Jewish World Review:ssa on artikkeli joka minunmielestä ainakin summaa hyvin yhteen sen mitä tiekartta on tähän mennessä saanut aikaan.
kirjoitus on enklantia, luonnollisesti:
‘Roadmap’? What ‘Roadmap’?
http://www.jewishworldreview.com/jeff/jacoby_2003_08_04.php3
Tiekartta? Mikä tiekartta?
1
117
Vastaukset
- Tiedoittaja
Esityspohjainen Tiekartta pysyvään kahden valtion ratkaisuun Israelilais-Palestiinalaiseen konfliktiin.
Seuraava on esityspohjainen ja maaliinajettu tiekartta, jossa on selvät vaiheet, aikalinjat, kohdepäivämäärät ja kiintopisteet edistymisessä näiden kahden osapuolen keskinäisten askelten kautta, Kvartetin [USA, EU, YK ja Venäjä] suotuisassa alaisuudessa (käänt. kommentti: joo, joo ja varsinkin suotuisassa). Päämääränä on lopullinen ja kattava israelilais-palestiinalaisen konfliktin sopiminen 2005, kuten Presidentti Bushin puheessa 24.6. esitettiin, ja hyväksyivät EU, Venäjä ja YK 16.7. ja 17.9. Kvartetin ministerilausunnoissa.
Kahden valtion ratkaisu israelilais-palestiinalaiseen konfliktiin saadaan aikaan vain väkivallan ja terrorismin loppumisen kautta, kun Palestiinan kansalla on johto, joka toimii päättävästi terroria vastaan ja on halukas ja kykenevä rakentamaan käytännössä toimivaa demokratiaa, perustuen kärsivällisyydelle ja vapaudelle ja Israelin valmiudelle tehdä, mikä on tarpeellista demokraattista Palestiinan valtion perustamista ajatellen, ja molempien osapuolten, allaolevan neuvotellun sopimuksen päämäärän selvälle ja yksiselitteiselle hyväksymiselle. Kvartetti tulee avustamaan ja helpottamaan suunnitelman toteuttamista, alkaen Vaiheesta I, joka sisältää selvät keskustelut osapuolten välillä niinkuin on edellytetty. Suunnitelma muodostaa realistisen aikalinjan toteuttamiselle. Kuitenkin, kuten esityspohjainen suunnitelma, edistyminen edellyttää ja riippuu osapuolten hyvän uskon pyrkimyksistä ja niiden myötämielisyydestä jokaisen allamääritellyn velvoitteen kanssa. Mikäli osapuolet suorittaisivat velvoitteensa nopeasti, edistyminen vaiheiden aikana ja kautta voisi tulla nopeammin kuin suunnitelmassa on aiottu. Ei-myöntyväisyys velvoitteiden kanssa tulee haittaamaan edistymistä.
Sopiminen, joka on neuvoteltu osapuolten välillä, tuottaa tuloksena esiintyöntyessään itsenäisen , demokraattisen, ja elinkykyisen Palestiinan valtion, joka eläen rinnakkain rauhassa ja turvallisuudessa Israelin ja sen muiden naapureiden kanssa. Sopiminen tulee ratkaisemaan israelilais-palestiinalaisen konfliktin, ja lopettaa miehityksen, joka alkoi 1967, pohjautuen Madridin Konferenssin perustuksille, maata rauhasta- periaatteelle, YK:n turvaneuvoston päätöksille 242, 338 ja 1397, sopimuksille, joita aiemmin on saavutettu osapuolten taholta, ja Saudi Kruununprinssi Abdullahin aloitteelle - johon yhtyi Beirutin Arabiliigan kokous - kutsuen hyväksymään Israelin naapurina, joka elää rauhassa ja turvallisuudessa , kattavan sopimisen puitteissa. Tämä aloite on elintärkeä elementti kansainvälisiä pyrkimyksiä, edistää kattavaa rauhaa kaikilla reiteillä, sisältäen Syyria-Israel ja Libanon-Israel raiteet. Kvartetti tulee kokoontumaan säännöllisesti seniori(virkamies) tasoilla arvioidakseen osapuolten suoriutumista suunnitelman toteuttamisessa. Jokaisessa vaiheessa, osapuolten odotetaan suorittavan velvoitteensa yhdensuuntaisesti, ellei toisin ole osoitettu.
Vaihe I : Terrorin ja väkivaltaisuuden loppuminen, Palestiinalaiselämän normalisointi, ja Palestiinalaisen instituutioiden rakentaminen -- Sisäänjättö Maaliskuulla 2003.
I Vaiheessa Palestiinalaiset välittömästi ryhtyy ehdottomaan väkivallan lakkauttamiseen niiden askelten mukaisesti, jotka alla on määritelty; sellaista toimintaa pitäisi saatella Israelin tukemat toimenpiteet. Palestiinalaiset ja Israelilaiset aloittavat uudelleen turvallisuusyhteistyön pihjautuen Tenet'in työsuunnitelmaan lopettaa väkivaltaisuus, terrorismi ja kiihottaminen uudestaanrakennellun ja tehokkaan Palestiinalaisen turvallisuuspalvelun kautta. Palestiinalaiset ryhtyvät kattaviin poliittisiin uudistuksiin valtiomuotoisuuden valmistamiseksi, sisältäen Palestiinan hallitusmuodon, ja vapaitten, kunnollisten ja avoimien vaalien luonnostelun, noiden toimenpiteiden pohjalta. Israel ottaa kaikki tarvittavat askeleet auttaakseen normalisoimaan Palestiinalaisten elämää. Israel vetäytyy Palestiinalaisalueilta, joita on miehitetty syyskuun 28. 2000 lähtien ja kaksi osapuolta palauttavat status quon, joka oli olemassa tuohon aikaan, kuten turvallisuuden suorituskyky ja yhteistyön edistäminen. Israel myös jäädyttää kaiken siirtokunta-aktiivisuuden, yhteneväisesti Mitchellin raportin kanssa.
Vaiheen I alussa:
Palestiinalaisten johto antaa täysin selvän lausunnon toistaen Israelin oikeuden olemassaoloon rauhassa ja turvallisuudessa ja kutsuen välittömän ja ehdottoman tulitauon, lopettamaan aseellisen toimeliaisuuden ja kaiken väkivaltaisuuden tekojen Israelia vastaan kaikkialla. Kaikki Palestiinan viranomaiset lopettavat kiihotuksen Israelia vastaan.
Israelin johto antaa täysin selvän lausunnon vahvistaen sen sitoumuksen kahden itsenäisen-valtion näkyyn, elinkelpoiseen, suvereeniin Palestiinan valtioon, eläen rauhassa ja turvallisuudessa Israelin vierellä, kuten Presidentti Bush ilmaisi, ja kutsuen välittömään väkivaltaisuuden lopettamiseen Palestiinalaisia kohtaan kaikkialla. Kaikki Israelin viralliset laitokset lopettavat kiihotuksen Palestiinalaisia vastaan.(käänt.huom....jaa, onkos sellaista sitten ollut?) (tämän osion käännös päättyy)
Security................................
--------------------------------------------------------------------------------
Vaihe II : Siirto -- Kesä 2003-Joulukuu 2003
Toisessa vaiheessa, pyrkimykset ovat keskittyneet itsenäisen Palestiinan valtion luomisen valintaoikeuteen tilapäisine rajoineen ja suvereenisuuden määritteineen, pohjautuen uuteen peruskirjaan, pysyvän status-sopimuksen väliasemana. Kuten on huomautettu, tämä päämäärä voidaan saavuttaa, kun Palestiinan kansalla on toiminnassa johto päättävästi terroria vastaan, haluten ja kyeten rakentamaan käytännössä toimiva demokratia perustuen kärsivällisyyteen ja vapauteen. Sellaisen johdon kanssa, uudistetut siviililaitokset ja turvallisuusrakenteet, Palestiinalaisilla on aktiivinen Kvartetin ja laajemman kansainvälinen yhteisön tuki, muodostettaessa itsenäistä, elinkelpoista valtiota. Eteneminen Vaiheeseen II tulee perustumaan Kvartetin konsensustuomioon, ovatko ehdot sopivia jatkomenettelyyn, ottaen huomioon molempien osapuolien suorituksen. Edistäminen ja pyrkimysten jatkaminen Palestiinalaisten elämän normalisoimiseksi ja Palestiinalaisten laitosten rakentamiseksi , Vaihe II alkaa Palestiinalaisten vaalien jälkeen ja loppuu mahdolliseen itsenäisen Palestiinan valtion luomiseen tilapäisrajoineen 2003. Sen päämäärinä ovat jatkuva kattava turvallisuusesitys ja tehokas turvallisuusyhteistyö, jatkuva Palestiinalaisen elämän normalisointi ja instituutiorakentaminen, edelleen rakentaminen ja Vaiheessa I määriteltyjen päämäärien ylläpitäminen, demokraattisen Palestiinalaisen hallitusmuodon vahvistaminen, muodollinen pääministerin toimiston perustaminen, poliittisen uudistuksen lujittaminen, ja Palestiinan valtion luominen tilapäisine rajoineen.
Kansainvälinen Konferenssi: Kvartetin koollekutsuma, yhteisneuvottelussa osapuolten kanssa, välittömästi menestyksekkäiden Palestiinalaisten vaalien loppumisen jälkeen, tukemaan Palestiinan talouden elvyttämistä ja aloittamaan prosessin, joka johtaa itsenäisen Palestiinan valtion perustamiseen tilapäisine rajoineen.
Sellainen kokous olisi muutakin sisältävä, perustuen päämäärään kattavasta rauhasta Lähi-Idässä (sisältäen Israelin ja Syyrian ja Israelin ja Libanonin), ja pohjautuen periaatteisiin, jotka on kuvattu tämän dokumentin esipuheessa. Arabivaltiot asettavat ennalleen intifadaa edeltäneet yhteydet Israeliin (kauppa, virasto, jne.) Monenkeskisten sitoumusten herättäminen asioissa, sisältäen alueelliset vesivarat, ympäristön, talouskehityksen, pakolaiset, ja asekontrolliasiat. Uusi peruskirja, demokrattiselle, itsenäiselle Palestiinan valtiolle on loppuunsaatettu ja hyväksytty sopivien Palestiinalaisten instituutioiden toimesta. Lisävaalit, jos edellytetään, pitäisi seurata uuden valtiosäännön hyväksyminen......(tähän saakka tämän osion käännös)
--------------------------------------------------------------------------------
Vaihe III: Pysyvä Status Sopimus ja Israel-Palestiina konfliktin Loppu -- 2004-2005
Edistyminen Vaiheeseen III, pohjautuen Kvartetin harkintakyvyn konsensukseen , ja ottaen huomioon molempien osapuolten toimet ja Kvartetin tarkkailun. Vaiheen III tavoitteet ovat uudistuksen vahvistaminen ja Palestiinan instituutioiden vakiinnuttaminen , pitkäjänteinen, tehokas Palestiinan turvallisuussuoritus, ja Israel-Palestiina neuvottelujen päämääränä pysyvä statussopimus 2005.
Toinen kansainvälinen Konferenssi: Kvartetin koollekutsuma, yhteisneuvotteluissa osapuolten kanssa, 2004 alussa hyväksyä saavutettu sopimus itsenäisestä Palestiinan valtiosta tilapäisine rajoineen ja muodollisesti laukaista prosessi, Kvartetin aktiivisella, jatkuvalla ja operatiisella tuella, johtaen lopulliseen, pysyvään statuspäätöslauselmaan 2005, sisältäen rajat, Jerusalemin, pakolaiset siirtokunnat; ja tukea edistämistä kohti kattavaa Lähi-Idän rauhansopimusta Israelin ja Libanonin ja Israelin ja Syyrian välillä, aikaansaatuna niin pian kuin mahdollista. Jatkuva kattava, tehokas uudistusasialistan edistäminen Task Forcen asettamana valmistauduttaessa lopulliseen statussopimukseen. Jatkuvasti ylläpidetty ja tehokas turvallisuussuoritus ja jatkuva, tehokas turvallisuusyhteistyö, perustuen Vaiheen I asetteluun. Kansainväliset pyrkimykset helpottaa uudistusta ja vakaannuttaa Palestiinalaisten instituutioita ja Palestiinan taloutta, valmistauduttaessa lopullista statussopimusta varten.
Osapuolet saavuttavat lopullisen ja kattavan pysyvän statussopimuksen, joka lopettaa Israel-Palestiinalaisen konfliktin 2005, neuvotellun sopuratkaisun kautta osapuolten välillä, perustuen YK:n TN:n päätöslauselmiin 242, 338 ja 1397, jotka lopettavat miehityksen, mikä alkoi 1967, ja sisältää sovitun, oikeudenmukaisen, reilun ja realistisen ratkaisun pakolaiskysymykseen ja neuvotellun ratkaisun Jerusalemin asemasta, mikä ottaa huomioon molempien osapuolien poliittiset ja uskonnolliset huolet ja suojelee Juutalaisten, Kristittyjen ja Muslimien etuja maailmanlaajuisesti, ja täyttää vision kahdesta valtiosta, Israelista ja suvereenisesta, itsenäisestä, demokraattisesta ja elinvoimaisesta Palestiinasta, eläen rinta rinnan rauhassa ja turvallisuudessa. Arabivaltion tunnustaminen täysillä normaaleilla suhteilla Israelin kanssa ja turvallisuus kaikille alueen valtioille. kattavan Arabi-Israel rauhan asiayhteydessä. [Loppu] Julkaistu 30.4., 2003
--------------------------------------------------------------------------------
Kommentti: Kvartetti on päättänyt panna osapuolet kuriin. Kauniiden sanakäänteiden takaa voidaan havaita hyvin voimakas ote asioihin. Näin ja näin teette tuohon saakka ja sitten Kvartetin viheltäessä pelin poikki, teette noin. Ja, jos teette näin, niin sitten toteutamme jakosuunnitelman ja teillä pitäisi olla rauha 2005! Israelin maa todella tullaan määräämään jaettavaksi (prof. Jooel, prof. tässä ei tarkoita professoria, vaan profeetta Jooelia), vaikka YK aikoinaan (1947) jakoi alueen juutalaisille kansalliseksi kodiksi, Jordan-virta rajana. Palestiinalaisia ei ole varsinaisesti kansana koskaan ollutkaan, eivätkä he itse tiedä alkuperäänsä tarkasti. He ovat tulleet alunperin mm. Kyprokselta, Jordaniasta ja Pohjois-Afrikasta.(Mm. Arafat on Egyptistä).
Arafat ei ole ampunut laukaustakaan valloittaakseen Länsi-Rannan alueet. Jordania luopui vanhemmiten aluevaatimuksista ja Arafat rupesi vaatimaan Jordanian Kuningas Husseinin valtaamaa ja Israelille menettämää Länsi-Rantaa itselleen, kun Hussein teki rauhan Israelin kanssa. Kansainvälisen yhteisön huolenaiheena pitäisi olla paljon ennemmin kurdikysymyksen ratkaisu, kuin palestiinalaiskysymys. Kurdikansaa asuu miljoonittain Turkin ja Irakin raja-alueilla. Miksei heille anneta omaa valtiota, kun heillä on selvä kansallinen identiteetti. Palestiinalaisilta se puuttuu. Minkähän takia Egypti ei halunnut palestiinalaisten asuttamaa Gazan kaistaa itselleen, vaikka olisi saanut sen Israelilta? Minkätähden Libanon haluaisi heti päästä alueellaan olevista palestiinalaisista? Minkätakia Jordania karkotti Arafatin porukoineen -80-luvulla Jordaniasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6517996Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672283Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332199- 1471775
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251262Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101165Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65849Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59815Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7754