Voiko kuivat koivuhalot supistua muutaman kilometrin aikana? Ostin metrin kouvuhalkoa reilut viisi pinokuuriota.Kun sain ne pihaan ja pinosin ne ja mittasin siinä oli nafti neljä kuutiota,valitin ja myyjät selittivät minun tehneen pihalleni niistä haloista kiintokuutioita ja kun olin jo maksanut ei auttanut mikään.Vaan jos olisin ostanut näiltä "rehellisiltä" veljeksiltä niitä kiintokuutioita ja motti olisi puuttunut olisiko seuraava selitys ollut että ole tehnyn puista mahdollisesti umpikuutioita?
Mystinen motti
Halolla päähän
16402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ns. kusetuksen kohteeksi.Puut ei kutistu noin paljon,vaikka kuinka ne latoisit.
Eipä ole vielä tullut vastaan ukkoa eikä akkaa,joka latoo halkopinon kiintokuutioiksi.
Ota vielä yhteyttä myyjiin ja vaadi puuttuva puumäärä.
Muuten,mistäpäin nämä myyjät ovat?
Huono vaatia mitään kun eihän näistä ökyrikkaiden ja pirun nuukien kanssa tehdyistä kaupoista sunkaan mitään kuittia tehdä. Pitää saada puhtaana käteen ettei vaan joutuisi vielä verottajalle osuutta antamaan.
..mökkihommissa oppii tarkaksi puiden suhteen. En mennyt myyjälle valittamaan, kun ostin peräkärryllisen puita. Yllätyksekseni se olikin traktorin reunoilta korotettu perälava n. 10 heittokuutiota. Luulin itse tilanneeni auton peräkärryllisen pilkottuja puita, joka pääkaupunkiseudun hintoihin verrattuna olisi ollut hyvin mahdollista. Vaikea oli pitää naama peruslukemilla, kun se kauhea läjä valutettiin mökin pihalle. Pinoamistekniikkaan perehtymättömältä kaupunkilaiselta meni useaita päiviä puita talliin pinotessa kasaan, joka ei heti romahda niskaan, kun ekan puun ottaa. Mulla menee 10 vuotta, ennenkuin saan tallin tyhjäksi puista *huokaus*.
Tätähän se muisti vielä erityisesti mainostaa puhelimessa että tämä on sitten pinokuutimetriä eikä niitä heittokuutioita joita yleensä myydään kun niissä heittokuutioissa on kuulemma n.40% vähemmän puuta.
halot maksoivat?
Ei tuota kannata murehtia liikaa,annat sanan kiertää.Voi olla,että saavat jatkossa poltella itse puunsa.
200€ joka olisi ollut aivan kohtuuhinta jos olisi ollut sovitu määrä.
helevetinkalliita halakoja.Oliko ne pienitty klapeiksi,vai metrisiäkö olivat?
Ei meilläpäin noin kalliita puita osta kuin venäläiset.
Vaan kun täällä virallinen halkokauppa pyytää yli 70€ siitä heittokuutiosta.En tiedä mistäpäin olet mutta alle tuon 40€ täältä ei tahdo saada kuin varastamalla, tai ostamalla sellaisen halvatun kasan että kaupungilta täytyy lupa anoa sen säilytykseen,kun tahtoo tulla suurempi läjä kuin itse rakennus.
Urakalla revimme laudoista nauloja ja poistimme niistä roiskeita.
Sitten ne pinosimme. Opimme jättämään keskeltä pinon tyhjäksi.
Se vaati taitoa ja kai vei aikaakin yhtä paljon kuin olisi tehnyt taapelin tasaiseksi.
Illalla nuori rakennusmestari tuli mittaamaan pinot. Tiesi tasan tarkkaan mikä oli poikien meininki eikä ollut huomaavinaan. Läpi meni aina ja meillä oli hyvä mieli.
Palkka oli muistaakseni 3 penniä juoksumetri.
Viikon palkalla taisi saada leffalipun ja pullon viinaa perjantaiksi.
sanailee 27 x Patt....
puussa roikkuu...
http://server.perlasoft.fi/epaijanne/DOMINAR/show.php?COMP=ocomp124&SRCID=ocomp124,Sivu3,main
Siis ainahan nuo "uudet kauppiaat" kerran kerkiävät kusettamaan hölmöä kaupunkilaista kyllä sen aina jossain voi jos tahtoo takaisin antaa.Eikö tälläisten halkokauppiaittenkin periaatteessa tarttisi joku kuitti antaa tehdyistä kaupoista,vai kuinka.Jos minä myyn pari käytetyä autoa,niin jopa ovat kyselemässä että tätäkö työkseni teen,ja kuittia ja tositteita esille nopsaan.
Tämä vuodatus ei tosiaan koske teitä rehellisiä halkokauppiaita,olkoon hinta mikä tahansa vaan tätä nimenomaista kusetusta.
käsitys ja tuntuma, että yleensä metsänomistajat ovat rehellistä sakkia....ainakin me olemme.:)
Minä koetin ainakin antaa ymmärtää että todelliset puukauppiaat ovat rehellistä porukkaa,vaan nämä omaan pussiinsa "halvalla" myyvät ovat kokonaan toinen kasti.
maailmaan kyllä monennäköistä viheltäjää.
Ainakin tiedät seuraavalla kerralla sen, keneltä et
osta.
Se on varmin tapa karsia pois nämä huijariskoijarit.
Sana kiertämään, niin kauppa tyrehtyy siihen paikkaan.
Sana on laitettu kiertämään eri paikoissa ainakin kerran päivässä.On kait saavuttanut hiukan määränpäätäkin, kun on poistunut myynti-ilmoitukset markettien tauluilta.