Kylätaksinä olo on eräs rankimpia ammatteja joita tiedän.
Työpäivällä mittaa yleensä 12-15tuntia,ei kesälomaa puhumattakaan vapaapäivistä.
Täytyy myöntää että erehdyin alalle puolivahingossa ja jos olisi mahdollisuus poistuisin välittömästi.
Tulevaisuudessa ei pikkukylillä ole enää taksipalveluita se on varmaa,kukaan täysipäinen ei nakita itseään tähän savottaan.
Työpäivällä mittaa yleensä 12-15tuntia,ei kesälomaa puhumattakaan vapaapäivistä.
Täytyy myöntää että erehdyin alalle puolivahingossa ja jos olisi mahdollisuus poistuisin välittömästi.
Tulevaisuudessa ei pikkukylillä ole enää taksipalveluita se on varmaa,kukaan täysipäinen ei nakita itseään tähän savottaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Entinen autoilija
24 tuntia päivystellään yötä,päivää,kesät ,talvet,pyhää ,arkea...joskus joku on "erehtynyt "lupautumaan pariksi vrk;si tuuraamaan,eipä ole toista kertaa tullut,kaikki kylän mahdolliset tuurarit ovat kieltäytyneet hommasta,rahallakaan ei ketään tilalle saa.
Tänään suunnittelin lähteä pilkille perheen kans,eipä onnistunut kun keikkaa tilattiin iltapäiväx,,,joo ja jos et aja/ole tavoitettavissa,,siitähän haloo nousisi.
Hommaa en suosittele edes lapsien jatkaa.!
Lapset kyllä koulutan taatusti johonkin "ammattiin"
jossa on säännollinen työaika,tälle alalle ei ikinä.
Tämähän on maailman kadehdittavin ammatti, saadaan ajella VEROVAPAILLA mersuilla, maataan sohvalla ja syleksitään kattoon kun renki käy repimässä hirmu hillot ratalta.
Siis ainakin jos suoli24-palstaa on uskominen.....
Istut sohvalla odotat keikkaa,ei puhelin soi,menet saunomaan,niin eiköhän puhelin ala piristä.Puet vaatteet pikasesti päälle.Keikka paikallisesta baarista,asiakas:pist piikkiin kännissä kuset housuissa.Puolen kilsan keikka ei jaksanut kävellä.Pistää vituttamaan.Olenko hullu?
Tässä vitun kylässä joka kolmas vittuili.Kateellisia, moni sanoi että kyllä sulle tulee rahaa,ei tarvii ku autoa ajaa.Rakensin itelle oikeen upeen omakotitalon velkarahalla vain näyttääkseni kateellisille,että rahaa on.Hermot oli riekaleina avioero alkoholi.Onneksi tämä on menneisyyttä.Nyt ajan kaupungissa työllistän kahta kuljettajaa.Varallisuutta on,mutta ei taksihommista,vaan kiinteistö kaupoista.Otin riskin ja nyt menee hyvin.Toisaalta kyllä se painajainen kylätaksina jotain opettikin.
Maalaiskylällä taksina,on päiviä ettei kyytin kyytiä.
Sairaskyydeillä on elanto tullut(toistaiseksi).
Nyt 3kk sisällä asiakkaitani on poistunut keskuudestamme 8 henkeä,jokainen asiakas on ollut "elintärkeä".
Tähän näyttää loppuvan tään homman kannattavuus täällä pikkupaikoilla.
Viimeinen sammuttaa valot,,,joku on sanonut että se on taksikuski,mutta eihän se ole mahdollista ,,,vaan se on se hautaus urakoitsija...KLIK.
Paitsi että jätit mainitsematta sen jouten olon, kun odotat että joku soittaisi kyydin... Taksikuskin homma on vain niin merkityksetöntä työtä, että harva muu ammatti on yhtä tarpeeton. Taksia käytetään vain siksi, koska se on olemassa, mutta vaikka miten miettisi muuten, niin en keksi mitään pakottavaa syytä siihen.
Taidat olla työtä vieroksuva.Jos kaikki taksit lopettaisi ajamisen, suomi olisi kaaoksessa.Taksiammatti on tärkeä ja kunnioitettava ala.Niin tiedoksi vaan luupäälle.
....."""Paitsi että jätit mainitsematta sen jouten olon, kun odotat että joku soittaisi kyydin... Taksikuskin homma on vain niin merkityksetöntä työtä, että harva muu ammatti on yhtä tarpeeton. Taksia käytetään vain siksi, koska se on olemassa, mutta vaikka miten miettisi muuten, niin en keksi mitään pakottavaa syytä siihen...."""
Tuon yllä olevan mielipiteen "ajattelijalla"ei ole tästä elämästä mitään käsitystä,hei haloo.
Tarvitaanko TAKSEJA ,arvaa uudestaan.
Äläs nyt noin sano. Onhan sulla sentään kylän ainoa "tähtikeula". Se on melkoinen status pikkukylillä!
Joutenolo aikanakin hommia löytyy,autonpesua,imurointia,huoltoa.
Viimeisin "harrastukseni"on ollut hommata lisää asiakkaita,eli kartoitin kylän vanhukset ja liikuntaesteiset,joille sossusta hommasin asiointimatkoja,joita kunta/sosiaalityöntekijät eivät hommaa heille vaikka tietävät tasan tarkkaan näiden asiakkaiden tarpeen/oikeuden ko liikkumiseen taksilla.
He he ,,,kunnan työntekijät rikkovat työn kuvaansa kuuluvaa vastuuvelvoitetta järjestää noita palveluita ko ihmisille./vanhus/vammaispalveluLAKI ,ko asiasta ko ihmisille ei ole kukaan koskaan kunnan/kaupungin taholta asioista edes maininnut.
Taksin kuljettajana olen nähnyt ko henkilöiden tilanteen,eivät pääse muulla kuin taksilla hoitamaan jokapäiväisiä asioitaan.
Asiakkaat ovat todella tyytyväisiä saamista asiointikyyteistään.
Arvannette että teen tätä kartoitustyötä täydestä sydämmestäni minkäs sille mahtaa jos tilaavat taksini nyt noihin asiointimatkoihinsa,ja kaikki ovat tyytyväisiä.
PS:kunnat/kaupungit saavat valtiolta ko kuljetuksiin euroja,joita meistä on jokainen sinne aikanaan työssä ollessaan maksanut,ainiin ja maksellaanhan sinne niitä veroja vielä eläkkeistäkin,joten jokainen ko palveluiden käyttäjä saa omille vero €uroilleen vastiketta.