Auton katon maalauksen kulut?

hasäfte

Heitin vahingossa kiven erään auton katon päälle, johon tuli kaksi klommoa.Paljonko tuosta kertyy minulle laskua maksettavaksi?Riittääkö pelkkä katon maalaus vai tarvitseeko tehdä jotain muuta? Täytyykö koko auto maalata??

9

7852

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2-3 tonnia

      Korjaus maksaa suunilleen 2-3 tonnia, voi maksaa enemmänkin. Alle kymppitonnin kuitenkin, joten voit huoletta heitellä kiviä muihinkin autoihin.

      • Nimetön

        vittu! Luuletko että heitin sen tahallaan?Enkä usko että siitä tulee noin isoa laskua, ei siihen niin pahoja jälkiä tullut


    • Riittää kyllä, joten koko autoa ei tarvitse maalata.
      Hinta riippuu katon koosta ja siitä missäpäin suomea asustelet. Sanoisin noin 400 - 800€ joka on karkea arvio. Ei sinulla satu olemaan mitään vastuu vakuutusta kotivakuutuksessasi? Silloin olisi helppoa, vahinko ilmoitus vain yhtiölle ja sillä selvä..

    • Simo M, Lahti

      Moi, naapurin lapsi heitti kiven autoni katolle, korjaus maksoi 3620 € eli maalaus ja katon oikaisu. Ei ole halpaa koska katto on kantava rakenne ja työt tehdään vimpan päälle.

      • näin...

        tuulilasi ja kattoverhoilu irti ja usein tuulilasi hajoaa, kun se irroitetaan ja kattoverhoiluun tulee "halkeamia".

        Klommon oikaisu, kattoverhoilu takaisin ja maalaus. Oli meinaan mun autossa samanlainen tapaus ja kattoverhoilu tilattiin ja laitettiiin 2 kertaan! ja vielä oli pikkuisen huomauttamista työnjäljessä!


    • ...heitit...

      ....kiven auton katolle? Minä harvemmin kiviä heittelen ja jos heittelen katson tarkasti ettei tielle satu ihmisiä, autoja, ikkunoita tms...

    • joskus sattuu

      Työkseni teen tälläisiäkin vauriokorjausia ja yleensä katon lommot oiotaan nyppimällä jolloin sisäverhoiluja ei tarvitse purkaa. Maalausta varten tosin kaikki pintapuoliset koristelistat yms joudutaan purkamaan ja tietenkin sisäpuolinen verhoilu irroitetaan jos joudutaan purkamaan kattoluukkuja ,antenneja yms rakenteita. Maalaus hinnoitellaan maalattavina neliödesimetreinä pinta-alan ja värin mukaan eli onko 1 tai 2-kerrosväri ja tietenkin tuo oikaisutyö eli pieni homma voi mennä 1000e:lla mutta
      isotöisempi voi maksaa hyvinkin sen 3500e,eli halpaa huvia ei tuollainen ole. Joku autotallikorjaamo voi tehdä tietysti halvemmallakin.

    • vaapsahaane

      turha netin keskustelupalstoilla tällaisia on kysellä. kysy paikallisilta kolarikorjaamoilta, siis useammasta. jos pelkkä oikominen ja maalaus niin jää alle tonnin, nuo 3000-4000e hinnat on jo katon vaihtoja ja jos katto vain oikaistaan ja maalataan niin verhouksia ja tuulilasia ei tarvitse irroittaa.
      nimim. automaalauksia yli 10v kokemuksella.

    • nykäsy

      ja muista, MINKÄ SAUMA HEITTÄÄ, SEN KITTI PEITTÄÄ.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 134
      1712
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      216
      1119
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      815
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      258
      612
    5. 33
      561
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      534
    7. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      519
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      206
      515
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      456
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      19
      444
    Aihe