informaatiosta

mikko

haudatkaa nuo väitteet informaatiotieteen ja evoluution ristiriidasta. nykyisen informaatiotieteen mukaan merkkijono (tai geeni) sisältää sitä enemmän informaatiota, mitä satunnaisempi se on. esim.

"1 2 3 4 5 6 7 8 9"

sisältää vähemmän informaatiota, kuin

"1 2 3 4 5 31 7 8 9"

samoin

"esimerkki"

sisältää vähemmän informaatiota, kuin

"esimer=#("

informaatiotieteen näkökulmasta mutaatio tuottaa aina uutta informaatiota.

informaatiosisältö määritellään merkkijonon lyhimmäksi esitystavaksi. täysin satunnaisen merkkijonon lyhin esitys on merkkijono itse, muita voidaan pakata.

toinen määritelmä on, että merkin informaatiosisältö on sitä suurempi, mitä pienempi sen odotusarvo merkkijonossa on, kun aiemmat merkit tunnetaan.

tämä tällaisena yleissivistävänä pläjäyksenä, ettei kukaan nolaisi itseään typerillä argumenteilla.

5

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuuden_ääni

      tässä sulle todennäköinen mutaatio
      geeni:

      GHNKJJB¤&UHJJBRTBFJTHLFJHTLJ

      ja tässä käyttökelpoista informaatiota

      INFORMAATIOTA

      millä todennäköisyydellä tulee
      niin paljoon ¤%¤/&¤HRHTRG%¤G¤%Gkää
      ettei "INFORMAATIOTA" ikinä voisi
      päästä läpi lisääntymään.

      ei näytä hyvältä

      • mikrobilajitelma

        Hyvä yritys, mutta ensimmäisen asteen yhtälökin taitaa sisältää sinulle liikaa informaatiota. Ei voi mitään, mutta osallistu keskusteluun jossain, missä sinulle osataan antaa arvoa, sinä osaat sentään käyttää¤"& näppäimiä.


      • jakob
        mikrobilajitelma kirjoitti:

        Hyvä yritys, mutta ensimmäisen asteen yhtälökin taitaa sisältää sinulle liikaa informaatiota. Ei voi mitään, mutta osallistu keskusteluun jossain, missä sinulle osataan antaa arvoa, sinä osaat sentään käyttää¤"& näppäimiä.

        on aivan eri asia kirjoittaa:
        bim kuin ibm.
        Älykäs systeemi tuottaa myös semanttisesti merkitykselltistä data....

        Paras olisi vähän ajatella ennenkuin laittaa 1. asteen yhtälöitä peliin.

        Jakob


    • Jakob

      merkityksen tyystin informaatioarvoa laskettaessa:
      "esimerkki"
      sisältää vähemmän informaatiota, kuin
      "esimer=#("

      Jakob

      • mikko

        miellätkö minut

        a) keskustelekumppaniksi vai
        b) alkeisopettajaksi

        alkuperäisessä viestissäni kirjoitin:

        mikäli näet tämän tekstin:

        "esimer"

        ja loppu on peitetty jollakin, kumpaa pidät todennäköisempänä jatkona "kki" vai "=#(" ???

        odotusarvo PERUSTUU tässä suomenkielen semantiikkaan. jos japanilaisille näytettäisiin sama teksti, ei "kki" olisi juuri yleisempi arvaus kuin mikään muukaan.

        viestini tarkoitus oli osoittaa, että informaation matemaattinen määritelmä ei sovellu argumentoitaesa evoluutiota vastaan ja silloin kun ei käytetä standardimääritelmää, tulee kertoa mitä määritelmää käytetään tai väite on pelkkää käsiterunoutta.

        informaatio-käsitettä käytetään varsinkin mallinnukseen painottuneessa evolutiotutkimuksessa, mutta sen määrittely luonnossa on hankalaa. sitäkin määritelmää kuvailin tuolla aiemmassa viestissäni.

        "merkityksellinen data" on osuvampi ilmaisu, mutta sekin on mielestäni turhaa kikkailua. kaikki data mitä geeneistä löytyy, voidaan selittää joko ympäristön "ohjelmoimaksi" tai sattumanvaraiseksi. merkityksellisyys merkitsee tässä ainoastaan funktionaalisuutta ja siten korkeampaa sopeutuneisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      662
      8045
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2315
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2245
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1817
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1335
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1246
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1206
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      863
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      857
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      776
    Aihe