valoittakaa joku minun ajatusmaailmaani, olen usein pohtinut miksi on näin: Jumala loi ihmisen hyväksi, antoi vapaan tahdon, vapauden valita hyvän ja pahan välillä, ihminen lankesi.. mutta jos Jumala on kaikkivaltieas täytyihän hänen tietää että ihminen tulee lankeamaan ja tekemään pahaa!!?? Lankeamisen jälkeen Jumala siis katui ihmisen luontia, mikä viittaisi siihen että hän ei olisi tiennyt.. tahdon uskoa Kaikkivaltiaaseen Jumalaan joka hallitsee kaikkea ja tietää kaiken, siis joku asiaa pohtinut, kerro minulle näkökulmasi ja valaise minua uusilla ajatuksilla.. tahdon päästä eroon tällaisista ristiriidoista!
pohdinto..
ggt
7206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
viittaa suvunjatko tarpeeseen
eli ilman tätä tapahtumaa emme
keskustelisi tästä aiheesta kun
meitä ei olisi olemassa täällä ,
täydellinen ihminen ei sukua jatka ,
siihen ei ole tarvetta kun elää
iankaikkista elämää .
sä siit meinaat että ihminen "sallittiin" pahaksi jotta se täyttäisi maan!? olisihan meitä voitu luoda suoraan vaikka se 6 miljardia kappaletta.. en vakuuttunut..
ei sallittu pahaksi vaan annettiin
valinnan vapaus että ihminen voisi
toteutta itseään epätäydellisillä
kyvyillään ja kokea mitä elämä on ,
samalla ihmiselle annettiin hallinta
oikeus maahan ja kaikkeen mitä maa
päällään kantaa , eli ihminen sai
mahdollisuuden osoittaa itse mihin kykenee
ja kuten tiedät ihmisillä on oma tahto .
ps. miksi jatkaa täydelistä ja epätäydellistä
elämää yhtä aikaa tuntuu kummalliselta tämäkin
eli ei tule kokemuksia jos ei saa elää .
mutta tiesikö Jumala luodessaan meidät että ihminen lankeaa!!?? Mielestäni kyllä.. hän siis tiesi että ihminen sortuu ja epäonnistuu vaikka ihmisellä onkin vapaa tahto, kai Jumala näkee myös tulevan!
jos sinulla on omia lapsia niin tottahan toki
sinäkin tiedät että lapsesi ei ole täydellinen
vaan epäonnistuu monet kerrat vai kuinka?
eikä se ole estänyt sinua siittämästä
jälkeläistä vai kuinka? rakkaudella on varmaan
joku merkitys? näin tämä menee !
toki Hän siis tiesi ja niin tiedän minäkin .
hän tiesi että vain osa selviää pahasta.. osa uskoo ja siksi pelastuu! toisin sanoen vain osa rakastaa isäänsä ja ja isä heitä ja he palastuvat. Vapaus valita mahdollistaa ehkäpä kaikkein suurimman eli rakkauden, ja jospa Jumala loikin maailmaan ihmiset rakkauden tähden! Vapaus ihmisille antaa mahdollisuuden rakastaa, ja siksi uskovat ja isää rakastavat pelastuu... ehkäpä se suuri tarkoitus onkin jotain tämän kaltaista! Koska oikea rakkaus on ehdotonta ja vapaata siksi täytyy olla vapaus valita, siksi ihmisillä on myös mahdollisuus syntiin! Ehkäpä kaikki onkin aika yksinkertaista.. loppujelopuksi ku sen ymmärtää..:)
niin minäkin toivon että se on
yksinkertaista ja sanotaanhan
sitä jo sanonnoissa että yksinkertainen
on kaunista , ja olet oikeassa siinä
että se pohjautuu rakkauteen ja valinnan
vapauteen , ymmärrys on yhteinen :)