Nielun valkoiset laikut eivät angiinaa??

Nimetön

Osaisikohan joku kertoa mikä minua vaivaa?
Angiinan oireet, ei kuumetta, ei tulehdusta...


Eli siis...

Olen tässä viikon verran sairastanut flunssan oireita. Tosin kuumetta ei ole ollut, lähinnä päänsärkyä, nuhaa, kurkkukipua ja pientä yskää.

Eilen oli tosi kovat kivut kurkussa ja peilistä huomasin nielun olevan valkoisten laikkujen peitossa (aivan kuten angiinassa). Päätin käydä seuraavana päivänä terveyskeskuksessa hakemassa antibiootit.

No tänään kun menin lähettivät sairaanhoitajalle. Mitattiin kuume (36,6 astetta, ei siis edes lämpöä), otettiin serbi ja katsottiin kurkkua. Sairaanhoitaja totesi nieluni olevan tosi punainen ja risat täynnä valkoisia laikkuja. Tulehdusarvo kun valmistui ja näytti 8 (ei siis tulehdusta) lähettivät kotiin. En siis nähnyt edes lääkäriä.

Mistä siis voivat kova kurkkukipu ja valkoiset laikut johtua? Imusolmukkeet ovat myös turvoksissa ja vaikka flunssa onkin en ole ihan veto pois. Vai onkohan angiinani vasta aluillaa, jolloin arvot eivät vielä ole kohollaan?

Kaikenlisäksi torstaina pitäisi mennä hammaslääkäriin, jossa poistettaisiin vinossa oleva terve viisaudenhammas. Pitääköhän aika perua?

8

27561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ***

      Otettiinko sulta nielunviljely? Siitähän sen angiinan parhaiten näkee, en tiedä näkyykö tulehdusarvossa verestä otettuna. Ja miksi et päässyt lääkärille, jos sulla on selvät peitteet kurkussa?! Sun kannattaisi varmaan mennä uudestaan sinne, jos kurkku edelleen tosi kipeä.

      • Nimetön

        Nieluviljelyä ei otettu.
        Käskettiin vain tulemaan takaisin, jos kuume nousee.
        Ja lääkäriä en edes nähnyt. Heti kun tulehdusarvot valmistuivat tuli toinen hoitaja sisään ja kysyi kirjottaako hoitaja vielä sairaslomaa. Ja ilmoitti hyvin tylysti, että hänen pitää ottaa seuraava potilas sisään. Tämä toinen hoitaja ei ollut siis nähnyt nieluani.

        Kai se on pakko lähteä jossain vaiheessa takaisin kun olo tuntuu vain pahenevan ja nyt on alkanut polttaa rinnastakin. Mutta kuumeesta ei ole tietoakaan, vaikka kokoajan palelee ja muutenkin on kuumeinen olo.

        Kiitos sinulle vastauksestasi!


    • Nilppa

      CRP on tulehdusarvo ja sillä voidaan erotella, onko kyseessä bakteerin vai viruksen aiheuttamana tulehdus, mutta se ei ole spesifinen angiinaa tutkittaessa. Nieluviljelyllä saadaan selville, onko kyseessä angiina. Tyypillinen oire on korkea kuume, mutta eihän sitä toki kaikille nouse. Kuulostaa todella epäammattitaitoiselta toiminnalta tuo saamasi "palvelu"..

    • elivii

      Tämän talven flunssaan näyttää kuuluvan tämä nielutulehdus joka ei ole angiinaa. Itselläni jo kolme kertaa ollut laikut kurkussa. Tyttärellä oli viimetalvena myös sama eikä lääkäri ota siihen mitään kantaa.

      • aiheuttaa

        A-ryhmän streptokokki. Kipeän kurkun voi aiheuttaa myös ainakin G- tai C-ryhmän strepit. Joissakin terveyskeskuksissa on sellainen käytäntö, ettei näitä muita ryhmiä hoideta, vaikka oireet olisivat kuin angiinassa. Eli lääkärikohtaista.

        Mutta mielestäni ehdottomasti nieluviljelyyn, ei sitä kurkkuun katsomalla pysty sanomaan, mikä siellä kasvaa. Sehän on ihan perustutkimus. Tai tekisivät edes sen pikatestin.


    • ****

      Mulla on ollu angiina vaikka oli pelkästään kurkku kipeenä ja peitteitä, ja nielyviljely oli negatiivinen...penisiliini kuurilla lähti!

      • Allergikko

        Mitä sitte tehdään jos on antibiootille allerginen? Millä angiina sitte hoidetaan?


    • Sairas anarkisti

      Häipyykö angiinan aiheuttamat laikut/peitteet ja onko mahdollista parantumisen jälkeen sairastua heti uudelleen? angiina 0/5

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe