http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Demari- ja kokoomusaktiivi istuivat lautamiehinä Vanhasen oikeudenkäynnissä/1135234611308
Jo alkaa varmistua se mikä tiedettiin jo.
Vanhasta vastaan äänesti "yllättäin" demari-ja kokoomusaktiivi.
Eli voidaanko aidosti puhua oikeuslaitoksesta kun oikeusvaltiossa oikeudenkin ratkaisee pulueen jäsenkirja loppupeleissä?
Niin härskiä ja niin törkeää!
Hävetkää kok. ja sdp!
Jo alkaa varmistua se mikä tiedettiin jo.
Vanhasta vastaan äänesti "yllättäin" demari-ja kokoomusaktiivi.
Eli voidaanko aidosti puhua oikeuslaitoksesta kun oikeusvaltiossa oikeudenkin ratkaisee pulueen jäsenkirja loppupeleissä?
Niin härskiä ja niin törkeää!
Hävetkää kok. ja sdp!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihailen kerrankin Hesaria että se reilusti sanoo asian kuten se on.
Mikä on Keskustan suuri punainen oikeuspoliittinen linja. Se on kaikki valta Kokoomukselle. Kuten useakin nimimerkki on todennut, Kurosen tapauksessa oikeuden kokoonpano oli kolme kokoomuslaista vastaan yksi demari.
Lainaan tässä nimimerkkiä minä kerron:
Tuomari: Merja Lahti( ilm kokoomus)
Lautamiehet: Antti-Jussi Räihä, kokoomus
Risto Kolanen , demari
Sinikka Moll, kokoomus
Tähän tyytymättömänä näillä palstoilla nyt vaaditaan suljetun ammattikunnan ainoan moraalinvartijan, lautamieskunnan poistamista. Se merkitsee sitä, että koko oikeuden käyttö siirretään Kokoomuksen haltuun, koska tuomareissa ei ole kuin julki- tai piilokokoomuslaisia. Asianajajien osalta tilanne on vielä tiukempi. Kurosta jutussa puolusti Riitta Leppilampi, Asianajajaliiton puheenjohtaja. Tunnetusti sen liiton johtoon ei ole asiaa ilman Kokoomuksen salajäsenkirjaa. Zacharias Sundström on poliittiselta kannanotoiltaan tuskin pekkaa pahempi. Ainoastaan Vanhasen asianajaja, joka on oikeuden sisäpiiriläisille tuntematon, saattoi olla ainoa kepulainen tuossa oikeudenkäynnissä.
Kun näin on ja koko ajan julkiseen toimintaan ajetaan tuottavuusvaatimuksia, niin teen todellisen tuottavuutta huomattavasti parantavan ehdotuksen:
Ulkoistetaan Suomen oikeuslaitos kokonaisuudessaan Kokoomuksen puoluetoimistolle. Alioikeuden tehtävistä huolehtisivat Kokoomuksen paikallisosastot. Saataisiin käräjäoikeusverkostokin heti kuntoon ja kattavaksi. Hovioikeustoiminnasta vastaisivat Kokoomuksen piirijärjestöt. Puoluetoimisto toimisi korkeimpana oikeutena.
Uudistuksella saataisiin turhat näennäisyydet poistetuksi. Eikä oikeuslaitos olisi enää sen jälkeen ilman isäntää.
Se toteuttaisi näillä palstoilla esitetyt Vanhasta puoltavat hartaat mielipiteet oikeudenkäytön ammattimaisuudesta.
Olisi aivan reilua että IL-IS (kokdem vetoisena)
uutisoisi Timesiin ja maailmalle tämänkin tiedon asiasta. Että kuinka Suomessa on politiikka vallannut oikeulaitoksenkin.Ja kuinka oikeutta annetaan sen mukaan mihin puolueeseen kuuluu.
Aivan kylmät väreet menee.
aikaiseksi. Leena Luhtasen nimeäminen oikeusminisreriksi paljasti mihin demarit pyrkivät. Lopunhan kaikki tietävätkin, mikä hän oli. Hyvä että kansa äänesti kierot demarit oppositioon.
Nyt oltaisiin kusessa, kun kok/demut kusettais kansaa raskaimman jälkeen.
Onneksi on olemassa keskusta, muuten oltaisiin pakkotyölaitoksissa kohta kaikki.
voimaan,että lautamieheksi pääsee vain kepun jäsenkirjalla;vain se pätevöittää ratkomaan näit jalkojenväli juttuja.
Sekä Suomen Lautamiehet ry:n että Helsingin Lautamiesyhdistyksen puheenjohtajat ovat jo kepulaisia.