Korreloiko ateismi kiroilun määrää, kun tarkastelee
viestejääne niin vittu tuntuu oleva sivistys-sana
ja ahkerassa käytössä. Onko kiroilu addiktio, se
kuvastaa vihaa ja sivistyksen tasoa??????????
Rakasta lähimmäistä vähemmän kuin itseäsi ja jumalattomuutta yli kaiken, näinkö se menee????????
viestejääne niin vittu tuntuu oleva sivistys-sana
ja ahkerassa käytössä. Onko kiroilu addiktio, se
kuvastaa vihaa ja sivistyksen tasoa??????????
Rakasta lähimmäistä vähemmän kuin itseäsi ja jumalattomuutta yli kaiken, näinkö se menee????????
Vastaukset 14
Vanhimmat
joutessasi kirkosta eroamispalstalla lukemassa kiukkuisten uskovaisten juttuja.
Siellä sinulla viivähtää tovi jos toinenkin heidän kiroilujaan lukiessasi. Jatketaan sitten keskustelua.
Olihan siellä kiukkunen tyttö, mutta yksittäinen tapaus. Sanokaas oletteko ihan oikeesti noin vihasia
vaan sen jumalanne puuttumisen takia, vai mikä mättää... tää on ihan parodiaa. Ymmärrän kyllä
jos teillä on epämiellyttäviä henk koht kokemuksia
mutta ei Jumalaa nyt voi kieltää julkisuudelta.
taso on mitattavissa myös kirjoitustaidolla. Et sijoitu mitenkään hyvin tuossa mittauksessa.
on perkele, vittu saatana!
:D:D
minä kiroilen ihan perkeleesti ja lapset aina sanoo että ei saa.. kiroilulla ei tietääkseni ole mitään tekemistä sivistyksen kanssa.
loppuun kiva juttu:
luulevaiset on hulluja koska uskovat mielikuvitusotuksiin. laitokseen vaan kaikki. todistapa väitteeni vääräksi :D:D:D
vaihtoehtoisesti voimme mennä lotraamaan verellä kaatumabileisiin ja uhrataan vaikka 100 lammasta ja tapetaan joku ja syödään se. sitähän se kristinusko on. esinahkat pitää muistaa ottaa matkaan ettei julle suutu. vittu mikä aivopieruääliö taas pilaamassa hyvin alkaneen illan.
No mutta onneksi uskovat eivät KOSKAAN kiroile ja muutenkin kirjoittavat niin hienosti ja sivistyneen älykkäästi, lähimmäisiään rakastaen.
Otetaanpa tähän yksi kaunis esimerkki toiselta palstalta (kirkosta eroaminen)
"Voi helevetti!
Kirjoittanut: Kirkkoon kuuluvainen tyttö 8.3.2008 klo 15.53
Voi herranjestas mitä tapereen vapaa-ajattelijat ovat saaneet aikaa. Vielä ku tänne suomi24:kiin on pitäny saada sille oma palstansa. Jumalauta, ku suomesa saa täysin rellestää tollaset aivovapaat holigaanit vieden ihmisiä kirkosta eroon! Säälittäviä olet ja koko eroakirosta.fi sivusto täytyy lakauttaa heti!
Ja tämäkin palsta ihan turha ja viekottelee ihmisiä turhaan eroon kirkosta.
Ei perkele teitä jumattomia ihmisiä, mitä te tästä saate?"
Siis niin kaunista ja lähimmäisenrakasta?
Ja miten sivistyneen älykästä kirjoitusta - jopa muutama satunnainen sana (mutta ei vahingossakaan yhtään koko lausetta) ihan oikein kirjoitettuna...
Hienoa ja kaunista.
Minulta olisi pesty suu saippualla, jos olisin kiroillut lapsena. Minusta oli tosi väärin, kun opettaja kuitenkin pakotti lukemaan raamatusta ääneen saatanaa ja perkelettä. Kun olin 28-vuotiaana itse opettajana, niin oppilaat opettivat minut kiroilemaan ihan vapaaehtoisesti ilman pakottamista. Kaikenikäisenä voi oppia jotain uutta. Eiks olekin jännää.
naapurin kakarat ko on taas meiä kullanmuruille kepposiaan opettanut!"
jokseenkin hankala uskoa että olisit 28-vuotiaana vasta oppinut kiroilemaan ..noin niiku kasvatus/kehitys mielessä :)
että ennen 28 ikävuotta en kiroillut lainkaan. Kahvin kanssa meni vähän samoin. Ekalla luokalla nappulakoulussa laulettiin usein kahvista: "...Ompi lapsille se my'yrkyy'ä, heikentää ja posket ka'alventaa. Ällös oo mummo mi kahvista luovu ei!" 26 vuotiaana vasta opin juomaan kahvia.
'pitänyt tutustua' paaaaaljo paaaaljo aikasemmin :)
kahvin juominen on kovin yksinkertaista, muistuttaa kovin paljon toiminnaltaan vaikkapa teen juomista. tosin kahvia ei yleensä näin kuumana hörpitä. toisaalta kahvia ei myöskään juoda kuin vettä, vaikkakin nieleminen samaa kaavaa noudattaakin.
(kahvista vaa)
kahvi voidaan mieltää nautiskeluaineeksi, joten myöskään kippis ja kulaus meininki ei oikein ole sen arvolle kunniakasta.
kahvin juominen tietokoneen ääressä tsättäilessä on mukavaa puuhaa (nautintona), vaikkakin on varottava ottamasta huikkaa samaan aikaa, kun meinaa naurunpurskahdus hölmelöiden tekstejä lukiessa tulla.
kahvi käyttäytyy nestemäisesti näyttöpäätteellä, mutta kunnioittaa myös rättiä.
kahvi menettelee, sen juominen äärimmäisissä oloissa saattaa olla haastavaa ;)
taidat kiroilla vain seurassa kiroilevien kanssa
eli ympäristö assosioi, väite perustuu kokemukseeni eli oma puheeni värittyy hieman savoksi kun palaan kotikonnuille, koska viäntäjiä on jokapuolella
" ennen 28 ikävuotta en kiroillut lainkaan. Kahvin kanssa meni vähän samoin. "
Mä en ole viel kahvia juonut tähän ikään mennessä kuin ehkä pari kertaa ja nekin vahinkoja... :( Siitä tulee kuulemma tukka mustaks ja pää neliskulmaseksi.
Mä otan pienen riskin, ja juon kahvia ainoastaan aika-ajoin, mutta lopetan heti, kun huomaan, että tukka alkaa tummua ja pää alkaa näyttää omituiselta.
sen kahvin juomisen hiukan aikaisemminkin lopettaa.
tuota kuningasuskovaista joka kiroili ateismipalstalla huutaen ettei jumala ole sellainen kuin ateistit väittävät?