valoittakaa joku minun ajatusmaailmaani, olen usein pohtinut miksi on näin: Jumala loi ihmisen hyväksi, antoi vapaan tahdon, vapauden valita hyvän ja pahan välillä, ihminen lankesi.. mutta jos Jumala on kaikkivaltieas täytyihän hänen tietää että ihminen tulee lankeamaan ja tekemään pahaa!!?? Lankeamisen jälkeen Jumala siis katui ihmisen luontia, mikä viittaisi siihen että hän ei olisi tiennyt.. tahdon uskoa Kaikkivaltiaaseen Jumalaan joka hallitsee kaikkea ja tietää kaiken, siis joku asiaa pohtinut, kerro minulle näkökulmasi ja valaise minua uusilla ajatuksilla.. tahdon päästä eroon tällaisista ristiriidoista!
pohdinto..
7
203
Vastaukset
- Trubaduuri
viittaa suvunjatko tarpeeseen
eli ilman tätä tapahtumaa emme
keskustelisi tästä aiheesta kun
meitä ei olisi olemassa täällä ,
täydellinen ihminen ei sukua jatka ,
siihen ei ole tarvetta kun elää
iankaikkista elämää .- ggt
sä siit meinaat että ihminen "sallittiin" pahaksi jotta se täyttäisi maan!? olisihan meitä voitu luoda suoraan vaikka se 6 miljardia kappaletta.. en vakuuttunut..
- Trubaduuri
ggt kirjoitti:
sä siit meinaat että ihminen "sallittiin" pahaksi jotta se täyttäisi maan!? olisihan meitä voitu luoda suoraan vaikka se 6 miljardia kappaletta.. en vakuuttunut..
ei sallittu pahaksi vaan annettiin
valinnan vapaus että ihminen voisi
toteutta itseään epätäydellisillä
kyvyillään ja kokea mitä elämä on ,
samalla ihmiselle annettiin hallinta
oikeus maahan ja kaikkeen mitä maa
päällään kantaa , eli ihminen sai
mahdollisuuden osoittaa itse mihin kykenee
ja kuten tiedät ihmisillä on oma tahto .
ps. miksi jatkaa täydelistä ja epätäydellistä
elämää yhtä aikaa tuntuu kummalliselta tämäkin
eli ei tule kokemuksia jos ei saa elää . - ggt
Trubaduuri kirjoitti:
ei sallittu pahaksi vaan annettiin
valinnan vapaus että ihminen voisi
toteutta itseään epätäydellisillä
kyvyillään ja kokea mitä elämä on ,
samalla ihmiselle annettiin hallinta
oikeus maahan ja kaikkeen mitä maa
päällään kantaa , eli ihminen sai
mahdollisuuden osoittaa itse mihin kykenee
ja kuten tiedät ihmisillä on oma tahto .
ps. miksi jatkaa täydelistä ja epätäydellistä
elämää yhtä aikaa tuntuu kummalliselta tämäkin
eli ei tule kokemuksia jos ei saa elää .mutta tiesikö Jumala luodessaan meidät että ihminen lankeaa!!?? Mielestäni kyllä.. hän siis tiesi että ihminen sortuu ja epäonnistuu vaikka ihmisellä onkin vapaa tahto, kai Jumala näkee myös tulevan!
- trubaduuri
ggt kirjoitti:
mutta tiesikö Jumala luodessaan meidät että ihminen lankeaa!!?? Mielestäni kyllä.. hän siis tiesi että ihminen sortuu ja epäonnistuu vaikka ihmisellä onkin vapaa tahto, kai Jumala näkee myös tulevan!
jos sinulla on omia lapsia niin tottahan toki
sinäkin tiedät että lapsesi ei ole täydellinen
vaan epäonnistuu monet kerrat vai kuinka?
eikä se ole estänyt sinua siittämästä
jälkeläistä vai kuinka? rakkaudella on varmaan
joku merkitys? näin tämä menee !
toki Hän siis tiesi ja niin tiedän minäkin . - ggt
trubaduuri kirjoitti:
jos sinulla on omia lapsia niin tottahan toki
sinäkin tiedät että lapsesi ei ole täydellinen
vaan epäonnistuu monet kerrat vai kuinka?
eikä se ole estänyt sinua siittämästä
jälkeläistä vai kuinka? rakkaudella on varmaan
joku merkitys? näin tämä menee !
toki Hän siis tiesi ja niin tiedän minäkin .hän tiesi että vain osa selviää pahasta.. osa uskoo ja siksi pelastuu! toisin sanoen vain osa rakastaa isäänsä ja ja isä heitä ja he palastuvat. Vapaus valita mahdollistaa ehkäpä kaikkein suurimman eli rakkauden, ja jospa Jumala loikin maailmaan ihmiset rakkauden tähden! Vapaus ihmisille antaa mahdollisuuden rakastaa, ja siksi uskovat ja isää rakastavat pelastuu... ehkäpä se suuri tarkoitus onkin jotain tämän kaltaista! Koska oikea rakkaus on ehdotonta ja vapaata siksi täytyy olla vapaus valita, siksi ihmisillä on myös mahdollisuus syntiin! Ehkäpä kaikki onkin aika yksinkertaista.. loppujelopuksi ku sen ymmärtää..:)
- Trubaduuri
ggt kirjoitti:
hän tiesi että vain osa selviää pahasta.. osa uskoo ja siksi pelastuu! toisin sanoen vain osa rakastaa isäänsä ja ja isä heitä ja he palastuvat. Vapaus valita mahdollistaa ehkäpä kaikkein suurimman eli rakkauden, ja jospa Jumala loikin maailmaan ihmiset rakkauden tähden! Vapaus ihmisille antaa mahdollisuuden rakastaa, ja siksi uskovat ja isää rakastavat pelastuu... ehkäpä se suuri tarkoitus onkin jotain tämän kaltaista! Koska oikea rakkaus on ehdotonta ja vapaata siksi täytyy olla vapaus valita, siksi ihmisillä on myös mahdollisuus syntiin! Ehkäpä kaikki onkin aika yksinkertaista.. loppujelopuksi ku sen ymmärtää..:)
niin minäkin toivon että se on
yksinkertaista ja sanotaanhan
sitä jo sanonnoissa että yksinkertainen
on kaunista , ja olet oikeassa siinä
että se pohjautuu rakkauteen ja valinnan
vapauteen , ymmärrys on yhteinen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062591Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.65960