pitäisko tehdä

Olen kuullut valituksia että työttömien rahat on suhteessa pienentynyt suurituloisiin ym. Ja työttömien pitää elää köyhyydessä.

Jos tehtäisi sitten niin että kaikille työttömille maksettaisiin minimissään työttömyyskorvausta 3000e/kk. Niin ei tarvitsisi työttömien elää köyhyydessä. Valtiolle vaan lisää velkaa että saadaan maksettua enemmän työttömyyskorvausta.

Luuletteko että kukaan keskituloinen duunari käy enää töissä kun 3000e saa vähintäin työttömänäkin ollessa?
6428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En minä ainakaan jaksaisi käydä töissä jos työttömänäkin ollessa saisi rahaa niin paljon ettei köyhyydestä olisi tietoakaan ja tulisi kivasti toimeen.

Äänestä

se asiallinen, onkin jo eriasia.
Millään eikä koskaan saada kaikkia työllistymään.
Ennemminkin niitä tuloloukkuja voisi purkaa. Eli että kannattaisi ottaa vastaan vaikkapa lyhytkin pätkä, tai tehdä 4-6h päiviä, joutumatta heti stressaavaan paperirumbaan. Ne vuokrat ja sähköt muut kk-laskut kun pitäisi pystyä maksamaan silloinkin.
Nyt moni on lyönyt hanskat tiskiin juuri sen vuoksi, ettei elämä vaikeutuisi lisää.
Itse olen eläkeikäinen, eläkeläinen joten ei koske siltä osin itseäni.
Silti nuo 90 luvulla ja 05 06 tehdyt muutokset, eläkelaskennassa saivat minut putoamaan alle köyhyysrajan 750e brutto.
Me kuitenkin olemme ikäpolvi joka jo 14v oli pakotettu työtä tekemään.
Lastensaaminen ja hoitaminen verottivat, vaikka silloin toisin luvattiin.
Ei ollut hoitopaikkoja.
Eläkkeissä tässä maassa on julmetut erot.
En VIELÄ ole sossuun tutustunut, nyt vaan alkaa siltä näyttämään että senkin joudun tekemään.
Lääkkeet, kohonneet vastikkeet, sähköt, ruoanhinnat saavat ahdistumaan.
Vaatteita en ole uusinut, muutoin kun saamalla tutuilta.
Tvtä ei ole, leffaan ja teatteriin ei koskaan mahdollisuutta.
Ehkäpä keksitään jokin pilleri, joka tämmöiselle turhalle ihmiselle voidaan antaa, pääseepä pois sitten kurjuudesta.
Nuorista olen huolissani, jos ei mitään valoa edessäpäin, vaikka on opiskellut, ja silti tökkii työn saaminen. Tunnen ja tiedän monia, jotka turhautuvat työn etsintään, ja osalla juuri nuo tuloloukut tekevät väliaikaisen pienipalkkaisen työn vastaanottamisen mahdottomaksi.
Hyvää pääsiäistä silti kaikille, yritetään jaksaa.

Äänestä
  • nämä jutut on aina ihmetyttänyt,ketää hyödyttää että työtön ei voi ottaa vastaan vaikka viikon duunia,itse olen ollut työttömänä muutaman vuoden pari vuotta sitten.asiaan pitäisi saada muutos heti,mutta eihän nämä edustajat tajua mitään.koko edus.on turha.

    Äänestä

  • Tämä on totuus, mitä ei haluta julki. Asialle ei olla ilmeisesti myöskään aikeissa tehdä mitään. Suomalaisen köyhän työhalut ovat suuret.

    Äänestä

edes kirjoittaa asioista noin. Jos päiväraha on jotain 24€ päivä miinus 20% vero, niin jopa kannatta kadehtia. Toivottavasti et ole putoamassa juuri siihen loukkuun. Älä sitten masennu jos saat lukea juuri samanlaisia kirjoituksia.

Äänestä
  • ei voi olla tyhmempää kuin kadehtia työtöntä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinkuin haluatte? kirjoitti:

Olen kuullut valituksia että työttömien rahat on suhteessa pienentynyt suurituloisiin ym. Ja työttömien pitää elää köyhyydessä.

Jos tehtäisi sitten niin että kaikille työttömille maksettaisiin minimissään työttömyyskorvausta 3000e/kk. Niin ei tarvitsisi työttömien elää köyhyydessä. Valtiolle vaan lisää velkaa että saadaan maksettua enemmän työttömyyskorvausta.

Luuletteko että kukaan keskituloinen duunari käy enää töissä kun 3000e saa vähintäin työttömänäkin ollessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu