nimikristitty, näyttelijä.
Rehelliset ihmiset eroavatkin Laitoskirkollisuudesta
se onkin hyvä asia, kaatuu turha kulissikristillisyys.
Rehellinen ateisti tekee hyvää työtä pitäessään yllä eroa kirkosta sivuja.
Rehelliset ihmiset eroavatkin Laitoskirkollisuudesta
se onkin hyvä asia, kaatuu turha kulissikristillisyys.
Rehellinen ateisti tekee hyvää työtä pitäessään yllä eroa kirkosta sivuja.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ateisti pitääkseen ko. sivuja yllä?
tarvii.
kirkosta erotaan lähinnä tunnesyistä, ei Jumalan puutostilan vuoksi.
Moni eroaa senkin takia, koska Jumala ei auta.
ihan ihmisestä itsestään mikä on motiivi.
Jumala kyllä auttaa ainakin minua on auttanut, muttei Hän ole mikään juoksupoika jonka ihmiset haluaisi Hänestä monesti tehdä.
Kyllä kai suurin osa eroajista on sellaisia jotka eivät usko jumalaan.
eroavat kirkosta sen väärän opetuksen takia.
sulle on tehnyt:-)
Ettei vaan olisi sattumaa ja luonnonilmiöitä:-)
väittelemään tästä. Jokaisella on omat syynsä.
Se vaan tuntuu hassulta, että joku eroaa kirkosta sen "väärän" opetuksen takia. Jos on kymmenen oppisuuntausta, niin yhdeksän niistä on aina sen yhden mielestä väärässä.
jolloin koin itseni hyvin syntiseksi ja tiesin joutuvani helvetiin ilman uskoa Jeesukseen.
Olin kiinnostunut Jumalasta vaikkakin edelleen kävin ravintoloissa dokaamassa joka viikonloppu, olin täysin kyllästynyt elämääni ja jokaviinkonloppuiseen dokaamiseeni.
Eräänkerran olin ravintolaan lähdössä ja rukoilin Jumalaa,, olen kyllästynyt tälläiseen elämään anna Jeesus minun löytää itselleni tyttöystävä joka olisi myös kiinnostunut Jumalasta tai ainakin myötämielinen uskonasioille, samana iltana tapasin nykyisen vaimoni, joka oli myötämielinen uskonasioille, ja siskonsa oli tullut uskoon vähän aikaa sitten, Jumala siis vastasi rukoukseeni vaikka en itse ollutkaan edes uskossa vielä.
Siskonsa kautta sitten uskonasiat rupesivat selviämään, siitä se alkoi uskonelämä, ravintolaillat juominkineen saivat jäädä, EVVK muuten, oli helpotus kun ei tarvinnut enää juoda vaan sai itse valita mitä tekee, aiemmin ei ollut kuin yksi vaihtoehto, ja se oli juominen.
jotka eivät ole itse uskossa, toimittavat vaan virkaansa leipänsä eteen.
Opiskelemalla teologiaa ei tulla uskoon, vaikkakin onhan siitä hyötyä siinä tapauksessa jos on uskossa,
osaa tulkita paremmin joitakin asioita kun tietää sen ajan tapoja ja kultuuria jne.
Sokeat kun ei voi sokeita taluttaa molemmat kuoppaan lankeavat, uskomattomat papit ei voi ymmärtää hengellisiä asioita ne pysyvät lukittuna ilman Pyhäähenkeä.
Ei kukaan tiedä mitä Jumalassa on paitsi Jumalan henki, joka näyttää todeksi synnin, tuomion, ja vanhurkauden.
Siksi kirkossa on niinpalon ristiriitaisuuksia kun on sekoitettu yhteen uskovat ja uskomattomat, kirkon pitäisi olla uskovien yhteisö joksi se on tarkoitettu, ennenkuin joku älypää keksi laitoskirkon johon kuuluukin kaikki.
.....
elämäsi köyhää. Että vaihtoehtoina olivat vain jumala ja dokaaminen. Et ole kirjoista koskaan kuullut?