varmasti fundamentalismia

linkeillä

Näissä linkeissä on Suomen fundamentalismin esittely.
Kaikki kirjoittajat siellä ovat jonkinlaisessa yhteisessä huumassa uskoen tosissaan raamatun Jumalan sanaksi.

6

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä hommaa
    • Kysymys123

      Jospa sinä sitten osaisit vastata tälle palstalle 20.1.08 jättämääni kysymyksiin omin sanoin. Tähän mennessä en ole saanut vastausta. Please, älä laita linkkiä johonkin valmiiseen tekstiin, vaan vastaa itse.

      Kysymykset:
      Ketä ovat "fundamentalistiset kristityt", missä heitä on, onko heitä paljon ja mitä he tekevät? Olen huomannut, että termiä käytetään yleensä negatiivisessa merkityksessä. Joten jatkokysymys. Mitä he ovat tehneet, jotta saavat negatiivisen maineen?

      Lutherkin uskoi tosissaan Raamatun Jumalan sanaksi. Suomen ev.lut. kirkon virallisen opin mukaan Raamattu on Jumalan sanaa. Onko siis jokainen luterilainen fundamentalisti?

      http://www.evl.fi/katekismus/raamatturippi/40.html

      • Fundeeraaja

        Mikäli ei ymmärretä raamatun symbolien ja vertauskuvien merkitystä, vaan dogmatisoidaan vertauskuvien ja symbolien suoritusta. Ikäänkuin Jumala vaatisi meiltä jotain operaatioita juuri raamatun kuvauksen mukaan tehtynä, että olisimme kelvollisia.
        Esim. veren käytön kielto, kaste 'oikein tehtynä' ja vaikkapa rukoilu nyökyttelemällä itseään. Unohdetaan armo ja keskitytään operaatioihoin ja rituaaleihin.
        Ts. kielletään vertausten olemassaolo ja käsitetään Jumalan sanan olevan yhtäkuin raamattu, pilkulleen, käännösvirheineen, eri lahkojen lisäyksineen ja poistoineen ja uskon sijaan harratetetaan uskonnon operaatioita.


      • Kristitty_--

        Fundamentalistinen kristitty tarkoittaa henkilöä
        joka ottaa Raamatun sana sanalta todesta
        ja pitää Raamattua erehtyättömänä.
        Fundamentalisti voi olla mistä kirkkokunnasta tahansa. Suurin osa on verrattain pienistä protestanttisista suunista, kuten helluntailiike, vapaakirkko, metodismi, babtismi yms.. Luterilaisessa kirkossa varsinkin esim kansanlähetyksen ja lestaadoilaisuuden piirissä on fundamentalismi yleistä.

        Fundamenttalismi on saanut huonon maineen
        jyrkkien näkemystensä ja radikaalien liikkeidensä
        vuoksi. Fundamenttalismi usein mielletään
        kiihkouskovaisiin.

        Kuitenkin harva kutsuu itseään fundamenttalisti-nimellä, yleensä he kutsunvat itseään uskoviksi ;)

        Jokainen luterilainen ei todellakaan ole fundamenttalisti, koska jokainen luterilainen ei edes usko Jumalaan. Lisäksi luterilaisessa kirkossa voi olla kaiken mailman liberaaleja ja humanistisia suuntauksia. Fundamenttalisti punnitsee opetukset Raamatun valossa ja uskoo siihen mitä Raamattu kertoo. Se on omasta mielestäni henkilökohtainen näkemys. Ja jos pitää Raamattua ehdottoman totena, sen ei tarvitse mennä pilkun viilaamiseen tai symbolien etsimiseen.

        Tässä oma käsitykseni kyseisestä termistä =)


    • Raamattua lueskellut

      En ole perehtynyt siihen mitä teologisessa kirkkohistoriassa tarkoitetaan fundamentalismilla, mutta raama-
      tullisesti olen päätynyt ymmärtämään että Jeesuksen opin mukaan kaikki maailman ihmiset ovat fundamen-
      talisteja, toisilla on fundamenttina hiekka ja sitten toisilla kallio eli Jeesus Kristus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1692
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      973
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      851
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe