa.

    Voisit muuttaa Pohjois-Koreaan, jossa vielä on kyseinen kokeilu meneillään ja oppia mitä valtavaa hyötyä meille täällä peräpohjolassa on ollut kristillisistä uskonsuunnista viime vuosisatoina...

    Ihmettelen sitä, että niin kovin yksipuolisesti hyökkäät kaikkinaista kristillistä toimintaa vastaan vedoten sen harjoittamisen vaatimiin taloudellisiin tarpeisiin. Eikö muka urheilu, tiede, taide, kulttuuri ja tekninen sektori vaadi toimintansa ylläpitoon taloudellisia resursseja ? Miksi sitten olisi kristillisen toiminnan pyörittävä nolla-budjetilla ?

    Olisi humanitäärinen katastrofi tai oikeammin sanoen länsimaisen kulttuurin tuho, jos ateistit ja muut ihmisjärkeä epäjumalanaan palvovat yksilöt saisivat kontrolloida ja määrätä mihin ihmisyksilöiden pitää uskoa ja mihin ei. Huh,huh ! Olemme tuossa harhassa ajautuneet jo varsin pitkälle siten, että evoluutiosatuja opetetaan lapsille tieteisuskontona ja big-bang-hypoteeseilla on yritetty selittää kaiken olevaisen perussyy ja olemassaolomme tarkoitus.

    Siksi kaikkine tosiuskovien jatkuva rukous onkin:

    "Korkein, varjele meidät ateistien hirmuvallalta ja tee itsesi tunnetuksi Kaikkivaltiaana Luojana ja Lunastajana myös tälle kurittomalle ja harhaanjohdetulle sukupolvelle ! Adonai Jeshua Messiaan nimeen. Kiitos. Amen !"

    Onneksi USA:ssa on eräissä osavaltioissa jo herätty siihen, että suuri vahinko on päässyt tapahtumaan, kun evoluutiota ja darwinismia on jo vuosikymmenet opetettu tieteellisinä totuuksina, joita ne eivät todellakaan ole, vaan pelkille hypoteeseille rakennettuja teorioita, joita ei ole kyetty tieteellisesti todistamaan. Noissa osavaltioissa on meneillään opetussuunnitelmien muutos ja paluu luomisuskon palauttamiseksi sille kuuluvaan asemaan todennäköisimpänä vaihtoehtona maailmankaikkeuden olemassaololle. Kiitos tästä silmien avaamisesta Korkeimmalle !
    _ _ _

    Suosittelemani kirjan nimi on:
    Johannes Togi TUOMITTU pykälän 58 mukaan / Kirjoittanut Ulla Riutta / Kustantanut: Päivä.

    Kirja kertoo karutonta kieltään siitä, miten ateistit käytännössä kohtelevat niitä, jotka tahtovat elää pyhää elämää ja olla kuuliaisia Adonai Jeshua Messiaan lähetyskäskylle. Ateistit, jos ketkä, yrittävät PAKKOKÄÄNNYTTÄÄ aidot uskovat uskomaan ateistien omaksumiin tieteissatuihin ja keinoja ei siinä kaihdeta !!!

    Teoria ja käytäntö ovat, kuten edellä olen todennut, osoittaneet, että ateismin taustavoimat ovat alkuisin alimmasta Helvetistä ja siksi ateistinen maailmankatsomus on aina oleva sanoinkuvaamaton murhenäytelmä sekä yksilölle että sen kouriin joutuville yhteiskunnille.


    Siunausta Jeshuan sisäiseen tuntemiseen vaikka henkilökohtaisten ahdistusten kautta, jollei sanoma muuten perille mene !

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    ihminen ei saa olla niin julma että
    alkaa raiskaamaan toisia henkisesti
    vain itsekkäistä lähtökohdista sillä
    tietoa on osattava käyttää yhtä lempeästi
    kuin sulkakynää joka kirjoittaa arvok-
    kaalle paperille muutoin heikompi
    yksilö saattaa menettää luottamuksen
    kaikkeen mikä ei ole kovin suotavaa
    nykypäivänäkään vaikka onkin kehittynyt
    terveydenhoito järjestelmä , viisaan ja
    tietäväisen ihmisen on alistuttava käyt-
    täytymään inhimillisellä tavalla , se on
    ihmisyyttä tässä ajassa , näin tämän olen
    itselleni antanut ymmärtää ,"?" onko olemassa
    jotain parempaa menetelmää pitää yllä
    mielenkiintoa elämää kohtaaan "?"

    ei kait herätellä kuitenkaan maailmanlopun ennustuksilla tai valehtelulla, niin kuin ns, uskovaisilla on tapana?
    En tiedä toisia, jotka käyttäisivät henkistä väkivaltaa niin paljon kuin jumaluskoon kuuluvat.

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    ei kait herätellä kuitenkaan maailmanlopun ennustuksilla tai valehtelulla, niin kuin ns, uskovaisilla on tapana?
    En tiedä toisia, jotka käyttäisivät henkistä väkivaltaa niin paljon kuin jumaluskoon kuuluvat.

    Valheen vastassa Totuus joka on
    tietoutta eikä uskoa , usko ilman
    tekoja ja toimintaa on epäuskoa
    eikä kaikki uskovaiset toimi kuten
    kirkolliset instituutiot vaan ovat
    esimerkkinä muille ihmisille eikä
    uskovaisuus ihmisestä huumorintajua
    poista ja mitä maailman loppuun tulee
    se on suurimmissa käsissä ja mitä se
    maailmanloppu sitten tarkoittaakin ,
    se on itse otattava selville ettei
    tarvitse pelätä sillä peloilla tätä
    maailmaa on hallittu tähän asti ja nyt
    siitä tulee loppu , hyvin pian , ett tällei
    täll kertaa.
    ps. hanki tietoa , älä epäuskoa.

    Äänestä

  • Jacob kirjoitti:

    ...kokeilu on tehty itäisessä naapurissamme ja kokemukset ovat vertapysäyttäviä niitten 70 vuoden ajoilta: arviolta 20 000 000 ruumista lisättynä sanoinkuvaamattomilla henkilökohtaisilla jopa vuosikymmeniä kestäneillä kärsimyksillä "toisinajattelevien" pakkotyöleireillä Siperian laajoissa autiomaissa.
    ( Suosittelen vastaukseni lopussa Sinua lukemaan erään aiheeseen liittyvän kirjan...)

    Sitä ennen kokeiltiin kaikkien uskontojen pois kitkemistä Ranskan Suuressa Vallankumouksessa ja aika nopeasti piti alkaa palkata takaisin pappeja ympäröivistä valtioista ja siirtyä takaisin kristilliseen aikaan, koska kaupungit alkoivat autioitua anarkian päästessä valtaan eri puolilla yhteiskuntaa.

    Voisit muuttaa Pohjois-Koreaan, jossa vielä on kyseinen kokeilu meneillään ja oppia mitä valtavaa hyötyä meille täällä peräpohjolassa on ollut kristillisistä uskonsuunnista viime vuosisatoina...

    Ihmettelen sitä, että niin kovin yksipuolisesti hyökkäät kaikkinaista kristillistä toimintaa vastaan vedoten sen harjoittamisen vaatimiin taloudellisiin tarpeisiin. Eikö muka urheilu, tiede, taide, kulttuuri ja tekninen sektori vaadi toimintansa ylläpitoon taloudellisia resursseja ? Miksi sitten olisi kristillisen toiminnan pyörittävä nolla-budjetilla ?

    Olisi humanitäärinen katastrofi tai oikeammin sanoen länsimaisen kulttuurin tuho, jos ateistit ja muut ihmisjärkeä epäjumalanaan palvovat yksilöt saisivat kontrolloida ja määrätä mihin ihmisyksilöiden pitää uskoa ja mihin ei. Huh,huh ! Olemme tuossa harhassa ajautuneet jo varsin pitkälle siten, että evoluutiosatuja opetetaan lapsille tieteisuskontona ja big-bang-hypoteeseilla on yritetty selittää kaiken olevaisen perussyy ja olemassaolomme tarkoitus.

    Siksi kaikkine tosiuskovien jatkuva rukous onkin:

    "Korkein, varjele meidät ateistien hirmuvallalta ja tee itsesi tunnetuksi Kaikkivaltiaana Luojana ja Lunastajana myös tälle kurittomalle ja harhaanjohdetulle sukupolvelle ! Adonai Jeshua Messiaan nimeen. Kiitos. Amen !"

    Onneksi USA:ssa on eräissä osavaltioissa jo herätty siihen, että suuri vahinko on päässyt tapahtumaan, kun evoluutiota ja darwinismia on jo vuosikymmenet opetettu tieteellisinä totuuksina, joita ne eivät todellakaan ole, vaan pelkille hypoteeseille rakennettuja teorioita, joita ei ole kyetty tieteellisesti todistamaan. Noissa osavaltioissa on meneillään opetussuunnitelmien muutos ja paluu luomisuskon palauttamiseksi sille kuuluvaan asemaan todennäköisimpänä vaihtoehtona maailmankaikkeuden olemassaololle. Kiitos tästä silmien avaamisesta Korkeimmalle !
    _ _ _

    Suosittelemani kirjan nimi on:
    Johannes Togi TUOMITTU pykälän 58 mukaan / Kirjoittanut Ulla Riutta / Kustantanut: Päivä.

    Kirja kertoo karutonta kieltään siitä, miten ateistit käytännössä kohtelevat niitä, jotka tahtovat elää pyhää elämää ja olla kuuliaisia Adonai Jeshua Messiaan lähetyskäskylle. Ateistit, jos ketkä, yrittävät PAKKOKÄÄNNYTTÄÄ aidot uskovat uskomaan ateistien omaksumiin tieteissatuihin ja keinoja ei siinä kaihdeta !!!

    Teoria ja käytäntö ovat, kuten edellä olen todennut, osoittaneet, että ateismin taustavoimat ovat alkuisin alimmasta Helvetistä ja siksi ateistinen maailmankatsomus on aina oleva sanoinkuvaamaton murhenäytelmä sekä yksilölle että sen kouriin joutuville yhteiskunnille.


    Siunausta Jeshuan sisäiseen tuntemiseen vaikka henkilökohtaisten ahdistusten kautta, jollei sanoma muuten perille mene !

    tuota vertaat kommunismiin, ole juuri niin tollo kun annat ymmärtääkin.
    Ei kait tässä olla mitään uskonnon kieltäviä lakeja olla tekemässä, vaan kysymys on siitä mitä tietoa ollaan opettamassa ja onko aiheellista valtion toimesta tukea kahden erilaisen ja vastakkaisen tiedon levittämistä.

    Jos kristillisen tiedon levittämiseen tarvitaan taloudellista tukea, maksakoon sen ne ketkä tätä tietoa näkevät tarpeelliseksi levittää.

    Sinä näyt myös uskovan että humanismia ei voi olla muuten kuin uskonnon kautta, ja samalla todistat juuri sen mitä yksipuolinen tieto tai mielummin tiedon puute saa aikaan.
    Mikä on sellainen etiikka ja moraali joita ei voida opettaa ilman "palkkio/rangaistus" pedagogiikkaa?

    Jos jossain niin uskonnoissa niitä satuja opetetaan, kaikenlaiset tarinat, vertauskuvat, myytit ja kertomukset joilla ei ole muuta pohjaa kuin väkisin istutettu usko ihmisiin.

    Sinunlaisiasi voisi verrata Talebaneihin, joiden ainoa oma "totuus" on sallittua ja oma uskonkäsitys hyväksyttyä, eli juuri siitä mistä yrität syyttää muita.

    Muuten voin ilmoittaa että tuo eräässä USA:n osavaltiossa tehty päätös on kumottu liittovaltiolain vastaisena, onneksi sielläkin järki voitti kuitenkin sekopäistä kootun osavaltion päätöksen tekiät.

    Tietohan ei voi kenellekkään väkisin ammentaa, ketä sitä ei haluaa, valheita näköjään voi uskotella, johtuen juuri tiedon puutteesta monenlaisille tolloille.

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    Valheen vastassa Totuus joka on
    tietoutta eikä uskoa , usko ilman
    tekoja ja toimintaa on epäuskoa
    eikä kaikki uskovaiset toimi kuten
    kirkolliset instituutiot vaan ovat
    esimerkkinä muille ihmisille eikä
    uskovaisuus ihmisestä huumorintajua
    poista ja mitä maailman loppuun tulee
    se on suurimmissa käsissä ja mitä se
    maailmanloppu sitten tarkoittaakin ,
    se on itse otattava selville ettei
    tarvitse pelätä sillä peloilla tätä
    maailmaa on hallittu tähän asti ja nyt
    siitä tulee loppu , hyvin pian , ett tällei
    täll kertaa.
    ps. hanki tietoa , älä epäuskoa.

    sinä olet hankkinut TIETOA ja loppu tulee hyvin pian?
    Etkö itse huomaa tuota typeryyttäsi?
    Mitäs jos vaihtaisit tuon taikauskosi todelliseen tietoon?

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    sinä olet hankkinut TIETOA ja loppu tulee hyvin pian?
    Etkö itse huomaa tuota typeryyttäsi?
    Mitäs jos vaihtaisit tuon taikauskosi todelliseen tietoon?

    laajenna tietoutta niin siitä
    tulee loppu meinaan uskomisesta
    älä usko vaan tiedä että
    siitä tulee loppu , missä on se
    typeryys kun en sitä huomaa ;)
    ps. loppu tulee 24.11 2003
    sillä se on minun käsissä :),
    tarkan ajan jätän vielä auki ;).

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    laajenna tietoutta niin siitä
    tulee loppu meinaan uskomisesta
    älä usko vaan tiedä että
    siitä tulee loppu , missä on se
    typeryys kun en sitä huomaa ;)
    ps. loppu tulee 24.11 2003
    sillä se on minun käsissä :),
    tarkan ajan jätän vielä auki ;).

    jokaisen loppuhan on tietenkin omissa käsissään,
    mutta mene nyt kuitenkin hoitoon, taidat olla sen tarpeessa.

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    jokaisen loppuhan on tietenkin omissa käsissään,
    mutta mene nyt kuitenkin hoitoon, taidat olla sen tarpeessa.

    jos ateisti ei tule toimeen oman ateisminsä
    kanssa niin siihen ei kyllä mitään hoitoa
    ole tarjolla mutta pidä nyt kuitenkin huoli
    että otat lääkkeesi säännölisesti ja käy
    ihmeessä uusimassa lääkemääräys ja puhu
    lääkärisedälle noista sinun möröpeloistasi
    sillä ne ovat saaneet sinusta yliotteen .
    ps. tarkoitin kyllä jumalattomuuden loppua .
    Agnus Dei

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    jos ateisti ei tule toimeen oman ateisminsä
    kanssa niin siihen ei kyllä mitään hoitoa
    ole tarjolla mutta pidä nyt kuitenkin huoli
    että otat lääkkeesi säännölisesti ja käy
    ihmeessä uusimassa lääkemääräys ja puhu
    lääkärisedälle noista sinun möröpeloistasi
    sillä ne ovat saaneet sinusta yliotteen .
    ps. tarkoitin kyllä jumalattomuuden loppua .
    Agnus Dei

    tarkoitit "Jumalattomuuden loppua".
    Jaahas Jumala siis tulee?
    Ilmoittiko ihan ite, vai mistä kuulit?

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    jokaisen loppuhan on tietenkin omissa käsissään,
    mutta mene nyt kuitenkin hoitoon, taidat olla sen tarpeessa.

    vastaan tuohon edessä olevaan sinun viestiin .pp. !

    "minulla on korvat ja silmät ,
    ("minä olen kaikkialla ja
    tarkkaan sinun tekojasi")
    elän hengessä ja tunnen sinunlaisesi ."
    äläkä unohda emme me uskovaiset
    ole yksin täällä kuten ette tekään ,
    joku tuntee aina jonkun joka tuntee jonkun .

    Äänestä

Useimmissa uskonnoissa, saagoissa, saduissa ja jopa elokuvissa on kyllä sama juoni, aluksi kaikki oli hyvin, sitten pahuus on vallassa ja lopuksi hyvä voittaa.

Ihmisellä on fyysisiä ja henkisiä ominaisuuksia, fyysisiä on nykytieteen valossa helppompi tutkia, joten se on korostunut.
Kuten yhdessä aiemassa keskustelussa mainittiin, molempiin pätee sama sääntö.
Ensimmäisenluokan oppilas ei voi ymmärtää korkeakoulun asioita.
Kuinka moni kuitenkin lukee ja opiskelee vuosikymmeniä erilaisia kirjoja, pysähtymättä tutkimaan itseään edes minuutiksi.

Äänestä
  • varmaan paljon paranna tilannetta jos lapselle viellä opetetaan ristiriitaisia oppeja?
    Todellisuus, mutta varjeltuna pahimmilta saastoilta on kuitenkin pitemmänpäälle parempi kuin henkimaailman harhat, luulisin?
    Kun todellisuudessa joutuu kuitenkin elmää.
    Tuossa oli kuitenkin enempi kysymyksessä minkälaista tietoa lapsiin siirretään.
    Uskon että moni lapsi on rippikoulu leireillä melkoisen hämmentyneitä jos siine sattuu joku "kreationisti" tai lähellä tätä, vetäjäksi ja opettajaksi.

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    varmaan paljon paranna tilannetta jos lapselle viellä opetetaan ristiriitaisia oppeja?
    Todellisuus, mutta varjeltuna pahimmilta saastoilta on kuitenkin pitemmänpäälle parempi kuin henkimaailman harhat, luulisin?
    Kun todellisuudessa joutuu kuitenkin elmää.
    Tuossa oli kuitenkin enempi kysymyksessä minkälaista tietoa lapsiin siirretään.
    Uskon että moni lapsi on rippikoulu leireillä melkoisen hämmentyneitä jos siine sattuu joku "kreationisti" tai lähellä tätä, vetäjäksi ja opettajaksi.

    Mutta on pidettä mieli avoimena vaihtoehdoille, sillä totuus kestää tarkastelun.

    Äänestä

  • Minävain kirjoitti:

    Mutta on pidettä mieli avoimena vaihtoehdoille, sillä totuus kestää tarkastelun.

    kestää tarkastelun ja on perusteltua väitettä joka on ainakin likimääräisesti lähellä sitä.
    Uskonnot eivät kestä tätä tarkastelua.

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    kestää tarkastelun ja on perusteltua väitettä joka on ainakin likimääräisesti lähellä sitä.
    Uskonnot eivät kestä tätä tarkastelua.

    Vaikka uskonnot ei sitä kestä
    niin uskovainen sen kestää ,
    uskontoja ei voi mitata mutta
    uskovaisen voi mitata ,
    uskonnot on vain yleinen käsite
    uskovainen on elävä ihminen ,
    ja olennaista on tietää kenen
    totuudesta on kysymys sillä
    ateisteilla ei ole totuutta
    mutta uskovaisella sellainen on .
    ps. totuuden vastakohta on valhe .

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    Vaikka uskonnot ei sitä kestä
    niin uskovainen sen kestää ,
    uskontoja ei voi mitata mutta
    uskovaisen voi mitata ,
    uskonnot on vain yleinen käsite
    uskovainen on elävä ihminen ,
    ja olennaista on tietää kenen
    totuudesta on kysymys sillä
    ateisteilla ei ole totuutta
    mutta uskovaisella sellainen on .
    ps. totuuden vastakohta on valhe .

    kun totuuden vastakohta on valhe, niin silloin sinä elät valheessa.
    Sinun totuutesi kirjakin alkaaa valheella.

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    kun totuuden vastakohta on valhe, niin silloin sinä elät valheessa.
    Sinun totuutesi kirjakin alkaaa valheella.

    minulla ei ole totuuden kirjaa
    koska sellaisia ei ole vielä tehty
    mutta ajattelin kirjoittaa sellaisen
    kunnes huomasin ettei olekkaan lukijoita
    joten päätin jättää aiheen varmempiin käsiin
    valheista taas kirjaa ei tarvita , siinä riittää
    kun kuuntelee suomalaista ateistia , joka suu
    vaahdossa hokee olen nähnyt valon mutta en usko
    siihen koska se palaa naapurin tontin puolella ,
    mitä taas isoonkirjaan tulee se on yksi lähde Teos
    muiden lähde teosten joukossa mutta tietysti sanalla sanoen tärkein , eihän koulussakaan yhden
    kirjan varassa opiskella , toivottavasti!

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    varmaan paljon paranna tilannetta jos lapselle viellä opetetaan ristiriitaisia oppeja?
    Todellisuus, mutta varjeltuna pahimmilta saastoilta on kuitenkin pitemmänpäälle parempi kuin henkimaailman harhat, luulisin?
    Kun todellisuudessa joutuu kuitenkin elmää.
    Tuossa oli kuitenkin enempi kysymyksessä minkälaista tietoa lapsiin siirretään.
    Uskon että moni lapsi on rippikoulu leireillä melkoisen hämmentyneitä jos siine sattuu joku "kreationisti" tai lähellä tätä, vetäjäksi ja opettajaksi.

    me olemme ristiriitaisia mutta ei sitä opetuksen syyksi voi laittaa me olemme vajavaisia mutta ei
    sitäkään opetuksen syyksi voi laittaa me olemme
    ihmisiä mutta ei sitäkään voi opettajien syyksi
    laittaa , että tälläinen lisä kuvaus .
    ps. aatteet eivät ole tarttuvia tauteja :)

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    minulla ei ole totuuden kirjaa
    koska sellaisia ei ole vielä tehty
    mutta ajattelin kirjoittaa sellaisen
    kunnes huomasin ettei olekkaan lukijoita
    joten päätin jättää aiheen varmempiin käsiin
    valheista taas kirjaa ei tarvita , siinä riittää
    kun kuuntelee suomalaista ateistia , joka suu
    vaahdossa hokee olen nähnyt valon mutta en usko
    siihen koska se palaa naapurin tontin puolella ,
    mitä taas isoonkirjaan tulee se on yksi lähde Teos
    muiden lähde teosten joukossa mutta tietysti sanalla sanoen tärkein , eihän koulussakaan yhden
    kirjan varassa opiskella , toivottavasti!

    valotonna, kuljet siis pimeydessä ja sen huomaa, tiedon valo voisi auttaa tuossakin pimeydessä.

    Äänestä

  • Trubaduuri kirjoitti:

    me olemme ristiriitaisia mutta ei sitä opetuksen syyksi voi laittaa me olemme vajavaisia mutta ei
    sitäkään opetuksen syyksi voi laittaa me olemme
    ihmisiä mutta ei sitäkään voi opettajien syyksi
    laittaa , että tälläinen lisä kuvaus .
    ps. aatteet eivät ole tarttuvia tauteja :)

    laitat sen varmaan Jumalan syyksi?
    Matt: 5:48
    "Olkaa siis täydellisiä, niin kuin teidän taivaallinen isänne on täydellinen."

    Eipä ole täydellistä näkynyt, missään.

    Peiree.
    "Jumalan rakkaus", maailmassa oleva viha ja pahuus ovat Jumalan rakkauden, "epätäydellisiä tiloja".

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    valotonna, kuljet siis pimeydessä ja sen huomaa, tiedon valo voisi auttaa tuossakin pimeydessä.

    olen ilman valoja koska niin tahdon
    eli käytän omaa valinnan vapautta
    ja tiedän mitä on pimeys mutta en
    sitä pelkää sillä ei möröjö ole kuin
    ateistisessa maailmassa ,
    böö .

    Äänestä

  • .pp.. kirjoitti:

    laitat sen varmaan Jumalan syyksi?
    Matt: 5:48
    "Olkaa siis täydellisiä, niin kuin teidän taivaallinen isänne on täydellinen."

    Eipä ole täydellistä näkynyt, missään.

    Peiree.
    "Jumalan rakkaus", maailmassa oleva viha ja pahuus ovat Jumalan rakkauden, "epätäydellisiä tiloja".

    täydellisiä hengessä ja rakkaudessa sekä
    totuudessa eli epätäydellinen on ihminen
    samanlailla kuin minäkin , ja samalla
    olkaa myös inhimillisiä eli tunteellisia
    sillä ihminen on erehtyväinen ja kaipaa
    ojennusta ja opastusta ja tietoa eikä uskoa ,
    pahuus on maailmassa ihmisen tekojan tähden
    sillä ihminen laski pahuuden maailmaan jota
    minä vastustan, "käärmeet ne luikertelee ja
    pakoilevat vastuuta jotta maailma kärsisi
    eksymisestä" lainaan iteltä:)
    aatamin ja eevan perintöosa on raskas .

    Äänestä

On totta että "pyhiäkirjoituksia" selitetään, niitä hyödynnetään monin eri tavoin ja niiden loogisuus on joiltakin osin vajavaista.
Mutta harvapa niistä ottaa kantaa sähkömangneettisiin teorioihin. Harvat niisä on tukinut radio ym. säteilyä.
Sekin voi olla totta että uskontoja ei pääse pakoon, mutta ei pääse tiedetäkään. tieteen "papit" tuottavat yhtäpaljon ahdistusta kärsimystä ja turhia lupauksia kuin oikea katollinen paavi. He vain suhtautuvat levittämieen totuuksien tärkeyteen keveämmin, eivätkä muista kuinka moni vähemmän opiskellut ihminen sortuu heidän hätäisiin tulkintoihinsa. Tyypillisimpiä esimerkkejä on tällä hetkellä funktionaaliset elintarvikeet. Voi vittu ja niitä kaupataan jo totuutena vaikka tutkimukset ovat niin nuoria että vain asiaan höyrähtäneet tutkija sanoo että se on todistettu.
Siinä ja muussa ikinuoruuteen tähtäävässä tutkimus ja ja tuotantoprosessissa sitä vasta katteettomia ja turhanpäiväisyyksiä kaupataan.

Uskonnot on sentä antanut tuhansille ihmisille pohjan jatkaa jokapäiväistä elämää ilman sen suurempia ja syvällisempiä tieteellisiä totuuksia tarkoituksestaan. Se tuntuu ainakin minusta mukavalta.

Äänestä
  • selittää tarkemmin tuon "funktionaaliset" elintarvikkeet?

    Jos taat joku osttaa "ikinuoruutta", on se tietysti omaa tyhmyyttä, sitä ja ikuista elämää kauppaavat vain huijarit.

    Oletko sitä mieltä ettei elämää voi jatkaa, jos omaa todellista tietoa?
    Tarvitsee siis olla taikauskoinen voidakseen elää mukavaa ja "onnellista" elämää valheellisen totuuden kanssa?

    Äänestä

  • selittää hieman tarkemmin, mitä tarkoitat tuolla
    "funktionaaliset" elintarvikkeilla?

    Jos joku ostaa ikinuoruutta, tai ikuista elämää on se omaa hölmöyttä, täämmöisestä taikauskostahan juuri haluaisin päästävän eroon.
    Sinun mielestäsi täytyy siis olla taikauskoinen ja tietämätön voidakseen elää mukavaa ja onnellista elämää?
    Ehkä todellisuus on sitten liikaa joillekkin yksilöille?

    Äänestä

Kirjoitit viitaten moninaisiin uskontoihin mainiten niistä seuraavaa:
"On siis mistä valita, kukin tarpeensa mukaan.
Tarvetta on tuntunut olevan, miksi?
Siihen voi itse kukin vastata, mitkä ovat omat tarpeet ja minkä takia."

Kun kirjoitit edellä olevassa lainauksessasi seuraavaa: "...Tarvetta on tuntunut olevan, miksi ? ...", niin en malta olla vastaamatta tuohon kysymykseesi Tanakh'in sanoin (Saarn.3:11):

"11. Kaiken hän on tehnyt kauniisti aikanansa, myös iankaikkisuuden hän on pannut heidän sydämeensä; mutta niin on, ettei ihminen käsitä tekoja, jotka Jumala on tehnyt, ei alkua eikä loppua."

Tahdon alleviivata edellisessä jakeessa olevaa lausetta: "...myös IANKAIKKISUUDEN Hän (Korkein) on pannut heidän (kaikkien ihmisten) sydämeen...".

Tässä on kerrottu syy ihmisten taipumukseen harrastaa erilaisia uskontoja:
MEILLÄ ON SAMMUMATON JUMALKAIPUU ELI JUMALJANO, MITÄ EIVÄT MITKÄÄN KORVIKKEET, kuten esimerkiksi ihmisviisaudella kehitellyt big-bang'it tai evoluutiosadut, KOSKAAN VOI TYYDYTTÄÄ !

Kerron omasta kokemuksestani:

Löysin rajattoman rakkauden, sielunrauhan, todellisen onnen ja elämäntarkoituksen vasta kohdatessani Adonai Jeshua Messiaan ristillenaulittuna ja muodottomaksi verimöhkäleeksi hakattuna koko maailman ja myös minun syntieni vuoksi ja rukoilevan taivaallista Isäämme sanoen: "Isä, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät !"

Silloin tajusin, ettei Korkein ole unohtanut meitä eikä minua oman onneni nojaan tässä lähes äärettömän suuressa ja enimmäkseen kylmässä maailmankaikkeudessa.

Rukoilen ja toivon Sinunkin saavan mahdollisimman pian kohdata Hänet kasvoista kasvoihin täällä ajassa, sillä Hänellä on valta antaa syntejä anteeksi täällä maan päällä.


Siunausta Jeshuan tuntemisessa !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.pp. kirjoitti:

Vanhoihin tarinoihin, myytteihin, uskomuksiin, vertauskuviin ja jopa satuin perustuvia oppirakennelmia jotka ovat saanneet vaikutuksensa eri kulttuureista-eri aikoina.
Ja näitä yhdistelemällä on aikojen kuluessa syntynyt ns, "Pyhiäkirjoja".
Ainakin ns, yksijumaluusopit nojaavat uskonkäsityksensä tälläisiin väitettyjen "Jumallan ilmoituksia" sisältäviin perusdokumentteihin ja tunnustuskirjoihin, mm, Kristityt, Juutalaiset,Islam ym.

Näitä on sitten käytetty oppien levittämiseen monin keinoin niinkuin historia on meille opettanut, käännyttäen josku jopa väkivalloin.

Toisin kuin tieto kirjat, joita uudistetaan tiedonmuuttumisen tai lisääntynisen seurauksena, uskonnon perusdokumenttejä ei juurika ole muutettu muutoin, kuin silloin, jos opista on tullut riitoja tulkinnasta, ja keisarien tai paavien mahtikäskyillä muutokset on ollut pakko suorittaa.
Asiat,tarinat,kertomukset jne ovat pysyneet muuttumattomina vaikka ne eivät enää vastaisikaan vallitsevaa tietämystä kuten esm, Raamattu nykyisin tekee.
Se on johtanut "totuus" jakson ja "tulkinta" jakson jälkeen nykyiseen yleiseen selittely tarpeeseen, ainakin Raamatun kohdalla.
Tosin näitä tulkitsijoita ja selitys liikkeitäkin on syntynyt uusia paljon.
Mutta joka tapauksessa tätä ennen totuutena pidettyä tietoa, vaikkiei se varsinainen tietokira ole ollutkaan, on nykyisin ollut pakko selitellä, että "Jumalan totuudet" pysyisivät edes jotekin uskottavina.
Onhan kuitenkin kyseessä opin perusta.

Tämä on johtanut myös uudempien uskonnollisten liikkeiten perustamisiin, joissa oppeja on yhdistelty ja kirjoiteltu uudelleen.
Näitä ovat esm, eräät teosofiset, antroposofiset-liikkeet, myös scientolokia, New Age, spiritualistit ja parapsykologit voisi mainita.
Joissakin näissä on kristittyjen ja itämaisia uskoja yhdistetty ja näin muodostettuja oppeja alettu levittää myös suomessa.
Myös Buddhismi ja Hare krsna - liike on saanut jalansijaa meilläkin.

On siis mistä valita, kukin tarpeensa mukaan.
Tarvetta on tuntunut olevan, miksi?
Siihen voi itse kukin vastata, mitkä ovat omat tarpeet ja minkä takia.

Osa syynä voi olla yhteikunnan kultturin muuttuminen,tai ns, kultuurievoluuttio jossa tiedon siirto tapahtuu tai pitäisi tapahtua, ja tietysti henkilökohtaiset syyt joissa usein on kyllä mukana elämän kriisielementtit.

Joissakin maissa tämä vapaa tiedonsiirto on estetty tai vaikeasti saatavissa ja näin "uskonnollinen tieto" on virallista siksi hyvin säilynyt tai jopa lisääntynyt ja selittää uskonnon voimakkaan vaikutuksen näissä maissa.

Suomessa tiedonsaanti on vapaata ja sitä on saatavissa helposti.
Siitä huolimatta lähes kaikki kuuluvat johonkin uskonnolliseen liikkeeseen.
Kertooko tämä sen että uskonnon tarve on niin suuri, vai siitä että tiedon siirtoa ei tapahdu tai se tapahtuu hitaasti?
Mikä saa ihmiset mielummin uskomaan "tietoon" eli uskomuksiin ja oppiin joka on loogisesti ja tiedollisesti täysin nykytietämyksen vastaista, mielummin kuin täysin perusteltuun ja tutkittuun tietoon?

Ainakin osa uskonnollisesta liikkeestä näyttää käyvän "sotaansa" uskontonsa puolustamiseksi ja sen oikeaksi todistamiseksi, keinoja kaihtamatta.
Niihin kuuluu asioiden vääristely, valehtelu ja psykososiaaliset painostuskeinot, jopa uhkailut jne.
Myös ns, valtion kirkot ovat panostaneet näkymiseen valtakunnallisissa tiedoitusvälineissä yhä enemmän, onko kysymys rahasta ja vallasta jossa yksilöä käytetään hyväksi, josku törkeälläkin tavalla.
Tästähän meillä on esimerkiksi Uskovaisten tuki: järjestön tarve esimerkkinä.

Meillä siis syötetään uskonnollisia oppeja samanaikaisesti kuin ns, virallisen, eli kouluopin kanssa .
Uskonnopakkoa ei ole mutta koulupakko on.
Silti lähes kaikki lapset ja koululaiset joutuvat eritahoilta tulevan uskonnollisen opin piiriin, kotona, leikkikouluissa, kouluissa, rippileireillä ja yms:sa.
Ei ihme jos ongelmia syntyy, ristiriitaisen tiedon omaksumisessa, kumpaakin olisi uskottava ja kuitenkaan yhteiskunta ei näytä noudattavan kumpaakaa.
On siinä lapsella ja vähän vanhemmillakin ristiriitainen olo, mihin uskoa kun ristiriita on ilmeinen.
Voi vain kysyä minkäverran tämä aiheuttaa ahdistusta, onko kenelläkään esimerkkejä?

Minusta taikauskon poistamiseen ei ole muuta keinoa kuin näitten ikivanhojen uskomuksien paikkaansapitämättömyyksien ja valheiden esiin tuominen, niiden osoittaminen pelkäksi uskonvaraisiksi väitteiksi ja tämän tiedon siirtäminen uusille sukupolville.
Tämä on mielestäni ainoa keino ihmisen tietoisuuden lisäämiseen ja vahvistumiseen ja ymmärtämisessä, itsestään, luonnosta, ja maailmankaikkeudesta, mitä se on miten se toimii ja miksi näin on.
Vai tätä kautta voi lötää itsensä, päästä turhista peloistaan ja vahvistaa psyykettään ilman valheellista yliluonnollisen uskomista.
On uskallettava elää todellisuudessa todellisessa maailmassa ilman henkien ja haamujen pelkoja tai tuomituksitulemisen tai jälleensyntymisen uhkaa tekojensa takia, tai palkkion toivossa.
On jopa uskallettava kuolla kun sen aika on.
Elämä on todellista ja todellisuudessa on elettävä, kukin kykynsä mukaan, on turha maksaa siitä lupauksia antaville ikuisenelämän kauppitsioille, elämän "helppoheikeille".

Tämän todellisuuden ymmärtämisen siirtämiseen pitäisi jokaisen järkevän loogisesti ajattelevan ja tiedonmomaavan tehdä voitavansa kulttuurievoluuttiossa, koska valtiovalta on viellä suurelta osaltaa nähin vanhoihin oppeihin tukeituneiden käsissä ja ylläpitää tätä "kahden" erilaisen opin systeemiä pustyssä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu