olen 19 vuotias tyttö turusta ja olen jo kauan halunnut alkaa palaamaan jääkiekkoa, mutta onko se edes mahdollista minunlaiselleni aloittelijalle? osaan kyllä luistella muttei siinäkään paljon kehumista ole. kertokaahan ihmiset onko mitään naisten joukkuetta turussa jossa voisin aloittaa pelaamisen? kohta voi olla liian myöhäistä ja unelmani kuitenkin on harrastaa jääkiekkoa!
APUA KAIVATAAN!!
5
1234
Vastaukset
- meikkis
Ei sinänsä ole liian myöhäistä. Varsinaisiin kilpasarjoihin siis sm-, divari- tai suomisarjaan mukaan pääseminen on kyllä auttamatta myöhäistä mutta näihin harrastusporukoihin, niin sanottuihin mammakiekkojoukkueisiin taatusti sopii mukaan. Otahan rohkeasti yhteyttä oman kaupunkisi naiskiekkojoukkueen valmentajaan tai joukkueenjohtajaan tai vaikka junioripäällikköön niin hän osaa taatusti kertoa kuka tällaisesta toiminnasta vastaa.
Meillä ainakin täällä Hämeenlinnassa taitaa olla nykyään jopa kaksikin joukkuetta "mammoja". Siellä opetetaan kaikki ihan alkeista lähtien eikä taso ole kova, joten siellä ei kenellekään naureta ja saa nauttia jääkiekosta. Ja nimestään huolimatta (mammakiekkojoukkue) mukana on aina myös nuorempaa porukkaa. Rohkeasti mukaan vaan!- taalajää
Ei missään tapauksessa ole liian myöhäistä. 3-4 vuotta säännöllistä laji ja nopeusvoima harjoittelua 5-10 kertaa viikossa, niin ainkin divaritason saavuttaminen täysin realistista miksei jopa SM (vertaa Tappara)jos sulla on hiukankin urheilutaustaa niin aina helpompaa, tervetuloa vaan mukaan, Äläkä usko ed. Hpk:ssahan kaikki on nii leijaaaa....
- been there done that
taalajää kirjoitti:
Ei missään tapauksessa ole liian myöhäistä. 3-4 vuotta säännöllistä laji ja nopeusvoima harjoittelua 5-10 kertaa viikossa, niin ainkin divaritason saavuttaminen täysin realistista miksei jopa SM (vertaa Tappara)jos sulla on hiukankin urheilutaustaa niin aina helpompaa, tervetuloa vaan mukaan, Äläkä usko ed. Hpk:ssahan kaikki on nii leijaaaa....
Ei todella ole liian myöhäistä. Jos sulla on urheiutaustaa, niin aina parempi. Kaikki ei kehity samalla tavalla, mutta jos sulla on lahjoja ja haluja, niin kaikki on vielä mahdollista.
Itse aloitin 24-vuotiaana ja hyvä kun pysyin hokkareilla pystyssä. Pari viime vuotta olen pelannut Suomisarjassa ja sitten divisioonassa. Eikä kukaan usko että harrastusvuosia on vasta 6 takana. - tyttö turusta
been there done that kirjoitti:
Ei todella ole liian myöhäistä. Jos sulla on urheiutaustaa, niin aina parempi. Kaikki ei kehity samalla tavalla, mutta jos sulla on lahjoja ja haluja, niin kaikki on vielä mahdollista.
Itse aloitin 24-vuotiaana ja hyvä kun pysyin hokkareilla pystyssä. Pari viime vuotta olen pelannut Suomisarjassa ja sitten divisioonassa. Eikä kukaan usko että harrastusvuosia on vasta 6 takana.ihana kuulla ettei sittenkää oo vielä liian myöhästä, ja oon tosiaan sen verran urheilullinen että on seki sitte vaa plussaa. tietääkö kukaan minne täällä turussa pitäs mennä että pääsis johonki joukkueeseen, ite en löydä netistä mitään tietoa ja vasta kk sitte muutin turkuu ni en tunnekaa ketään!
- T.Hevitukka
tyttö turusta kirjoitti:
ihana kuulla ettei sittenkää oo vielä liian myöhästä, ja oon tosiaan sen verran urheilullinen että on seki sitte vaa plussaa. tietääkö kukaan minne täällä turussa pitäs mennä että pääsis johonki joukkueeseen, ite en löydä netistä mitään tietoa ja vasta kk sitte muutin turkuu ni en tunnekaa ketään!
Tuossa yhteystieto tepsin joukkueenjohtajaan:
[email protected]
Hän varmaan osaa antaa neuvoa sulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937297Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1293300Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?591901Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393