ei se saatana ole ihme ettei vasemmistosta tänäpäivänä ole yhtään mihinkään. sanokaas palstalaiset, ihan puoluekannasta riippumatta ja mielellään ihan ilman provosointeja tai ylenmääräsiä kommarikaunoja tuollainen rehellinen mielipide linkissä esiintyvästä aiheesta. että ajetaanko tämmöisillä touhuilla työväenliikettä hautaan vai koetetaanko sitä nostaa sieltä ojan pohjalta ylös.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id85251.html
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id85251.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä meillä tuohon on varaa, yrittäjille tukea valtiolta voisi loman ajaksi harkita...
Tommy tykittää pehmosilla kun ei muuta sanottavaa ole. Ihan Tommya.
alat vielä pehmota vanhetessasi ja seuraavaksi alat kannattamaan "hemmottele omaa kultaista noutajaasi- lomaviikkoa" valtion varoista. tämä näin ystävällisessä hengessä ja pilke silmäkulmassa sanottuna.
mutta "rakkausloma"... olisi nyt edes ottanut puheeksi, että väestö ikääntyy ja syntyvyys laskee. olisi ottanut puheeksi että kansalle pitäisi antaa tilaisuus lisääntyä ja olisi ottanut puheeksi, että kansaa pitäisi motivoida uudesta jälkikasvusta. että vaikka pidennetään äitiys ja isyyslomia. parin viikon ylimääräinen yönvalvomiskausi ja vaipanvaihtoviikot niin ihmiset palaavat mielellään työmaalle kasvattamaan kansantaloutta ja pitävät rakkauden määrää aivan riittävänä.
seuraavaksi tabermanni varmaan tekee lakiehdotuksen, että kerran vuodessa tehdastyöläisten on saatava riisua haalarinsa ja valtion varoista kirmailla pylly paljaana ja päivänkikkarelaite tukassa hulmuten niityillä ja lausua runoja... munatonta touhua sanoisin minä.
mutta työmäärän kasvaessa ajatus on kelpo.
Meillä yrittäjillä tuo on sellainen vaiettu totuus. Kaikki tahtoisivat viettää aikaa perheensä kanssa enemmän. Oikeaa aikaa.
Mutta kun yrittäjä on poissa ei kukaan maksa mistään mitään. Siksi valtio voisi osallistua tähän. Minä kannatan rakkauslomaa ehdottomasti.
Sdp:tä en!
"valtio voisi osallistua tähän."
sossupummi taas valittaa ja näkee päiväunia kuola poskella yrittäjän elämästä!
Et hallitse talousasioita, joten pysy ulkopuolella...
Omasta kokemuksesta tiedän, ettei aviopari kykene liiton solmuja aukomaan ominnokkinensa.
Tuskin tällä on työväen etujen ajamisen kanssa mitää tekemistä.
heppu ja sen puolue ei kyllä kuulu työväenliikkeeseen muuta kuin juhlapuheissa.
Ilman että Sdp heiluu vieressä hihkumassa tahtia
ja neuvomassa asennossa!
Tosissaanhan se on ja se on kyllä aika pelottavaa!
Demarien kannalta. Tommyhan on pehmo ja älykkö,
ei sitä käy kiistäminen.
Olisi Heinäseiväskin voinut olla sen verran MIES
että olisi viisannut HelläTommyä siitä että
jokainen paneskelee omalla tyylillään ja ajallaan.
Onhan Mattikin miesten mies kun köyrii saunasta
kammariin ja portaissakin välillä!
Ike joutuu jo tyytymään enimmäkseen sekstarin
sijasta tekstariin.
Pääasia että kiihottuu. Ei siinä mitään.
Kaikkea paskaa sitä senaattori suoltaa!
Ei kansa nyt demarien käsittelyssä sentään ole
sellaiseksi muuttunut että Paasitornista pitäisi
viestittää sopivia pariutumismalleja!
Vittu kun naurattaa!
Varmaan Tommyäkin!
Ei kai nyt kukaan tosissaan tuollais.....?
Paitsi omissa maailmoissaan elävä vasuri!