...taikinakulho. Tein juuri mokkaneliöitä.
Hyvää Pääsiäistä : )
Hyvää Pääsiäistä : )
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
-1 näyttää mittari pakkasta ja luntakin sataa.
... niin mullakin oli aamulenkillä : )
paitsi, että juuri kuului keittöstä kysymys taikinakulhosta, joten se on kohta kiiltävän puhdas.
tästä on jo vuosia kun viimeksi nuolaisin
taikinakulhoa :)
hyvää pääsiäisen jatkoa
..kotileivonnaiset ovat paremmanmakuisia, kuin kaupan. Lisukkeeksi tulee se taikinakulhon kanssa herkuttelu.
ja se leivonnaisen tuoksu ...
leijailee ilmassa :)
..kuulemma paistellaan myytävissä asunnoissa ennen näyttöä, että saadaan ostajille tuoksusta virike kauppoihin.
juon sumppia vaan :-)
..Suomen armeijan valioyksilö (entinen mamman mussukka, nykyinen rambo) passattavana. Täytyyhän minun nyt jotenkin osallistua maanpuolustustyöhön. Herkkujen leivonta on vähintä mitä voin tehdä.
mutta kuule,
ole sitten varovainen kun terotat hanen rambopuukkoaan
jos katkee bambu niin jo sormikin!!
..tylsä puukko mukana, eikä meillä ole kuin leipäveitsenterotin, sillä ei saa puukkoa teräväksi. Kaikki (=2) puukonterottimet on tällä kertaa mökillä. Kumma ettei armeijalla ole puukkoihin varaa, eikä taskulamppuihinkaan.
panzzarivagoneihin ja hornetteihin..
sita aina saastetaan pikkuasioissa!
luulla aivan mitä vain!!
..ei kai taikinakulhosta mitään muuta luule, kuin herkullista taikinan makua suuhun:
mieli imelää...yööök! Koska juuri maistoin mämmiä vaniljakastikkeen kanssa :)
..minä söin töissä vähän mämmiä torstaina, kotona sitä ei ole. Nyt on mullakin kuukauden imeläkiintiö täynnä...mokkaneliöt on aika imeliä.
jos teet paksun kuorrutuksen ;)))vaan on kyllä hyviäkin,itse en olekkaan leiponut niitä pitkilleen...ai vaan sitä tiikerikakkua ja kanelipullaa :))
teen aina kuorrutusta kaksinkertaisen määrän. Tiikerikakku ja kanelipullat ne ovatkin parhaita leivonnaisia täytekakun ja kauralastujen lisäksi.