Neuvokaa tyhmää

Pulaan joutumasssa

Olen aika lähellä sitä hetkeä että noin 2000-4000 € menee ulosottoon. Olisi nyt pari tyhmää kysymystä???
Käyn töissä, ilmoitetaanko työpaikalle jos joudun ulosottoon? Viekö vouti autoni vaikka se onkin autorahoituksen kautta, eli maksan autoani vielä 3-vuotta. Kolmanneksi, voiko Vouti ottaa jakamattomasta kuolinpesästä. Isäni on kuollut ja tulen joskus perimään mökkiä yms. mutta pesä on vielä jakamaton. KIITOS

3

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Öllerö

      Noin pikkusummien ollessa kyseessä, ei ensimmäisenä kajota autoon eikä kuolinpesiin.
      Työpaikalle ilmoitetaan vasta siinä vaiheessa kun
      palkastasi aletaan periä ulosottoja.
      Ihan heti tätä palkalle menoa aloiteta.
      Pyri sopimaan voudin kanssa, että maksat suoraan eikä palkasta pidätetä.
      ja kyllä; vouti voi napata autosi ja vaatia kuolinpesää jaettavaksi, mutta vain jos et osoita riittävää maksuhalukkuutta.

    • Hätäile

      Kun summa on noin pieni, niin ei ole mitään syytä hätäillä. Ota yhteyttä nykyiseen velkojaasi ja sovi maksusuunnitelma. Ja jos menee ulosottoon, niin voit sopia hänenkin kanssa maksusuunnitelmasta.
      Jos et pysty maksusuunnitelmaa noudattamaan, niin silloin ulosotto ilmoittaa työnantajallesi maksukiellon ja palkastasi menee osa ulosottoon.
      Autoa ei viedä, jos velka, joka on menossa ulosottoon ei kohdistu tuohon autolainaan.
      Ja kuolinpesästä ei voida ottaa mitään, jos se kerran on jakamaton.

      Ja vielä. Ota jostain lainaa ja maksa tuo velka pois.

      • kuolinpesästä voidaan ulosmitata vaikka se on jakamaton.tulee merkintä että kun se jaetaan niin vouti ottaa silloin päältä omansa ja se on paljon sillä siihen lisätään myös korot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      851
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      660
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      151
      427
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe