Olisi kiva kirjoitella mailia muiden natures jakelijoiden kanssa (vaihtaa kokemuksia, hakea ratkaisua tähän kusetukseksi ilmenneeseen PG One tilanteeseen ym.)
JOS ON MUITA NATURES JAKELIJOITA JOTKA HALUAVAT KIRJOITELLA NOISTA ASIOISTA, PISTÄKÄÄ MAILIA TULEMAAN OSOITTEESEEN:
gamigaze@jippii.fi
PG One ja Nature`s Own
16
3671
Vastaukset
- Hmm
Mielenkiinnosta kysyn, mikä siinä on ilmennyt kusetukseksi?
- NO distributor
Mikä siinä EI OLE KUSETUSTA, jos koulutustilaisuudessa puhutaan että soneran kanssa on sopimus valmiina (ei ollut), että no organisaatio on sama kuin PG onen jakeluorganisaatio (ei ollut) ymymymymymymymymym.
- No 7
NO distributor kirjoitti:
Mikä siinä EI OLE KUSETUSTA, jos koulutustilaisuudessa puhutaan että soneran kanssa on sopimus valmiina (ei ollut), että no organisaatio on sama kuin PG onen jakeluorganisaatio (ei ollut) ymymymymymymymymym.
Niin, itse asiassa NO:lla ja Sevenillä on sopimus ainakin TGE:n jakelija organisaation kopioitumisesta.
Jos siis on tehnyt töitä NO:n kanssa, palkitaan se valmiin organisaation muodossa.
Tuon Sonera väitteen olen itsekin kuullut, vaikkakin muuntui myöhemmin muotoon "näillä näkymin tulee toimimaan...", silti ei ollut reilua. - -sepe-
No 7 kirjoitti:
Niin, itse asiassa NO:lla ja Sevenillä on sopimus ainakin TGE:n jakelija organisaation kopioitumisesta.
Jos siis on tehnyt töitä NO:n kanssa, palkitaan se valmiin organisaation muodossa.
Tuon Sonera väitteen olen itsekin kuullut, vaikkakin muuntui myöhemmin muotoon "näillä näkymin tulee toimimaan...", silti ei ollut reilua.Kuulemma sonera ei pystynytkään tarjoamaan niin halpoja palveluja pgonelle kuin rätinälinja pystyi?
Kuullostaahan tää 700€ aika hurjalta summalta mutta, p*kl.. on se ihme jos toi ei ala tuottamaan?? - -susi-
-sepe- kirjoitti:
Kuulemma sonera ei pystynytkään tarjoamaan niin halpoja palveluja pgonelle kuin rätinälinja pystyi?
Kuullostaahan tää 700€ aika hurjalta summalta mutta, p*kl.. on se ihme jos toi ei ala tuottamaan??Miksi sen pitäisi alkaa tuottamaan?
- sikakomee
aika heikoilla argumenteilla viet asiaa eteenpäin. Onko NO distributor:lla enempää tietoa jaettavanaan?
- Mara
Miten halpoja puheluita tarjotaan???
Kertokaa hinnoista!!!- Kysymys
Hyvä kysymys toi hinta. Ruotsissa ainakin Terraflex on halvempi kuin Pgone.
Mihin muuten perustuu, että noi firmat voi myydä halvempia puheluita kuin niiden verkonvuokraaja? - entinen NO-myyjä
Kysymys kirjoitti:
Hyvä kysymys toi hinta. Ruotsissa ainakin Terraflex on halvempi kuin Pgone.
Mihin muuten perustuu, että noi firmat voi myydä halvempia puheluita kuin niiden verkonvuokraaja?no meille ainakin kerrottiin jossain koulutuksessa, että verkonvuokraajien on uuden lain myötä vuokrata verkkoaan 2 penniä/minuutti (tai jotain sitä luokkaa, mitä se sitten onkaan senteissä :). Tosin paljon muutakin palturia on puhuttu, joten...
- pupina
Ihmettelin sitä, kun nykyiset NO jakelijat eivät saa minkäänlaista "alennusta", vaan joutuvat myös maksamaan PGOnen aloitusmaksun 700 e. Lähdimme keväällä hommaan mukaan ja pelkästään puhelinjutun vuoksi, nyt sitten todellakin harmittaa, kun tuli silloin maksettua trippelinä itsensä mukaan.
Muita kysymyksiä on myöskin herännyt ja ainakaan vielä en ole niihin selvää vastausta saanut.
Monia asioita on luvattu selvittää, mutta ovatko kysymykset matkan varrella kadonneet?
Sponsori silloin kovin totesi, että faktat on pidettävä faktoina..???!! Miksi tässä asiassa ei pidetty, vai huijattiinko ihmisiä tarkoituksella vai tietämättä?
Petetty on olo ja jos vain saisin kelloa tarpeeksi käännettyä niin en olisi lähtenyt koko touhuun.
Mielestäni "vanhojen" olisi pitänyt siirtyä Seveniin ilman maksua.. ns. "vanhoina työntekijöinä"
NO liittyminen oli meille aika iso raha, ja tuntuu kuin koko rahan olisi heittänyt "kankkulan kaivoon". Mitä kaikkea muutakin sillä rahalla olisi saanut.- Joppe
Hei,
Faktat on tietenkin pidettävä faktoina. Jakelijat/Sponsorit monistavat saamaansa tietoa downlinea alaspäin.
Tiedoksi kaikille jotka ovat "kokeneet" vääryyttä. Nature's Own on neuvotellut Soneran kanssa, mutta yritysmaailmassa pelkkä esisopimus ei välttämättä merkitse mitään.
Tämän epäonnistuneen projektin jälkeen Nature's Own luopui PG-ONEsta kokonaan kahdessa eri kaupassa. Nyt homma sitten alkaa Suomessakin Seven Internationalin pyörittämänä. Ilman tätä järjestelyä täällä ei luultavasti oltaisi ikinä nähty PG-ONEn starttaavan.
Ketään ei ole huijattu. Kyse on kylmistä yrityskaupoista joissa yksittäiset jakelijat eivät paljoa paina(Ericsson ulkoisti osan tuotekehityksestä Microcellille tms...).
Hyvä Pupina, oletko edes tutustunut Sevenin kompensaatiojärjestelmään? Jos olet ja tiedät miten se toimii, niin et syyllistäisi sponsoriasi kuten edellä teit.
Kaikki mitä edellä kirjoitin pohjautuu pelkkään faktaan. Pysytään niissä.
- Joppe - eMMy
Joppe kirjoitti:
Hei,
Faktat on tietenkin pidettävä faktoina. Jakelijat/Sponsorit monistavat saamaansa tietoa downlinea alaspäin.
Tiedoksi kaikille jotka ovat "kokeneet" vääryyttä. Nature's Own on neuvotellut Soneran kanssa, mutta yritysmaailmassa pelkkä esisopimus ei välttämättä merkitse mitään.
Tämän epäonnistuneen projektin jälkeen Nature's Own luopui PG-ONEsta kokonaan kahdessa eri kaupassa. Nyt homma sitten alkaa Suomessakin Seven Internationalin pyörittämänä. Ilman tätä järjestelyä täällä ei luultavasti oltaisi ikinä nähty PG-ONEn starttaavan.
Ketään ei ole huijattu. Kyse on kylmistä yrityskaupoista joissa yksittäiset jakelijat eivät paljoa paina(Ericsson ulkoisti osan tuotekehityksestä Microcellille tms...).
Hyvä Pupina, oletko edes tutustunut Sevenin kompensaatiojärjestelmään? Jos olet ja tiedät miten se toimii, niin et syyllistäisi sponsoriasi kuten edellä teit.
Kaikki mitä edellä kirjoitin pohjautuu pelkkään faktaan. Pysytään niissä.
- JoppeNature's Ownhan jatkaa toimintaansa aivan normaalisti. Seven on vain uusi yritys eikä mikään naturen rinnakkaislafka...siksi vanhat no jakelijat eivät voi siirtyä ilmaiseksi..ja jos PGOne olisi tullut naturen kautta olisi joka tapauksessa joutunut maksamaan jonku 200e että ois voinu alkaa jakaa PGOnea..joten se siitä..
- pettynyt
Pupinan kanssa täysin samaa mieltä! Mielestäni hyvitystä olisi pitänyt saada.
- Niki
Tätä mitä minä teen niin melkein 10 ihmistä ois tommosella summalla päässy mukaan!!Ja silti oon hankkinu,jos kiinnostaa rehellinen bisnes??
- epätietoinen
Kauppalehdessä kirjoiteltiin eilen että hinnat painetaan keinotekoisesti ensin alas ja tuotetaan tietoisesti tappioita houkuttelutarkoituksissa.. ja myöhemmin niitä nostellaan. Lehdessä myös muuta juttua asiasta. *suurin osa jakelijoista ei tule saamaan sijoitustaan edes takaisin* pisti miettimään(sanamuoto ei tarkalleen sama.
- terninator
onneksi ei tullut lähdettyä natureen viime kesänä vaan valitsin aquasourcen. vituttais nyt jos olis tehnyt hommia samaan tahtiin ja organisaatio kaatuis alta kun kaikki ei halua maksaa tai pysty maksamaan uutta starttia. todella hurja summa toi 700€ pelkästä ilmasta...
tossa noi eiliset artikkelit:
Asiantuntija: Lupaukset eivät voi täyttyä
Puhelujen verkostomyyntiin jo kolme yritystä
Ainakin kolme yritystä aikoo aloittaa Suomessa matkapuhelinliittymien verkostomyynnin numeron siirron tultua mahdolliseksi heinäkuun lopulla.
Ruotsalainen PGOne ja ilmeisesti myös brittiläis-luxemburgilainen Terraflex aikovat aloittaa liittymien myynnin lähipäivinä. Lisäksi maahan on tulossa amerikkalaisomisteinen ACN, joka kertoo aikeistaan tarkemmin mahdollisesti syyskuussa.
Kaikki lupaavat myydä puheluja halvemmalla kuin kolme pääoperaattoria. PGOne antaa ilmaiset puhelut asiakkaidensa kesken iltaisin ja viikonloppuisin, Terraflex puolestaan ensimmäiset 30 sekuntia ajankohdasta riippumatta.
Jäseniä verkostoon houkutellaan provisioilla, joita luvataan hankittujen asiakkaiden puhelinlaskuista. Listalla on myös osakkeita tai optioita yritykseen.
PGOne on tehnyt sopimuksen puheluiden hoitamisesta Radiolinjan kanssa, Terraflexin kumppani on TeliaSonera. Taustalla on laki, joka velvoittaa operaattorit avaamaan verkkonsa ulkopuolisille.
Verkostojen toimialaan kuuluvat usein myös internetliittymät ja sähkösopimukset.
*- Räjähtää yli väkiluvun -*
Asiantuntija pitää mahdottomana, että Suomeen mahtuisi kolme verkostoa myymään puhelinliittymiä.
- Suomi on liian pieni yhdellekin, jotta lupaukset voisivat täyttyä, sanoo verkostomarkkinointiin kriittisesti suhtautuvat verkkosivut rakentanut Teemu Mäntynen.
PGOne vaatii verkostoon liittymisen kynnysmaksuna 500-700 euroa ja Terraflex ilmeisesti 60 euroa, mikä Mäntysen mukaan viittaa pyramidipeliin.
- Kynnysmaksut tulevat yhtiöön etupainotteisesti. Niiden avulla puhelujen hinnat voidaan painaa keinotekoisen alas ja tappiolle, mikä auttaa hankkimaan uusia jäseniä ja vääristää kilpailua.
- Pää tulee kuitenkin vetävän käteen, sillä verkosto kasvaa eksponentiaalisesti ja räjähtää nopeasti yli Suomen väkiluvun. Valtaosa jäsenistä ei tule saamaan kynnysmaksuaan takaisin, Mäntynen arvioi.
*- PGOne vaihtoi omistajaa -*
Alan epämääräisyyttä kuvaa se, että ensimmäisenä aikeistaan ilmoittanut PGOne on äkkiä vaihtanut omistajaa. Aiemmin taustalla ollut teknokemian verkostoyhtiö Nature's Own on myynyt tuotenimen Seven-yhtiölle, jonka taustalla on yksityishenkilö. 70 prosenttia osakkeista tosin luvataan verkoston jäsenille.
Vielä keväällä Nature's Own houkutteli jäseniä väittämällä jäsenyyden olevan edellytys PGOneen liittymiselle. Liittymiä myymään halunnut on käytännössä menettänyt kynnysrahansa, vaikka saikin sillä teknokemian näytetuotteita.
Verkostoa edustava Kimmo Kiviranta myöntää tilanteen olevan sekava, mutta arvioi saavansa lisätietoa torstaina, kun Seven avaa nettisivunsa. Toimintaperiaatteiden hän vakuuttaa säilyvän ennallaan.
Kiviranta kiistää PGOnen kynnysmaksujen yhteyden pyramidipeliin.
- Jälleenmyyjä saa vastineeksi nettisivun, ohjelmistoja ja palveluja, joiden arvo ylittää paketin hinnan, Kiviranta sanoo.
700 euron pakettiin luvataan Sevenin osakkeita, mutta Kiviranta ei osaa sanoa, saako liittyjä osakkeita oikeasti vai vain lupauksen niistä.
Valvojat eivät näe ongelmia
Verkostomarkkinointia ja suoramyyntiä valvovat viranomaiset ja järjestöt eivät näe ongelmia PGOnen ja Terraflexin tapaisessa verkostomyynnissä.
- Näihin tapauksiin on vaikea ottaa kantaa, kun toiminta on alkutekijöissä, mutta suoramyynti tuottaa ylipäätään hyvin vähän valituksia. Räikeitä väärinkäytöksiä tai pöydän putsauksia ei ole esiintynyt, sanoo Suomen Suoramarkkinointiliiton toimitusjohtaja Jari Perko
Kuluttajaviranomaiset kertovat, että verkostot ovat varsinaisesti heidän toimialansa ulkopuolella. Suuriin valituksiin ei ole törmätty.
Suoramyyntiä säätelee Suomessa laki kotimyynnistä. Jakelijan ja yhtiön väliin SSML on laatinut itsesäätelyohjeet.
Perko on tullut tehtäviinsä operaattorimaailmasta ja kertoo myös siellä harkitun suoramyyntiä.
- Kivijalkamyynti on kallista, joten verkosto tuottaa säästöjä, joita voidaan siirtää puheluiden hintoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507981Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662267Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332183- 1461756
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251246Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101146Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58795Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7746