Neuvokaa tyhmää

Pulaan joutumasssa

Olen aika lähellä sitä hetkeä että noin 2000-4000 € menee ulosottoon. Olisi nyt pari tyhmää kysymystä???
Käyn töissä, ilmoitetaanko työpaikalle jos joudun ulosottoon? Viekö vouti autoni vaikka se onkin autorahoituksen kautta, eli maksan autoani vielä 3-vuotta. Kolmanneksi, voiko Vouti ottaa jakamattomasta kuolinpesästä. Isäni on kuollut ja tulen joskus perimään mökkiä yms. mutta pesä on vielä jakamaton. KIITOS

3

1005

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Öllerö

      Noin pikkusummien ollessa kyseessä, ei ensimmäisenä kajota autoon eikä kuolinpesiin.
      Työpaikalle ilmoitetaan vasta siinä vaiheessa kun
      palkastasi aletaan periä ulosottoja.
      Ihan heti tätä palkalle menoa aloiteta.
      Pyri sopimaan voudin kanssa, että maksat suoraan eikä palkasta pidätetä.
      ja kyllä; vouti voi napata autosi ja vaatia kuolinpesää jaettavaksi, mutta vain jos et osoita riittävää maksuhalukkuutta.

    • Hätäile

      Kun summa on noin pieni, niin ei ole mitään syytä hätäillä. Ota yhteyttä nykyiseen velkojaasi ja sovi maksusuunnitelma. Ja jos menee ulosottoon, niin voit sopia hänenkin kanssa maksusuunnitelmasta.
      Jos et pysty maksusuunnitelmaa noudattamaan, niin silloin ulosotto ilmoittaa työnantajallesi maksukiellon ja palkastasi menee osa ulosottoon.
      Autoa ei viedä, jos velka, joka on menossa ulosottoon ei kohdistu tuohon autolainaan.
      Ja kuolinpesästä ei voida ottaa mitään, jos se kerran on jakamaton.

      Ja vielä. Ota jostain lainaa ja maksa tuo velka pois.

      • kuolinpesästä voidaan ulosmitata vaikka se on jakamaton.tulee merkintä että kun se jaetaan niin vouti ottaa silloin päältä omansa ja se on paljon sillä siihen lisätään myös korot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      67
      1162
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      1046
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      19
      1006
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      63
      956
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      209
      751
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      616
    7. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      589
    8. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      42
      571
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      556
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      39
      528
    Aihe