Ketkä katsoivat eilen tämän kohutun Uralin perhosen, jossa sotiemme suuri johtaja kuvattiin homoseksuaalina?
Erityisesti olen kiinnostunut isänmaallisten mielipiteistä. Gustav Hägglund höyrysi lehdistössä jo ennen animaation ensiesitystäkään.
Erityisesti olen kiinnostunut isänmaallisten mielipiteistä. Gustav Hägglund höyrysi lehdistössä jo ennen animaation ensiesitystäkään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Katsoin sen kyllä, ihan vain sen takia koska se oli saanut sellaisen rummutuksen etukäteen.
En ymmärrä tuota taiteenlajia oikeastaan ja kokemus jäi minulle aika vaisuksi. Sitä kuitenkin jäin ihmettelemään, että miten ihmiset sekosivat tuollaisesta nukkeanimaatiosta? Uskomatonta ja pelottavaakin.
Näin vähän tarvitaan ihmisen villitsemiseksi ja siitä on lyhyt matka äärimmäisyyksiin. Ei tarvitse ihmetellä, miksi ex-Jugoslaviassa ns. "normaalit" ihmiset syyllistyivät kamaliin raakuuksiin. Intensiivinen propaganda, vihan lietsonta ja vihollisen demonisointi - ja päitä katkeaa.
Ihminen on pelkkä elukka. Ja se ei katso kansallisuutta.
Näin nimenomaan on.
Ei tarvitse kuin vähän aikaa lukea näitäkin sivuja, niin ei voi kuin ihmetellä sitä vihan lietsomisen ja teloituksilla uhkailujen määrää(ja tätä vielä tehdään ihan virallisen valtion armeijan nimissä). Miten oikein tällainenkin tilanne voi olla mahdollinen, ei ne mitenkään ainakaan kaikki voi olla jotain provojakaan.
Se on surullista, että porukasta löytyy aina niitä fanaatikkoja jotka ovat valmiit äärimmäisyyksiin. Nämä hullut saavat yleensä vedettyä normaalit ihmiset mukaan ja saavat viimein aikaan ns. "joukkopsykoosin" ja sitten mennään.
Olen tutkinut jonkin verran juuri näitä sisällissotia ja hyvin usein kaava on sama. Ex-Jugoslaviassakin tapahtui todella käsittämättömiä ja brutaaleja tekoja - normaalien, työssäkäyvien ihmisten suorittamina. Kun toinen osapuoli demonisoidaan ja sitä syytetään kaikesta, ei sillä ole enää ihmisarvoa vihollisen silmissä. Se taas salpaa omantunnon ja mahdollistaa raakuudet.
Kaikki eivät tietenkään hulluuteen kykene, mutta he joko vaikenevat tai sitten heidät vaiennetaan muiden toimesta - "meidän puolella tai meitä vastaan".
Sodan jälkeen, hulluuden tasaannuttua sitten kysellään se iänikuinen "kuinka näin pystyi käymään"-kysymys ja vastataan iänikuisella "ei koskaan enää"-vastauksella.
Ainoa keino tällaisen hulluuden estämiseksi on yrittää osoittaa sen mielettömyys joka olosuhteissa. Koulutusta, ennakkoluulojen purkamista, älyn ja ajattelun kehittämistä.
Sillä jos siihen ei satsata, syntyy katkeruutta ja tietämättömyydenb aiheuttamaa vihaa. Sitä taas saatetaan käyttää hyväksi ja soppa on valmis.
Käsittämätön on sivarin homorunkku sielu kun esittää tällaista ohjelmaa kansamme yhtenäisyyden luojasta ja suurmiehestä.
Sivarit ja totaalit ovat sikoja jotka joutavat vielä paremmin sontaläjään paskoissaan pyörimään.
Minustakin tuo esitys oli typerä kun se korsettikin oli valittu ihan surkean näköinen. Sitten vielä jotain paskaisia suttuisen näköisiä kirgiisien persepanoja. Odotin tuon näytelmän olevan jotain aivan muuta.
Pitäisi noita juttuja mieluummin katsoa tämän päivän näkökumasta. Toisin sanoen tulisi osata ajatella asiaa niin, että minkälaisiin naisten alusvaatteisiin, tai liivisetteihin tuo Marski pukeutuisi tänään. Myös hyvän näköisiä kenkiäkin on nykyään naisilla, kuten esim. nuo korkeapohjaiset platform narukengät.
Jossain tällaisissa kuteissa ratsastavan Marskin patsas olisi varmaan hyvän näköinen.
Jotain tällaista liivisettiä voisi Marski ajatella pukea päälleen tänään.
http://www.amazon.com/dp/BOOK7J8SI/ref=nosim/?tag=dealtime-app-20&creative=380333&creativeAS
"Sivarit ja totaalit ovat sikoja jotka joutavat vielä paremmin sontaläjään paskoissaan pyörimään."
Ei kai herra varusmies kuvittele, ettei varusmiehet ole sikoja. Koska ainakin itse tuomitsen kyllä varusmiehet paskahousuiksi! Eivät ole ole rohkennut kieltäytyä aseista?
Katsotaan sitten niitä teidän "sontaläjiä" tarkemmin kun sota syttyy mikäli vielä eletään. :)
Olen luopunut televisiosta, joten katsominen oli mahdottomuus. Asiaa on kuitenkin levitelty niin paljon jo etukäteen, kuvia vuodettu ja ihmisiä haastateltu että melko hyvän kuvan saa asiasta. Jos ei itse ohjelmasta niin ainakin niistä motiiveista, joilla se tehtiin.
Kyseessä oli katkeran, melkein sadan vuoden takaisiin tapahtumiin jämähtäneen kommunismin romantisoijan kostoyritys sille ainoalle taholle, johon hän kykenee kohdistamaan vihansa. Voi olla, että hänen isoisänsä pyörisi haudassaan, jos tietäisi miten "lämpimästi" lapsenlapsi pitää hänen muistoaan yllä.
Monet veteraanit ja isänmaaintoilijat ovat jyrähtäneet tästä ja heidän reaktioitaan on ihmetelty laajemminkin, varsinkin vasemmiston taholla. Noh, jos tehtäisiin vastaava "taide-elokuva" siitä, miten pedofiili-Lenin otti jo 1890 herkän nuoren Josif Vissarionovitš Džugašvilin rakastajakseen ja petasi tälle näin jo alusta lähtien paikkaa jatkajanaan, kuinkahan moni vasemmistolainen tukehtuisi pullaan?
Tuskinpa ne vasemmistolaiset, mitä ne nykyään sitten ovatkin, minkään Lenin jutun takia pullaansa tukehtuisi. Jos nyt sellaisia vasemmistolaisia koskaan on ollut, niin ovat he nyt jo edesmenneitä.
Jos nykyään löytyy vielä niitä punaisia, jotka ehdoin tahdoin haluavat kaivaa vanhoja sisällissodan aikaisia asioita auki ja kantavat kaunaa niiltä ajoilta, niin eiköhän sieltä muutama Lenin-fanikin löydy.
"Jos nyt sellaisia vasemmistolaisia koskaan on ollut..."
Eli et usko Suomen kommunistien/äärivasemmiston historiasta löytyvän suuria Lenin-faneja?
No jos nyt sellaisia jossain vielä hengissä on. niin ovat varmast jo ajat sitten kääntäneet ainakin takkinsa.
Noista julkkiksistakin kyllä tulee heti mieleen sellainen takkinsa kääntäjä kuin tuo Björn Wahlroos, joka tuossa joskus 70 luvulla kyllä esiintyi hänkin vähän jonkin sortin stalinistina, mutta sitten hänkin kai aika pian kääntyi jonkin sortin uusliberaaliksi.
En ole paljon kiinnostuut poliittisista historioista,enkä niistä paljon muuta tiedä kuin mitä itse muistan. Tarkoitin tuossa nyt elossa, ja vielä täysissä järjissäänkin, olevia.
"Tarkoitin tuossa nyt elossa, ja vielä täysissä järjissäänkin, olevia."
Voidaan tietysti olla montaa mieltä kommunismin kannattamisen ja järjissään olemisen välisestä yhteydestä.
Mutta joo, tuskin löytyy Suomesta (tai koko maailmasta) kovin montaa Lenin-fania, joka tosissaan haluaisi NL takaisin. Mutta Lenin nauttii edelleenkin tiettyjen piirien ihailusta, muisteleppa vaikka viimevuotista tapausta, jossa Leninille ehdotettiin patsasta Helsinkiin.
Onko ne sitten niitä samoja tahoja tai piirejä, jotka haluaisivat tehdä uuden version eräästä kuuluisasta tunnetusta venäjän armeijan ratsastajapatsaasta, eli ts. pystyttää johonkin Hesaan patsaan, jossa tämä kuuluisa venäjän armeijan upseeri ratsastaisi pukeutuneena naisten alusvaatteisiin. Tämäkö on sinusta jotain neukkumeininkiä?
Uusnatsit kannattavat Hitlerin ajatusmaailmaa, jotkut kannatavat Leninin. Miss on ero?