Kuinka tärkeä suomalaisille

tunnustaville ovat paavin julistamat pyhimykset
pohjoismaissa?
Niitä ei liene kovin montaa. Tiedän ainakin yhden
pyhimykseksi julistetun ja hän on Pyhä Olavi.
Sitä minä vain tarkoitan, että kaikuuko Pyhän Olavin
nimi missään virallisissa jumalanpalveluksissa?
2325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole kuin 1 Pyhä Isä. Kaikki muut ovat tekopyhiä. Älkää kumartako heitä, alkääkä palvoko heitä, älkääkä palvelko heitä.

Äänestä

katolinen seurakunta on Jyväskylässä.
Sitten on vielä Pyhä Birgitta (srk Turussa), Pyhä Henrik (srk Hgissä) jne.

Kyllä varmaankin Pyhä Olavin nimi "kaikuu" joskus ainakin Jyväskylässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katolista uskoa kirjoitti:

tunnustaville ovat paavin julistamat pyhimykset
pohjoismaissa?
Niitä ei liene kovin montaa. Tiedän ainakin yhden
pyhimykseksi julistetun ja hän on Pyhä Olavi.
Sitä minä vain tarkoitan, että kaikuuko Pyhän Olavin
nimi missään virallisissa jumalanpalveluksissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu