42,60 euron energiansäästö-

pelastat maailman ! Hanki nyt kotiisi 300mk poltin kattokruunuusi, niin saat hyvän omantunnon !

http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/6f180b5f-ad4e-4fb7-a02b-e867928f04b0.aspx?refererUrl=/&groupId=4ac236ea-a13b-41f9-8416-248ca82aa95d&announcementId=14b3b4a6-2beb-47a6-8388-6133bff57b92

Löytyykö suomesta idioottia joka sijoittaa 300 markkaa polttimoon ?
3168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos sillä säästää 50 euroa, on se kannattava hankinta. Voi toki tulla kannattavammaksi ostaa kaksi tai kolme kympin "poltinta", riippuu siitä millaisen hinnan laittaa vaihtotyölle.

Omakotitalossa (tai missä tahansa, jossa itse vastaa lämmityksestä) nuo energiansäästöhärpäkkeet ovat lähinnä turhakkeet. Kaukolämmöllä varustetussa talossa niistä hyötyy käyttäjä ihan oikeasti... Joskaan ei niin paljoa kuin kuvittelisi watteja laskemalla. :)

Äänestä

Markkojen käyttö loppui 2002. Sitä paitsi 42,60 euroa ei edes OLE 300 markkaa vaan n. 250 mk.

Äänestä

testeihin. Lisäksi oli suppea testi valmistajien osalta. Kuuden vuoden ajan olen testaillut noita ok talossa ja yli 15000h toimivia lamppuja saa 2,5-3,5e. Täytyy muistaa että vuodessa on 8600h joten aika äkkiä tunnit tulevat täyteen jos lamppu palaa jatkuvasti. Parhaat loisteputki eli E27 kannalla olevat energiansäästölamput ovat kestäneet hieman yli 20000h.

Testistä olivat unohtuneet Ledlamput. Niille luvataan 30000h jos ovat laadukkaita. Hintaa on tällä hetkellä 6e paikkeilla. Käyvät kaikkeen vähänkin kohdevalonomaiseen käyttöön. Lämmin valkoinenkin löytyy.

Jos on 40W hehkulamppu niin energiansäästölamppu kuluttaa 7-9W samalla valoteholla ja Ledlamppu vähän alle 3W. Kun kehittävät Ledlampun joka valaisee joka puolelle eli ledit ovat "siilimäisenä" polttimossa niin sähkönsäästö on jo todella suuri valaistuksessa koska käyvät yleisvalaistuksesta.

Hehkulampusta tuleva lämpö ei huonetta paljon lämmitä koska yleensä sijaitsee ylhäällä missä lämpöä ei tarvita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lampulla kirjoitti:

pelastat maailman ! Hanki nyt kotiisi 300mk poltin kattokruunuusi, niin saat hyvän omantunnon !

http://www.kuluttajavirasto.fi/Page/6f180b5f-ad4e-4fb7-a02b-e867928f04b0.aspx?refererUrl=/&groupId=4ac236ea-a13b-41f9-8416-248ca82aa95d&announcementId=14b3b4a6-2beb-47a6-8388-6133bff57b92

Löytyykö suomesta idioottia joka sijoittaa 300 markkaa polttimoon ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu