Öljyt olisi jo pitänyt vaihtaa, mutta tulin varanneeksi huoltoajan jo aiemmin vasta huhtikuun alkuun, eli arvioin kilometrien kertymisen väärin. Nyt on öljynpinta jo alarajalla ja ajattelin lisätä öljyä, ettei kone hajoa. Öljyjen sekoittelusta on tälläkin palstalla paljon puhuttu ja päätinkin, että lisään vanhojen öljyjen sekaa täyttönä hyvää synteettistä öljyä. Litra laadukasta öljyä vanhojen sekaan niin perusjärjellä ajateltuna se ei ainakkaan huononna tilannetta.
Mitä mieltä muut olette, huonon öljyn lisääminen esim mineral vanhoihin synteettisiin tuntuu huonolta vaihtoehdolta vaikka olisikin halpaa.
Öljyjen sekoittamisesta
21
16592
Vastaukset 21
- Tyhjät patterit
Ei sitä öljyä tarvitse yläviivaan asti täyttää, kun ajoa on jäljellä vain muutama viikko. Puoli litraa synteettistä nyt ja pistä loput sisään öljynvaihdossa. Eikä sillä oikeastaan ole väliä vaikka pistäisit mineraaliöljyäkin, kun määrä on pieni ja ajoaika lyhyt.
- tri3
Usein eri merkkkisten öljyjen sekoittamisen seurauksena öljyyn muodostuu aromaattista trietyleenikloorisulfidia, joka vaahtoutuu ja rikkoo moottorin laakerit.
- vain
haise pahalle.
- ihan muualla
Sulla taitaa sulfidit kertyä korvien väliin ja vaahtoa ilmetä suupielissä, sen verran huimia oli vastaukset.
- siinä sitten on
jos ei voi hakee sitä samaa öljyä mitä siel on? noita myydään litran purkeissa ja maksaa jokusen euron.
- oulusta.
moottori öljy on aina juuri niin huono tai hyvä laatuista kuin sen huonoin osa.
- Reino
Erilaatuisten öljyjen sekoittamisesta keskenään voi seurata ns. kuohumista, millä wanha kansa tarkoitti nykytermein vaahtoutumista. Se on edelleenkin mahdollista öljyjen parantumisesta huolimatta. Vaahtoutuminen tarkoittaa sitä, että öljyyn sekoittuu kuplinnassa ILMAA, ja kun ilmaa kiertää systeemissä. seurauksena voi olla pahimmillaan leikkautuminen. Ns. halpaa/kallista öljyä EI kannata sekoittaa, vaan pysyä siinä laatutasossa joka koneessa on. Ja veihtaa öljyt sen suositusten mukaan, eikä lisäillä mitä sattuu.
- Blaa blaa blaa..
Ne vaahtoutumisongelmat koskivat aikoinaan yksiaste- ja moniasteöljyjä, tai lähinnä niiden yhteensopimattomia lisäaineitaan.
Nykyisillä öljyillä näitä ongelmia ei enää ole, ei edes sotkettaessa mineraali- ja synteettisiä öljyjä keskenään.
Tosin synteettisissäkin PAO- pohjaisia sekä esteripohjaisia ei sopisi sotkea keskenään, mutta näitä puhtaita esteriöljyjä ei käytetä kuin lentomoottoreissa ja kilvanajokoneissa, ja jo näiden puhtaiden esteriöljyjen litrahinnat (kymmeniä-satoja€/litra) estää varmasti ketään vahingossakaan tunkemasta niitä täydennysöljyksi henkilöautoonsa. - öljynsekoittaja
Ihan sama mitä öljyä sinne sekoittaa ja minkä öljyn kanssa, kunhan lisättävä öljy täyttää moottorille asetetut vaatimukset.
En kuitenkaan suosittele lisämään halvinta vaatimukset täyttävää mineraaliöljyä, sillä esim tavalliset synteettiset 5w40 öljyt toimivat paljon paremmin kylmäkäynnistyksissä. - Huorehtija
öljynsekoittaja kirjoitti:
Ihan sama mitä öljyä sinne sekoittaa ja minkä öljyn kanssa, kunhan lisättävä öljy täyttää moottorille asetetut vaatimukset.
En kuitenkaan suosittele lisämään halvinta vaatimukset täyttävää mineraaliöljyä, sillä esim tavalliset synteettiset 5w40 öljyt toimivat paljon paremmin kylmäkäynnistyksissä.Itse en kyllä koskaan ole kuvitellutkaan sekoittavani eri tyyppisiä öljyjä, mutta näköjään toiset sitä harrastavat...
Eli huoleni siitä, sopivatko Mobil Synt S 5W-40 (osasynt.) ja Mobil Super 3000 5W-40 (täyssynt.) sekaisin (jos joutuu esim. litran lisäämään tilapäisesti yhden vaihtovälin aikana), lienee turha. - Mercedesisti I
Huorehtija kirjoitti:
Itse en kyllä koskaan ole kuvitellutkaan sekoittavani eri tyyppisiä öljyjä, mutta näköjään toiset sitä harrastavat...
Eli huoleni siitä, sopivatko Mobil Synt S 5W-40 (osasynt.) ja Mobil Super 3000 5W-40 (täyssynt.) sekaisin (jos joutuu esim. litran lisäämään tilapäisesti yhden vaihtovälin aikana), lienee turha.Tuo Mobilin Synt S -öljy on täyssynteettistä öljyä:
" Tuotekuvaus
Mobil Synt S 5W-40 on erittäin suorituskykyinen täyssynteettinen moottoriöljy, joka täyttää nykyaikaisten bensiini- ja dieselmoottoreiden asettamat tiukimmatkin voiteluöljyvaatimukset.
"
Itse asiassa tuo on sama öljy kuin Esso Ultron 5W40:
http://www4.esso.com/Finland-Finnish/Lubes/PDS/GLXXFIPVLESUltron_5W-40.asp
Kun Mobil osti Esson ja yhtiöt yhdistyivät, niin Mobil alkoi myydä tuota samaa Esso Ultron 5W40 -öljyä Mobil Synt S 5W40 -nimellä, mutta sitä samaa öljyä myydään edelleen myös Esso Ultron 5W40 -nimellä. - Huorehtija
Mercedesisti I kirjoitti:
Tuo Mobilin Synt S -öljy on täyssynteettistä öljyä:
" Tuotekuvaus
Mobil Synt S 5W-40 on erittäin suorituskykyinen täyssynteettinen moottoriöljy, joka täyttää nykyaikaisten bensiini- ja dieselmoottoreiden asettamat tiukimmatkin voiteluöljyvaatimukset.
"
Itse asiassa tuo on sama öljy kuin Esso Ultron 5W40:
http://www4.esso.com/Finland-Finnish/Lubes/PDS/GLXXFIPVLESUltron_5W-40.asp
Kun Mobil osti Esson ja yhtiöt yhdistyivät, niin Mobil alkoi myydä tuota samaa Esso Ultron 5W40 -öljyä Mobil Synt S 5W40 -nimellä, mutta sitä samaa öljyä myydään edelleen myös Esso Ultron 5W40 -nimellä.Ai perskeles, ja joku vielä väitti Synt S:ää halpaöljyksi... No toki esim. Mobil 1:een verrattuna on halpaa, mutta onhan Mobililla ollut myös mineraali- ja osasynteettisiä öljyjä, halvempiahan ne ovat... Mutta ehkä tuolla tarkoitettiinkin "halpista täyssynteettisten joukossa", no oli miten oli...
Kun kerran Synt S:kin on täyssynteettistä, ihmetyttää, mitä eroa sillä ja tällä uudella Super 3000:lla sitten on... Vai onkohan Synt S jäämässä pois? Tuotetiedoissa oli pieniä eroja.
Sama tilanne Super S:n ja uuden Super 2000:n tilalla, molemmat ovat osasynteettisiä 10W-40 -öljyjä, eli onkohan Super S nyt jäämässä kokonaan pois ja Super 2000 tulossa korvaajaksi? Kukapa näitä tiennee jos ei ole firmassa töissä tai missään muuten kerrottu. - on tehty
Huorehtija kirjoitti:
Ai perskeles, ja joku vielä väitti Synt S:ää halpaöljyksi... No toki esim. Mobil 1:een verrattuna on halpaa, mutta onhan Mobililla ollut myös mineraali- ja osasynteettisiä öljyjä, halvempiahan ne ovat... Mutta ehkä tuolla tarkoitettiinkin "halpista täyssynteettisten joukossa", no oli miten oli...
Kun kerran Synt S:kin on täyssynteettistä, ihmetyttää, mitä eroa sillä ja tällä uudella Super 3000:lla sitten on... Vai onkohan Synt S jäämässä pois? Tuotetiedoissa oli pieniä eroja.
Sama tilanne Super S:n ja uuden Super 2000:n tilalla, molemmat ovat osasynteettisiä 10W-40 -öljyjä, eli onkohan Super S nyt jäämässä kokonaan pois ja Super 2000 tulossa korvaajaksi? Kukapa näitä tiennee jos ei ole firmassa töissä tai missään muuten kerrottu.halvempaan perusolyyn ns PAO oljyyn
kun se 3000 on tehty kalliimpaan perusoljyyn. - Huorehtija
on tehty kirjoitti:
halvempaan perusolyyn ns PAO oljyyn
kun se 3000 on tehty kalliimpaan perusoljyyn.Kiitos lisätiedoista.
Tosiaan, nyt on ammattilaiseltakin vastattu, että tuo kehittyneempi Super 3000 (koko nimi: Mobil Super 3000 X1 5W-40) on tullut Synt S:n korvaavaksi tuotteeksi. Synt S:ää myydään toki niissä paikoissa vielä, missä varastoja riittää.
Ja tästä ei tullut kysyttyä ammattilaisen vastausta, mutta saman kaavan mukaan lienee täysin varmasti pääteltävissä, että vastaavasti Super 2000 korvaa Super S:n 10W-40 sarjassa. - asiantuntijaz
öljynsekoittaja kirjoitti:
Ihan sama mitä öljyä sinne sekoittaa ja minkä öljyn kanssa, kunhan lisättävä öljy täyttää moottorille asetetut vaatimukset.
En kuitenkaan suosittele lisämään halvinta vaatimukset täyttävää mineraaliöljyä, sillä esim tavalliset synteettiset 5w40 öljyt toimivat paljon paremmin kylmäkäynnistyksissä.Samaan käyttötarkoitukseen tehtyjä ja samat laatuluokitukset täyttäviä öljyjä voi sekoittaa keskenään, olivatpa ne yksi- tai moniasteisia. Sen sijaan erilaiseen käyttöön, esim. diesel- ja bensiinimoottoreihin tarkoitettujen öljyjen sekoittamista ei suositella.
- Mutta pohdittaaa?
asiantuntijaz kirjoitti:
Samaan käyttötarkoitukseen tehtyjä ja samat laatuluokitukset täyttäviä öljyjä voi sekoittaa keskenään, olivatpa ne yksi- tai moniasteisia. Sen sijaan erilaiseen käyttöön, esim. diesel- ja bensiinimoottoreihin tarkoitettujen öljyjen sekoittamista ei suositella.
Nykyään alkaa öljyissä milteikaikissa olla sekä bensa- että dieselluokitukset..mutta voiko esim. dieselautoon laittaa sekaisin öljyjä, joissa toisessa molemmat luokat ja toisessa vain dieselluokitus?
- Munam
Moottorissa nyt pao-pohjainen Motul 5w40,voinko lisätä sinne Litran saman puljun esteri pohjaista öljyä?Entä voiko esim 0w40 ja 5w40 öljyjä sekoittaa keskenään(Molempia puol gallonaa,eikä viitsi ostaa uutta)?
- ProOil
Onhan markkinoilla öljyjä jotka ovat jo tehtaalla pao/esteri sekoitetta. Jos esteri litkusi on kunnon race öljyä, niin en suosittele, koska kisa öljyihin ei ole laitettu lisäaineistusta pidempiaikaiseen autoilua silmällä pitäen.
Sae luokkien puolesta kyllä, 50/50 niin sulla 2,5w40 öljyä, kunhan laatuluokka API/ACEA ovat menopelillesi sopivaa luokkaa. - Munam
ProOil kirjoitti:
Onhan markkinoilla öljyjä jotka ovat jo tehtaalla pao/esteri sekoitetta. Jos esteri litkusi on kunnon race öljyä, niin en suosittele, koska kisa öljyihin ei ole laitettu lisäaineistusta pidempiaikaiseen autoilua silmällä pitäen.
Sae luokkien puolesta kyllä, 50/50 niin sulla 2,5w40 öljyä, kunhan laatuluokka API/ACEA ovat menopelillesi sopivaa luokkaa.Niin,arvelinkin noilla 0w ja 5w40 öljyillä samat luokitukset kun saman öljypuljun tuotteita ACEA A3/B4 API SN/CF.Kiitos!
- plösö
Voiko mobil Super 2000 10w40 , ja mobil 5w50 rf sekoittaa keskenään?
- hfkglh
voi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251698Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️651318- 1171097
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105974Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet359930Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21827Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k228775- 120765
- 61695
- 103666
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html307625- 13624
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.114596- 41541
- 52528
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv87502- 65501
- 40500
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan85498Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73491