Valaiskaa yksinkertaista tallaajaa. Mikä tekee palkkiotoimikunnasta ulkopuolisen, jos sen johdossa on ministeri?
Ulkopuolinen Palkkiotoimikunta?
9
317
Vastaukset
- poliitkkaa seuraava
Ministeri ei ole kansanedustaja. Nythän nostettiin kansanedustajan palkkoja. Palkkoja on nyt kolmen vuoden aikana nostettu yhteensä 50-60 %. Kertokaa muita ammattiryhmiä jotka yltävät tähän. Itse en tiedä ketään. Ja missä näkyvät tulokset. Siellä 200 pelleä, joiden ainut tehtävä on vain tuhlata rahaa. On siinä mittaria!!Muiden työt ovat jotenkuten mitattavissa ( tuottavuus, myyntitulokset, markkinaosuus, kannattavuus jne.)
Näillä pelleillä on se NAPPI,( poissa, paikalla, kusella, kahvilla, kylpemässä) Toivottavasti Halmeen Tony palannee nopeasti tontille, ennen kuin mitään hirveempää pääsee tapahtumaan.- Carlos
Olen aina kuvitellut, että ministerit valitaan kansanedustajista...anteeksi tietämättömyyteni. Tosin en ole koskaan ollut kovin kiinnostunut politiikasta, juuri sen takia, ettei siellä kukaan tunnu saavan mitään hyvää aikaan.. :)
- DeeDee
Carlos kirjoitti:
Olen aina kuvitellut, että ministerit valitaan kansanedustajista...anteeksi tietämättömyyteni. Tosin en ole koskaan ollut kovin kiinnostunut politiikasta, juuri sen takia, ettei siellä kukaan tunnu saavan mitään hyvää aikaan.. :)
Eduskunnan palkoista voidaan ollaa montaa mieltä, mutta hiukan faktaa kuitenkin kehiin.
Palkkiotoimikunnan puheenjohtajana on ministeri Iloniemi, joka ei ole kansanedustaja ikinä ollutkaan. Ministeri on titteli, samaten kuin vaikka kunnallisneuvos.
Jos on sitä mieltä, että Suomen poliitikot eivät mitään muuta tee kuin pahaa, voi vaikka muuttaa sellaiseen maahan missä demokratia ei päätöksentekoa haittaa. Vaikkapa Liberia.
- Maisa
Kansanedustajien palkoista päättää eduskunnan ulkopuolinen "palkkiotoimikunta", jonka päätöksiin kansanedustajat eivät voi vaikuttaa.
Asioiden kulku:
Edellinen eduskunta päätti, että kansanedustajien palkka-asiat siirretään ns. palkkiotoimikunnalle, joten eduskunta tältäosin ´vapautui vastuusta´. Perustettiin siis ”Kolmen kopla” hoitamaan asiaa.
TOIMIKUNTA:
Palkkiotoimikunnan puheenjohtaja on ministeri Jaakko Iloniemi, jäsenet: eduskunnan entinen apulaisoikeusasiamies Pirkko K. Koskinen ja Kuntaliiton entinen toimitusjohtaja Jussi-Pekka Alanen.
Toimikunnan esitys kansanedustajien palkkojen reippaasta korotuksesta tuntuu erittäin vastenmieliseltä tilanteessa, kun Suomi syö ja elvyttää velaksi.
Samanaikaisesti vallanpitäjien työn (päätösten) seuraksena tuhannet kansalaisemme joutuvat tekemään niin pienipalkkaista työtä, että he tarvitsevat elääkseen - sosiaaliturvaa.
MIKSI TOIMITTIIN NÄIN HARKITSEMATTOMASTI ?
VASTAUS:
Palkkaerojen kasvattaminen oli EU-komission suositus Suomelle.
MTV3 08.04.2003 uutinen (arkisto): EU:n komissio suosittaa palkkaerojen kasvattamista Suomessa.
Linjaukset sisältyvät komission julkaisemiin, EU:n talouspolitiikan laajoihin suuntaviivoihin.
Raportti sisältää kahdelle seuraavalle vuodelle annettavat suositukset jäsenmaille.
YLE - kotimaa:
EU-komissio: Suomen lisättävä tuloeroja
09.04.2003 09.56
Euroopan unionin komissio on antanut jäsenmaille suosituksensa, miten näiden tulisi kehittää talouttaan. Suomelle komissio suosittaa palkkaerojen kasvattamista. Monessa suhteessa komission suositukset ovat samoilla linjoilla valtiosihteeri Raimo Sailaksen herättäneen työryhmän kohua esitysten kanssa. Komission suositukset ajoittuvat vuosille 2003 - 2005.
Kommentti:
Itsenäisyytensä menettänyt Suomi joutuu toimimaan niin kuin EU käskee. Ei siinä todellakaan ole meillä nokan koputusta.
- Yksi mahdiollisuus olisi, jos osaimme sitä käyttää. EU:sta voidaan myös erota.
YK:n peruskirja sanoo: Jokaisella kansalla on oikeus omaan valtioon (myös Suomella).
*) Jatkan palattuani : MIHIN TÄLLÄ PYRITÄÄN?
( Ei sattumalta käsky käynyt kansanedustajien palkkojen korotuksista eikä tuloerojen kasvattamisesta Suomessa… jatkamme kansalaiskeskustelua illalla. On tosi tärkeä näkökulma asiaan. ) - Maisa
Kansanesustajien palkoista päättää eduskunnan ulkopuolinen palkkiotoimikunta, jonka päätöksiin kansanedustajat eivät voi vaikuttaa.
Asioiden kulku:
Edellinen eduskunta päätti, että kansanedustajien palkka-asiat siirretään ns. palkkiotoimikunnalle, joten eduskunta tältäosin ´vapautui vastuusta´. Perustettiin siis ”Kolmen kopla”.
TOIMIKUNTA:
Palkkiotoimikunnan puheenjohtaja on ministeri Jaakko Iloniemi, jäsenet: eduskunnan entinen apulaisoikeusasiamies Pirkko K. Koskinen ja Kuntaliiton entinen toimitusjohtaja Jussi-Pekka Alanen.
Toimikunnan esitys kansanedustajien palkkojen korotuksesta tuntuu erittäin vastenmieliseltä tilanteessa, kun Suomi elvyttää ja syö velaksi ja kun vallanpitäjien työn (päätösten) seurauksena tuhannet kansalaisemme joutuvat tekemään niin pienipalkkaista työtä, että tarvitsevat elääkseen myös sosiaaliturvaa.
MIKSI TOIMITTIIN NÄIN HARKITSEMATTOMASTI ?
VASTAUS:
Palkkaerojen kasvattaminen on EU-komission suositus Suomelle.
08.04.2003 MTV3 uutinen (arkisto):
EU:n komissio suosittaa palkkaerojen kasvattamista Suomessa.
-Linjaukset sisältyvät komission julkaisemiin, EU:n talouspolitiikan laajoihin suuntaviivoihin.
Raportti sisältää kahdelle seuraavalle vuodelle annettavat suositukset jäsenmaille.
YLE - kotimaa:
EU-komissio: Suomen lisättävä tuloeroja
09.04.2003 09.56
Euroopan unionin komissio on antanut jäsenmaille suosituksensa, miten näiden tulisi kehittää talouttaan. Suomelle komissio suosittaa palkkaerojen kasvattamista. Monessa suhteessa komission suositukset ovat samoilla linjoilla valtiosihteeri Raimo Sailaksen herättäneen työryhmän kohua esitysten kanssa. Komission suositukset ajoittuvat vuosille 2003 - 2005.
Kommentti:
Itsenäisyytensä menettänyt Suomi joutuu toimimaan niin kuin EU käskee, eikä siinä auta nokan koputus.
Voimme tietysti sanoutua irti EU:N jäsenyydestä jos niin haluamme.
YK:n peruskirjassa sanotaan että: Jokaisella kansalla on oikeus omaan valtioon. (Suomalaisillakin).
*) Jatkan palattuani : MIHIN TÄLLÄ PYRITÄÄN?
( Ei sattumalta käsky käynyt kansanedustajien palkkojen korotuksista eikä tuloerojen kasvattamisesta Suomessa… voimme jatkaa kansalaiskeskustelua illalla. Tosi tärkeä näkökulma vielä tähän asiaan.) - Maisa
syystä - johon en voi vaikuttaa. Edellinen viesti ei puoleen tuntiin tullut näkyviin, joten klikkasin uudestaan ja nyt näkyy kaksi viestiä.
HM.
Tekniikkaa kai tässä pitää syyttää - ei varmaankaan sivun pitäjää...- sensuuria ei ole
tietenkään. Eihän?
Olen huomannut myös silloin tällöin ettei EU-kriittisiä kommentteja tahdo saada aina sisään. - kummaa
sensuuria ei ole kirjoitti:
tietenkään. Eihän?
Olen huomannut myös silloin tällöin ettei EU-kriittisiä kommentteja tahdo saada aina sisään.tökkimistä tapahtuu pääosin Maailmanmenoa ja Yleistä politiikasta palstoilla, mistä lie johtunee, proxy errorria pukkaa usein ja spamcop kiukuttelee tiuhaan varsin aiheettomasti.
- svpoefj....kummaa
sensuuria ei ole kirjoitti:
tietenkään. Eihän?
Olen huomannut myös silloin tällöin ettei EU-kriittisiä kommentteja tahdo saada aina sisään.wlkfj
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756