Onko palstan väki parempaa ja sivistyneenpä väkeä kuin uskovat ? Palstaa hieman sivusta seuranneena olen huomannut että täällä viihtyvät usein sellaiset henkilöt jotka suorastaan nauttivat toisten pilkkaamisesta ja nöyryyttämistä. Ilmiö on havaittavissa myös uskovaisten ääriainesten piirissäkin. Todella valitettavaa käytöstä ja sivistyksen puutetta, molemmin puolin.
Uskoton vs. Uskova
asiallisesti
131297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
oli kyse sitten ruokavalioista, urheilusta, autoista tai lasten kasvatuksesta. Anoppipalsta taitaa kyllä topata kaikki ;D.
Mieheni pesee anopin alushousut!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000288&posting=22000000033375846
kuin anoppipalsta? Pitänee käydä katsomassa.
Minulla oli kyllä kiva anoppi. Ensin vähän katsoi pitkään, mutta vuosien myötä suhde parani. Hän oli vähän huono puhumaan ajatuksistaan, piti osata lukea rivien välistä.
Kirjoitin muistorunonkin hänen kuolinilmoitukseensa.
Anoppi on ollut vähän yrmy. Hän yritti alkuun kakenlaista pientä rikkoakseen minun ja hänen poikansa välit, koetti tarjota isohampaista aatelisnaista ja lihavaa papintytärtäkin tilalleni, kerran jopa minun läsnäollessanikin. Appiukko taas tykkää minusta huomattavasti enemmän, kuin anoppi.
nämä anoppi- ja appiasiat. Minun äitini otti heti tervetulleena puolisoni vastaan. Samoin appi minut. Anopin kanssa kesti vähän kauemmin. Mutta pohjimmiltaan hän oli ihan kiva ihminen. Sen jäyhän ulkokuorensa alla.
Kieltäydyin kyllä ensi alkuun edes kyläilemisestä. Sanoin, että jos en kelpaa niin antaa olla. En minä suvun kanssa naimisiin mennyt.
Sama juttu se on oman sukuni kanssa. En ole ollut missään tekemisissä äidin kuoleman jälkeen. Meillä on niin erilaiset käsitykset kaikesta. En kestä tekouskovaisia pikkurillin nostajia ollenkaan.
anopin kanssa alkuun ihan normaalisti keinotekoisesta kommunikoinnista huolimatta. Sitten anoppi sanoi pojalleen, että meidän kissat eivät saa tulla heidän kesämökilleen, koska tappavat kaikki linnut sieltä. Hän kai arveli, että poika asettaisi mökkivierailut etusijalla ja jättäisi minut ja kissat toiseksi. Se innokkain metsästäjäkissa vaan sattui olemaan hänen poikansa oma kissa, eikä se hiirikiireiltään lintutarjontaan ehtinyt edes pahemmin kajota. Jätimme kumpikin mökkireissut väliin, ja minä en tavannut anoppia ainakaan 5 vuoteen lainkaan. Avomieheni kävi äitinsä kanssa keskusteluja monista heidän välisistä asioista, ja pikkuhiljaa anoppi alkoi kysellä minua kylään. Kävin sitten hakemassa appiukolta vanhan höyläpenkin, ja anoppikin oli jo ihan ystävällinen.
kun kaksi aikuista menee uusiin naimisiin ja on ne lapset kuitenkin edellisestä avioliitosta. Nämä puolisoni lapset tässä ovat eniten hiertäneetkin. Eivät minua edes tervehtineet appivanhempien hautajaisissa.
No paskaaks noista. Jos ei aikuiset lapset osaa käyttäytyä, niin ei voi mitään.
Tässä elämässä on meikäläistä tallottu kyllä ihan tarpeeksi. Enää en siihen suostu.
Olen usein lukenut kirjoituksia, joissa valitetaan sitä, että puoliso ei ole rakkaansa rinnalla, vaan antaa sukulaisten tölviä miten tahansa. Joo, tästä voisi kertoa pitempäänkin, mutta tietänet mitä tarkoitan.
mutta sivistymättömiä moukkia on muillakin palstoilla. Olen verrannut tätä keskustelua liikenteeseen, jossa keskisormi nousee pystyyn hyvin helposti, jos joku "töppää". Voi ampua nurkan takaa, eikä tarvitse vastata puheistaan kenellekään. Se on tämän nettikeskustelun varjopuoli, mutta se on vain kestettävä jos täällä aikoo mukana olla.
Sivistystasosta on vaikea sanoa mitään, kun kaikki, joilla on aakkoset tiedossa ja löytävät ne näppikseltä, voivat tänne kirjoittaa. Paremmuudesta taas ei tiedä, kun se pitäisi määritellä, että mikä yleensä se hyvä on.
esim. hellaripalstalle kirjoittamaan, että hellareilla ei ole moraalia, tai hellarit kannattavat väkivaltaa, tai, että hellarilla ei ole kunnollista tunne-elämää. En myöskään menisi millekään uskontopalstalle kirjoittamaan, että luopukaa uskomuksistanne, ja ryhtykää ateisteiksi. Tällä palstalla kirjoittelevista kristityistä useimmat tarjoavat päivästä toiseen edellä mainitsemiani asioita ateisteista, ja se on heidän mielestään täysin asiallista kommentointia. Sitten vingutaan, jos joku kyllästyy siihen ja vähän rökittää.
Uskovien mielestä me uskottomat joudumme kuoltuamme ikuiseen kidutukseen, osaisitko kertoa mitä kohtaa siitä meidän pitäisi kunnioittaa?
Myönnän että nautin siitä kun saan tehdä uskovien uskomukset naurunalaisiksi ja yritän tehdä sen sivistyneesti, ainakin suurimman osan aikaa.
Motiivini ei suinkaan ole näysin nautinnon haluinen vaan yritän samalla myös sivistää ihmisiä jotta maailmasta tulisi parempi paikka meille kaikille.
voi ymmärtää kahdella tavalla.
"Onko palstan väki parempaa ja sivistyneenpä väkeä kuin uskovat ?"
- onko palstan väki tosiasiassa parempaa ja sivistyneempää kuin uskovatkaan olevansa.
tai
- kuvitteleeko palstan väki olevansa parempaa ja sivistyneempää kuin uskovat ihmiset.
Kumpaa tarkoitit?
Näin sen pitäisi olla. Ei oikein pysty ymmärtämään kun joku väittää että kraanavedellä voi suojata lapsia demoneilta. Tuollaisia väittämiä pidän primitiivisinä.