Näissä linkeissä on Suomen fundamentalismin esittely.
Kaikki kirjoittajat siellä ovat jonkinlaisessa yhteisessä huumassa uskoen tosissaan raamatun Jumalan sanaksi.
varmasti fundamentalismia
6
577
Vastaukset
- tätä hommaa
mutta tässä nyt on:
http://www.jeesus-on-herra.com/linkit.html - Kysymys123
Jospa sinä sitten osaisit vastata tälle palstalle 20.1.08 jättämääni kysymyksiin omin sanoin. Tähän mennessä en ole saanut vastausta. Please, älä laita linkkiä johonkin valmiiseen tekstiin, vaan vastaa itse.
Kysymykset:
Ketä ovat "fundamentalistiset kristityt", missä heitä on, onko heitä paljon ja mitä he tekevät? Olen huomannut, että termiä käytetään yleensä negatiivisessa merkityksessä. Joten jatkokysymys. Mitä he ovat tehneet, jotta saavat negatiivisen maineen?
Lutherkin uskoi tosissaan Raamatun Jumalan sanaksi. Suomen ev.lut. kirkon virallisen opin mukaan Raamattu on Jumalan sanaa. Onko siis jokainen luterilainen fundamentalisti?
http://www.evl.fi/katekismus/raamatturippi/40.html- Fundeeraaja
Mikäli ei ymmärretä raamatun symbolien ja vertauskuvien merkitystä, vaan dogmatisoidaan vertauskuvien ja symbolien suoritusta. Ikäänkuin Jumala vaatisi meiltä jotain operaatioita juuri raamatun kuvauksen mukaan tehtynä, että olisimme kelvollisia.
Esim. veren käytön kielto, kaste 'oikein tehtynä' ja vaikkapa rukoilu nyökyttelemällä itseään. Unohdetaan armo ja keskitytään operaatioihoin ja rituaaleihin.
Ts. kielletään vertausten olemassaolo ja käsitetään Jumalan sanan olevan yhtäkuin raamattu, pilkulleen, käännösvirheineen, eri lahkojen lisäyksineen ja poistoineen ja uskon sijaan harratetetaan uskonnon operaatioita. - Kristitty_--
Fundamentalistinen kristitty tarkoittaa henkilöä
joka ottaa Raamatun sana sanalta todesta
ja pitää Raamattua erehtyättömänä.
Fundamentalisti voi olla mistä kirkkokunnasta tahansa. Suurin osa on verrattain pienistä protestanttisista suunista, kuten helluntailiike, vapaakirkko, metodismi, babtismi yms.. Luterilaisessa kirkossa varsinkin esim kansanlähetyksen ja lestaadoilaisuuden piirissä on fundamentalismi yleistä.
Fundamenttalismi on saanut huonon maineen
jyrkkien näkemystensä ja radikaalien liikkeidensä
vuoksi. Fundamenttalismi usein mielletään
kiihkouskovaisiin.
Kuitenkin harva kutsuu itseään fundamenttalisti-nimellä, yleensä he kutsunvat itseään uskoviksi ;)
Jokainen luterilainen ei todellakaan ole fundamenttalisti, koska jokainen luterilainen ei edes usko Jumalaan. Lisäksi luterilaisessa kirkossa voi olla kaiken mailman liberaaleja ja humanistisia suuntauksia. Fundamenttalisti punnitsee opetukset Raamatun valossa ja uskoo siihen mitä Raamattu kertoo. Se on omasta mielestäni henkilökohtainen näkemys. Ja jos pitää Raamattua ehdottoman totena, sen ei tarvitse mennä pilkun viilaamiseen tai symbolien etsimiseen.
Tässä oma käsitykseni kyseisestä termistä =)
- Raamattua lueskellut
En ole perehtynyt siihen mitä teologisessa kirkkohistoriassa tarkoitetaan fundamentalismilla, mutta raama-
tullisesti olen päätynyt ymmärtämään että Jeesuksen opin mukaan kaikki maailman ihmiset ovat fundamen-
talisteja, toisilla on fundamenttina hiekka ja sitten toisilla kallio eli Jeesus Kristus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2002665
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252476En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761688Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2021215Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va561159- 471088
- 99991
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6803- 106798
- 46793