Nooan arkki ja puuttuva tunti

diapolos

8

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvää asiaa

      Vanhoja valheita, eivät kretsut vaivaudu edes päivittämään väitteitään. Arkkijutussa on kyse Durupinarin muodostelmista (huomaa monikko) joista yhtä yritettiin väittää kivettyneeksi Nooan Arkiksi. Puuttuva vuorokausi taas on silkkaa urbaanilegendaa, jota on on käsitelty myös Snopesissa:
      http://www.snopes.com/religion/lostday.asp

      • diapolos

        Se nimittäin että miten tuollaista viitsii esittää faktana. Arvelin itsekin että ei kauhean lähellä todellisuutta ole tuollainen, jos lähteenäkin oli joku traktaatti. Varmistus kuitenkin asiaan.


      • Justiina
        diapolos kirjoitti:

        Se nimittäin että miten tuollaista viitsii esittää faktana. Arvelin itsekin että ei kauhean lähellä todellisuutta ole tuollainen, jos lähteenäkin oli joku traktaatti. Varmistus kuitenkin asiaan.

        ...se kun muutama tyyppi kuittaa legendaksi ilman minkäänmoisia perusteluja? Asian puolesta löytyi paljon enemmän ja kumoava väite = FALSE...kyllä on helppoa muokata ihmismieltä. Mitäpä jos ottaisit ihan itse selvää asiasta?


      • Turkana
        Justiina kirjoitti:

        ...se kun muutama tyyppi kuittaa legendaksi ilman minkäänmoisia perusteluja? Asian puolesta löytyi paljon enemmän ja kumoava väite = FALSE...kyllä on helppoa muokata ihmismieltä. Mitäpä jos ottaisit ihan itse selvää asiasta?

        kerrottiin ja selitettiin, miksi kysymyksessä on vain urbaanilegenda. Kirjoituksestasi voi saada käsityksen, että itse uskot tuohon puuttuvaan päivään, mutta et kai nyt sentään.


      • ei ne
        Turkana kirjoitti:

        kerrottiin ja selitettiin, miksi kysymyksessä on vain urbaanilegenda. Kirjoituksestasi voi saada käsityksen, että itse uskot tuohon puuttuvaan päivään, mutta et kai nyt sentään.

        Ei ne tiedemiehet sitä selville saisi vaikka puuttuisi koko viikko!
        Heittäähän niillä fossiilienkin iät kymmemillä tuhansilla vuosilla, sometimes!


      • Turkana
        ei ne kirjoitti:

        Ei ne tiedemiehet sitä selville saisi vaikka puuttuisi koko viikko!
        Heittäähän niillä fossiilienkin iät kymmemillä tuhansilla vuosilla, sometimes!

        Kreationisti, joka puhui totta.

        ""Ei ne tiedemiehet sitä selville saisi vaikka puuttuisi koko viikko!""

        Jos maailma olisi luotu vain n. 6 000 vuotta sitten ja yrittäisimme selvittää sen ajanlaskua, meillä ei olisi mitään keinoa saada selville vaikka jostakin puuttuisi esim. viikko, koska meillä ei ole lähtötilannetta tiedossa.

        ""Heittäähän niillä fossiilienkin iät kymmemillä tuhansilla vuosilla, sometimes!""

        Ja tämäkin on ihan totta. Ajoitusmenetelmät antavat todennäköisyysarvion, jolla tietty fossiili on tiettyjen ikärajojen sisällä. Esim. 63 990 574 /- 30 527. tällöin fossiilin ajoitus voi heittää oikeasta iästä jopa kymmeniä tuhansia vuosia, mutta suuruusluokka on edelleen oikea, eli puhumme miljoonien vuosien ikäisistä fossiileista.


    • Turkana

      tuon linkin läpi ja sieltä löytyi tämä hämmästyttävä tieto:

      "Yhtä hämmästyttävä havainto tehtiin äskettäin John Hopkins –yliopiston sovelletun fysiikan laboratoriossa Columbiassa Marylandissa, jossa tri Robert Newtonin johtama tutkimusryhmä valokuvasi maapallon neljä kulmaa, joista puhutaan (Jes 11: 21 ja Ilm 7:1). Avaruusaluksista käsin otetut valokuvat osoittavat selvästi, että tämä raamatullinen tieto pitää paikkansa."

      Miksi ateisti tiedemiehet ja kansainvälinen evolutionistisalaliitto pimittävät näin tärkeitä löydöksiä meiltä totuuden etsijöiltä? Tämähän suorastaan mullistaa maailmankuvamme.

    • hullunhauskaa++

      Se että tuo kivimuodostelma sijaitsee juuri Arat-vuoren luona on saattanut johtaa aikojen alussa tuon tarun syntyyn. Kyseessä on siis luonnonmullistuksen...järistyksen synnyttämä "railo" joita löytyy muualtakin päin kyseistä aluetta ja muistaakseni arkkeja ei muutenkaan ollut enempää kuin yksi.

      Tämä vuorokauden puuttuminen on laskijan lähinnä uskontoiveikas erehdys... Päivän pituus kun ei ole tasan 24 tuntia vaan tarkasti sanottuna 23,934h. Eli vuodessa eroa tulee vajaat 4 minuuttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      95
      6092
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      55
      5068
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4212
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      8
      3568
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3110
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2513
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      52
      2169
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      21
      1545
    Aihe