niinkuin eilen sanoin, niin soitin tänään poikani kehoituksesta krp:n talousrikos yksikköön. Keskuksen yhdistettyä sinne vastasi naispuoleinen tutkija, joka ei ollut tietoinen asiasta. Pyyteli odottamaan hetken kun käy kysymässä. Ilmoitti takaisin tullessaan, että capita ei ole heillä tutkinnan alaisena, mutta tietoisia asiasta ovat ja kehoitti tekemään ilmoituksen paikallispoliisille.
soitin talousrikospuolelle
krp:hen
82189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
oikea tässä: http://www.poliisi.fi/poliisi/krp/home.nsf/pages/46A76EAB3EBA4E53C22570490021E866?opendocument
josta nimenomaan yhdistettiin sinne. Ja jos joku ei usko niin koitapa itse et mitään menetäkään saat saman vastauksen kuin minäkin sain.
että sanoi joissain tapauksissa tällaisissa kuvioissa on keretty saamaan rahoja jopa takaisinkin, kun päästy käsiksi toiminnan ollessa käynnissä."mutta jos rahat keretty siirtää esim. jonnekin ulkomaille on heidän konstit aika vähissä"
kysyi, että eihän nyt ilmeisesti mistään suurista summista ole kyse. Sanoin oman minimipanostukseni ja vastasi siihen, että oho no eihän se nyt ihan pieni summa ole. Kerroin myös huhuista, joissa joku olisi laittanut jopa kymmeniä tuhansia ja vastaus oli hyvin voivottelevalla äänellä että "no voi voi"
Niin voisitko kirjoittaa hieman seikkaperäisemmin mitä puhelussa nyt loppujenlopuksi tuli ilmi.
niinkuin sanoin tämä naispuoleinen tutkija ei ollut kuullut kyseisestä capitasta mitään, mutta sanoi että hänelläkin ollut tutkittavana samanlaisia kuvioita ja ovat olleet kansainvälisiä huijauksia kaikki. Ja kävi jostain kysymässä jotain(viipyi aika kauan) ja sanoi vaan että wincapita niminen järjestelmä ei ole heillä tutkinnan alla tällä hetkellä, mutta kehotti tekemään ilmoituksen paikallis poliisille. Kysyin syytä tähän ilmoituksen tekemiseen niiin vastaus oli että "saataisiin toiminnan laajuus mahdollisimman nopeasti selville"
hän kysyi minulta, että "eikös tästä ollut syksyllä juttu televisiossa" sanoin että winclub nimisenä oli. Oli kyllä kiinnostuneen oloinen asiasta, mutta jotenkin keskustelusta tuli sellainen mielikuva, "että tää on näitä tällaisia" niinkuin hän taisi todetakin.
http://www.intermin.fi/poliisi/discuss.nsf/vwThreads/A72D5F59EE5EBFEFC22573C900380022