Wanted!

animaatioelokuvaaetsin

Etsin ikivanhaa piirrettyä, josta haluaisin tietää nimen, tai jotain millä sen voisi löytää netistä/kirjastosta jne...

Leffassa kaikki hahmot oli jotain eläimiä.
Idea oli että siinä oli joku kissannäköinen 'nuorimies' joka joutu pakkotyöhön juustotehtaalle. Sillä oli tyttöystävä siellä tehtaalla, ja joku mestari/vanhempi työlainen oli violetti apina.

Parhaiten muistan sellasen laulukohtauksen, jossa tää apina kuljetti tätä nuortaparia tyyliin värikkäällä tiilipolulla ja kertoili kaikennäköstä piristävää siinä rankan työn lomassa.

Ihan lopussa vietettiin jotain joulua isossa talosssa ja kaikki oli ah- niin onnellisia. (eli siis tää 'nuorimies' pääsi pois juustotehtaalta tyttönsä kanssa.)


Ääh, toivottavasti joku jaksoi lukea ja ymmärsi ja tietäis ton leffan.
Kiitos jo etukäteen.

4

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas
    • COPPERFIELD!!!!
      • juuri tämä. :)

        Niin Ihana


      • sen itse
        juuri tämä. :) kirjoitti:

        Niin Ihana

        joskus 10 vuotta sitten teeveestä ja nauhallakin se kai vielä jokunen vuosi sitten oli. Nyt nauha on kateissa:(
        Voikun sen saisi vielä joskus nähtyä kokonaan... En ole löytänyt netistä kuin vain pieniä pätkiä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      244
      6094
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      128
      5908
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      243
      4986
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      31
      4471
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      21
      4319
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      63
      4202
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4117
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3668
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      58
      2579
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      56
      1955
    Aihe