Jumalauta pellelauma saa taas palkankorotuksen!
Kuka viitsii enää äänestää?
Retkuilija
3129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=5MAqG6BObmc
Joo..
En tiedä itsekään jaksaako äänestää, en ainakaan näitä "kohukansanedustajia" ikinä!
Luin itse HS:n sivuilta tuon uutisen ja "masennuin" totaalisesti.
Kun miettii et opiskelijoille esim. annettiin parin/kolmenkympin opintotukikorotus jo muutenkin naurettavaan tukeen, jolla ei elä kukaan niin nyt kansanedustajat repii vähintään 300 euron lisäbonuksen jo valmiiksi väh. 5500 euron palkkoihinsa. Söi kyllä miestä, kun luki ilmoituksen ja rupes jo korvissakin kuumottamaan koko ajatus.
Vähän aikaa sitten oli tuo Tehynkin "palkankorotus" ajankohta ja siinäkin kansanedustajat hieman kusettivat, että saavat palkankorotuksia, mutta vain jos hoitajien määrä pysyy rajallisena, vaikka hoitajiahan tarvitaan koko ajan lisää.. Mutta se Tehystä.
Harmittaa vain, kun Suomen kansanedustajat on mennyt näin perhanan epämiellyttäviksi ja kieromaisiksi. Ei Suomeen jotenkin enää voi luottaa samalla tavalla. Esim. on kansanedustajia, jotka puhuvat siitä, kuinka vähäosaisien asioita pitää ajaa eteenpäin ja että kaikilla olis hyvä olla. Paskanmarjat. Hinnat nousee ja palkat/tuet pysyy alhaisina. Mutta kansanedustajat repii itselleen rahat ja nämä kansanedustajat, jotka lupasivat pitää vähäosaisten puolia niin ovat tällä hetkellä hiljaa !!! ???
KANSANEDUSTAJAT VOISIVAT MIETTIÄ SEURAAVAA ESIMERKKINÄ OPISKELIJABUDJETTIANI:
tulot:
434 euroa nettona kk
menot:
vuokra 350, käteen jää enää 84 euroa
tämän jälkeen pitäisi syödä, maksaa puh lasku, netti, sähkö, seutulippu, yms., mutta esim. uusista vaatteista ja muista huonekaluista ei pysty edes unelmoimaankaan!
Mutta turha tässä on valittaa, koska taisteltu on noiden äpärä-kansanedustajien kanssa jo useita vuosikymmeniä -ilman tulosta. Nyt he cruisailevat itsensä huipulle.
Olisi varmasti muutakin avauduttavaa, mutta jätän tähän, koska tulos on aina nolla. Syön ruisleipäni loppuun ja kulautan vettä päälle ja mietin kuinka ihanaa tässä maassa on elää :)
Eduskunta ei ole tuottanut viime vuosina mitään konkreettista hyvää tavan kansalle, pelkän vitutuksen.