Olen joutunut työttömäksi ja saan 25€/päivässä. Vuokrani on 560€/kk. Onko mahdollista saada tukea jostain muualta?
Tuki
työtön2
11663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Asumistuki Kelalta, toimeentulotuki sosiaalivirastosta.
Kelaa löydän mutta missä on muuten espoon sosiaalivirasto?
Onhan se muuten aika outo että Espoo on niin rikas ja minä syrjitetty, koska en saa töitä.
Kelan laskurilla voit itse laskea asumistukesi ja toimeentulotukea voit hakea perusturvasta.
http://asiakas.kela.fi/aylaskenta_app/AYLaskentaApplication
Vähän on puutteelliset nuo perustiedot että vois antaa vastausta. Ehkä olisi kuitenkin paras että alat selvittämään asiaa kelasta ja sossutoimistosta.
En o vielä saanut vastausta työttömyyskorvauksesta..
Odotan vastauksen sieltä.. Tai pitäisikö mennä heti hakemaan kaikkea?
saattavat olla kuukausia joten olet jo pahasti myöhässä, papereita sisään vaan. Älä sitten ihan shokkiin mene kun havaitset ettet saa yhtään mitään!
Seitsemän arkipäivän sisällä pitää päästä sosiaalivirkailijan puheille, kuin myös samassa ajassa pitää saada päätös toimeentulotuesta, kiireellisessä tapauksessa päätös pitää saada joko samana tai seuraavana päivänä.
Näin sanoo vuoden alussa voimaan tullut laki asiasta.
vinkuun sossunaikaa uutena asiakkaana, niin menee vähintään viikkoja. Miksi noudattaa lakia josta ei ole mitään sanktioita?
Onko jonot uusille asiakkaille Sarvikselle nykyään yli kaksi viikkoa? - Voisikos asioida kirjallisesti.
pääse Sarvikselle, Herwoodissa ihan omat systeemit, useampia tapauksia menossa jo hallinto-oikeudessa!
tuo "viikon vitsi" stadissakaan. Pilkunnussijoina tulkitsevat sitä vielä niin, että hakemuksen jättöpvää ja viikonloppua ei lasketa mukaan.
Itsellä ollut nyt kirjallinen hakemus reilun viikon sisällä ja mitään ei ole kuulunut. Tied. asiaa perjantaina, mutta ei edes selvinnyt kuka asiaa mahd. käsittelee.
Kaksi vuokraa nyt pystyssä. Maanantaina eli ylihuomenna deadline, jonka jälkeen asia asunto-oikeuteen häätötoimenpiteitä varten.
Että sellainen laki!