Henki ei kasta ilman vettä

Ilman veden löytymistä erämaasta uuden liiton aikana Jeesuksen asettama kristillinen kaste ei ollut mahdollinen hoviherrankaan kohdalla. Vettä piti löytyä, jotta kaste oli mahdollinen.

Hoviherrankin tapauksessa piti löytää vettä. Veden löytyminen mahdollisti kristillisen kasteen. Kristuksen Pyhä Henki ei kasta ketään irrallaan maallisesta vedestä. Henki ja vesi ja veri todistavat ja ovat yhdessä.

Kaikki uskonnolliset kokemukset ja ilmestykset eivät ole kasteita, vaikka ihminen lentäisi maahan selälleen jonkin voiman tai hengen vaikutuksesta.

Pyhä Henki ja vesi ja veri pitävät yhtä ja todistavat yhdessä KASTEESSA.

Ne jotka erottavat ja sanovat lapsena saamansa kasteen pelkäksi vesikasteeksi eli vesittävät kasteen pelkäksi vedeksi ja sanovat että saivat sitten myöhemmin jonkin uskonnollisen kokemuksen yhteydessä vasta "henkikasteen", heitä kannattaa epäillä, koska Jeesus asetti vain yhden kasteen, jossa Henki ja vesi on samassa kasteessa. Kaste on vedestä ja Hengestä, kuten Jumalan sana todistaa. Jumala tekee vain yhden kasteen liiton ihmisen kanssa. Ei useita erilaisia liittoja. Ef.4:5 Yksi on Kaste. Jumalan ei tarvitse korjailla, eikä paikkailla omia tekojaan myöhemmin. Yksi kaste riittää ja on voimassa aina ajan rajan taakse ikuisuuteen asti.

Hoviherraa ei tietenkään oltu vielä kastettu lapsena, koska kyse oli kristinuskon alkuajankohdasta ja seurakuntien perustamisesta. Hoviherran uskomista koskeva kohta on lisätty Raamattuun jälkikäteen,mutta alkuperäisissä eli kaikista vanhimmista käsikirjoituksista se keskustelu puuttuu kokonaan.(Jae 37)

Apt.8
36 Matkan jatkuessa he tulivat paikkaan, jossa oli vettä. Silloin hoviherra sanoi: "Tässä on vettä. Estääkö mikään kastamasta minua?"
37 Filippos sanoi hänelle: "Jos koko sydämestäsi uskot, se on mahdollista." Hoviherra vastasi: "Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika."]* [Jae puuttuu vanhimmista käsikirjoituksista.]
38 Hän käski pysäyttää vaunut, ja he molemmat, Filippos ja hoviherra, astuivat veteen, ja Filippos kastoi hänet.
39 Kun he olivat nousseet vedestä, Herran Henki tempasi Filippoksen pois. Hoviherra ei enää nähnyt häntä mutta jatkoi iloisena matkaansa"

(Hengen hedelmä on ILO)

-jos uuden liiton kaste tarkoittaisi pelkkää "henkikastetta" uuden liiton aikana, niin mitään vettä ei olisi tarvinnut löytyä hoviherrankaan kastamiseksi, Henkihän olisi voinut silloin kastaa hoviherran kuivassa erämaassa ilman vettäkin!
Mutta niin ei tapahtunut. Kaste tapahtui vedestä ja Hengestä Jumalan sanan voimasta, jota Filippos hoviherralle luki kasteen yhteydessä.

Jaak. 2:7
Eivätkö juuri he herjaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?* ["Nimen lausuminen" viittaa kastehetkeen.]
36497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

;;koska Jeesus asetti vain yhden kasteen, jossa Henki ja vesi on samassa kasteessa.;;

Sinä ja sinunlaisiasi edustava rooman kirkko ovat asettaneet toisen kasteen,sen jota sinä niin innoissasi kristilliseksi väität.
Ihmistaruja kaupittelet, hvilippus, lue raamattusi paremmin..!

Äänestä

vaikka Suomea kutsutaankin kristilliseksi maaksi. Onhan "kansankirkkomme" aina yrittänyt vesittää Jumalan Sanaa jo siitäkin syystä että valtionkirkkomme olemassaolo perustuu nimenomaan lapsikasteeseen. Kun pienenä kastetaan lapsi niin se "liitetän serakuntaan" lapsen itsensä tietämättä mitään koko tapahtumasta. Sille kerrotaan sitten jossain vaiheessa että "sinut on pienenä liitetty kasteella seurakuntaan ja Jumalan lapseksi". Kyllä on löysät perusteet Jumalan lapseksi tulemisella kun oikein omaisten on siitä kerrottava kun itse ei tiedä. Jumalan Sana taas vakuuttaa että: "Henki todistaa henkemme kanssa että olemme Jumalan lapsia". Sen tietää kenenkään ihmisen kertomatta. Siksi Jumalan Sana puhuukin uudestisyntymisestä. Viaton lapsi ei tiedä synnistä mitään eikä siten tarvitse mitään katumusta tai puhdistumista vanhasta elämästään. Filippuksen tapauksessa asia on juuri päinvastoin kuin väititte: Vanhoissa käännöksissä puhutaan nimenomaan uskomisesta kun taas monessa uudemmassa se on jätetty pois. Kirkon edustajat kyllä pitävät huolta siitä että heille arkaa laatua olevat raamatunpaikat pikkuhiljaa muutetaan tai pyyhitään. Näin on jo tapahtunut useasti. Käännöksiähän on suuri määrä ja niistä kyllä huomaa mihin käännöksiin kirkonmiehet ovat päässeet sormeilemaan. Tässä eräs raamatunkohta jota jokainen "lapsikasteeseen" ja "perisyntiin" uskova voi syventyä ja tutkia, pohtia syvällisesti. Siihen voi kulua jopa vuosia ennenkuin selvenee, mutta kaikkille jotka vilpittömästi rukoillen tutkii, selvenee ja kirkastuu: "Saitteko Pyhän Hengen kun tulitte uskoon?" He vastasivat etteivät olleet edes kuulleet että Pyhää Henkeä annetaan. Seuraava kysymys oli: "Millä kasteella olette kastetut?" He vastasivat että Johanneksen kasteella. Sitten hän selvitti (opetti) heille tarkemmin eri kasteiden merkityksen ja pelastuksen tien (Johannes kastoi parannukseen). Sen jälkeen he ottivat kasteen Jesuksen Kristuksen nimeen. Tässä on sellainen raamatunkohta joka 100-prosenttisesti ja tyhjentävästi tekee selväksi mitä Jumala sanoo kasteista. Se myös vie pohjat kaikilta lapsikasteen puolesta puhujilta ja papeilta jos he vain nöyrtyvät Jumalan Sanan edessä. Toivottavasti mahdollisimman moni pitää Jumalan Sanaa totuutena ja sen myötä tärkeämpänä kuin ihmisoppeja. Kun kansankirkossamme nykyään väitellään hyvinkin ahkerasti esimerkiksi "naispappeudesta" ja "homoudesta" pitäisi jokaisen muistaa ettei sillä ole mitään väliä kuka kirkossa puhuu ja mitäkin kun kansankirkollamme ei kertakaikkiaan ole mitään yhteistä Raamatun mukaisen seurakunnan kanssa. Kansankirkkomme on jostain katollisesta yhteisöstä periytynyt yhdistys joka säätää lakeja ja sääntöjä täysin Raamatusta poiketen ja ihmisten muuttuvien mielipiteiden ja ajan hengen mukaan. Raamatussa seurakunta on uskovien ihmisten yhteys jossa Jumalan Sana on sama ja muuttumaton aina ja iankaikkisesti kuten Jumala itse on sen sanonut.

Äänestä
  • Samalla tavalla vesi ja Henki kuului kasteeseen Efesossa, ei kyse ollut pelkästä "henkikasteesta".
    Varo irtohenkien "kasteita", joihin ei liity vettä. Älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta.

    Kristilliseen Kasteeseen kuuluu aina Jumalan sana, vesi, Henki ja Kristuksen veri. Kaste on Jumalan teko. Ei ihmisen ymmärryksen teko. Ihminen ei voi mitään lisätä Jumalan pelastustekoihin. Vai ettekö tiedä, että meidät kaikki Kristukseen kastetut, on kastettu hänen kuolemaansa eli vereensä.

    Raamattu liittää uudestisyntymisen eli uuden elämän alkamisen Kristuksen ruumiissa kasteeseen. Lihasta syntyy liha. On synnyttävä uudesti. Se koskee myös lapsia. Raamatun mukaan kukaan ei ole uudestisyntynyt ennen kastetta, vaan on hengellisesti kuolleessa tilassa. Sinä päivänä, jona te siitä syötte, te kuolette. Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alle siinnyt äitini kohtuun.

    "Näin meidät KASTEESSA annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin ALKAISIMME elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista."
    Room.6:4

    Äänestä

  • Efesossa. kirjoitti:

    Samalla tavalla vesi ja Henki kuului kasteeseen Efesossa, ei kyse ollut pelkästä "henkikasteesta".
    Varo irtohenkien "kasteita", joihin ei liity vettä. Älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta.

    Kristilliseen Kasteeseen kuuluu aina Jumalan sana, vesi, Henki ja Kristuksen veri. Kaste on Jumalan teko. Ei ihmisen ymmärryksen teko. Ihminen ei voi mitään lisätä Jumalan pelastustekoihin. Vai ettekö tiedä, että meidät kaikki Kristukseen kastetut, on kastettu hänen kuolemaansa eli vereensä.

    Raamattu liittää uudestisyntymisen eli uuden elämän alkamisen Kristuksen ruumiissa kasteeseen. Lihasta syntyy liha. On synnyttävä uudesti. Se koskee myös lapsia. Raamatun mukaan kukaan ei ole uudestisyntynyt ennen kastetta, vaan on hengellisesti kuolleessa tilassa. Sinä päivänä, jona te siitä syötte, te kuolette. Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alle siinnyt äitini kohtuun.

    "Näin meidät KASTEESSA annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin ALKAISIMME elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista."
    Room.6:4

    Raamatussa onkin kyse raamatullisesta kasteesta uskon jälkeen. Se on uskovien kaste Kristukseen. "Tulla haudatuksi Kristuksen kanssa" sanoo Raamattu.. voiko sitä selvemmin sanoa, haudatuksi ei voi tulla ellei kasteessa upoteta koko ruumista. Raamatussa puhutaankin kasteen yhteydessä että kastettiin siellä "koska siellä oli paljon vettä". Eihän lapsikasteeseen tarvita kuin kulhollinen vettä, se voi tapahtua missä huoneessa tahansa, kuten Suomessa tapahtuukin. Kukaan ei voi mennä kasteelle Jeesuksen Kristuksen nimeen ellei hän usko, eihän se uskosta osatonta houkuta. Ainoastaan Johanneksen kaste oli kaste parannukseen. Sen jälkeen kun Jeesus itse perusti uskovien kasteen Kristukseen niin Johanneksen kaste menetti merkityksensä. Johannes oli vain Jeesuksen edelläkävijä joka puhui tulevasta Vapahtajasta joka kastaa Pyhällä Hengellä ja Tulella. Johanneksen kaste ei nimittäin yksin riittänyt vaan sen saaneetkin oli kastettava Jeesuksen Kristuksen nimeen. Tästä selviää ettei lapsena kastettu voi korvata kastetta Jeesuksen nimeen sillä se tapahtuu upottamalla, aikuisena omasta tahdosta ja uskosta. Mutta jos selvää Jumalan Sanaa haluaa kiertää ja muunnella oman mielensä tai kirkkonsa mukaan niin tulos voi olla mikä tahansa. Ainoastaan Jumalan Pyhä henki voi avata Jumalan Sanan Totuuden meille. Muut tulkinnat vievät harhaan.

    Äänestä

  • Efesossa. kirjoitti:

    Samalla tavalla vesi ja Henki kuului kasteeseen Efesossa, ei kyse ollut pelkästä "henkikasteesta".
    Varo irtohenkien "kasteita", joihin ei liity vettä. Älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta.

    Kristilliseen Kasteeseen kuuluu aina Jumalan sana, vesi, Henki ja Kristuksen veri. Kaste on Jumalan teko. Ei ihmisen ymmärryksen teko. Ihminen ei voi mitään lisätä Jumalan pelastustekoihin. Vai ettekö tiedä, että meidät kaikki Kristukseen kastetut, on kastettu hänen kuolemaansa eli vereensä.

    Raamattu liittää uudestisyntymisen eli uuden elämän alkamisen Kristuksen ruumiissa kasteeseen. Lihasta syntyy liha. On synnyttävä uudesti. Se koskee myös lapsia. Raamatun mukaan kukaan ei ole uudestisyntynyt ennen kastetta, vaan on hengellisesti kuolleessa tilassa. Sinä päivänä, jona te siitä syötte, te kuolette. Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alle siinnyt äitini kohtuun.

    "Näin meidät KASTEESSA annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin ALKAISIMME elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista."
    Room.6:4

    uudestisynnyttäjänä niin tuskin niistä lapsista tulisi aikuistuttuaan niin jumalattomia ja Jumalasta piittaamattomia kuin todellisuudessa tapahtuu. Jopa jumalankieltäjiä ja pilkkaajia. Olisi poliisit ja tuomioistuimetkin toimettomina ja vankilat tyhjinä kun 90% Suomen kansalaisista olisi jo lapsesta saakka uudestisyntyneitä. Todellisuudessa kuitenkin taitaa nuo 90% vankilan asukkaista olla juuri niitä lapsena kastettuja.

    Äänestä

  • mutta Pyhässä kirjoitti:

    Raamatussa onkin kyse raamatullisesta kasteesta uskon jälkeen. Se on uskovien kaste Kristukseen. "Tulla haudatuksi Kristuksen kanssa" sanoo Raamattu.. voiko sitä selvemmin sanoa, haudatuksi ei voi tulla ellei kasteessa upoteta koko ruumista. Raamatussa puhutaankin kasteen yhteydessä että kastettiin siellä "koska siellä oli paljon vettä". Eihän lapsikasteeseen tarvita kuin kulhollinen vettä, se voi tapahtua missä huoneessa tahansa, kuten Suomessa tapahtuukin. Kukaan ei voi mennä kasteelle Jeesuksen Kristuksen nimeen ellei hän usko, eihän se uskosta osatonta houkuta. Ainoastaan Johanneksen kaste oli kaste parannukseen. Sen jälkeen kun Jeesus itse perusti uskovien kasteen Kristukseen niin Johanneksen kaste menetti merkityksensä. Johannes oli vain Jeesuksen edelläkävijä joka puhui tulevasta Vapahtajasta joka kastaa Pyhällä Hengellä ja Tulella. Johanneksen kaste ei nimittäin yksin riittänyt vaan sen saaneetkin oli kastettava Jeesuksen Kristuksen nimeen. Tästä selviää ettei lapsena kastettu voi korvata kastetta Jeesuksen nimeen sillä se tapahtuu upottamalla, aikuisena omasta tahdosta ja uskosta. Mutta jos selvää Jumalan Sanaa haluaa kiertää ja muunnella oman mielensä tai kirkkonsa mukaan niin tulos voi olla mikä tahansa. Ainoastaan Jumalan Pyhä henki voi avata Jumalan Sanan Totuuden meille. Muut tulkinnat vievät harhaan.

    Eihän liha voi vielä Hengen tasolla uskoa ennen Hengen saamista.

    Kukaan ei ole uudestisyntynyt ennen kastettaan.

    Ihminen kastetaan sen tähden että ihminen saisi syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan. Lupaus koskee myös lapsia. Eihän ilman Pyhän Hengen lahjaa ole edes vielä Jeesuksen oma.

    "Näin meidät kasteessa annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin alkaisimme elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista"

    "Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa."

    Äänestä

  • lapsikastetta kirjoitti:

    uudestisynnyttäjänä niin tuskin niistä lapsista tulisi aikuistuttuaan niin jumalattomia ja Jumalasta piittaamattomia kuin todellisuudessa tapahtuu. Jopa jumalankieltäjiä ja pilkkaajia. Olisi poliisit ja tuomioistuimetkin toimettomina ja vankilat tyhjinä kun 90% Suomen kansalaisista olisi jo lapsesta saakka uudestisyntyneitä. Todellisuudessa kuitenkin taitaa nuo 90% vankilan asukkaista olla juuri niitä lapsena kastettuja.

    Kaikki sai saman kasteen, myös sylilapset, mutta kaikkiin Jumala ei mielistynyt. Ei se tietenkään tee heidän kastettaan vääräksi.

    1 Sillä minä en tahdo, veljet, pitää teitä tietämättöminä siitä, että isämme olivat kaikki pilven alla ja kulkivat kaikki meren läpi
    2 ja saivat kaikki kasteen Moosekseen pilvessä ja meressä
    3 ja söivät kaikki samaa hengellistä ruokaa
    4 ja joivat kaikki samaa hengellistä juomaa. Sillä he joivat hengellisestä kalliosta, joka heitä seurasi; ja se kallio oli Kristus.
    5 Mutta useimpiin heistä Jumala ei mielistynyt, koskapa he hukkuivat erämaassa.
    6 Tämä tapahtui varoittavaksi esimerkiksi meille, että me emme pahaa himoitsisi, niinkuin he himoitsivat.

    Äänestä

  • Israel. kirjoitti:

    Kaikki sai saman kasteen, myös sylilapset, mutta kaikkiin Jumala ei mielistynyt. Ei se tietenkään tee heidän kastettaan vääräksi.

    1 Sillä minä en tahdo, veljet, pitää teitä tietämättöminä siitä, että isämme olivat kaikki pilven alla ja kulkivat kaikki meren läpi
    2 ja saivat kaikki kasteen Moosekseen pilvessä ja meressä
    3 ja söivät kaikki samaa hengellistä ruokaa
    4 ja joivat kaikki samaa hengellistä juomaa. Sillä he joivat hengellisestä kalliosta, joka heitä seurasi; ja se kallio oli Kristus.
    5 Mutta useimpiin heistä Jumala ei mielistynyt, koskapa he hukkuivat erämaassa.
    6 Tämä tapahtui varoittavaksi esimerkiksi meille, että me emme pahaa himoitsisi, niinkuin he himoitsivat.

    sekoitetaan Israelin valittua kansaa Suomen kansan kanssa ja Vanhaa liittoa Uuden liiton kanssa. Tämä on hyvinkin tavallinen ilmiö "kristityssä Suomessa". Ei voi kuin ihmetellä ja toivoa että jonakin päivänä kirkastuu Jumalan Sana sinulle.

    Äänestä

  • hengellinen kirjoitti:

    Eihän liha voi vielä Hengen tasolla uskoa ennen Hengen saamista.

    Kukaan ei ole uudestisyntynyt ennen kastettaan.

    Ihminen kastetaan sen tähden että ihminen saisi syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan. Lupaus koskee myös lapsia. Eihän ilman Pyhän Hengen lahjaa ole edes vielä Jeesuksen oma.

    "Näin meidät kasteessa annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin alkaisimme elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista"

    "Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa."

    harhaoppinen että siihen ei edes voi vastata. Kehoitan vain vilpittömästi ja rukoillen tutkimaan Jumalan Sanaa. Asiat aukenee sillä tavalla takuulla vaikka se voikin olla aikaa vievää.

    Äänestä

  • hengellinen kirjoitti:

    Eihän liha voi vielä Hengen tasolla uskoa ennen Hengen saamista.

    Kukaan ei ole uudestisyntynyt ennen kastettaan.

    Ihminen kastetaan sen tähden että ihminen saisi syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan. Lupaus koskee myös lapsia. Eihän ilman Pyhän Hengen lahjaa ole edes vielä Jeesuksen oma.

    "Näin meidät kasteessa annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin alkaisimme elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista"

    "Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa."

    epäonnistu niin totalisesti että Hän uudestisynnyttäisi kaikki ihmiset lapsikasteessa jotta niistä pieni osa sitten jossain vaiheessa jatkaisi "uudestisyntymisen" aiheuttamaa hengellistä elämää.

    Äänestä

  • nyt taas vuorostaan kirjoitti:

    sekoitetaan Israelin valittua kansaa Suomen kansan kanssa ja Vanhaa liittoa Uuden liiton kanssa. Tämä on hyvinkin tavallinen ilmiö "kristityssä Suomessa". Ei voi kuin ihmetellä ja toivoa että jonakin päivänä kirkastuu Jumalan Sana sinulle.

    Israelin kansan lapset liitettiin vanhaan liittoon ympärileikkaukseesa ei kasteessa Punaisessa Meressä. Kasteessa pilvessä ja meressä kansa sai Kristuksen Hengen, koska heitä seurasi Kristuskallio ja kansa liitettiin kasteessa Mooseksen uskoon. Kristillisessä kasteessa lapsi/nuori/aikuinen/vanhus liitetään Kristuksen uskoon ja puetaan Kristukseen "silloin te saatte Pyhän Hengen lahjan".

    Kasteen jälkeen koko kansan sanotaan uskoneen Herraan.

    2. Moos. 14:31
       
    Ja Israel näki sen suuren teon, jonka Herra teki tuhotessaan egyptiläiset. Silloin kansa pelkäsi Herraa ja uskoi Herraan ja uskoi hänen palvelijaansa Moosesta.

    Äänestä

  • Jeesus antoi lasten tulla luokseen ja taisi vielä sanoa, että taivasten valtakunta on lasten kaltaisten.

    Jeesus opetti naisia tasavertaisina miesten kanssa ja kohteli heitä muutenkin tasavertaisina. Naispappeudesta tai homoudesta hän ei puhu mitään suuntaan tai toiseen.

    Ajatukset homoudesta syntinä tai naisten vaikenemisesta seurakunnassa ovat yksinomaan peräisin Paavalilta. Kuitenkin Paavali kehotti orjia rakastamaan isäntiään eli hän käytännössä puolusti orjuutta - nykykristityistä kukaan ei taida tehdä näin. Miksi? Jos kerran koko Raamattu on jumalan sanaa, niin pitäisihän tässäkin seurata Paavalia.

    Paavali ei muuten koskaan keskustellut mistään asiasta henkilökohtaisesti Jeesuksen kanssa, hän teki itse omat tulkintansa.

    Ja korostan Paavalia. Raamatun UT:n kirjat listatiin ensimmäisen kerran 100-luvun loppupuolella. 325 UT käytiin läpi Nikeassa, ja osa kirjoista poistettiin ja osa lisättiin. UT on siis myöhempien kirkkoisien laatima, ja nimenomaan paavalilaisuus voitti.

    0- ja 100- luvuilla oli kristinuskosta useita eri kilpailevia versioita. Muita kuin paavalilaisuutta alettiin kohdella harhaoppeina sen saatua enemmän jalansijaa ja näiden suuntauksien kirjoja tuhottiin urakalla. Vasta 1800- ja 1900-luvulla on tehty löytöjä näistä. Kirkkohistoriaa siis kirjoitettiin osittain uusiksi varhaisten kirkkoisien toimesta.

    Raamatusta jätettiin pois mm. nk. q-lähde, jonka nykyään epäillään olleen evankeliumeiden yksi päälähteistä. Muodoltaan se on muistuttanut eniten Tuomaan evankeliumia eli se on ollut kokoelma Jeesuksen sanoja ilman tulkintayrityksiä. Tuomaan evankeliumista on olemassa (ja jo suomennettukin) myöhäisempi 300-luvun versio, joka tosin eroaa 0-luvun versiosta.

    Uusien löytöjen myötä on herännyt uudestaa keskustelu Johanneksen evankeliumin rakastetusta opetuslapsesta. Evankeliumin kirjoittaja vaihtelee sujuvasti minä - ja hän-muotojen välillä, ja rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan sanota. Evankeliumi on lisäksi ainoa, joka ei nojaa Markuksen evankeliumiin (kuten Matteus ja Luukas) vaan se on itsenäinen ja kirjoitettu 3-4 osassa.

    Uusien löytöjen ja tiedon valossa on esitetty (eikä ole pieni sivujuonne, vaan ihan akateemista keskustelua - voi googlata englanniksi), että Johanneksen evankeliumin yksi päälähteistä on Maria Magdalena, ja tämän takia rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan mainita, sillä mikä syy olisi ollut salata Johanneksen nimi? Tai kenenkään muun 12 opetuslapsesta?

    Mutta tuossa hiukan pohdittavaa.

    Äänestä

  • historiaa kirjoitti:

    Jeesus antoi lasten tulla luokseen ja taisi vielä sanoa, että taivasten valtakunta on lasten kaltaisten.

    Jeesus opetti naisia tasavertaisina miesten kanssa ja kohteli heitä muutenkin tasavertaisina. Naispappeudesta tai homoudesta hän ei puhu mitään suuntaan tai toiseen.

    Ajatukset homoudesta syntinä tai naisten vaikenemisesta seurakunnassa ovat yksinomaan peräisin Paavalilta. Kuitenkin Paavali kehotti orjia rakastamaan isäntiään eli hän käytännössä puolusti orjuutta - nykykristityistä kukaan ei taida tehdä näin. Miksi? Jos kerran koko Raamattu on jumalan sanaa, niin pitäisihän tässäkin seurata Paavalia.

    Paavali ei muuten koskaan keskustellut mistään asiasta henkilökohtaisesti Jeesuksen kanssa, hän teki itse omat tulkintansa.

    Ja korostan Paavalia. Raamatun UT:n kirjat listatiin ensimmäisen kerran 100-luvun loppupuolella. 325 UT käytiin läpi Nikeassa, ja osa kirjoista poistettiin ja osa lisättiin. UT on siis myöhempien kirkkoisien laatima, ja nimenomaan paavalilaisuus voitti.

    0- ja 100- luvuilla oli kristinuskosta useita eri kilpailevia versioita. Muita kuin paavalilaisuutta alettiin kohdella harhaoppeina sen saatua enemmän jalansijaa ja näiden suuntauksien kirjoja tuhottiin urakalla. Vasta 1800- ja 1900-luvulla on tehty löytöjä näistä. Kirkkohistoriaa siis kirjoitettiin osittain uusiksi varhaisten kirkkoisien toimesta.

    Raamatusta jätettiin pois mm. nk. q-lähde, jonka nykyään epäillään olleen evankeliumeiden yksi päälähteistä. Muodoltaan se on muistuttanut eniten Tuomaan evankeliumia eli se on ollut kokoelma Jeesuksen sanoja ilman tulkintayrityksiä. Tuomaan evankeliumista on olemassa (ja jo suomennettukin) myöhäisempi 300-luvun versio, joka tosin eroaa 0-luvun versiosta.

    Uusien löytöjen myötä on herännyt uudestaa keskustelu Johanneksen evankeliumin rakastetusta opetuslapsesta. Evankeliumin kirjoittaja vaihtelee sujuvasti minä - ja hän-muotojen välillä, ja rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan sanota. Evankeliumi on lisäksi ainoa, joka ei nojaa Markuksen evankeliumiin (kuten Matteus ja Luukas) vaan se on itsenäinen ja kirjoitettu 3-4 osassa.

    Uusien löytöjen ja tiedon valossa on esitetty (eikä ole pieni sivujuonne, vaan ihan akateemista keskustelua - voi googlata englanniksi), että Johanneksen evankeliumin yksi päälähteistä on Maria Magdalena, ja tämän takia rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan mainita, sillä mikä syy olisi ollut salata Johanneksen nimi? Tai kenenkään muun 12 opetuslapsesta?

    Mutta tuossa hiukan pohdittavaa.

    Jeesus sanoi, että lapsenkin on ensin otettava vastaan Jumalan valtakunta, vasta sitten lapsella on Jumalan valtakunta, kun hän on sen ensin ottanut vastaan.

    "Totisesti minä sanon teille, joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa niinkuin lapsi sen ottaa vastaan, ei sinne sisälle pääse."

    "Jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa."

    Äänestä

  • VT:ssä kirjoitti:

    Israelin kansan lapset liitettiin vanhaan liittoon ympärileikkaukseesa ei kasteessa Punaisessa Meressä. Kasteessa pilvessä ja meressä kansa sai Kristuksen Hengen, koska heitä seurasi Kristuskallio ja kansa liitettiin kasteessa Mooseksen uskoon. Kristillisessä kasteessa lapsi/nuori/aikuinen/vanhus liitetään Kristuksen uskoon ja puetaan Kristukseen "silloin te saatte Pyhän Hengen lahjan".

    Kasteen jälkeen koko kansan sanotaan uskoneen Herraan.

    2. Moos. 14:31
       
    Ja Israel näki sen suuren teon, jonka Herra teki tuhotessaan egyptiläiset. Silloin kansa pelkäsi Herraa ja uskoi Herraan ja uskoi hänen palvelijaansa Moosesta.

    ettei pidempi vastaus taida auttaa. Niin harhassa olet että tie takaisin voi olla pitkä, mutta ei toivoton. Lukemalla Raamattua pääset Totuuden Tielle. Usein väärät käsitykset johtuvat tietämättömyydestä. Silloin tilanne on parempi kuin tahallisessa, "omaan mielipiteeseen perustuvan totuuden hakemissa". Kehoitan vaan tutkimaan Jumalan Sanaa rukoillen. Sieltä ne salaisuudet avautuvat.

    Äänestä

  • historiaa kirjoitti:

    Jeesus antoi lasten tulla luokseen ja taisi vielä sanoa, että taivasten valtakunta on lasten kaltaisten.

    Jeesus opetti naisia tasavertaisina miesten kanssa ja kohteli heitä muutenkin tasavertaisina. Naispappeudesta tai homoudesta hän ei puhu mitään suuntaan tai toiseen.

    Ajatukset homoudesta syntinä tai naisten vaikenemisesta seurakunnassa ovat yksinomaan peräisin Paavalilta. Kuitenkin Paavali kehotti orjia rakastamaan isäntiään eli hän käytännössä puolusti orjuutta - nykykristityistä kukaan ei taida tehdä näin. Miksi? Jos kerran koko Raamattu on jumalan sanaa, niin pitäisihän tässäkin seurata Paavalia.

    Paavali ei muuten koskaan keskustellut mistään asiasta henkilökohtaisesti Jeesuksen kanssa, hän teki itse omat tulkintansa.

    Ja korostan Paavalia. Raamatun UT:n kirjat listatiin ensimmäisen kerran 100-luvun loppupuolella. 325 UT käytiin läpi Nikeassa, ja osa kirjoista poistettiin ja osa lisättiin. UT on siis myöhempien kirkkoisien laatima, ja nimenomaan paavalilaisuus voitti.

    0- ja 100- luvuilla oli kristinuskosta useita eri kilpailevia versioita. Muita kuin paavalilaisuutta alettiin kohdella harhaoppeina sen saatua enemmän jalansijaa ja näiden suuntauksien kirjoja tuhottiin urakalla. Vasta 1800- ja 1900-luvulla on tehty löytöjä näistä. Kirkkohistoriaa siis kirjoitettiin osittain uusiksi varhaisten kirkkoisien toimesta.

    Raamatusta jätettiin pois mm. nk. q-lähde, jonka nykyään epäillään olleen evankeliumeiden yksi päälähteistä. Muodoltaan se on muistuttanut eniten Tuomaan evankeliumia eli se on ollut kokoelma Jeesuksen sanoja ilman tulkintayrityksiä. Tuomaan evankeliumista on olemassa (ja jo suomennettukin) myöhäisempi 300-luvun versio, joka tosin eroaa 0-luvun versiosta.

    Uusien löytöjen myötä on herännyt uudestaa keskustelu Johanneksen evankeliumin rakastetusta opetuslapsesta. Evankeliumin kirjoittaja vaihtelee sujuvasti minä - ja hän-muotojen välillä, ja rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan sanota. Evankeliumi on lisäksi ainoa, joka ei nojaa Markuksen evankeliumiin (kuten Matteus ja Luukas) vaan se on itsenäinen ja kirjoitettu 3-4 osassa.

    Uusien löytöjen ja tiedon valossa on esitetty (eikä ole pieni sivujuonne, vaan ihan akateemista keskustelua - voi googlata englanniksi), että Johanneksen evankeliumin yksi päälähteistä on Maria Magdalena, ja tämän takia rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan mainita, sillä mikä syy olisi ollut salata Johanneksen nimi? Tai kenenkään muun 12 opetuslapsesta?

    Mutta tuossa hiukan pohdittavaa.

    kunnioita Jumalan Sanaa. Jumalan Sanan kunnioittaminen on ensimmäinen edellytys päästä sisään Jumalan valtakuntaan ja Raamatun salaisuuksiin. Kukaan ihminen ei koskaan ole (eikä koskaan tule) kyennyt tulkitsemaan Jumalan Sanaa ilman Jumalan Hengen apua. Pidemmälle ja hengelliselle alueelle et pääse ilman Jumalan apua.

    Äänestä

  • että et kirjoitti:

    kunnioita Jumalan Sanaa. Jumalan Sanan kunnioittaminen on ensimmäinen edellytys päästä sisään Jumalan valtakuntaan ja Raamatun salaisuuksiin. Kukaan ihminen ei koskaan ole (eikä koskaan tule) kyennyt tulkitsemaan Jumalan Sanaa ilman Jumalan Hengen apua. Pidemmälle ja hengelliselle alueelle et pääse ilman Jumalan apua.

    Niinpä niin, arvasin tämän.

    Pyhän Hengen avulla Raamattu avautuu, koska näin sanotaan Raamatussa.

    Äänestä

  • käsitteitä kirjoitti:

    ettei pidempi vastaus taida auttaa. Niin harhassa olet että tie takaisin voi olla pitkä, mutta ei toivoton. Lukemalla Raamattua pääset Totuuden Tielle. Usein väärät käsitykset johtuvat tietämättömyydestä. Silloin tilanne on parempi kuin tahallisessa, "omaan mielipiteeseen perustuvan totuuden hakemissa". Kehoitan vaan tutkimaan Jumalan Sanaa rukoillen. Sieltä ne salaisuudet avautuvat.

    Vanhan liiton merkki oli ympärileikkaus.

    9 Ja Jumala sanoi Aabrahamille: "Mutta sinä pidä minun liittoni, sinä ja sinun jälkeläisesi, sukupolvesta sukupolveen.
    10 Ja tämä on minun liittoni sinun ja sinun jälkeläistesi kanssa; pitäkää se: ympärileikatkaa jokainen miehenpuoli keskuudessanne.
    11 Ympärileikatkaa esinahkanne liha, ja se olkoon liiton merkki meidän välillämme, minun ja teidän.
    12 Sukupolvesta sukupolveen ympärileikattakoon jokainen poikalapsi teidän keskuudessanne kahdeksan päivän vanhana, niin hyvin kotona syntynyt palvelija kuin muukalaiselta, keneltä tahansa, rahalla ostettu, joka ei ole sinun jälkeläisiäsi.
    13 Ympärileikattakoon sekä kotonasi syntynyt että rahalla ostamasi; ja niin minun liittoni on oleva merkitty teidän lihaanne iankaikkiseksi liitoksi.
    14 Mutta ympärileikkaamaton miehenpuoli, jonka esinahan liha ei ole ympärileikattu, hävitettäköön kansastansa; hän on rikkonut minun liittoni."


    Uuden liiton merkki lapselle on kaste eli Kristuksen ympärileikkaus.

    1. Piet. 3:21
    Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus"

    Onneksi tuli uuden liiton merkiksi kaste.

    Ajattele miltä ne uudestikastajien pojat ja miehet näyttäisivät, jos ymprärileikkaus olisi tehty heille monta kertaa?

    Äänestä

  • Israel, kirjoitti:

    Vanhan liiton merkki oli ympärileikkaus.

    9 Ja Jumala sanoi Aabrahamille: "Mutta sinä pidä minun liittoni, sinä ja sinun jälkeläisesi, sukupolvesta sukupolveen.
    10 Ja tämä on minun liittoni sinun ja sinun jälkeläistesi kanssa; pitäkää se: ympärileikatkaa jokainen miehenpuoli keskuudessanne.
    11 Ympärileikatkaa esinahkanne liha, ja se olkoon liiton merkki meidän välillämme, minun ja teidän.
    12 Sukupolvesta sukupolveen ympärileikattakoon jokainen poikalapsi teidän keskuudessanne kahdeksan päivän vanhana, niin hyvin kotona syntynyt palvelija kuin muukalaiselta, keneltä tahansa, rahalla ostettu, joka ei ole sinun jälkeläisiäsi.
    13 Ympärileikattakoon sekä kotonasi syntynyt että rahalla ostamasi; ja niin minun liittoni on oleva merkitty teidän lihaanne iankaikkiseksi liitoksi.
    14 Mutta ympärileikkaamaton miehenpuoli, jonka esinahan liha ei ole ympärileikattu, hävitettäköön kansastansa; hän on rikkonut minun liittoni."


    Uuden liiton merkki lapselle on kaste eli Kristuksen ympärileikkaus.

    1. Piet. 3:21
    Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus"

    Onneksi tuli uuden liiton merkiksi kaste.

    Ajattele miltä ne uudestikastajien pojat ja miehet näyttäisivät, jos ymprärileikkaus olisi tehty heille monta kertaa?

    Älä missään tapauksessa sekoita Israelin (valitun kansan) liittoa ja ympärileikkausta vanhassa testamentissa (vanhassa liitossa) luterilaisen kirkon lapsikasteeseen. Silloin olet niin kaukana totuudesta kuin taivas on merestä. Uudessa liitossa puhutaan vain sydämen ympärileikkauksesta ja laista joka nyt on kirjoitettu "ei kivitauluihin vaan lihasta olevien sydänten tauluihin" jonka esikuvana oli israelilaisten ympärileikkaus ja se on kaikkea muuta kuin lapsikaste.

    Äänestä

  • ja lyhyesti kirjoitti:

    Älä missään tapauksessa sekoita Israelin (valitun kansan) liittoa ja ympärileikkausta vanhassa testamentissa (vanhassa liitossa) luterilaisen kirkon lapsikasteeseen. Silloin olet niin kaukana totuudesta kuin taivas on merestä. Uudessa liitossa puhutaan vain sydämen ympärileikkauksesta ja laista joka nyt on kirjoitettu "ei kivitauluihin vaan lihasta olevien sydänten tauluihin" jonka esikuvana oli israelilaisten ympärileikkaus ja se on kaikkea muuta kuin lapsikaste.

    Vanhan liiton merkki ympärileikkaus yhdistettiin Jeesukseen eli Veriylkään. Veren kosketus.

    2. Moos. 4:26
    Niin Herra jätti Mooseksen rauhaan. Sippora oli ensimmäinen, joka sanoi "veriylkä" puhuessaan ympärileikkauksesta.

    Raamattu kutsuu kastetta Kristuksen ympärileikkaukseksi. Jeesukselle tehtiin ympärileikkaus lapsena 8pv.iässä, jossa vuoti jo verta.

    Kol.2:11-12
    "ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella: ollen haudattuina hänen kanssaan KASTEESSA,JOSSA te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista."

    Tietenkin lapset kuuluu kastaa eli ympärileikata Kristuksen ympärileikkauksella.

    Äänestä

  • ympärileikkaus kirjoitti:

    Vanhan liiton merkki ympärileikkaus yhdistettiin Jeesukseen eli Veriylkään. Veren kosketus.

    2. Moos. 4:26
    Niin Herra jätti Mooseksen rauhaan. Sippora oli ensimmäinen, joka sanoi "veriylkä" puhuessaan ympärileikkauksesta.

    Raamattu kutsuu kastetta Kristuksen ympärileikkaukseksi. Jeesukselle tehtiin ympärileikkaus lapsena 8pv.iässä, jossa vuoti jo verta.

    Kol.2:11-12
    "ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella: ollen haudattuina hänen kanssaan KASTEESSA,JOSSA te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista."

    Tietenkin lapset kuuluu kastaa eli ympärileikata Kristuksen ympärileikkauksella.

    uskovien kasteesta, upotuksesta ja Hänen ylösnousemukseen heränneinä. Mutta älä sekoita lapsikastetta uskovien upotukseen, hautaamiseen ja ylösnousemiseen. Ei pidä pelkästään lukea vaan rukoillen myös pyytää ymmärrystä että Jumala avaa sanansa salat. Omalla kokemuksella on sitäpaitsi hyvä todistusarvo.

    Äänestä

  • nyt puhutkin kirjoitti:

    uskovien kasteesta, upotuksesta ja Hänen ylösnousemukseen heränneinä. Mutta älä sekoita lapsikastetta uskovien upotukseen, hautaamiseen ja ylösnousemiseen. Ei pidä pelkästään lukea vaan rukoillen myös pyytää ymmärrystä että Jumala avaa sanansa salat. Omalla kokemuksella on sitäpaitsi hyvä todistusarvo.

    Raamatun mukaan kaikista pienin lapsi "brephos" on uskon esikuva. Samaa sanaa käytetään myös sikiöstä.
    Uskominen on Jumalan antama hengellinen lahja. Usko on eri asia kuin ihmisen ymmärrys ja järjenpäätelmät, mitä uskonlahkoissa pidetään uskona.

    "Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen."

    "Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä"

    Alkukirkossa ei lapsien uskoa eikä kastetta lapsilta kielletty, kuten uskonlahkot tekevät. Mormoonit pelottelevat lapsien vanhempiakin helvetillä ja kuolemalla jos he edes ajattelevat,että lapsi tarvii kristillisen kasteen. Mormoonin kirja, Moroni, luku-8.

    Lapsien kastamista vihaavia uskonlahkoja syntyi ensimmäisiä vasta 1400-luvulla.
    ks.anabaptismin synty

    Äänestä

  • brephos. kirjoitti:

    Raamatun mukaan kaikista pienin lapsi "brephos" on uskon esikuva. Samaa sanaa käytetään myös sikiöstä.
    Uskominen on Jumalan antama hengellinen lahja. Usko on eri asia kuin ihmisen ymmärrys ja järjenpäätelmät, mitä uskonlahkoissa pidetään uskona.

    "Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen."

    "Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä"

    Alkukirkossa ei lapsien uskoa eikä kastetta lapsilta kielletty, kuten uskonlahkot tekevät. Mormoonit pelottelevat lapsien vanhempiakin helvetillä ja kuolemalla jos he edes ajattelevat,että lapsi tarvii kristillisen kasteen. Mormoonin kirja, Moroni, luku-8.

    Lapsien kastamista vihaavia uskonlahkoja syntyi ensimmäisiä vasta 1400-luvulla.
    ks.anabaptismin synty

    Tuollaisia satuja saa harvoin lukea.
    Ai etä sikiötkin uskovat.
    Miten on siittiöiden laita?

    Äänestä

  • satukirjan tekemistä. kirjoitti:

    Tuollaisia satuja saa harvoin lukea.
    Ai etä sikiötkin uskovat.
    Miten on siittiöiden laita?

    hayer's Greek Lexicon

    Sana


    Translitteroitu


    Strongin koodi

    βρεφος


    brephos bref'-os


    1025

    Sanan tausta


    Sanaluokka

    of uncertain affin.


    subst. (neut.)

    Lukumäärä


    King James käännökset sanasta

    8


    AV-babe 5, child 1, infant 1, young child 1

    Merkitys

    1) an unborn child, embryo, a foetus

    2) a new-born child, an infant, a babe

    Äänestä

  • brephos. kirjoitti:

    Raamatun mukaan kaikista pienin lapsi "brephos" on uskon esikuva. Samaa sanaa käytetään myös sikiöstä.
    Uskominen on Jumalan antama hengellinen lahja. Usko on eri asia kuin ihmisen ymmärrys ja järjenpäätelmät, mitä uskonlahkoissa pidetään uskona.

    "Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen."

    "Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä"

    Alkukirkossa ei lapsien uskoa eikä kastetta lapsilta kielletty, kuten uskonlahkot tekevät. Mormoonit pelottelevat lapsien vanhempiakin helvetillä ja kuolemalla jos he edes ajattelevat,että lapsi tarvii kristillisen kasteen. Mormoonin kirja, Moroni, luku-8.

    Lapsien kastamista vihaavia uskonlahkoja syntyi ensimmäisiä vasta 1400-luvulla.
    ks.anabaptismin synty

    viaton kunnes se ymmärtää hyvän ja pahan ja tekee tietoisen valinnan. Siksi pieni lapsi ei tarvitse kastetta eikä se siitä hyödy millään tavalla vaikka ei siitä vahingoitukaan. Kirkonisät vaan ovat keksineet käsitteen perisynti jonka mukaan pieni vastasyntynyt on niin syntinen että se on pestävä Jumalan lapseksi kostuttamalla sen päätä. Voi sitä harhaoppien saarnaajien määrää! Ihmisten keksimään "perisyntiin" perustuu kansankirkossamme lapsikaste. Kyllä on hataralla pohjalla koko kirkko kun pidetään pystyssä esi-isien harhaopin varassa. Eipä ihme että niin moni eroaa kirkosta. Lapsenusko perustuu puhtauteen joka on lapsella riippumatta siitä onko hän kastettu pienenä vai ei. Voin omalta kohdaltani sanoa että en tiedä olenko kastettu pienenä. Kukapa sen tietäisi, on vain uskottava tai ei uskottava mitä omaiset kertovat. Kirkonopin mukaan siis voisi tapahtua sellainen katastrofi että ihmiselle kerrotaan että hänet on kastettu pienenä vaikka ei olisikaan. Näin ihminen olisi Jumalan valtakunnan ulkopuolella tietämättänsä omasta kohtalostansa. Jumala ei koskaan jätä toisten ihmisten varaan tietoa siitä onko joku Jumalan lapsi tai ei. Sen Henki itse todistaa. Jos ei ihmisellä ole pelastusvarmuutta (Hengen todistusta) niin hän ei ole Jumalan lapsi. Näin yksiselitteinen on Jumalan Sana.

    Äänestä

  • Textus Receptus kirjoitti:

    hayer's Greek Lexicon

    Sana


    Translitteroitu


    Strongin koodi

    βρεφος


    brephos bref'-os


    1025

    Sanan tausta


    Sanaluokka

    of uncertain affin.


    subst. (neut.)

    Lukumäärä


    King James käännökset sanasta

    8


    AV-babe 5, child 1, infant 1, young child 1

    Merkitys

    1) an unborn child, embryo, a foetus

    2) a new-born child, an infant, a babe

    avuksi kun ei muu auta:-) Tuollaista ne kirkonisät opettavatkin: Kielelliset tulkinnat tärkeämpiä kuin Jumalan Sana. Ei ihme että kirkon papit ovat eksyksissä, ympäripuhuttuja lapsikasteella. Kunpa pappien kouluttajat keskittyisivät Raamattuun sen sijaan että siteeraavat vanhoja kirkonisiä.-)

    Äänestä

  • historiaa kirjoitti:

    Jeesus antoi lasten tulla luokseen ja taisi vielä sanoa, että taivasten valtakunta on lasten kaltaisten.

    Jeesus opetti naisia tasavertaisina miesten kanssa ja kohteli heitä muutenkin tasavertaisina. Naispappeudesta tai homoudesta hän ei puhu mitään suuntaan tai toiseen.

    Ajatukset homoudesta syntinä tai naisten vaikenemisesta seurakunnassa ovat yksinomaan peräisin Paavalilta. Kuitenkin Paavali kehotti orjia rakastamaan isäntiään eli hän käytännössä puolusti orjuutta - nykykristityistä kukaan ei taida tehdä näin. Miksi? Jos kerran koko Raamattu on jumalan sanaa, niin pitäisihän tässäkin seurata Paavalia.

    Paavali ei muuten koskaan keskustellut mistään asiasta henkilökohtaisesti Jeesuksen kanssa, hän teki itse omat tulkintansa.

    Ja korostan Paavalia. Raamatun UT:n kirjat listatiin ensimmäisen kerran 100-luvun loppupuolella. 325 UT käytiin läpi Nikeassa, ja osa kirjoista poistettiin ja osa lisättiin. UT on siis myöhempien kirkkoisien laatima, ja nimenomaan paavalilaisuus voitti.

    0- ja 100- luvuilla oli kristinuskosta useita eri kilpailevia versioita. Muita kuin paavalilaisuutta alettiin kohdella harhaoppeina sen saatua enemmän jalansijaa ja näiden suuntauksien kirjoja tuhottiin urakalla. Vasta 1800- ja 1900-luvulla on tehty löytöjä näistä. Kirkkohistoriaa siis kirjoitettiin osittain uusiksi varhaisten kirkkoisien toimesta.

    Raamatusta jätettiin pois mm. nk. q-lähde, jonka nykyään epäillään olleen evankeliumeiden yksi päälähteistä. Muodoltaan se on muistuttanut eniten Tuomaan evankeliumia eli se on ollut kokoelma Jeesuksen sanoja ilman tulkintayrityksiä. Tuomaan evankeliumista on olemassa (ja jo suomennettukin) myöhäisempi 300-luvun versio, joka tosin eroaa 0-luvun versiosta.

    Uusien löytöjen myötä on herännyt uudestaa keskustelu Johanneksen evankeliumin rakastetusta opetuslapsesta. Evankeliumin kirjoittaja vaihtelee sujuvasti minä - ja hän-muotojen välillä, ja rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan sanota. Evankeliumi on lisäksi ainoa, joka ei nojaa Markuksen evankeliumiin (kuten Matteus ja Luukas) vaan se on itsenäinen ja kirjoitettu 3-4 osassa.

    Uusien löytöjen ja tiedon valossa on esitetty (eikä ole pieni sivujuonne, vaan ihan akateemista keskustelua - voi googlata englanniksi), että Johanneksen evankeliumin yksi päälähteistä on Maria Magdalena, ja tämän takia rakastetun opetuslapsen nimeä ei kertaakaan mainita, sillä mikä syy olisi ollut salata Johanneksen nimi? Tai kenenkään muun 12 opetuslapsesta?

    Mutta tuossa hiukan pohdittavaa.

    minkäänlaista ongelmaa vaikka jonkin asian lähteenä on nainen. Aivan sama, onhan sanoman kertominen pääasia. Mutta, kun Jumala antoi seurakunnan perustamisen tehtävät palvelijoilleen Hän oli hyvinkin tarkka siitä mistä se rakennetaan ja mitä siihen kuuluu. Hän antoi tehtäviä kaikille mutta antoi selvät ohjeet naisen ja miehen suhteesta opetukseen ja seurakunnan johtoon. Päälähtökohta on se että seurakunta koostuu uskovien yhteydestä jossa kunnioitetaan Jumalan antamia ohjeita. Jos edes tämä yksi kriteeri täyttyisi nykyisissä "seurakunnissa" niin satoa syntyisi sen sijaan että riidellään opeista. Ei olisi enää ketään vaatimassa lapsikastetta. Kaikki ihmiskäsitteet ja nimikkeet kuten "perisynti", "kristinusko" "kristillinen kaste", "uskonnollisuus", "lahkot" j.n.e. joutuisivat romukoppaan.

    Äänestä

  • lapsi on kirjoitti:

    viaton kunnes se ymmärtää hyvän ja pahan ja tekee tietoisen valinnan. Siksi pieni lapsi ei tarvitse kastetta eikä se siitä hyödy millään tavalla vaikka ei siitä vahingoitukaan. Kirkonisät vaan ovat keksineet käsitteen perisynti jonka mukaan pieni vastasyntynyt on niin syntinen että se on pestävä Jumalan lapseksi kostuttamalla sen päätä. Voi sitä harhaoppien saarnaajien määrää! Ihmisten keksimään "perisyntiin" perustuu kansankirkossamme lapsikaste. Kyllä on hataralla pohjalla koko kirkko kun pidetään pystyssä esi-isien harhaopin varassa. Eipä ihme että niin moni eroaa kirkosta. Lapsenusko perustuu puhtauteen joka on lapsella riippumatta siitä onko hän kastettu pienenä vai ei. Voin omalta kohdaltani sanoa että en tiedä olenko kastettu pienenä. Kukapa sen tietäisi, on vain uskottava tai ei uskottava mitä omaiset kertovat. Kirkonopin mukaan siis voisi tapahtua sellainen katastrofi että ihmiselle kerrotaan että hänet on kastettu pienenä vaikka ei olisikaan. Näin ihminen olisi Jumalan valtakunnan ulkopuolella tietämättänsä omasta kohtalostansa. Jumala ei koskaan jätä toisten ihmisten varaan tietoa siitä onko joku Jumalan lapsi tai ei. Sen Henki itse todistaa. Jos ei ihmisellä ole pelastusvarmuutta (Hengen todistusta) niin hän ei ole Jumalan lapsi. Näin yksiselitteinen on Jumalan Sana.

    Raamatun mukaan ihminen kuoli hengellisen kuoleman syntiinlankeemuksessa. Sinä päivänä, jona te siitä syötte te kuolette. Seurasi hengellinen kuolema. Ihminen ei ehtinyt syödä ikuisen elämän antavasta puusta, vaan karkoitettiin pois paratiisista synnin alle. Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alle siinnyt äitini kohtuun. Sodomasta ei löytynyt yhtään taivaskelpoista eli vanhurskasta lasta, vaan lapset hävitettiin syntisen maailman mukana. Viattomuus ei ole koskaan lapsia pelastanut. Jumala ei katso henkilöön.

    Lapsi syntyy tuohon turmeluksen tilaan tähän maailmaan. Lihasta syntyy liha. On synnyttävävä uudestaan. Liha ja veri ei peri Jumalan valtakuntaa, on synnyttävä vedestä ja Hengestä.
    Lapsi pitää kastaa mahdollisimman pian syntymän jälkeen, ettei lapsi jää lihan tilaan, kuten uskonlahkoissa tapahtuu, kun lapsilta estetään kristillinen kaste.

    "Jotka lihan vallassa ovat, ne eivät voi olla Jumalalle otolliset.
    Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa."

    Äänestä

  • latinaakin kirjoitti:

    avuksi kun ei muu auta:-) Tuollaista ne kirkonisät opettavatkin: Kielelliset tulkinnat tärkeämpiä kuin Jumalan Sana. Ei ihme että kirkon papit ovat eksyksissä, ympäripuhuttuja lapsikasteella. Kunpa pappien kouluttajat keskittyisivät Raamattuun sen sijaan että siteeraavat vanhoja kirkonisiä.-)

    brephos=sylivauva=uskon esikuva Jeesuksen sylissä

    15 Ja he toivat hänen tykönsä myös pieniä lapsia, että hän koskisi heihin; mutta sen nähdessään opetuslapset nuhtelivat tuojia.
    15 προσεφερον δε αυτω και τα βρεφη ινα αυτων απτηται ιδοντες δε οι μαθηται επετιμησαν αυτοις

    Pyhä Henki antoi lapsikastetulle Timoteukselle viisautta.
    15 Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen.
    15 και οτι απο βρεφους τα ιερα γραμματα οιδας τα δυναμενα σε σοφισαι εις σωτηριαν δια πιστεως της εν χριστω ιησου

    Äänestä

  • ei tuota kirjoitti:

    minkäänlaista ongelmaa vaikka jonkin asian lähteenä on nainen. Aivan sama, onhan sanoman kertominen pääasia. Mutta, kun Jumala antoi seurakunnan perustamisen tehtävät palvelijoilleen Hän oli hyvinkin tarkka siitä mistä se rakennetaan ja mitä siihen kuuluu. Hän antoi tehtäviä kaikille mutta antoi selvät ohjeet naisen ja miehen suhteesta opetukseen ja seurakunnan johtoon. Päälähtökohta on se että seurakunta koostuu uskovien yhteydestä jossa kunnioitetaan Jumalan antamia ohjeita. Jos edes tämä yksi kriteeri täyttyisi nykyisissä "seurakunnissa" niin satoa syntyisi sen sijaan että riidellään opeista. Ei olisi enää ketään vaatimassa lapsikastetta. Kaikki ihmiskäsitteet ja nimikkeet kuten "perisynti", "kristinusko" "kristillinen kaste", "uskonnollisuus", "lahkot" j.n.e. joutuisivat romukoppaan.

    Jeesus ei antanut mitään ohjeita seurakunnan johtamiseen - antoi vain lähetyskäskyn.

    Roolitus tulee Paavalin kirjeistä.

    Äänestä

  • oikaisen kirjoitti:

    Raamatun mukaan ihminen kuoli hengellisen kuoleman syntiinlankeemuksessa. Sinä päivänä, jona te siitä syötte te kuolette. Seurasi hengellinen kuolema. Ihminen ei ehtinyt syödä ikuisen elämän antavasta puusta, vaan karkoitettiin pois paratiisista synnin alle. Syntinen olin jo syntyessäni, synnin alle siinnyt äitini kohtuun. Sodomasta ei löytynyt yhtään taivaskelpoista eli vanhurskasta lasta, vaan lapset hävitettiin syntisen maailman mukana. Viattomuus ei ole koskaan lapsia pelastanut. Jumala ei katso henkilöön.

    Lapsi syntyy tuohon turmeluksen tilaan tähän maailmaan. Lihasta syntyy liha. On synnyttävävä uudestaan. Liha ja veri ei peri Jumalan valtakuntaa, on synnyttävä vedestä ja Hengestä.
    Lapsi pitää kastaa mahdollisimman pian syntymän jälkeen, ettei lapsi jää lihan tilaan, kuten uskonlahkoissa tapahtuu, kun lapsilta estetään kristillinen kaste.

    "Jotka lihan vallassa ovat, ne eivät voi olla Jumalalle otolliset.
    Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa."

    verrattuna tuohon harhaoppiin! Usko pelastaa, ei kaste. Ryövärikään ei saanut kastetta! Lapsen viattomuus on yksiselitteinen. Pieni lapsi perii Jumalan valtakunnan. Selitelkää vaan pienten lasten vanhemmille että se pienokaisenne joutui helvettiin kun ei ehditty hätäkastaa vaikka juostiiin tukka pitkällä vesikulhon kanssa ympäri käytäviä. Sellaista on harhaoppisuus pahimmillaan! Ei ihme että erotaan kirkosta kun edes vähäsen ajatellaan!

    Äänestä

  • antanut... kirjoitti:

    Jeesus ei antanut mitään ohjeita seurakunnan johtamiseen - antoi vain lähetyskäskyn.

    Roolitus tulee Paavalin kirjeistä.

    seurakuntia Jumalan ohjeiden mukaan!

    Äänestä

  • olisi lievää kirjoitti:

    verrattuna tuohon harhaoppiin! Usko pelastaa, ei kaste. Ryövärikään ei saanut kastetta! Lapsen viattomuus on yksiselitteinen. Pieni lapsi perii Jumalan valtakunnan. Selitelkää vaan pienten lasten vanhemmille että se pienokaisenne joutui helvettiin kun ei ehditty hätäkastaa vaikka juostiiin tukka pitkällä vesikulhon kanssa ympäri käytäviä. Sellaista on harhaoppisuus pahimmillaan! Ei ihme että erotaan kirkosta kun edes vähäsen ajatellaan!

    Ryövärin aikaan ei vielä mitään kristillistä lapsikastetta ollut olemassakaan. Jeesuksen opetuslapsia alettiin tehdä kastamalla ja opettamalla vasta helluntain jälkeen, kun Jeesus lähetti taivaasta kasteeseen Pyhän Hengen veden ja sanan lisäksi. Vai ettekö tiedä, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu Hänen kuolemaansa ja vereensä.

    Hepr. 9:17
    sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.

    Äänestä

  • brephos. kirjoitti:

    brephos=sylivauva=uskon esikuva Jeesuksen sylissä

    15 Ja he toivat hänen tykönsä myös pieniä lapsia, että hän koskisi heihin; mutta sen nähdessään opetuslapset nuhtelivat tuojia.
    15 προσεφερον δε αυτω και τα βρεφη ινα αυτων απτηται ιδοντες δε οι μαθηται επετιμησαν αυτοις

    Pyhä Henki antoi lapsikastetulle Timoteukselle viisautta.
    15 Olet myös jo lapsesta asti tuntenut pyhät kirjoitukset, jotka voivat antaa sinulle viisautta, niin että pelastut uskomalla Kristukseen Jeesukseen.
    15 και οτι απο βρεφους τα ιερα γραμματα οιδας τα δυναμενα σε σοφισαι εις σωτηριαν δια πιστεως της εν χριστω ιησου

    ei tarvita käännöskirjoja. Pyhä Henki on ainoa ja riittävä auttaja. Keskitytte opeissanne liikaa kielelliseen pohdintaan. Se on ajan tuhlausta. Pikkuasiat eivät ratkaise mitään, perusasiat vain ovat tärkeitä. Esimerkkisi vastaa tasoa jossa kiistellään paikkaa missä Jeesus oli haudattu. Sillähän ei ole minkäänlaista merkitystä. Uskovalle merkitsee vain se että hauta on tyhjä!

    Äänestä

  • tutkimiseen kirjoitti:

    ei tarvita käännöskirjoja. Pyhä Henki on ainoa ja riittävä auttaja. Keskitytte opeissanne liikaa kielelliseen pohdintaan. Se on ajan tuhlausta. Pikkuasiat eivät ratkaise mitään, perusasiat vain ovat tärkeitä. Esimerkkisi vastaa tasoa jossa kiistellään paikkaa missä Jeesus oli haudattu. Sillähän ei ole minkäänlaista merkitystä. Uskovalle merkitsee vain se että hauta on tyhjä!

    Jumalaa ei kukaan pysty tutkimaan. Jumala on Henki.

    Joh. 1:1
    Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.

    Jumalan sanaa Raamattua sekä Uutta Testamenttia että Vanhaa Testamanttia tulee tietenkin tutkia ja samalla tulee tutkia tässä ajassa esiintyviä uskonnollisia ilmiöitä, mistä niistä on kysymys.

    "Nämä olivat jalompia kuin Tessalonikan juutalaiset; he ottivat sanan vastaan hyvin halukkaasti ja tutkivat joka päivä kirjoituksia, oliko asia niin."

    Äänestä

  • ajankohta kirjoitti:

    Ryövärin aikaan ei vielä mitään kristillistä lapsikastetta ollut olemassakaan. Jeesuksen opetuslapsia alettiin tehdä kastamalla ja opettamalla vasta helluntain jälkeen, kun Jeesus lähetti taivaasta kasteeseen Pyhän Hengen veden ja sanan lisäksi. Vai ettekö tiedä, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu Hänen kuolemaansa ja vereensä.

    Hepr. 9:17
    sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.

    pelastui ilman kastetta. Ja ilman vanhaa liittoa. Siis uudessakin liitossa pelastuttiin ilman kastetta. Jos väität ettei ihmisiä tullut uskoon ennen kuin heitä kutsuttiin opetuslapsiksi niin taidat itse lukea raviuutisia raamatun sijaan.

    Äänestä

  • ajankohta kirjoitti:

    Ryövärin aikaan ei vielä mitään kristillistä lapsikastetta ollut olemassakaan. Jeesuksen opetuslapsia alettiin tehdä kastamalla ja opettamalla vasta helluntain jälkeen, kun Jeesus lähetti taivaasta kasteeseen Pyhän Hengen veden ja sanan lisäksi. Vai ettekö tiedä, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu Hänen kuolemaansa ja vereensä.

    Hepr. 9:17
    sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä.

    ole ollut edes olemassa. Ei edes kristillistä kastetta tunneta raamatussa! Ainoastaan Kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen. Kristillen kaste tai lapsikaste on kirkon keksintö omaksi puolustukseksi harhaoppiselle perisynti-teorialleen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Filippos, kirjoitti:

Ilman veden löytymistä erämaasta uuden liiton aikana Jeesuksen asettama kristillinen kaste ei ollut mahdollinen hoviherrankaan kohdalla. Vettä piti löytyä, jotta kaste oli mahdollinen.

Hoviherrankin tapauksessa piti löytää vettä. Veden löytyminen mahdollisti kristillisen kasteen. Kristuksen Pyhä Henki ei kasta ketään irrallaan maallisesta vedestä. Henki ja vesi ja veri todistavat ja ovat yhdessä.

Kaikki uskonnolliset kokemukset ja ilmestykset eivät ole kasteita, vaikka ihminen lentäisi maahan selälleen jonkin voiman tai hengen vaikutuksesta.

Pyhä Henki ja vesi ja veri pitävät yhtä ja todistavat yhdessä KASTEESSA.

Ne jotka erottavat ja sanovat lapsena saamansa kasteen pelkäksi vesikasteeksi eli vesittävät kasteen pelkäksi vedeksi ja sanovat että saivat sitten myöhemmin jonkin uskonnollisen kokemuksen yhteydessä vasta "henkikasteen", heitä kannattaa epäillä, koska Jeesus asetti vain yhden kasteen, jossa Henki ja vesi on samassa kasteessa. Kaste on vedestä ja Hengestä, kuten Jumalan sana todistaa. Jumala tekee vain yhden kasteen liiton ihmisen kanssa. Ei useita erilaisia liittoja. Ef.4:5 Yksi on Kaste. Jumalan ei tarvitse korjailla, eikä paikkailla omia tekojaan myöhemmin. Yksi kaste riittää ja on voimassa aina ajan rajan taakse ikuisuuteen asti.

Hoviherraa ei tietenkään oltu vielä kastettu lapsena, koska kyse oli kristinuskon alkuajankohdasta ja seurakuntien perustamisesta. Hoviherran uskomista koskeva kohta on lisätty Raamattuun jälkikäteen,mutta alkuperäisissä eli kaikista vanhimmista käsikirjoituksista se keskustelu puuttuu kokonaan.(Jae 37)

Apt.8
36 Matkan jatkuessa he tulivat paikkaan, jossa oli vettä. Silloin hoviherra sanoi: "Tässä on vettä. Estääkö mikään kastamasta minua?"
37 Filippos sanoi hänelle: "Jos koko sydämestäsi uskot, se on mahdollista." Hoviherra vastasi: "Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika."]* [Jae puuttuu vanhimmista käsikirjoituksista.]
38 Hän käski pysäyttää vaunut, ja he molemmat, Filippos ja hoviherra, astuivat veteen, ja Filippos kastoi hänet.
39 Kun he olivat nousseet vedestä, Herran Henki tempasi Filippoksen pois. Hoviherra ei enää nähnyt häntä mutta jatkoi iloisena matkaansa"

(Hengen hedelmä on ILO)

-jos uuden liiton kaste tarkoittaisi pelkkää "henkikastetta" uuden liiton aikana, niin mitään vettä ei olisi tarvinnut löytyä hoviherrankaan kastamiseksi, Henkihän olisi voinut silloin kastaa hoviherran kuivassa erämaassa ilman vettäkin!
Mutta niin ei tapahtunut. Kaste tapahtui vedestä ja Hengestä Jumalan sanan voimasta, jota Filippos hoviherralle luki kasteen yhteydessä.

Jaak. 2:7
Eivätkö juuri he herjaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?* ["Nimen lausuminen" viittaa kastehetkeen.]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu