Siksi, koska hillittömyyden torjuntaan tarvitaan uskoa.
Johtopäätöksenä voimmekin vetää:
Uskossa olevat ovat potentiaalisia pahiksia.
Johtopäätöksenä voimmekin vetää:
Uskossa olevat ovat potentiaalisia pahiksia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuollaisia johtopaatoksia on mukava vedella.
Minakin tulin tanaan uskoon, uskon jumalan olemassaoloon, johtopaatos oli todella helppo:
Maapallo on pyorea. Siksipa jumalankin taytyy olla pyorea. Ja koska jumalalla on muoto, taytyy hanen olla olemassa.
tuolta psykologian puolelta, ei niinkään raamatusta. On ensin tehty kamalasti pahaa ihmisille ja sitten halutaan puhdistaa omatunto. Mikä onkaan kätevin tapa? Tulla uskoon. :-D)))))
Vaan syy on siinä, että Jeesus tuli syntisiä varten, ei täydellisiä.
Jeesus toki toi synnin ja kuoleman esille, mutta toi myös armon ja rakkauden.
Kysyin täällä kerran eräältä hihhulilta, että pääsevätkö monta ihmistä tappaneet joukkomurhaajat taivaaseen? Hihhuli vastasi heti, että eivät tietenkään pääse, koska ovat tehneet synneistä raskaimman, jota ei voi koskaan hyvittää. Ja vieläpä monta kertaa, joten heillä ei ole mitään mahdollisuutta päästä taivaaseen.
Seuraavaksi kysyin, että miksi te hihhulit sitten käytte vankiloissa saarnaamassa näille moninkertaisille murhamiehille sitä raamatun sanomaanne, vaikkei näillä kuitenkaan ole mitään mahdollisuutta pelastua ja päästä taivaaseen?
Eikös se ole sitten aikamoista ajan haaskausta?
Tähän hihhuli ei osannut vastata mitään.
Jumala tarjoaa armoa, ei tuomiota.
Eli ristin kautta taivastielle, syntisistä suurinkin, veri pesee puhtaaksi.
Oliko hihhuli ateisti? Vain toinen hihhuli voi tehdä noin älykkään kysymyksen.
Eipä ollut, vaan kertoi olevansa helluntalainen.
Ja kertoi että murhaajat eivät pääse taivaaseen ja että näin kristinuskossa sanotaan. Onko sinulla joku toinen kristinusko?
Eli kerro sille "kristitylle", että ei ole niin suurta syntistä, etteikö armo riittäisi, tosin kun synnit on saatu anteeksi ja hyljätty syntinen tie, niin maailma ei ehkä ikinä anna anteeksi.
Asiahan on, niin, että varas ei enää varasta murhaaja ei enää murhaa juoppo ei enää juo ja niin edes päin, kun uskoon tulee armosta, uskon kautta Kristukseen.
Hyvää yötä ja hyvät pääsiäs alut.
Jumala tarjoaa armoa, ei tuomiota?
Siis asiassa jonka säännöt hän itse määrää?
Mikä estää häntä antamasta sitä armoa kaikille?
Paitsi joku sääntö jonka hän on itse keksinyt tähän asiaan jossa hän itse määrää ja on tuomari?
Mikä estää häntä muuttamasta tätä sääntöä?
Mikä estää kaikkivaltiasta?
Jumala ei siis halua tuomiota, mutta siitä huolimatta tuomitsee 6 miljardia ihmistä helvettiin ikuiseen kidutukseen ilman mitään valitusoikeutta? Vaikka voisi kaikkivaltiaana koska tahansa valita aivan täysin toisinkin?
Ja tätä pitäisi sitten kutsua rakkaudeksi?
Hyvän kaikkivaltiaan jumalan rakkaudeksi?
No sorry mutta kun ei kuulosta siis yhtään paskan vertaa miltään rakkaudelta.
Vaan kuulostaa ainoastaan tosi vittumaisen ja pikkumaisen sadistisen paskamaisen öykkärin toiminnalta?
Millä helvetillä kuuden miljardin ihmisen ikuista kiduttamista voisi kutsua rakkaudeksi? Oletteko te hihhulit vain tyhmiä vai täydellisiä idiootteja?
Ei tarvitse vastata.
Tiedämme jo vastauksen.
Eli kun Hitler bunkkerissaan viime hetkillään tulikin uskoon ja löysi jeesuksen ja rukoili syntejään anteeksi, niin se on nyt sitten taivaassa?
Niinkö?