varmasti fundamentalismia

linkeillä

Näissä linkeissä on Suomen fundamentalismin esittely.
Kaikki kirjoittajat siellä ovat jonkinlaisessa yhteisessä huumassa uskoen tosissaan raamatun Jumalan sanaksi.

6

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä hommaa
    • Kysymys123

      Jospa sinä sitten osaisit vastata tälle palstalle 20.1.08 jättämääni kysymyksiin omin sanoin. Tähän mennessä en ole saanut vastausta. Please, älä laita linkkiä johonkin valmiiseen tekstiin, vaan vastaa itse.

      Kysymykset:
      Ketä ovat "fundamentalistiset kristityt", missä heitä on, onko heitä paljon ja mitä he tekevät? Olen huomannut, että termiä käytetään yleensä negatiivisessa merkityksessä. Joten jatkokysymys. Mitä he ovat tehneet, jotta saavat negatiivisen maineen?

      Lutherkin uskoi tosissaan Raamatun Jumalan sanaksi. Suomen ev.lut. kirkon virallisen opin mukaan Raamattu on Jumalan sanaa. Onko siis jokainen luterilainen fundamentalisti?

      http://www.evl.fi/katekismus/raamatturippi/40.html

      • Fundeeraaja

        Mikäli ei ymmärretä raamatun symbolien ja vertauskuvien merkitystä, vaan dogmatisoidaan vertauskuvien ja symbolien suoritusta. Ikäänkuin Jumala vaatisi meiltä jotain operaatioita juuri raamatun kuvauksen mukaan tehtynä, että olisimme kelvollisia.
        Esim. veren käytön kielto, kaste 'oikein tehtynä' ja vaikkapa rukoilu nyökyttelemällä itseään. Unohdetaan armo ja keskitytään operaatioihoin ja rituaaleihin.
        Ts. kielletään vertausten olemassaolo ja käsitetään Jumalan sanan olevan yhtäkuin raamattu, pilkulleen, käännösvirheineen, eri lahkojen lisäyksineen ja poistoineen ja uskon sijaan harratetetaan uskonnon operaatioita.


      • Kristitty_--

        Fundamentalistinen kristitty tarkoittaa henkilöä
        joka ottaa Raamatun sana sanalta todesta
        ja pitää Raamattua erehtyättömänä.
        Fundamentalisti voi olla mistä kirkkokunnasta tahansa. Suurin osa on verrattain pienistä protestanttisista suunista, kuten helluntailiike, vapaakirkko, metodismi, babtismi yms.. Luterilaisessa kirkossa varsinkin esim kansanlähetyksen ja lestaadoilaisuuden piirissä on fundamentalismi yleistä.

        Fundamenttalismi on saanut huonon maineen
        jyrkkien näkemystensä ja radikaalien liikkeidensä
        vuoksi. Fundamenttalismi usein mielletään
        kiihkouskovaisiin.

        Kuitenkin harva kutsuu itseään fundamenttalisti-nimellä, yleensä he kutsunvat itseään uskoviksi ;)

        Jokainen luterilainen ei todellakaan ole fundamenttalisti, koska jokainen luterilainen ei edes usko Jumalaan. Lisäksi luterilaisessa kirkossa voi olla kaiken mailman liberaaleja ja humanistisia suuntauksia. Fundamenttalisti punnitsee opetukset Raamatun valossa ja uskoo siihen mitä Raamattu kertoo. Se on omasta mielestäni henkilökohtainen näkemys. Ja jos pitää Raamattua ehdottoman totena, sen ei tarvitse mennä pilkun viilaamiseen tai symbolien etsimiseen.

        Tässä oma käsitykseni kyseisestä termistä =)


    • Raamattua lueskellut

      En ole perehtynyt siihen mitä teologisessa kirkkohistoriassa tarkoitetaan fundamentalismilla, mutta raama-
      tullisesti olen päätynyt ymmärtämään että Jeesuksen opin mukaan kaikki maailman ihmiset ovat fundamen-
      talisteja, toisilla on fundamenttina hiekka ja sitten toisilla kallio eli Jeesus Kristus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      123
      4401
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      156
      3727
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3486
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      135
      1780
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1582
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      18
      1228
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      20
      1202
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1150
    Aihe