Zero-Matti Vanhanen kärähti valehtelusta

Lain mukaan ministerin tulee olla "rehelliseksi tunnettu".

Pääministeri Zero-Matti Vanhanen ei täytä tätäkään vaatimusta. Todistajien mukaan Zero-Matti on vähintään kaksi kertaa jäänyt kiinni julkisesta valehtelusta.

Ensimmäinen valehtelu liittyi Anneli Jäätteenmäen tapaukseen, jossa Jäätteenmäki yllytti valtion virkamiehen virkarikokseen. Tästä asiasta Vanhanen valehteli liittyen KEPUn puoluehallituksen pöytäkirjoihin.

Toinen vakavampi asia on tämä naisten metsästäminen netissä, josta Zero-Matti Vanhanen jäi kiinni housut nilkoissa. Zero-Matti väitti tavanneensa Susan Kurosen (nyk. Ruusunen) IKEA:ssa, vaikka tosiasiallisesti pari tapasi netissä ja aloitti seurustelun vain muutaman päivän nettituttavuuden jälkeen. Tässä valehtelussa oli kyseessä myös valtakunnan turvallisuus, sillä Zero-Matti puhui kännykkäänsä virka-asioihin liittyviä puheluita Susan Kurosen ollessa läsnä.

Kansanedustajat ovatkin vaatimassa tutkimusta tästä asiasta. Kansalaistenkin olisi hyvä vaatia, että Zero-Matti jättäisi vapaaehtoisesti paikkansa. Hän ei ole enää kykenevä toimimaan pääministerinä.

8

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi miesparkaa

      Eikö sulla oo naista, jolle kullias voisit vähän antaa. Siitähän sulla on puute. Ja siksi yrität väkisin maalata --- seinille. On se kauhiaa, kun kateus on jokahetkinen kaveri Känällä. Ookko sä kipee, muualtakin kuin sieltä housujen toisenlahkeen yläpäästä? Mene hoitoon,hae apua, mutta täältä se apu ei löydy. Ihan totta, sanon ihmisenä tämän Känä-paralle.

    • Kansa kantelee
      • ei tutki kansalaisten

        valituksia, eikä aloitteita.
        Mutta eihän Ukkola sitä tiedä, vaikka itse istuu siinä.

        Tuollaiset melenterveyspotilaat kuin Ukkolakin ilmeisesti on, pitäisi ohjata muualle hoitoon, kuin eduskuntaan.

        Mutta oululaisethan ovatkin oma lukunsa.
        Ei täysipäistä edustajaa ole yhtään.
        Ahde, Ukkola, Linden, Jaakonssari. Ketä kaikkia sieltä onkaan


      • Ukkolan..
        ei tutki kansalaisten kirjoitti:

        valituksia, eikä aloitteita.
        Mutta eihän Ukkola sitä tiedä, vaikka itse istuu siinä.

        Tuollaiset melenterveyspotilaat kuin Ukkolakin ilmeisesti on, pitäisi ohjata muualle hoitoon, kuin eduskuntaan.

        Mutta oululaisethan ovatkin oma lukunsa.
        Ei täysipäistä edustajaa ole yhtään.
        Ahde, Ukkola, Linden, Jaakonssari. Ketä kaikkia sieltä onkaan

        tytär Sanna Ukkola on Iltalehden juorutoimittaja.
        Taitaa siellä on vipinää - nimittäin äidin ja tyttären tietojen vaihto-osastolla...Sanna Ukkola kirjoittaa politikoista kaikki uusimmat juorut ja metsästää niitä. Vinkit voivat olla lähellä. Että silleen.


    • ihmisraunio, eikö

      sinulla ole läheisiä, jotka voisisivat ohjata sinut apua saamaan.
      Olet täysin ZERO-KÄNISIJÄ. Vedä mekko yllesi ja pistä menoksi seta-ravintolaa kohti. Siellä sinunkaltaisillesi aina ystävä.
      Toinen paikka olisi varmaan joku juoruakkojen kerho, mutta kun ei niitäkään enää ole, joutuu känisijä zeroilemaan yksin.

      Vakavissani minä sinulle tuota hoitoon ohjausta suosittelin, että toipuisit tuosta vaalitappionaiheuttamasta sekoamisesta.

      Jos hommat noin löysin perustein pitäisi jättää, niin ei olisi yhtään ministeriä, eikä kansanedustajaa.

      Mikset vaadi Kanervaa eroamaan, kun hänelle nuo möhläykset ovat toistuvia. Ja paljon enemmän arvovaltaa rapauttavia.

      Olet täysin sekopää.

    • Matti puolueen uskollinen s...

      Kepulainen imee petoksen ja valehtelun jo äidinmaidossa, joten ei Matti sille mitään voi.

      Totuuden puhuminen on kepulaiselle suorastaan tuskallista. Tämän takia kepulaiset eivät sovi ministereiksi.

      • hyviä ministereitä

        kaikki osaavia, saittiterroristeille kova paikka tuskaansa huutavat loiset kaiket päivät, siinähän niiden elämä kuluu hukkaan.


      • Kekkonen on Jumala
        hyviä ministereitä kirjoitti:

        kaikki osaavia, saittiterroristeille kova paikka tuskaansa huutavat loiset kaiket päivät, siinähän niiden elämä kuluu hukkaan.

        Vanhanen on vielä parempi.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3358
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3097
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2584
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2373
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2333
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2036
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1673
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1666
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      35
      1583
    Aihe