On se hyvä...

ärsyttäjä

On se sanomattoman hyvä että maailmassa on tuhansia uskon suuntauksia. Kohta jokaiselle oma! Siis sanonta "jokainen tulkoon autuaaksi uskollaan" pitää paikkansa.
Mutta minuakin ihmetyttää se kun uskoilla on niin suuri ero vaikka samaa paksua kirjaa lukevat. Ilmeisesti täytyy olla arkena helluntalainen että jaksaa selvinpäin olla töissä ja viikonloput jehovalainen että jaksaa ryypätä jne.
Ei, minäkin luulen että meitä on petetty. Jotku vaan elättää itsensä herkkäuskoisia ihmisiä hyväksi käyttäen.
Jos se mitä raamatussa lukee on totta niin minkä takia sen totuutta pitää ja on pitänyt kautta aikojen levittää vastoin sen opetusta. Esimerkiksi älä tapa käskyä vastaan. Kyllä se on niin että suurin osa kirkollisveroista ja kaiken maailman kymmenyksistä menee kyöhältä luihujen pussiin!

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • proffa

      ...tuossa on?

      Ihan normaalia ajattelua ihmiseltä, joka ei usko Jeesukseen.

      Jos taas uskoo, niin sitten ei ole myöskään hirveästi väliä sillä, missä puulaakissa toimii.

      Kirkollisveroista pääsee eroon eroamalla kirkosta, jota todella suosittelen, jos ei "iloisella mielellä" anna Jumalalle. Raamatun mukaan "iloista antajaa Jumala rakastaa". Jos vain maksaa raskain sydämin veroja jollekin etäiselle instituutiolle, niin tuosta pääsee onneksi helpolla eroon. Tässä suhteessa olen siis samaa mieltä kuin ns. "vapaa-ajattelijat". Seurakunnan pitää elää jäsentensä toiminnasta ja AKTIIVISESTA tuesta. Eli jaan täysin käsityksesi kirkollisverosta.

      Suosittelen sinulle appiukkoni (uskova mies) periaatetta, jonka hän sanoi minulle kun olin vielä ateisti: "porskuta samaan malliin niin kauan kuin olet onnellinen" -> "ellet ole, niin sitten on aika etsiä muutosta, ja kääntyä Jeesuksen puoleen".

      Jos taas olet "terve", "normaali", eikä sinussa ole mitään vikaa - niin Raamattukin sanoo, etteivät "terveet tarvitse parantajaa [= Jeesusta] vaan sairaat.".

      Miksikäs tuommoinen terve ärsyttäjä maksaa kirkollisveroa luihuliineille, eikä eroa kirkosta - ettei vain rauhoittaakseen huonoa omaatuntoaan, sitten kuitenkin???

      Meinaatkos sanoa kuolemasi jälkeen Jumalalle, että kyllä minä haluan taivaaseen, kun olen maksanut kirkollisveronkin?

      Lähinnä viestisi oli surkuhupaisa - ei niinkään ärsyttävä, siis.

      Kirkoilta muuten pitää ehdottomasti ottaa pois oikeus verottaa yhteisöjä (yrityksiä jne.). Se on todella paksua, että kirkkoon kuulumattoman yrittäjän pitää noistakin jutuista maksella...

    • jli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      651
      7996
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2283
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2199
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1775
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1262
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1243
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1165
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      849
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      815
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      754
    Aihe