Jos minulla on pieni toiminimellä toimiva yritys ja tilikauden voitto on 500e, niin mitä veroa tästä 500 eurosta menee? Vai onko ennakkovero ainoa vero mitä maksan arvioidusta palkastani? Verotetaanko yritystä erikseen jotenkin?
Toiminimi ja verotus
-don´t know-
47848
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toiminimen verotus tapahtuu ennakkoveroina.
Eli lisäänkö tämän 500e voittoa arvioituun palkkaani ja maksan sitten koko summsta ennakkoveron vai maksanko 500e ennakkoveron ja palkan ennakkoveron erikseen?
1. Toiminimessä yrittäjä-omistaja ei voi nostaa "palkkaa". Palkka on sellainen, josta maksetaan sotut sun muut ja josta suoritetaan verokortin mukainen ennakonpidätys.
2. Toiminimessä haetaan tililtä rahaa ja sitä kutsutaan yksityisotoksi (väärin sanoa sitä palkaksi).
3. Tämä yksityisotto ei ole kulua/menoa, kuten on esim. vuokra, sähkö... eli se ei vähennä toiminimen voittoa.
4. Sinä maksat ennakkoveroa siitä summasta, mitä toiminimi näyttää voittoa. On aivan sama mitä olet tililtä hakenut omaan käyttöön "palkkana".
5. On siis vain yksi summa, josta maksetaan ennakkovero eli se arvioitu voitto (josta ei ole vähennetty sinun yksityisottona käyttämääsi rahaa).
Eli tuossa tapauksessa et oikeastaan ole voinut nostaa "palkkaa" kuin 500, koska siellä tilillä ei ole ollut ja siitä verotetaan.
Jos nyt jotenkin olet kirjannut yksityisnostosi vähentämään voittoa, niin pahasti on mennyt pieleen. Eli olet kirjannut "palkkasi" 1000, menoiksi, niin silloin oikasti toiminimesi näyttää voittoa 1500 ja siitä verotetaan.
Mahdoitkohan ymmärtää?
Tuossa oli asia rautalangasta väännettynä.
Sekoitan pakkaa:
toiminimen rahat ovat sinun henkilökohtaisia rahoja. Arvioit verottajalle tilikauden voiton etukäteen ja verottaja lähettää sinulle ennakkoverolaput. Maksat nämä verot ajallaan vaikka sinulla ei olisi mitään tuloja vielä ollutkaan.
Tilikauden päätteeksi teet veroilmoituksen, jossa ilmoitat mm. tilikauden voittosi. Verottaja vertaa toteutunutta voittoa arvioituun. Tästä seuraa mätkyjä tai palautuksia sitten joulukuussa.
Jos huomaat tilikauden lopulla, että olet hankkinut reilusti enemmän kuin olet ilmoittanut, ilmoita verottajalle, niin voit maksaa erotuksen heti, eikä tule mätkyjä.
Jos teet toiminimellä voittoa n.500€/kk, maksaako vaivaa pyörittää bisnestä. Yleensä on "yrittäjyys" vie myös sellaista aikaa, jota ei voi laskuttaa. 500€:llä ei kannata montaa tuntia käyttää mm. veroilmoituksen tekoon...