Ei riitä, että näiltä huijaukseen retkahtaneilta on viety/viedään rahat, sukulais- ja ystävyyssuhteet ovat rikkoutuneet vaan lisäksi nämä huijatut on "merkitty" tietyllä leimalla loppuiäkseen.
On kirjoitettu, että joukossa on esim. rakennusyrittäjiä. Luottaisitko sinä tällaiseen yrittäjään eli valitsisitko rakentamaan taloasi, peruskorjaamaan tms. vai pelkäisitkö kusetusta? Entä jos olisit itse yrittäjä ottaisitko tällaisen henkilön töihin?
Ehkä nämä kusetetut ansaitsevat julkisen naurun ja pilkan useimpien mielestä, mutta oletteko ajatelleet heidän perheitänsä ja eritoten lapsiansa? Lapset joutuvat häpeämään vanhempiaan ja tulevat koulukiusatuiksi ilman omaa syytään.
Ei tässä jutussa ole voittajia lukuunottamatta asianajajia. Me tavalliset veronmaksajatkin joudumme maksamaan pitkät pennit tätä kusetusta monin eri tavoin.
Loppuiäkseen merkittyjä miehiä
7
1795
Vastaukset
- että tämän vuoksi
huiputuksen laajuus ei tule ilmi. Monelle pienyrittäjälle tuo "klubin jäsenyys" olisi aikamoinen maineenmenetys. Luultavasti moni tulee olemaan hiljaa kuin hiiri asiasta...eikä tee rikosilmoitusta.
- tuollaiseen rahaa
moni voi pyrkiä vähättelemään menetyksiään, jos muut kysyvät, etkö ollut mukana jne. Itse tuskin julkisesti mainostaisin, että on vaikka 100 teur ylimääräistä velkaa hyväuskoisuudesta. Itselläni on takausvelkaa ja makselen sitä hiljaisuudessa. Parempi näin.
- tehokkaasti
jokaisella paikkakunnalla. Lisäksi nämä tyypilliset "sijoittajat" ovat viinaan meneviä miehiä ja ravintoloissa juttu lentää.
- kuin petaa
Ahneella on paskanen loppu.
- työnantaja
En ottaisi töihin. Jos ois jo ehtinyt ottaa, niin mikäli koeaikana tulisi ilmi, että työntekijä aivopesee työtovereita tai pahimmassa tap. asiakkaita (riippuen tietysti työn kuvasta, minkä alan yrityksessa työskentelee), niin työsuhde loppuisi välittömästi.
Tiedän monia työyhteisöjä, jonka alunperin hyvän yhteishengen on pilannut yhden tai parin kolmen työntekijän "verkostomarkkinointi uskoontulo". Voihan höyrähtänyt toki olla itse yrittäjäkin. Tiedän valitettavasti heitäkin! Ja myötähäpeää tunnen... Jos yrittäjä menee liiketapaamiselle (siis liittyen siihen varsinaiseen liiketoimintaan) ja käytää tapaamisajasta yli puolet uuden liiketoimintaidean esittelyyn ja silmät loistaen huutaa hallelujaa verkostobisnekselle... aijai... siinä taitaa jäädä ne varsinaiset kaupat tekemättä, ja muutama muukin sen jälkeen. Tämmöinen yrittäjä tuskin on kovin tervetullut enää liiketapaamiseen, joka kyseenlalaistaa oman bisneksensä ja oman mielenlaatunsa.
Verkostomarkkina-asiakkaat pitäisi hankkia jostain ihan muualta,kuin jo olemassaolevista asiakassuhteista/bisnessuhteista. Tai tietty,jos muistaa ruksittaa KYLLÄ ruutun raksin, kun ottaa asiakkaaltaan tietoja rekisteriinsä, tarkoitan kyllä rastilla sitä kuluttajasuoja lakipykälää, jossa mainitaan saako asiakkaalle harjoittaa suoramarkkinointia vai ei.- perusteella
noita yrityksen sisällä tapahtuneita värväämisiä on tapahtunut paljon.
Todellakin siinähän menee työilmapiiri pilalle ja varmaan yrityksiä nurin.
vetää ajatuksiisi.
Ei yrittäjäksi edes kannata ryhtyä jos ei vastoinkäymisiä kestä.
Hyvän ja pahan vaihtelut on jokapäiväisiä.
Kylämentaliteetti elää vallan muissa ihmisissä.
Täällä kirjoittavista suuri osa elää kylämetaliteetin maailmoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044670Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734618Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613025Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652742Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695