Suomessa ei erota

Missä tahansa muussa maassa ULKOMINISTERI olisi moisen töppäyksen jälkeen ottanut onkeensa ja eronnut. Mutta ei Suomessa, täällä ei erota millään! Mieleen tulee ainoastaan Jäätteenmäki ja hänetkin oli vaikea savustaa ulos.
9205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

erota mikään muu kuin kuolema.

Ei pysty virkavaltakaan kun veli suojelee veljeä.

Että näin vöhän korruptoitunut maa suomi on.

Äänestä
  • On ottanut vallan Suomessa,kun kuuntelee nyky hallitusta niin kukaan heistä ei tee virheitä se on kuin vanhassa Neuvostoliitossa eiköhän vielä paineta Iken naama Euronkolikkoon niin kaikki olisi täydellistä.

    Äänestä

  • Diktatuuri.. kirjoitti:

    On ottanut vallan Suomessa,kun kuuntelee nyky hallitusta niin kukaan heistä ei tee virheitä se on kuin vanhassa Neuvostoliitossa eiköhän vielä paineta Iken naama Euronkolikkoon niin kaikki olisi täydellistä.

    Painetaan vaan naama kolikkoon ja pidetään se siinä, niin eipä vähään aikaan tekstaile eikä sekstaile.

    Äänestä

Tällaisessa yksinkertaisessa Ikenkin tapauksessa meillä aletaan hyvin herkästi epäillä poliittista ajojahtia, vaikka Ike aivan itse on omat soppansa keittänyt.
Jätteenmäki taas ei ole hyvä esimerkki oikeasta tavasta toimia, sillä hänen oli aivan pakko erota, mitään muuta vaihtoehtoa ei olisi ollut. Hänellä ei ollut enää Eduskunnan luottamusta, eikä luottamusta olisi koskaan ollut millään kansainväliselläkään foorumilla, joten hän ei olisi voinut jatkaa pääministerinä, hallitus olisi kaatunut alta.

Äänestä
  • Jos Kanerva olisi nainen ja olisi käyttäytynyt ministerinä tuolla tavoin, niin se olisi jo eronnut tai erotettu. Palstoilla haukuttaisiin h-alkuisilla sanoilla ja vaadittaisiin lapsia huostaan otettaviksi.

    Äänestä

  • ei taida vielä olla. kirjoitti:

    Jos Kanerva olisi nainen ja olisi käyttäytynyt ministerinä tuolla tavoin, niin se olisi jo eronnut tai erotettu. Palstoilla haukuttaisiin h-alkuisilla sanoilla ja vaadittaisiin lapsia huostaan otettaviksi.

    ei kai kenelläkään ulkoministerin asemaan kohonneella naisella olekaan kiveksiä aivojen paikalla.

    Äänestä

  • ei kai kirjoitti:

    ei kai kenelläkään ulkoministerin asemaan kohonneella naisella olekaan kiveksiä aivojen paikalla.

    Meinaatko, että Kanervalla on niitä paljon kaivattuja "puhtaita jauhoja" pusseissaan.

    Äänestä

  • paikalla? kirjoitti:

    Meinaatko, että Kanervalla on niitä paljon kaivattuja "puhtaita jauhoja" pusseissaan.

    hänen pussejaan...

    Äänestä

Helsingin Sanomat kyllä jeesustelee eduskunnan nais-ahdistelijoista ynnä muista thai-hieronta paikoista.
Mutta nyt kun oman aatteen ministeri on ryvettänyt itsensä, puolueensa ja koko hallituksenkin, niin kirjoitellaan vain sen verran kun on pakko.
Ja sekin silkkihansikkain, ettei vaan oman aatteen puolue joutuisi äänestäjien silmissä huonoon valoon.
Että sellainen "riippumaton" porvarilehti tämä Hesari, heh heh!!!
Huussipaperina olenkin pitänytkin tätä mainittua lehteä jo vuosikaudet.
Samoin kyseistä kokoomus-puoluetta ei ole voinut pitää ikinä luotettavana. Vaalilupauksetkin se pettää AINA.
Kuten sairaanhoitajien palkka-asiassakin.
Turhaan ei Katainen saanut vuoden takinkääntäjän titteliä!!! heh heh heh heh
Ja onhan meillä nyt ulkoministeri, jolle koko maailmakin nauraa, heh heh heh heh

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus esiin! kirjoitti:

Missä tahansa muussa maassa ULKOMINISTERI olisi moisen töppäyksen jälkeen ottanut onkeensa ja eronnut. Mutta ei Suomessa, täällä ei erota millään! Mieleen tulee ainoastaan Jäätteenmäki ja hänetkin oli vaikea savustaa ulos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu