toimeentulotuki

voiko tämä pitää paikkaansa että elämisee tarkoitettu tuki on minulle ja lapselle(14v) 373 euroa kuukaudessa ja 12 euroa päivää kohti.paljonkohan pakolaiset saavat.
10999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

saman verran, kuin syntyperäiset suomalaisetkin.

Äänestä
  • harkinnanvaraista toimeentulotukea irtoaa kun tukeva somalinainen 5 kakaran kanssa menee sosiaalivirkailijan juttusille.
    Saavat ostokuponkeja kauppoihin,maksusitoumukset huonekaluihin ym,mitä suomalainen ei saa.
    matkat mekkaan rukoilemaan.
    Eivätkä nuo "pakolaiset" kaikki sieltä köyhimmästä päästä ole.
    Suomihan ei halua mainetta rasistisena maana,mutta hyvinvointivaltiomme laittaa maahanmuuttajat alkuperäisväestön yläpuolelle,ei samalle tasolle.

    Äänestä

Mutta hyvinhän noita almuja tulee verrattuna tuntemaani opiskelijaan, sossusta kerrottiin että asuu liian isossa asunnossa (yksiö) joten senttiäkään ei tule vaikka kuukaudessa pelkästään asumistulojen ja menojen erotus on kuutisen kymppiä miinuksella. Siihen päälle vielä opiskelutarvikkeet & ruoka.

Ainoa käytännön keino asia hoitamiseksi oli jättää yhden kuukauden vuokra maksamatta ja näin kertyneillä kahden kuukauden "tuloilla" maksaa aina edellisen kuukauden vuokra.

Äänestä
  • 37 neliötä jokainen talouden lisä jäsen lisää 15 neliötä asunnon kokoa. Esim isä äiti kaksi lasta = 82 neliötä joita tuetaan neliön kulujen ja tulojen mukaan. Ali neliöt eivät korota neliötä kohti laskettavaa kulua ja yli neliöitä ei tueta.

    Yleinen asumistuki on laskettavissa tuolla:
    http://asiakas.kela.fi/aylaskenta_app/AYLaskentaApplication

    Äänestä

http://fi.wikipedia.org/wiki/Toimeentulotuki#Lis.C3.A4tietoja_hyv.C3.A4ksytyist.C3.A4_vuokrista

Tutki tuolta itse.


€/kk väh. 20% väh. 40%
*Yksin asuva tai yksinhuoltaja;
389,37 311,50 233,62
*Täysi-ikäiset henkilöt
330,96 264,77 198,58

*Täysi-ikäiset vanhempien luona
284,24 227,39 170,54

*10–17-vuotiaat
1. lapsi 272,56
2. lapsi 253,09
3. ja seuraavat 233,62

*0–9-vuotiaat
1. lapsi 245,30
2. lapsi 224,83
3. ja seuraavat 206,37

Perheesi 1+1 saa toimeentulotukea 661,93
Lapsilisän 100 €/kk + yhkorotuksen on 46,60 € /kk
Jollei isä maksa kunnanelaustuki on 118 € /kk
Eli kokonais tulonsiirto on 926,53 € /kk.

Äänestä

  • vaan lasketaan tuloiksi toimeentulotukiluukulla, joten laskemasi summa on liki 400 euroa liian suuri!

    Äänestä

  • ja elatusmaksu kirjoitti:

    vaan lasketaan tuloiksi toimeentulotukiluukulla, joten laskemasi summa on liki 400 euroa liian suuri!

    asianosaisena TIEDÄN.

    Äänestä

En nyt rupea xxsistiksi mutta Suomi tarvitsee uutta verta että eläkkeet saadaan maksetuksi !

Äänestä
  • Miten jatkossa ?

    Kuka maksaa sitten eläkkeet ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhä yh kirjoitti:

voiko tämä pitää paikkaansa että elämisee tarkoitettu tuki on minulle ja lapselle(14v) 373 euroa kuukaudessa ja 12 euroa päivää kohti.paljonkohan pakolaiset saavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu