pääsiäisen ajankohta

kevätpäivän tasaus

Tänä vuonna pääsiäinen oli oikeassa paikassa, heti kevätpäivän tasauksen jälkeen. Olisi hyvä, jos eduskunta säätäisi pääsiäien paikaksi kevätpäivän tastausta seuraavan viikonvaihteen.

Pääsiäisellähän on kevätjuhlana vuosituhantiset perinteet. Kirkko vain vallan saatuaan valtasi sen omiin tarkoituksiinsa. Nyt on aika palauttaa kevätjuhlan oikea aika, joka liittyy vuodenkiertoon.

Kevätpäivän tasus on hyvä aika talven "härkäviikkojen" jälkeen. Joskus vasta huhtikuussa kirkon kalenterin hassutusten vuoksi pidetty pääsiäinen on jo turhan lähellä vappua, toista kevätjuhlaa.

Asiahan on myös työmarkkinapoliittinen. Ihmiset tarvitsevat hankitut vapaapäivät, ja hieman lisääkin. Lemmenlomaviikko on hyvä idea.

2

851

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisko-tv

      Minusta on parempi, että Suomen kirkko viettää pääsiäistä yhtä aikaa kuin muu läntinen kristikunta, siis "ensimmäisenä kevätpäiväntasauksen jälkeisen täydenkuun jälkeisenä sunnuntaina."

      Sooloilu olisi omiaan hämmentämään.

      • ikivanha tapa

        jatkuu siinä. Wikipediassakin näkyy nykyään olevan aika paljon selostusta pääsiäisestä ja siihen liittyvistä eri lähtöisistä tavoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      53
      1414
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      19
      1084
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      693
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      678
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      500
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      499
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe