sen mä

ett meitä on paljon, nimittäin kristittyjä.

Katolilaisia 1.056.920.000
Helluntai-karismattisia 523.767.000
Muita protestanttisia kristittyjä 342.035.000
Ortodokseja 215.129.000
Anglikaaneja 79.650.000
Luterilaisia 69.000.000

Siis, kristittyjä, Jeesukseen Kristukseen uskovia.
Raamatun Jumalaan.

jk. arvion mukaan joka päivä Kiinassa tulee 30.000 kiinalaista kristityksi.
Tästä kiitämme Jumalaa.

Hyvää ja Jumalan siunaamaa pääsiäistä.
Jeesus on ylösnousuut kuolleista, HÄN ELÄÄ!
22389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

ett lehmän läjäs on paljon kärpäsiä
en silti söis

Äänestä

eli siis hulluja on aika paljon.

Äänestä
  • on viisaampi kuin yksikään ihminen.

    Äänestä

  • hulluus,,,,,, kirjoitti:

    on viisaampi kuin yksikään ihminen.

    kanssa.

    Äänestä

  • vain hullu sanoo ettei Jumalaa ole.


    Revi siitä.............

    Äänestä

yhteensä päänsisäisiä jumalia on siis 2286.501000x3/3 kappaletta. on muuten hommaa jos meinaaa jokaista alkaa palvomaan.
no hulluja on jokalähtöön..

Äänestä

Niin ja aina kun kysytään siitä oikeasta uskosta, niin suunnilleen kaikki nuo muut (paitsi hellarit) ovatkin joitain vääräoppisia, eivätkä niitä OIKEITA uskovia. Ja vain ne oikein uskovat pääsevät taivaseen pelastukseen, kaikki muut menevät kadotukseen.

Tämä vakiovastaus saadaan joka ikinen kerta, kun esimerkiksi päivitellään niitä tuhansia pappeja, jotka jenkeissä on tuomittu pedofiliasta tai Ruandassa osallistuneet kansanmurhaan - "niin, mutta kun ne eivät olleetkaan niitä OIKEITA kristittyjä".

Jos siis eivät ole, niin miksi te kuitenkin aina laskette nämä väärätkin kristityt mukaan kun leuhkitte uskontonne levinneisyydellä? Oletteko koskaan kuulleet sanaa kaksinaismoraali?

"arvion mukaan joka päivä Kiinassa tulee 30.000 kiinalaista kristityksi."

Niin ja mihinkähän tämä arvio perustuu?
Saisko lähteen ja linkin?

"Jeesus on ylösnousuut kuolleista, HÄN ELÄÄ! "

No ihankos?
Jos kerran elää ja sinäkin juttelet sen kanssa, niin pyydäpä joskus käymään täällä meilläkin. Minulla kun ei ole tuollaisesta äijästä mitään havaintoja, mutta olisi tosi mielenkiintoista jutskata sen kanssa, vaikken arameaa tai vanhaa hebreaa osaakaan. Minä muuten pyysin sitä käymään kylässä jo 70-luvulla noin 35 vuotta sitten, mutta eipä vaan ole äijää näkynyt. Varmaan sillä on ollut muita kiireitä, kun ei ole ehtinyt meillä poiketa?

Miksi se muuten kuvataan vaaleaihoiseksi ja ruskeatukkaiseksi arjalaiseksi, vaikkei sen näköisiä ihmisíä 2000 vuotta sitten siellä Välimeren itärannoilla asustellut?

Äänestä
  • kyll Hän tulee, sitt kun oikeella motiivilla pyydät.Hän tuntee ihmisten ajatukset ja motiivit.
    Ja ARMO, joka koskee vain Jeesukseen uskovia, langenneitakin, on käsite josta sulla ei oo mitään hajuu...............!

    Äänestä

Heistä kukaan ei ole todellinen eli uudestisyntynyt kristitty. Kaikki ovat nimikristittyjä, sillä vain minun lahkoni jäsenet ovat uudestisyntyneitä kristittyjä, jotka eivät tee koskaan väärin, ja jos tekevätkin, se on silloin Jumalan tahto, eikä näin ollen voi olla väärin.

Äänestä
  • ilmaisee ett ole HARHASSA ja pahasti.Piste .

    Äänestä

Nyt sitä että kaikki, jotka ovat evankelisessä kirkossa maksavia jäseniä ovat uskovaisia.
Käyvätkö he kirkossa sunnuntaisin, lukevatko raamattua päivittäin jne. Kyllähän he ovat siellä sen takia, että ovat lapsina kastettu ja ensimmäisestä tilistä on otettu jo se vero. Maksavat vain, kun eivät ole ajatelleet asiaa.

Äänestä
  • esim saat vastauksia kysymääsi.


    www.netmission.fi
    www.kan.fi
    www.jeesus-on-herra.com
    www.tv7.fi

    no kohan nuo enstex selaat huolella.........sitt lisäää :)

    Äänestä

sitten myös, miksi teitä on niin monessa eri lahkossa. Miksi ette pääse yksimielisyyteen siitä "ainoasta oikeasta" uskosta?

Äänestä
  • Pääruoka on sama, eli samaa Raamattua luetaan ja kaikki turvaavat pääruokaan eli Jeesuksen sovitukseen Golgatan ristillä Salaatit on sitten erilaisia, eli painotus jossaki, ei pelastukseen liittyvässä.Kuten kaste, Pyhän Hengen täyteys, armolahjat, JNE, JNE.
    No nyt sinäkin tiedät.Ei muuta kuin tunnustat syntisi Jumalalle, ja otat Jeesuksen KOKONAAN vastaan syntiesi sovittajana.Alat tunnustamaan Jeesuksen Herraksesi, kyllä se sitten siitä.
    Niin noi miljardit kristitytkin tekee.Ja KAIKKI paras on vielä edessä päin! :)

    Äänestä

Miten mitkään tilastot todistavat yhtään mitään
Se että noin moni ihmisistä uskoo samaan kummituskertomuksee ei kerro muusta kuin siitä että hyvin monia ihmisiä pystytään huijaamaan jollakin täysin perustelemattomalla kertomuksella jostakin paremmasta elämästä joka sattumalta on saatavilla ainoastaan kuoleman jälkeen.
Sattumalta kukaan ei ole noussut kuolleista kertomaan millaista siellä oikeasti on.
Mistäköhän moinen vaiteliaisuus johtuu?
Ei kai kysymyksessä VOI olla huijaus kun noin MONI ihminenkin siihen uskoo? Vastaus tähän on: Kyllä se vaan on.

Äänestä
  • joka nousi kuolleista.Sitähän lähes KOKO maailma NYt juhlii.Hänen ylösnousemustaan kuolleista.Ota laput pois silmiltäsi ja kts. ympärillesi, etkö nää!

    Äänestä

  • Jeesus oli ensimmäinen kirjoitti:

    joka nousi kuolleista.Sitähän lähes KOKO maailma NYt juhlii.Hänen ylösnousemustaan kuolleista.Ota laput pois silmiltäsi ja kts. ympärillesi, etkö nää!

    Minä ainankin juhlin kevätpäiväntasausta koko viikonlopun.

    Ota sinä se raamattu pois silmiltäsi niin saatat joskus löytää todelliseen maailmaan eikä sinun tarvitse turvautua minkään valmiiksi oksennetun ajatusmaailman nielemiseen.

    4/6 osaa maailmasta ei kyllä juhli mitään kaapusankaria että jos vaikka siitä lähetään.

    Mustalla aukolla ja uskonnoilla on kaksi yhteistä piirrettä. Ensinnäkin mikään joka menee sisään ei koskaan tule ulos ja toinen on se ettei mitään uutta koskaan tapahdu.

    Onko musta-aukko sinut siis jo nielaissut vai pääsetkö vielä pakenemaan varmalta näyttävältä itsetietoisuuden ja itsenäisen ajattelun tuhoutumiselta.

    Äänestä

  • decoran kirjoitti:

    Minä ainankin juhlin kevätpäiväntasausta koko viikonlopun.

    Ota sinä se raamattu pois silmiltäsi niin saatat joskus löytää todelliseen maailmaan eikä sinun tarvitse turvautua minkään valmiiksi oksennetun ajatusmaailman nielemiseen.

    4/6 osaa maailmasta ei kyllä juhli mitään kaapusankaria että jos vaikka siitä lähetään.

    Mustalla aukolla ja uskonnoilla on kaksi yhteistä piirrettä. Ensinnäkin mikään joka menee sisään ei koskaan tule ulos ja toinen on se ettei mitään uutta koskaan tapahdu.

    Onko musta-aukko sinut siis jo nielaissut vai pääsetkö vielä pakenemaan varmalta näyttävältä itsetietoisuuden ja itsenäisen ajattelun tuhoutumiselta.

    koko maailma, olet vain hyttysen..... meressä.

    Äänestä

  • et ole kirjoitti:

    koko maailma, olet vain hyttysen..... meressä.

    Ensinnäkään en ole hyttynen eikä sijaintini ole meressä.

    Minä olen koko oma maailmani.

    En tarvitse mitään kuvitteellista täyttämään jo täynnä olevan tilani.

    minusta 4/6 ihmisestä nyt kumminkin on hieman eri asia kuin minä itse.
    66,7% maailman väestöstä ei ole kristittyjä mitäs siihen sanot.
    Ajattelin lastea että tajuat sinäkin etten minä ole ainut ei kristitty henkilö tällä pallolla.

    Äänestä

Jumala salli taas pahan. Erosin juuri kirkosta.

EN HALUA OLLA ENÄÄ OSA AIVOPESUPRIKAATIA Jeesusta.

Äänestä
  • niin tiedoksi, sillä ei tätä nykyä ole paljon tekemistä Jumalan, siis Raamatun Jumalan kanssa.Kumma harha luulo että ev.lut kirkko olisi......

    Meillä on Helluntaikirkko, Vapaakirkko, Babtistikirkko,Advettikirkko jne, kirkoissa löytyy.Ja nuo ovat kristillisiä kirkkoja ja noudattavat Raamattua, josta taas epäraamatullinen ev.lut kirkko on luopunut lapsikasteineen, naispappeineen, homo-lesboparijen siunaamisineen JNE.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ainakin tiedän, kirjoitti:

ett meitä on paljon, nimittäin kristittyjä.

Katolilaisia 1.056.920.000
Helluntai-karismattisia 523.767.000
Muita protestanttisia kristittyjä 342.035.000
Ortodokseja 215.129.000
Anglikaaneja 79.650.000
Luterilaisia 69.000.000

Siis, kristittyjä, Jeesukseen Kristukseen uskovia.
Raamatun Jumalaan.

jk. arvion mukaan joka päivä Kiinassa tulee 30.000 kiinalaista kristityksi.
Tästä kiitämme Jumalaa.

Hyvää ja Jumalan siunaamaa pääsiäistä.
Jeesus on ylösnousuut kuolleista, HÄN ELÄÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu