Akvaarion koko on 250 litraa. Voisiko sinne laittaa nämä kalat:
1 taistelukala (uros)
5-6 kardinaalitetraa
5 piikkisilmää partamonni?
Mielipiteitä tästä kalastosta?
6
344
Vastaukset
- vaihda
Taitaa tuo kardinaalitetra viihtyä viileämmässä kuin taistis. Miten olisi kiilakylki? Ota huomattavasti isompi parvi, niin pienet kalat ovat rohkeampia ja vilkkaampia, enemmän tuohon mahtuu kyllä.
Muuten hyvä suunnitelma. Partamonneja sitten vain ja ainoastaan yksi, korkeintaan kaksi ja ehdottomasti samaa sukupuolta. Niin ja piikkisilmien hiekkapohjan takia pari kierteissarvikotiloa.- e.e.
Neontetra viihtyy viileämmässä kuin taistis, mutta juuri kardinaalitetraa suositellaan sen seuraksi!! Kardinaalitetra siis on oikea valinta tuonne ja niitä voi ottaa suuren parven.
- noniin
e.e. kirjoitti:
Neontetra viihtyy viileämmässä kuin taistis, mutta juuri kardinaalitetraa suositellaan sen seuraksi!! Kardinaalitetra siis on oikea valinta tuonne ja niitä voi ottaa suuren parven.
anteeksi kömmähdys ja hyvä kun korjasit. :)
- Susku
Sinnehän mahtuu paljon enemmän kardinaaleja kuin tuo parvi, 6kpl. Joku 20-30 menee ihan reilusti.
- bettaristic
Hyvä kalasto, vaikkakin niukka. Lisää porukkaa sopisi aika paljonkin.
Piikkisilmille veden korkeus ei saisi olla yli 30 cm, ei ainakaan paljoa. Muistan lukeneeni tuon jostakin muinoin, olisikohan ollut kirjan nimi Akvaariotieto...olisikohan ollut tekijänä Hunnam...juu sehän se.
Kardinaalitetroja saisi olla sellaiset 20-30 yksilön parvi. Kunhan vesi on lämpötilaltaan 26-28 astetta pärjäävät kaikki hyvin. (Kiilakylki muuten vaatisi vähän viileämpää vettä, pikkukiilakylki taas viihtyy myös lämpimämmässä)
Lisäksi akvaarioosi sopisi jokin rihmakalahaaremi. Oikeastaan kaikki muut paitsi sinirihmakalat (=keltarihmakala ja marmoririhmakala). Koru- ja murisijarihmakalat ovat kyllä niin pikkuisia, että ne katoavat akvaasi. Sinuna ottaisin joko huuli- tai helmirihmakaloja.
Lisäksi tarvitaan vielä levientuhoamisarsenaali. Siitä selviytyisi joko 1 partamonni tai 6 leväkatkarapua.
Lopullinen kalasto olisi siis:
1 3 taistelukalaa (koiras naaraat)
30 kardinaalikalaa (tai jos korvaat tämän 16 yksilön kirsikkabarbiparvella, sinulla on Kaakkois-Aasialainen kalasto, kaikki sintit asustelevat enintään 4000 km päässä tosistaan luonnossa)
5 piikkisilmää
1 2 helmirihmakalaa
6 leväkatkarapua- bettaristic
Tsekkasin kotona sen Hunnamin kirjan, ei siinä mitään sanottu piikkisilmien maksimi veden syvyydestä...mistä ihmeestä mä olen senkin tavannut *raapii rupista päätään*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6568023Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672306Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332228- 1471803
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281302Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511244Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131186Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65855Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59841Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7769