Kommariarmeijat

Tosi on jotta kommarit pantiin etulinjaan kuolemaan jatkosodassa. Monetkin ennakoi tämän ja siirtyi käpykaartiin. Tiesittekös muuten jotta Tampereen ympäristö oli käpyjen aluetta. Sen takia Tamperetta ei pommitettu jatkosodassa. Eli meinaan Kuljun komppania joka suunnitteli höökiä Vuoresvuorelle. Ja Pispalan komppania joka tekikin jotain sabotaasheja.
2233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lempäälä oli jo kapinan aikaan punainen. Tampereen punaisuutta on muuten liioiteltu vankasti. Tampereelle saapui punasia 1918 niin Jämsänkoskelta ja Kangasalalta ja Kuljusta ja Suodenniemeltä. Mutta kuka antoi näin älyttömän käskyn. Jota vetäytyä puutammelaan voi Helvata. Muistakaa jotta Satakunnan rintama oli esim. ylivoimainen. Eikäs huonosti mennyt Korkiaskoskellakaan. Ali aaLTOKO VOI PIRKALES.

Äänestä
  • Puna-armeijan johto oli tyhmää. He eivät monetkaan olleet edes armeijaa käyneet. Toisin oli mun sukulainen joka oli johtajana Satakunnan rintamalla. Olisi tarvinnut tehdä kapina kapina-armeijassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pantiin etulinjalle kirjoitti:

Tosi on jotta kommarit pantiin etulinjaan kuolemaan jatkosodassa. Monetkin ennakoi tämän ja siirtyi käpykaartiin. Tiesittekös muuten jotta Tampereen ympäristö oli käpyjen aluetta. Sen takia Tamperetta ei pommitettu jatkosodassa. Eli meinaan Kuljun komppania joka suunnitteli höökiä Vuoresvuorelle. Ja Pispalan komppania joka tekikin jotain sabotaasheja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu