Paljonko maksaa kirjanpito

Mokari

Perustin yrityksen vuosi sitten. Valitsin kirjanpitäjäksi uusyrityskeskuksen suositteleman tilitoimiston. Yrityksen liikevaihto pyörii noin 20000€/kk tasolla, vientejä 120-160/kk. Ensimmäiset laskut oli luokkaa 120€ josta nousua hiljalleen joulukuun 254 euroon. Tilinpäätöksestä tuli 455 euron lasku. Tuntiveloitushinta on 45 euroa/h, lisäksi veloittaa vienneistä noin 50 snt/tosite. Onko tälläinen hintataso normaali, itsestä jatkuvasti kasvava lasku on alkanut tuntua vedätykseltä.

27

12284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulla on

      kirjanpitäjän veloitus 34€/h ja viennit 34 snt/kpl. Laskut kuukaudelta yleensä n. 200€:n luokkaa, vientejä n. 300kpl.

    • siltä vaikuttaa

      Vaihda halvempaan.

    • Ei vienneistä mitään

      Minä maksan tuon verran kirjanpidostani. Hinta on aina sama 40€/h (sis. ALV), vaikka tositteita olisi minkä verran... Tyytyväinen olen ollut.

      • vaikuttaa

        Itse maksan 65 senttiä/vienti. sis, alv22%. Veroilmoitus ja tilinpäätös erihintaan. Käytössäni keskisuuri tilitoimisto, jolla toimintaa useammalla paikkakunnalla.


    • Mokari

      Tilinpäätöksen hinta oli niin korkea vaikka voisi kuvitella että se syntyy muutamalla napinpainalluksella vuoden aikana tallennetusta aineistosta?

      • Tilit kuntoon

        Vanha viisaus sanoo: luulo ei ole tiedon väärti. Pitää muuten paikkansa tuossa sinunkin kuvitelmassasi.


    • näyttää olevan

      Aikalailla näyttää olevan keskitasoa nuo hinnat.

      Tilinpäätös voi olla työläs tehdä. Se riippuu poistoista ja varauksista.

      Voithan tuon tehdä itsekin, jos siihen pystyt. Ohjelman saa ilmaiseksi verkosta. Esimerkiksi Tappio näyttää toimivan. Siihen tosin joutuu itse kehittämään tilikartan.

      • Mokari

        Vaikka osaisikin.
        Varauksia ei ollut, poistoja tonni.


    • -Kalervo-

      Ajomaksu 10e. Jokaisesta viennistä 0,90e. Veroilmoitus 80e, tilinpäätös 100e, alvien ilmoitus 30e/vuosi. Ja joitakin muita kuluja kuten kansiot jne.

      • matti112

        tuohon suuntaan mitä -Kalervo- sanoi..
        Jotkin tilitoimistot hinnoittelevat tilinpäätöksen yritysmuodon mukaan.. eli toiminimi halvin, oy kallein..
        TOKI voit pyytää urakkatarjousta tilitoimistoltasi, sisältäen kirjanpidon, atk-ajot, ilmoitukset ja tilinpäätöksen. :)


    • mimmu

      noususuuntaan menossa koko ajan nuo kirjanpitoveloitukset. Alalla vallitsee muutoskausi. Onkohan tilitoimistosi minkä kokoinen? Pienet tilitoimistot eivät enää tahdo pärjätä suurille ketjuille kilpailussa. Monet lopettavat tai yhdistyvät suurempiin toimistoihin. Nykyinen sähköinen taloushallinto vaatii tilitoimistoilta suuret investoinnit laitteisiin ja ohjelmiin. Tämä on yksi syy miksi hinnat nousevat. Pienet tilitoimistot pystyvät pitämään alhaisempia hintoja, mutta eivät pysty myöskään tarjoamaan sellaisia palveluja kuin isommat tilitoimistot. Myöskään pienillä tilitoimistoilla ei ole resursseja suuriin investointeihin. Sähköistymisen myötä pienet tilitoimistot auttamatta jäävät suurten jalkoihin. Lisäksi muistuttaisin, että halpa ei ole välttämättä yhtä kuin hyvä. Tilitoimistoissakin on suuria eroja. Pieni tilitoimistoyrittäjä ei voi välttämättä kouluttaa itseään kovin usein. Lisäksi isoimmissa toimistoissa voi olla moneen eri aihealueeseen erikoistunutta henkilöä (esim. yritysjärjestelyt ym.) Myöskin alihinnoittelu on tällä alalla jatkunut pitkään. Kirjanpitotyötä ei arvosteta tarpeeksi(en yleistä, että kaikki näin ajattelisivat), ja moni ei ole palvelusta valmis maksamaan. Tiliammattilaiset joutuvat valtavan paljon tietämään eri asioista (verotus, lait, kirjanpito) ja kouluttamaan itseään jatkuvasti. Lisäksi kirjanpitäjien palkat ovat aika huonot. Monet toimistot myös juuri tämän takia nostavat hintojaan.

    • yrittäjä7

      Sekin täytyy ottaa huomioon mitä tuntihintaan kuuluu. Välttämättä kalliimpi tuntihinta ei tarkoita että lasku olisi kalliimpi.
      Esim. joissain tilitoimistoissa kaikesta "ylimääräisestä" palvelusta
      velotetaan aika paljon.
      Omassa tilitoimistossa tuntihinta on korkeampi mutta eipähän tarvitse ikinä
      pelätä että neuvonnasta tai muusta tulisi lisähintaa laskuun. Myöskään kuittien
      määrä ei vaikuta hintaan.

    • näinkin se voi olla

      Tuntiveloitus 57 alv. sis. viennit ja ajot ja kaikki mapit ja paperit ja postimerkit ja raportit. Mutta ajan mukaan laskutetaan. Kustannuspaikkoja 10. Kuukausittain tuloslaskelmat, budjettivertaililuineen.
      Palkanlaskenta ja veroilmoitus - ihan kaikki sama tuntihinta. Joskus menee kolme päivää kuukaudessa, joskus kolmatta viikkoa kk-hommissa. Riippuu ihan asiakkaan omista lasku yms. kuittimääristä. työerittelyn saavat laskun mukana kust.paikoittain jaoteltuina, kuten haluavat. Tuosta veloituksesta saan noin puolet palkkana -siitä voit laskea vuosiasiot. Onko paljon? Otat sitten huomioon vielä, että milläs paikkaat ne kuukaudet, kun tekemistä vain 3 päivää ja mistäs sitten revit ne ajat kun menee kolme viikkoo? Kukas sitä joustaa, kiltti kirjanpitäjä, kuitataan liukumia sitten töitten mukaan. Ei niitä makseta.

    • Sepi

      Täytyy muistaa että ostat asiantuntija apua asiaan jota et itse välttämättä osaa tehdä.
      Niin kuin tuolla aikaisemmin joku jo totesikin, tilitoimistojen suurimpia kuluja palkkakulujen jälkeen on koulutus, tiedonhankinta ja ohjelmistoinvestoinnit.
      Kirjanpitäjä kouluttaa itseään ja päivittää tietojaan isoilla summilla vuodessa sinun hyväksi. Palkkatasossa se ei kuitenkaan näy.
      Täytyy muistaa myös että hyvän kirjanpitäjän avulla saatat säästää vuosittain huomattavasti enemmän kuin sen summan jonka KP:n palveluista vuoden aikana maksat.

      Jos vertaat tuota mainitsemaasi 45e/t ja 50snt/tosite jonkin muun ammattiryhmän tuntiveloituksiin, huomaat kuinka halvalla saat taloushallinnon osaajan käyttöösi. Esim. autoasentajan myymistä korjaamopalveluista joutuu maksamaan helpostikin 70-90€/t, putkimies tai sähkömies nauraa päin naamaa jos tarjoat 45e/h heidän tekemistä palveluksista jne, esimerkkejä on paljon.
      Mikä tekee näiden edellä mainittujen ammattilaisten työstä niin paljon KP:n työtä arvokkaampaa?

      • Sepi

        Tilinpäätöksen hinnoista vielä. Tilinpäätöksen hinta määräytyy sen perusteella mitä sen valmiiksi saattamisen eteen joutuu tekemään. Tilinpäätöksessä tehdään paljon muutakin kuin pelkästään poistot ja varaukset ja se on pitkälti ns. käsityötä, eikä tilinpäätös ei synny napinpainalluksella. Siinä käydään läpi kaikki tilit niiden sisältö tarkastaen. Tulot, menot, saamiset, velat ja palkat jaksotetaan niille tilikausille joille ne kuuluu sekä laaditaan tasekirja ja tase-erittelyt. Riippuu yrityksen toiminnasta ja sen laajuudesta kuinka monimutkainen tilinpäätös lopulta on.


      • debet
        Sepi kirjoitti:

        Tilinpäätöksen hinnoista vielä. Tilinpäätöksen hinta määräytyy sen perusteella mitä sen valmiiksi saattamisen eteen joutuu tekemään. Tilinpäätöksessä tehdään paljon muutakin kuin pelkästään poistot ja varaukset ja se on pitkälti ns. käsityötä, eikä tilinpäätös ei synny napinpainalluksella. Siinä käydään läpi kaikki tilit niiden sisältö tarkastaen. Tulot, menot, saamiset, velat ja palkat jaksotetaan niille tilikausille joille ne kuuluu sekä laaditaan tasekirja ja tase-erittelyt. Riippuu yrityksen toiminnasta ja sen laajuudesta kuinka monimutkainen tilinpäätös lopulta on.

        Samaa aihepiiriä -mitä maksaa tilintarkastus? Tilitoimistojen hinnastoissa on mainittu tuntihinta, mutta mitä keskimäärin maksaa pienehkön Oy:n tilintarkastus?


      • ooooyyyy
        debet kirjoitti:

        Samaa aihepiiriä -mitä maksaa tilintarkastus? Tilitoimistojen hinnastoissa on mainittu tuntihinta, mutta mitä keskimäärin maksaa pienehkön Oy:n tilintarkastus?

        Meillä tarkastushinta on pyörinyt 450 - 700 euron haarukassa. 2-3 mappia kuitteja vuodessa.


    • näin...

      Meillä kiinteä maksu 192 (sis alv)/kuukausi. Hintaan sisältyy kaikki, myös verolappujen täyttö ja kaikkien palkkojen lasku.
      Tilipäätöksen tarkastus on toisessa firmassa ja sieltä tuli justiin 455 € lasku (sis alvin).

      Meillä kuukausiliikevaihto 40-60 000 €.

      • rr4rf

        Melko kallista


    • alan yrittäjä

      Itse veloitan arvonliverovelvollisilta yrityksiltä kirjanpidosta 40 euroa tunti alv. Tähän tuntihintaan sisältyy 1-20 tositetta ja arvonlisäveroilmoituksen teko. Tilinpäätöksestä velotan 50€/h alv ja saman veroilmoituksesta. Mistään viennistä tai kirjausten määrästä en tämän lisäksi veloita mitään.

      • kuulostaa

        aika hintavalta. Itse veloitan noin pienestä kirjanpidosta ( 1-20 tositetta ) ja alv-ilmoituksesta kolmisenkymppiä kuukausi ja se sisältää jo tilinpäätöksen ja veroilmoituksen tilikauden lopussa.


      • Mammero
        kuulostaa kirjoitti:

        aika hintavalta. Itse veloitan noin pienestä kirjanpidosta ( 1-20 tositetta ) ja alv-ilmoituksesta kolmisenkymppiä kuukausi ja se sisältää jo tilinpäätöksen ja veroilmoituksen tilikauden lopussa.

        laskuttaa vähintään tuo 40 e alv, jos aikoo pitää konekannan uutena, ohjelmistot päivitettynä, liiketilan vuokran maksettuna, kouluttaa itsensä ja pitää myös vapaata, eikä ole aina töissä. Alemmat hinnat tarkoittavat jostain em. osa-alueiden kuluista tapahtuvaa rajua karsimista, yleensä sitä, että on yötä päivää töissä.

        Näin toteaa vähemmän laskuttava, mutta aina töissä oleva tilitoimiston pitäjä.


    • Vai hintavaa

      Meidän kirjanpitotoimisto nyhtää meiltä 4.500euroa kuukausi!
      Onko kellään maailmassa tällaisia kustannuksia kirjanpidosta?
      Kyseessä Helsinkiläinen firma.

      Puolen vuoden kirjanpitokustannukset 30.000euroa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????


      Työntekijöitä meillä reilusti alle kymmenen, tilitapahtumia n. 15 15 per kuukausi.


      Silti kaikki työt tekemättä. Voin kertoa, että edellisten idioottien valitsema kirjanpitotoimista saa kenkää heti!

      Hiukan epäilen että tämä alkaa olla jo laskutuksen maailmanennätys!
      Pitää varmaan julkaista pian jossain lehdessä.

      You're fired!

      • tiltax

        Näillä tiedoilla ei voi vielä sanoa onko se liikaa vai sopivasti, mutta kilpailuta muutama toimisto että saat oikean hintatason selville. Jos hinta senkin jälkeen jää tuolle tasolle niin halvempaa olisi palkata oma kirjanpitäjä. kirjoituksestasi ei käy selville mitä KP nykyään tekee, kirjanpidon, reskontran, palkat, mitä muuta? Hoitaako mahdollisesti koko yrityshallinnon? Kaikenhan voi ulkoistaa, vaikka koko byrokratian, kyllä silloin hintaa kertyy.
        Sinun itsesi tuottaman kp materiaalin laatu ja sekavuuskin vaikuttaa hintaan, mitä sekavampaa ja tulkinnanvaraisempaa materiaali on sitä kauemmin kirjanpitäjällä menee sen selvittämiseen.


      • Millinoora

        Vaihdä äkkiä kirjanpitäjää!


    • 5899776

      Kirjanpito??
      Ei tilitoimistoja valita kuin maitokauppaa; tämä halvin otan tän.
      Neuvot ,konsultoinnit,vero juriikkaa jne

      itellä menossa kolmas tilitoimisto, nyt toimii.

    • ukkopoika

      Liikevaihto mulla pikkuisen pienempi, mutta kk-kulut kirjanpitäjälle 100€. Tilinpäätös 400€. Pikkukyselyt ilman veloitusta. Itseasiassa olen kysellyt jo hinnankorotusta, mutta KP pysyy kovana. Tositemaksu-mikä se on? Yritysmuoto on Oy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      183
      4815
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      40
      2556
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2192
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1729
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1348
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1193
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1190
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      945
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      887
    Aihe