Nielun valkoiset laikut eivät angiinaa??

Nimetön

Osaisikohan joku kertoa mikä minua vaivaa?
Angiinan oireet, ei kuumetta, ei tulehdusta...


Eli siis...

Olen tässä viikon verran sairastanut flunssan oireita. Tosin kuumetta ei ole ollut, lähinnä päänsärkyä, nuhaa, kurkkukipua ja pientä yskää.

Eilen oli tosi kovat kivut kurkussa ja peilistä huomasin nielun olevan valkoisten laikkujen peitossa (aivan kuten angiinassa). Päätin käydä seuraavana päivänä terveyskeskuksessa hakemassa antibiootit.

No tänään kun menin lähettivät sairaanhoitajalle. Mitattiin kuume (36,6 astetta, ei siis edes lämpöä), otettiin serbi ja katsottiin kurkkua. Sairaanhoitaja totesi nieluni olevan tosi punainen ja risat täynnä valkoisia laikkuja. Tulehdusarvo kun valmistui ja näytti 8 (ei siis tulehdusta) lähettivät kotiin. En siis nähnyt edes lääkäriä.

Mistä siis voivat kova kurkkukipu ja valkoiset laikut johtua? Imusolmukkeet ovat myös turvoksissa ja vaikka flunssa onkin en ole ihan veto pois. Vai onkohan angiinani vasta aluillaa, jolloin arvot eivät vielä ole kohollaan?

Kaikenlisäksi torstaina pitäisi mennä hammaslääkäriin, jossa poistettaisiin vinossa oleva terve viisaudenhammas. Pitääköhän aika perua?

8

27780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***

      Otettiinko sulta nielunviljely? Siitähän sen angiinan parhaiten näkee, en tiedä näkyykö tulehdusarvossa verestä otettuna. Ja miksi et päässyt lääkärille, jos sulla on selvät peitteet kurkussa?! Sun kannattaisi varmaan mennä uudestaan sinne, jos kurkku edelleen tosi kipeä.

      • Nimetön

        Nieluviljelyä ei otettu.
        Käskettiin vain tulemaan takaisin, jos kuume nousee.
        Ja lääkäriä en edes nähnyt. Heti kun tulehdusarvot valmistuivat tuli toinen hoitaja sisään ja kysyi kirjottaako hoitaja vielä sairaslomaa. Ja ilmoitti hyvin tylysti, että hänen pitää ottaa seuraava potilas sisään. Tämä toinen hoitaja ei ollut siis nähnyt nieluani.

        Kai se on pakko lähteä jossain vaiheessa takaisin kun olo tuntuu vain pahenevan ja nyt on alkanut polttaa rinnastakin. Mutta kuumeesta ei ole tietoakaan, vaikka kokoajan palelee ja muutenkin on kuumeinen olo.

        Kiitos sinulle vastauksestasi!


    • Nilppa

      CRP on tulehdusarvo ja sillä voidaan erotella, onko kyseessä bakteerin vai viruksen aiheuttamana tulehdus, mutta se ei ole spesifinen angiinaa tutkittaessa. Nieluviljelyllä saadaan selville, onko kyseessä angiina. Tyypillinen oire on korkea kuume, mutta eihän sitä toki kaikille nouse. Kuulostaa todella epäammattitaitoiselta toiminnalta tuo saamasi "palvelu"..

    • elivii

      Tämän talven flunssaan näyttää kuuluvan tämä nielutulehdus joka ei ole angiinaa. Itselläni jo kolme kertaa ollut laikut kurkussa. Tyttärellä oli viimetalvena myös sama eikä lääkäri ota siihen mitään kantaa.

      • aiheuttaa

        A-ryhmän streptokokki. Kipeän kurkun voi aiheuttaa myös ainakin G- tai C-ryhmän strepit. Joissakin terveyskeskuksissa on sellainen käytäntö, ettei näitä muita ryhmiä hoideta, vaikka oireet olisivat kuin angiinassa. Eli lääkärikohtaista.

        Mutta mielestäni ehdottomasti nieluviljelyyn, ei sitä kurkkuun katsomalla pysty sanomaan, mikä siellä kasvaa. Sehän on ihan perustutkimus. Tai tekisivät edes sen pikatestin.


    • ****

      Mulla on ollu angiina vaikka oli pelkästään kurkku kipeenä ja peitteitä, ja nielyviljely oli negatiivinen...penisiliini kuurilla lähti!

      • Allergikko

        Mitä sitte tehdään jos on antibiootille allerginen? Millä angiina sitte hoidetaan?


    • Sairas anarkisti

      Häipyykö angiinan aiheuttamat laikut/peitteet ja onko mahdollista parantumisen jälkeen sairastua heti uudelleen? angiina 0/5

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe