Kokemuksia Linder -alumiiniveneistä

Ostaisinko

Törmäsin venekaupassa tuollaisiim Linder-merkkisiin alumiiniveneisiin...etenkin toi 440 Fishing -malli vaikutti kiinnostavalta. Mutta ovatko kestäviä nuo muotissa yhdestä levystä pakotetut aluveneet???

9

17054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keke

      aika heppoisia ovat, laidat matalat ym.

      • Osku

        Pitkä kokemuksesi ko. veneestä tietysti antaa painoarvoa mielipiteellesi, mutta siitä huolimatta kyseinen vene on nopeasti saavuttanut suuren suosion mökki- ja kalaveneenä. Myös Vene- tai Kippari-lehden (en muista kumman) n. vuosi sitten olleessa koeajossa vene sai aika hyvät arvostelut.


    • Ostaisinko

      Ostin sitten tuon 440 Fishing -mallin ja siihen Hondan 5 -heppaisen nelitahtikoneen...ja ei kyllä kaduta ostos yhtään. Vakaan tuntuinen vene ainakin täällä Porkkalan suojaisessa saaristossa...Porkkalan selälläkin 6 metrin tuulessa vielä meno tuntui erittäin vakaalta. Tosi näppärä käsitellä. Ja venehän on tuon Hondan kanssa Uistelijan unelma...Suosittelen.

      • Tonde

        Kuinka vakaa tuo vene on? Pystyykö/uskaltaako esim. seisaaltaan heittämään uistinta suht´tyynellä kelillä?

        Ja sitten tuo keveys kyllä arveluttaa, pyörittääkö pienikin tuuli tätä venettä miten sattuu? Entäs jos uistelee yksinään todella hiljaisella nopeudella, joutuuko veneen suuntaa koko ajan korjaamaan?


      • Ostaisinko
        Tonde kirjoitti:

        Kuinka vakaa tuo vene on? Pystyykö/uskaltaako esim. seisaaltaan heittämään uistinta suht´tyynellä kelillä?

        Ja sitten tuo keveys kyllä arveluttaa, pyörittääkö pienikin tuuli tätä venettä miten sattuu? Entäs jos uistelee yksinään todella hiljaisella nopeudella, joutuuko veneen suuntaa koko ajan korjaamaan?

        Minulla on painoa yli 120 kg...ja ainakin minä kykenen heittelemään puurallien päällä ihan seisaaltaan..tukevammaksi vene tietysti muuttuu kun 70 kiloinen vaimoni on keulassa. Mun peräroottorissa on sellainen ruuvi jolla voi säätää sen linjassa pysymistä..käänsin sitä vähän kireämälle niin nyt uistellessa pysyy ihan ihanasti suunnassa (kun kone puksuttaa tyhjäkäynnillä). Huuto.netissä on muutes ihka uusi linder-paketti myynnissä näyttää olevan sama konekin kun mulla ja trailerikin johon mulla ei sitten varat riittänyt...tosin ei tarvinnutkaan kun paatti liikkuu ihan hyvin vaikka pojan kanssa kantamalla.


    • Pavi

      Itse etsiskelen sisävesille verkko/ravustuspaattia. Keveys houkuttaisi, kun saisi vedettyä veneen jyrkälle rannalle. Alumiini olisi hyvä kivikkoisilla rannoilla.
      Uskaltaako moisella paatilla laskea/nostaa verkkoja? Tarvitsen siis veneen, jossa voi seistä veneen laidan lähellä ilma pelkoa veneen kaatumisesta. Kertokaa kokemuksistanne.

    • Kokemustaon

      Tasapohjainen vain tyynen sään vene pieniin lampiin tai jokiin, ei järvelle eikä merelle soveltuva.Ostin sellaisen ja myin heti pois. Pienikin aalto sai pohjan elämään ja joustamaan, mieleeni tuli halkaistu olut tölkki.

    • Anonyymi

      Höpöhöpö, itellä kokemus jahdest 400 Sportsman -mallista. Vene on tukeva, vakaa ja silti kevyt käsitellä. Itellä 9,9 hp Yamaha, joka sopii 2 hengen kyytiin . Puhti loppuu, jos 3 henkeä kyydissä tai runsaasti tavaraa. Isompi kone auttaisi tähän. Mutta siis itse venho on varmuudella ominaisuuksiensa puolesta busteriin verrattava.

      • Anonyymi

        Minulla on ollut sekä Linder Sportsman 400 että lähinnä verrattavissa oleva Busterin XS. Molemmat ovat D-kategorian veneitä suojaisille vesille ja neljälle henkilöille. Linder painoi noin 120 kg, Buster n. 160 kg. Mielestäni ajo-ominaisuudet 15 HP koneella olivat XS:n eduksi, ja Linder tuntui siihen verrattuna "leijalta" tuulisella säällä. En kalasta, joten soveltuvuuseroja siihen käyttöön en osaa arvioida.

        Painoero oli merkittävä ja minulla tärkeä valintakiriteeri mökkiveneksi paikkoihin, jossa laitureita ei ollut, ja käsittely rantautumisessa ja talvisäilytyksessä helpompaa kuin Busterissa, jossa oli melkein puolet enemmän painoa. Painoero selittyy ainakin osittain Busterin paksummalla alumiinilla, Busteri oli käytössä toisella paikkakunnalla jossa paino ei ollut merkittävä valintakriteeri.

        Käytännössä 15 HP ja 4 henkilöä kyydissä oli aika haasteellista molemmille veneille, riippuen henkilöiden painosta. Linderille tuli tehtyä potkurivalintoja joilla sai parhaan hyötykuorman.

        Joku kirjoitti Lindereiden pohjan elämisestä. Minulla on myös ollut Linder 390 ja on edelleen Linder 440 moottorisoutuvene. Minkäänlaista pohjan elämistä en ole niissäkään havainnut, aivan hyviä käyttötrakoituksiinsa ja konetehoilla 4-6 hp. Kello alumiinivene oli myös joskus, sen pohla lepatti ajossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2624
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      61
      1418
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1098
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe