Vieläkö löytyy täksi kevääksi/kesäksi vapaita fretinpoikasia? Olemme opiskelijapariskunta pk-seudulta ja pitkään harkinneet sopivaa lemmikkiä. Hyvä, aktiivinen koti taattu. Jos Uusimaa/lähiseudulta löytyy vielä vapaita poikasia, ottaisin mielelläni yhteydenottoja tähän tai sähköpostiini.
ostetaan fretti
Lonnie-
101539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Frettikasvattajat tuskin etsivät pennuilleen ostajia Suomi24.fi -palstan kautta. Suosittelen ottamaan yhteyttä suoraan kasvattajiin, joita kyllä netin välityksellä löytyy. Käy vilkaisemassa esim. frettifoorumeita ja niihin liittyviä sivustoja.
Ette ole tainnut juuri olleenkaan hakea freteistä tietoa kun täällä haette fretti pentua. Tälläisille ihmisille sit pitäisi niitä muka myydä ja kaikki frettien tavat tulee sitten uusille omistajille yllätyksenä ja fretti vaihtaa pian seuraavaan kotiin..Kerätkää ensin tietoa ennen kuin suinpäin alatte ostaa frettiä, siitä ei seuraa hyvää freteille eikä omistajilleen kun tietoa ei ole tarpeeksi...Tuskin on liikaa pyydetty!!
p.s. Täällä on näitä osto ilmotuksia varten ihan omat palstat.
Olen kyllä aktiivisesti koittanut löytää pk-seudun kasvattajia, mutta ainoastaan pohjoisemmasta on tähän mennessä löytynyt. Ajattelin, että tällä foorumilla kenties pyörisi enemmän alan harrastajia ja mahdollisesti myös kasvattajia
Jostakin syystä fretti.net tai frettipulinat.com eivät koneeltani toimi, joten tämä oli ainut löytämäni aktiivinen forum. Mikään heräteidea ei ole kyseessä, olen kahlannut kaiken löytämäni tiedon, joskin alan julkaisuja en ole ainakaan kirjastosta löytänyt. Onko fretteihin liittyviä tietokirjoja julkaistu Suomeksi?
Anteeksi jos ostoilmoitus lähti väärään osoitteeseen, mutta mistä nimimerkki "tietoa" ajatteli, että olen heräteostoksena hankkimassa frettiä? On hauskaa huomata, että voit päätellä minusta ja kiinnostukseni tasosta noin paljon vain yksittäisen ilmoituksen perusteella. Toivottavasti jaksaisit miettiä pari kertaa ennen noin jyrkkien kantojen esittämistä ja minun tuomitsemistani.
Pk-seudulla ei ole tällä hetkellä niin aktiivisesti toimivia kasvattajia, yksi on, ja hänelle ehkä tulee pentuja tänä kesänä http://www.pickpocketsferrets.tarinoi.net/
Muut kasvattajat taitavatkin toimia hieman kauempana, muttei sekään matka ole niin pitkä jos tosissaan näätää itselleen haluaa.
Fretti.net ei ole enää toiminnassa eikä taida frettipulinatkaan olla. Aktiivista keskustelua löytyy mm. www.vs-fretit.com
Tuskin sä ihan pk seudulta frettii tuut samaan. Kannattaa sen eteen tehäkkin jotain ite asun lahessa ja hain frettini Siilinjärveltä eli kauimmalta mahdolliselta kasvattajalta.
olla noin tyrmäävä. Itse et edes asu pk-lla, niin mitä alat pätee ettei hän voi täältä saada pentua?
sanoin että TUSKIN, ku siellä ei toimivaa kasvattajaa ole.
Sähän sen tiedät
ne hakee sieltä jotka ei mistään muualta saa. ;)
Hei!
Pk-seudulla ei oman tietoni mukaan ole tulossa tänä vuonna muita pentueita kuin meidän oma. Pentujen laskettu aika on viikolla 16. Pentueesta ja meistä voi lukea enemmän nettisivuiltamme, joka on tuo Nayangin laittama. Parhaiten minuun saa yhteyttä soittamalla iltaisin numerooni joka löytyy tuolta sivuiltamme Pentue 2008 osiosta. Sähköposteihin en välttämättä ehdi vastailla.
Pentuja ei varata ennen kun ne on noin 4 viikkoisia. Valitsen kaikista kiinnostuneista ne, joihin uskon voivani luottaa parhaiten ja joiden luona pentu saa parhaat mahdolliset puitteet kasvaa hyvässä hoidossa ja olla huomion keskipisteenä. (; Kyselyitä pennuista on tullut jo melko paljon, ja osaan olen tutustunut jo melko hyvin, joka tarkoittaa sitä, että he vaikuttavat hyviltä kotiehdokkailta. Kuitenkin otan ilomielin vielä kyselyitä vastaan ja toivon löytäväni jokaiselle pennulle ihanan ja lopullisen kodin.
Asumme Helsingissä. Vierailijoita en voi valitettavasti ottaa vastaan nyt muutamaan viikkoon, jotta Wilma saa rauhassa hoitaa pikkuisiaan. Toivotaan, että kaikki sujuu hyvin ja pian meilläkin kuuluu suloista pentujen vikinää Wilman vällyjen välistä. (:
www.pickpocketsferrets.tarinoi.net