ja sai luvan 7-9-luokille!
Runsasta Jumalan Siunausta Jyväskylän kristilliselle koululle!
Jesaja:
54:2 Tee avaraksi telttasi sija,
levennettäköön sinun majojesi seinien kangas.
Älä säästele!
Pidennä telttaköytesi ja vahvista vaarnasi.
Neljä uutta lupaa esi- ja perusopetuksen järjestämiseen
http://www.minedu.fi/OPM/Tiedotteet/2008/03/luvat.html?lang=fi
tiedote / pressmeddelande 27-03-2008
Liittyy VN-listaan
Valtioneuvosto käsitteli torstaina 27.3. yksityisten yhteisöjen luvat perusopetuslaissa tarkoitetun opetuksen järjestämiseen. Lupahakemuksia oli 16. Edellisen kerran lupia myönnettiin vuonna 2006, jolloin hakemuksia oli yhteensä 18.
Valtioneuvosto myönsi luvat järjestää perusopetusta Lahden seudun kristilliselle koululle, Kymenlaakson steinerkoululle ja Pohjanmaan kristilliselle koululle Confidolle sekä Oriveden steinerpedagogiselle Joonas-koululle, jolla on aikaisemmin ollut opetuksen järjestämislupa. Luvat myönnettiin kolmen vuoden määräajaksi.
Lisäksi valtioneuvosto vakinaisti Espoon, Keravan, Kuopion ja Jyväskylän kristillisten koulujen sekä Rauman freinetkoulun määräaikaiset luvat.
Voimassaolevia järjestämislupia laajennettiin Espoon ja Jyväskylän kristillisissä kouluissa vuosiluokille 7-9, Keravan kristillisessä koulussa esiopetukseen ja vuosiluokille 7-9 sekä Itä-Suomen suomalais-venäläisessä koulussa esiopetukseen, vuosiluokille 1-4 ja maahanmuuttajien lisäopetukseen.
Valtioneuvosto hylkäsi seuraavat hakemukset: Suur-Helsingin kansainvälisen kristillisen koulun ja päiväkodin kannatusyhdistys ry, Vihdin steinerkoulun kannatusyhdistys ry, Joensuun steinerkoulun kannatusyhdistys ry, Porvoon steinerkoulun kannatusyhdistys ry, Mi Casita ry, Sipilän varakoti Oy.
Hakemuksen hylkäämisen perusteena oli, että luvan myöntämiselle ei ollut oikeudellisia edellytyksiä. Luvan myöntämiselle ei ollut alueellista tai valtakunnallista koulutus- tai sivistystarvetta ja hakijoiden ammatilliset ja taloudelliset edellytykset opetuksen asianmukaiseksi järjestämiseksi olivat puutteelliset.
Yksityiskoulujen määrä on Suomessa vakiintunut. Alle kolme prosenttia perusopetuksen oppilaista saa opetusta yksityisessä peruskoulussa. Valtioneuvoston päätöksen myötä oppilasmäärän arvioitu lisäys yksityisissä peruskouluissa on 500 oppilasta. Tällä hetkellä toiminnassa on 68 perusopetusta antavaa yksityistä koulua. Lisäksi perusopetusta järjestetään muille kuin oppivelvollisuusikäisille eräissä yksityisissä aikuislukioissa ja kansanopistoissa.
Lisätietoja:
– erityisavustaja Laura Rissanen, 041 540 4505
– yksikön päällikkö Eeva-Riitta Pirhonen, (09) 160 77268
Valtioneuvosto voi myöntää rekisteröidylle yhteisölle tai säätiölle luvan perusopetuslaissa tarkoitetun perusopetuksen järjestämiseen. Luvan myöntämisen edellytyksenä on, että lupaa hakeva opetuksen järjestäjä on tehnyt kunnan kanssa sopimuksen opetuksen järjestämisestä. Tällöin järjestämisluvan myöntämisen edellytyksenä on, että opetuksen järjestäminen perustuu erityiseen koulutus- tai sivistystarpeeseen. Lupa voidaan myöntää ilman kunnan suostumusta, mutta tällöin luvan myöntämisen edellytyksenä on alueellinen tai valtakunnallinen koulutus- tai sivistystarve. Tällöinkin lupa voidaan myöntää vain erityisopetuksen, vieraskielisen opetuksen tai erityiseen maailmankatsomukselliseen tai kasvatusopilliseen järjestelmään perustuvan opetuksen järjestämiseen.
Opetuksen järjestäjä vastaa siitä, että sen järjestämät ja hankkimat palvelut toteutetaan säädösten mukaisesti. Luvan myöntäminen perustuu valtioneuvoston vapaaseen harkintaan, jossa luvan hakijalla ei ole lakiin perustuvaa oikeutta luvan saamiseen. Valtioneuvosto voi päätyä lupaharkinnassa kielteiseen ratkaisuun, vaikka luvan oikeudelliset myöntämisedellytykset täyttyisivätkin.
-------------------------------------
”Ja katsokaat sen kaupungin parasta,
johonka minä olen antanut teitä wietää,
ja rukoilkaa sen edestä Herraa,
sillä koska hän menestyy,
niin myöskin te menestytte.”
Jeremia 29:7
Juhani Starczewski
Muurarintie 9 B 8
40520 JYVÄSKYLÄ
http://www.jkl.fi/
358407573537
35814642025
sähköposti:
juhani.starczewski@elisanet.fi
juhani.starczewski@jkl.fi
kotisivu:
http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/
Jeremia 29:7
http://www.credo.fi/raamattu/1933/Jer.29.html
Jyväskylän kristillinen koulu
27
1404
Vastaukset
- uskonnonuhrit ry. fi
Saitte sitten viimein tahtonne läpi tuosta "kristillisestä" koulusta. Siinä oli oma lehmä ojassa ja rahasampo teille "tosi- uskovaisille", jotka haluatte pakkosyöttää omaa hurmostanne ja kiilusilmäoppeja myös lapsillenne! Ei ole kauaa siitä, kun Ruotsissa tuollaisessa "kristillisessä" koulussa sattui ikävä puukotus ja pahoinpitelytapaus.
Kai ymmärätte myöskin sen, että myös muut uskontokunnat vaativat nyt omat koulut omille uskonnoilleen? Miltä se kuulostaa? Muslimit muslimikouluihin, hindut omiin kouluihinsa jne! Voisko tulevaisuudessa ajatella ehkä jotakin vieläkin jalostuneempaa muotoa, jossa esim. pojat ja tytöt laitettaisiin vielä omiin erillisiin, oman uskontonsa kouluihin? Tottakai tästä tulee myöskin rotukysymyskin. Muslimikouluissa on todennäköisesti vain arabeja jne. Heii! Voisiko tulevaisuudessa ajatella, että kaikki pikkuruiset lahkotkin voisivat saada omat suljetut ja yksityiset koulunsa? Entä milloin on lastentarhojen vuoro? Juhani Stareswskihan on saanut jo oikein varoituksenkin siitä, että on lupaillut joillekkin lapsille taivaspaikkoja ja joitain lapsia hän on uhkaillut helvetillä tai muilla tuomion tulilla.
Se että teillä on oma kätyrinne päättämässä näistä asioista, ei lupaa mitään auvoisaa tulevaisuutta erittäin typerälle ja kyseenalaiselle hankeellenne.- katkeraa..
ja lapsellista vuodatusta... :D
Yksikään lapsi ei itse tee omia valintojaan. Jokainen lapsi tekee vanhempien tai heidän auktoriteetin puuttuessa jonkun muun ohjaamia valintoja (opettaja, kaverit tms.).
Osoittaa täydellistä ymmärtämättömyyttä väittää mitään muuta. - 22:6
katkeraa.. kirjoitti:
ja lapsellista vuodatusta... :D
Yksikään lapsi ei itse tee omia valintojaan. Jokainen lapsi tekee vanhempien tai heidän auktoriteetin puuttuessa jonkun muun ohjaamia valintoja (opettaja, kaverit tms.).
Osoittaa täydellistä ymmärtämättömyyttä väittää mitään muuta.Totuta poikanen tiensä suuntaan, niin hän ei vanhanakaan siitä poikkea.
- lapsillemme:
22:6 kirjoitti:
Totuta poikanen tiensä suuntaan, niin hän ei vanhanakaan siitä poikkea.
Ja rakasta Herraa,
sinun Jumalaasi,
kaikesta sydämestäsi ja
kaikesta sielustasi ja
kaikesta voimastasi.
Nämä sanat,
jotka minä tänä päivänä sinulle annan,
painukoot sydämeesi.
Ja teroita niitä lastesi mieleen ja
puhu niistä kotona istuessasi ja
tietä käydessäsi,
maata pannessasi ja
ylös noustessasi. - Eipäs vääristellä asioita!
22:6 kirjoitti:
Totuta poikanen tiensä suuntaan, niin hän ei vanhanakaan siitä poikkea.
mutta ehkä tuolla sananlaskulla tarkoitetaan kuitenkin sellaisia elämänarvoja kuin ahkeruus, rehellisyys, säästäväisyys jne. Uskonto voi olla jotakin muutakin. Itse voit olla uskovainen ja olla hyvänä esimerkkinä lapsellesi mutta jokainen tehköön oman valinnan omasta uskoontulostaan henkilökohtaisesti sitten, kun aika on siihen kypsä.
- Kristillisdemokraatti
Eipäs vääristellä asioita! kirjoitti:
mutta ehkä tuolla sananlaskulla tarkoitetaan kuitenkin sellaisia elämänarvoja kuin ahkeruus, rehellisyys, säästäväisyys jne. Uskonto voi olla jotakin muutakin. Itse voit olla uskovainen ja olla hyvänä esimerkkinä lapsellesi mutta jokainen tehköön oman valinnan omasta uskoontulostaan henkilökohtaisesti sitten, kun aika on siihen kypsä.
Jokainen päättää itse omista lapsistaan mutta kun meillä on tapauksia, joissa vanhemmat ovat sielultaan järkkyneitä kiilusilmäisiä fundamettalisteja, jotka saattavat tulkita Raamattua omalla "persoonallisella" tavallaan ja jossa uskonto on pelottava laki kaikille perheenjäsenille, niin näiden lapsien tähden asiassa tulee edetä maltilla ja harkitusti.
Olisi hirvittävää ajatellakin sellaista lasta joka on syntynyt tuollaiseen perheeseen, ja jota on pienestä asti raahattu hurmoskokouksesta toiseen ja joka kaiken tuon ja muun päälle pakotettaisiin vielä kristilliseen kouluun!
Siis jokainen uskokoon omasta tahdostaan, sillä siitä kristinuskossa on loppujen lopuksi kyse. Vapaaehtoisuudesta. Raamattu on vertauskuvannollinen, moniselitteinen ja ennen kaikkea se on elämänohjeellinen kirja, jonka pitäisi antaa avaimet onnelliseen ja tasapainoiseen, ihanaan elämään, vailla pakkoa, pelkoa, vihaa tai mitään sairasta hurmosta, jota joku luonnehäiriöinen maallikkosaarnaaja lietsoo sairailla saarnoillaan.
Uskonto on ikäänkuin musiikkia. Se on kuin kieli jota ymmärtää itse parhaiten, ja josta muutkin kuulijat voivat saada iloa ja nautintoa elämäänsä. Tietenkin se on vielä paljon muutakin hyvää! Valitettavasti uskonto sattaa olla joillekkin myös pakonomainen painajainen, mikä ei suinkaan ole uskonnon alkuperäinen tarkoitus. - ja Sana kulkee eteenpäin
Ai, en tiennytkään,että uskoon voi pakottaa.
Kuule, usko on lahja Jumalalta ja sitä eivät saa kuin lapsenmieliset, näin Jumalan sana sanoo.Sitäpaitsi, kun uskon lahjan on ottanut vastaan, kukaan ei pidätä siitä luopumasta. Mutta monet, jotka ovat kerran tulleet tuntemaan Jumalan rakkauden eivät koskaan enää halua siitä luopua.
Ei todellakaan tarvitse Jumalan sanaa tuputtaa lapsilleen, mutta ei sitä tarvitse piilossakaan pitää vai kuinka?
Joitain ihmisiä tuntuu pelottavan juuri se Jumalan sanan voima, joka ei ole sidottu ihmiskäskyihin, ei ihmisen voimaan eikä viisauteen, vaan joka on täysin vapaa palvelemaan Jumalan tarkoitusperiä.
Näin vain on ja ne, jotka tätä totuutta vastaan tappelevat, tulevat aina häviämään, sillä Apostolienteot 26:14 "...minä kuulin äänen sanovan minulle hebreankielellä: 'Saul, Saul, miksi vainoat minua? Työläs on sinun potkia tutkainta vastaan". - joka päivä
Kristillisdemokraatti kirjoitti:
Jokainen päättää itse omista lapsistaan mutta kun meillä on tapauksia, joissa vanhemmat ovat sielultaan järkkyneitä kiilusilmäisiä fundamettalisteja, jotka saattavat tulkita Raamattua omalla "persoonallisella" tavallaan ja jossa uskonto on pelottava laki kaikille perheenjäsenille, niin näiden lapsien tähden asiassa tulee edetä maltilla ja harkitusti.
Olisi hirvittävää ajatellakin sellaista lasta joka on syntynyt tuollaiseen perheeseen, ja jota on pienestä asti raahattu hurmoskokouksesta toiseen ja joka kaiken tuon ja muun päälle pakotettaisiin vielä kristilliseen kouluun!
Siis jokainen uskokoon omasta tahdostaan, sillä siitä kristinuskossa on loppujen lopuksi kyse. Vapaaehtoisuudesta. Raamattu on vertauskuvannollinen, moniselitteinen ja ennen kaikkea se on elämänohjeellinen kirja, jonka pitäisi antaa avaimet onnelliseen ja tasapainoiseen, ihanaan elämään, vailla pakkoa, pelkoa, vihaa tai mitään sairasta hurmosta, jota joku luonnehäiriöinen maallikkosaarnaaja lietsoo sairailla saarnoillaan.
Uskonto on ikäänkuin musiikkia. Se on kuin kieli jota ymmärtää itse parhaiten, ja josta muutkin kuulijat voivat saada iloa ja nautintoa elämäänsä. Tietenkin se on vielä paljon muutakin hyvää! Valitettavasti uskonto sattaa olla joillekkin myös pakonomainen painajainen, mikä ei suinkaan ole uskonnon alkuperäinen tarkoitus.Joo ja on se hirveää ajatella tällaisia nuoria, vanhempia,maailmankansalaisia, kaikenmaailman koulut käyneitä, voi niin sivistyneitä ja mitä arvoja he lapsillensa jakavat. Heillä kun ei ole muita arvoja kuin minä, minä ja minä, minun erinomaisuuteni ja minun taitoni, voi että he ovat niin ihmisrakkaita ja sydämellisiä ja toisia huomioivia, voi heidän lapsistaankin tulee kasvaa juuri tällaisia.
Tai voi näitä nykypäivän vanhempia, jotka ovat niin keskenkasvuisia, että heidän pitää rokata vielä vanhanakin, pitää pirskeitä ja käyttäytyä kuin teinit "tekstiviestineen", elää kuin viimeistä päivää, koska vanheneminen ja hauta on on niin kauheaa ajatellakaan, pitää pysyä ikinuorena hinnalla millä hyvänsä tai ainakin teeskennellä sitä.
Voidaanhan sitä aina yhtä ihmisryhmää syyllistää ja useimmiten se on juuri ne, jotka uskaltavat sanoa tämän synkeän ja yrmeän kansan keskellä, että he rakastavat Jumalaa ja uskovat Jeesukseen, sehän on ihan karmeaa, sehän pitäisi saada loppumaan heti, siis tuollainen hihhulointi, hyi että!
- Halleluujaa
Mitäpä muuta sanoisi, kuin: Kiitos Herralle ja siunausta kaikille!
- Traumaattinen lapsuus
Uskontoa kotona, uskontoa lastentarhassa, uskontoa koulussa, uskontoa kerhossa, uskontoa kotona....! Salliiko laki tällaisen lasten manipuloinnin?
- elämme
Traumaattinen lapsuus kirjoitti:
Uskontoa kotona, uskontoa lastentarhassa, uskontoa koulussa, uskontoa kerhossa, uskontoa kotona....! Salliiko laki tällaisen lasten manipuloinnin?
olemme ja liikumme!
.....sillä hänessä me elämme ja liikumme ja olemme, niinkuin myös muutamat teidän runoilijoistanne ovat sanoneet: 'Sillä me olemme myös hänen sukuansa.' - Maltti on valttia
elämme kirjoitti:
olemme ja liikumme!
.....sillä hänessä me elämme ja liikumme ja olemme, niinkuin myös muutamat teidän runoilijoistanne ovat sanoneet: 'Sillä me olemme myös hänen sukuansa.'Tutustuin erääseen vanhaan alkoholistiin töissäni. Hän kertoi tarinansa, kuinka hänen perheensä oli ollut hajoamassa hänen juopottelunsa takia. Erään kerran, kun hän oli taas tavanomaisella juopottelureisullaan, hän oli pyytänyt taksia kiertämään kaupungin kirkot ja seurakunnat läpi. Lopulta hän oli päätynyt helluntailaisiin ja tullut uskoon. Juopottelu oli kuulemma loppunut siihen päivään.
Aluksi hänen vaimonsa oli suhtautunut epäluuloisesti tämän kaverin uskoon tuloon, mutta vähitellen vaimokin näki, että mies oli lakannut ainakin juomasta ja lopulta vaimokin oli lähtenyt miehen mukaan ja ryhtynyt helluntalaiseksi hänkin.
Aluksi mies kertoi uskostaan rauhallisesti mutta vähitellen hän alkoi suorastaan tuputtamaan tuota helluntalaista hurmostaan myöskin minulle. Yritin selittää aluksi hienovaraisesti, että on hyvä että hän oli tullut itse uskoon ja saanut oman juopottelunsa loppumaan sillä tavalla, mutta minä en ollut kiinostunut nimom. helluntaiseurakunnan toiminnasta.
Mies ei uskonut millään, vaan jatkoi ja jatkoi vain. Lopulta tunsin, että nyt tuon tuputuksen täytyy loppua. Kerroin hänelle, että hänen uskontonsa oli hänen uusi huumeensa. Hän oli ottanut helluntalaisuuden alkoholin tilalle ja tyrkytti nyt tätä puoliväkisin minulekkin!?
Sanoin että mielestäni hän toimi epäreilusti. Jos kanssaihmiset pyytävät jättämään rauhaan ja silti vielä tyrkytetään, niin se on jo epäkorrektiakin. kysyin, ettei hänkään varmasti pitäisi siitä, jos joku yrittäisi tyrkyttää hänelle alkoholia? Se on myös huumetta, huumetta jonka tuo mies oli vaihtanut toiseen, helluntalaisuuteen. Mies ymmärsi lopulta ja vaihtoi puheenaihetta. Nyttemmin tulemme jo hyvin juttuun.
Lapsi ei voi puolustautua aikuisia vastaan, eikä vältämättä tarvitse uskonnonkaltaista huumetta, varsinkaan minään pakkosyöttönä. Uskonnon tulee olla ihmisen oma valinta eikä minkään manipuloinnin tulosta, jolloin siitä tulee helposti laki, ja mielestäni uskonto on silloin jo pahastakin.
Uskonto on aikuisten juttu. Se on myös henkilökohtainen juttu. Ei sitä pidä syöttää kenellekkään lapselle väkisin. Ei suoraan, eikä epäsuorasti. Jokainen päättäköön itse omasta uskostaan ja uskoontulostaan! - eroasone
Traumaattinen lapsuus kirjoitti:
Uskontoa kotona, uskontoa lastentarhassa, uskontoa koulussa, uskontoa kerhossa, uskontoa kotona....! Salliiko laki tällaisen lasten manipuloinnin?
Oletko kapinaluoneteinen ja yhteiskuntavastainen häirikkö?
- kiujk
eroasone kirjoitti:
Oletko kapinaluoneteinen ja yhteiskuntavastainen häirikkö?
Ei näytä kirjoittaja olla minkäänlaatuinen häirikkö, saati sitten yhteiskuntavastainen sekopää. Selvästi ja asiallisesti hän kertoi, miten juuri tuollaiset ihmisten oikeuksia kunnioittamattomat käännyttäjät toimivat kun luulevat tietävänsä ainoan totuuten.
- Perjantai 28.03.2008
Iloitkoon taivas, riemuitkoon maa!
Pauhatkoon meri kaikkineen, juhlikoot
maa ja sen luodut, humiskoot ilosta
metsien puut Herran edessä, sillä
hän tulee! Hän tulee tuomaan oikeutta,
hallitsemaan vanhurskaasti maata,
uskollisesti sen kansoja.
Ps.96:11-13 - Juhani Starczewski
Jyväskylän Kristillisen koulun yhdistys ry
-hallituksen jäsen 1997 ja 2001-2004
http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/luotteht.htm
Olin vuosina 1993-2004 mm. myös Jyväskylän opetuslautakunnan jäsen,
joten olen nähnyt ja kokenut konkreetisti koulun kehittymisen monelta suunnalta:
http://www.kristillinenkoulu.com/- Uskonto on oikea rahasampo!
Paljonko sinä kuitaat kokouspalkkioita ym. rahaa noista uskontoon ja kd:n toimintaan liittyvistä luottamustehtävistä?
- Halveksittavaa tekohurskast...
Uskonto on oikea rahasampo! kirjoitti:
Paljonko sinä kuitaat kokouspalkkioita ym. rahaa noista uskontoon ja kd:n toimintaan liittyvistä luottamustehtävistä?
Uskonnon ja politiikan avulla voi saavuttaa viran vaikkapa lastentarhassa. Uskonnon ja politiikan avulla voi myös päästä moniin luottamustehtäviin ja saavuttaa sillä tavalla toimeentulon itselleen. Uskonnon ja politiikan avulla pääsee nauttimaan monista yhteiskunnan ja valtion ehtymättömistä rahalähteistä. Se on kapitalistista sosialismia. Ollaan suurituloisia rahanahneita porvareita mutta rahaa ei luoda itse, vaan se imetään erillaisia syitä ja keinoja käyttäen aina yhteiskunnalta tai valtiolta, aina omaa peruspalkkaa myöten. Silti ei muka siedetä sosialismia millään tavalla?! Demokratiaakin puolustetaan vain silloin, kun se sopii itselle parhaiten.
- esteitä:
Hallitus aikoo vakinaistaa viisi yksityiskoulua
Hallitus on aikeissa vakinaistaa viiden määräaikaisen yksityiskoulun toimiluvat.
Espoon, Keravan, Kuopion ja Jyväskylän kristilliset koulut sekä Rauman freinetkoulu ovat näillä näkymin saamassa vakiluvat torstaina, kun valtioneuvosto käsittelee istunnossaan hakemuksia.
Kaikkiaan yksityiskouluhakemuksia tuli opetusministeriöön 16. Vakinaistamisten lisäksi opetusministeri Sari Sarkomaa (kok) kertoo esittävänsä kokonaan uusia toimilupia enintään neljälle koululle.
Sarkomaan mukaan on huonoa hallintoa roikottaa lain tiukat ehdot täyttäviä kouluja vuodesta toiseen määräaikaisten lupien varassa.
"On hyvin tärkeätä, että kaikessa perusopetuksessa taataan mahdollisuudet pitkäjännitteiselle kehittämiselle. Samalla saadaan perusteettomat opettajien pätkätyöt pois ja tilaratkaisut vakaalle pohjalle", Sarkomaa sanoo.
Oppositio on epäillyt, että sinivihreä hallitus ryhtyy myöntämään yksityiskouluille lupia kasapäin nyt, kun sille ei ole enää vastaavia ideologisia esteitä kuin esimerkiksi sosiaalidemokraateilla oli.
"Mitään lupa-automaattia ei ole. Hakemukset on katsottu hyvin tarkkaan, ja enemmän niitä hylätään kuin hyväksytään", Sarkomaa vakuuttaa.
Suomessa on nyt lähes 70 perusopetusta antavaa yksityiskoulua, joissa käy alle kolme prosenttia kaikista oppilaista. - kohta jyväskyläläinen
Erittäin hieno asia. On hyvä, että ne jotka haluavat saavat kristillistä opetusta enemmänkin ja opetusta yleensäkin, jonka pohjana ovat kristilliset arvot. Kyllähän tänne pohjolaan yritetään väenvängällä työntää kaikkea muuta uskonnollista opetusta, vieraita ismejä sun muuta ja suositaan ja ihannoidaan sellaista, mikä on kaukana kristillisistä arvoista.
Sen takia kristilliset koulut puolustavat paikkaansa.Kiitos Jumalalle, että vaikka olisi vain pikkuinen joukko, joka haluaa puolustaa Jumalan sanan opetuksia, niin sen vahvuus on kuitenkin moninkertainen.- Suomelle:
Jyväskylä tunnetaan koulukaupunkina – Suomen Ateenana.
Ensimmäinen suomenkielinen oppikoulu – Jyväskylän Lyseo – perustettiin vuonna 1858.
Maan ensimmäinen suomenkielinen kansakoulun opettajaseminaari perustettiin vuonna 1863,
kasvatusopillinen Korkeakoulu aloitti 1934 ja
se muuttui Yliopistoksi 1966.
Suomen ensimmäinen suomenkielinen tyttökoulu perustettiin vuonna 1864.
Yliopiston vanhassa juhlasalissa on katonrajassa tekstejä:
Ikkunaseinän teksti kuuluu:
”Waeltaja sanoo Suomelle, että sen nuorison parasta tässä harrastetaan”.
Vastakkaisella seinällä lukee:
”Valoa kansallemme”, sekä ”Scientia est potentia”.
Etuseinän yläosassa on neljä Uuden Testamentin jaetta:
Mark. 10:14 Mutta kun Jeesus sen näki, närkästyi hän ja sanoi heille:
"Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta. ,
Joh. 8:12 Niin Jeesus taas puhui heille sanoen: "Minä olen maailman valkeus; joka minua seuraa, se ei pimeydessä vaella, vaan hänellä on oleva elämän valkeus",
1 Tim. 4:8 Sillä ruumiillisesta harjoituksesta on hyötyä vain vähään; mutta jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen ja
1 Kor. 15:58 Sentähden, rakkaat veljeni, olkaa lujat, järkähtämättömät, aina innokkaat Herran työssä, tietäen, että teidän vaivannäkönne ei ole turha Herrassa.
Takaseinällä on neljä Vanhan Testamentin jaetta:
Saarn. 12:1 Ja muista Luojaasi nuoruudessasi, ennen kuin pahat päivät tulevat ja joutuvat ne vuodet, joista olet sanova: "Nämä eivät minua miellytä"
Ps. 111:10 Herran pelko on viisauden alku, hyvä ymmärrys kaikille, jotka sitä noudattavat. Hänen ylistyksensä pysyy iankaikkisesti.
Ps. 93:5 Sinun todistuksesi ovat aivan vahvat, pyhyys on sinun huoneellesi arvollinen, Herra, hamaan aikojen loppuun.
Jes. 40:31. mutta ne, jotka Herraa odottavat, saavat uuden voiman, he kohottavat siipensä kuin kotkat. He juoksevat eivätkä näänny, he vaeltavat eivätkä väsy.
Näillä samoilla sanoilla ja jakeilla haluan onnitella juhlivaa kouluanne!
http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/kaskyt.htm#Koulut# - hold you horses, man !!
Mitä sotaa sinä elät. Ovatko kristilliset koulut jotakin puolustuslinnakeita joitain ismejä vastaan? Niinkö sinä olet ymmärtänyt? Ei kai teillä ole lapsia?
Mitä siellä nyt ihannoidaan, kun ollaan niin kaukana noista kristillisistä arvoista? Kuulutko sinäkin tuohon maailmanlopun lahkoon? Oletko Lestadiolainen? Onko Starczewskikin lestadiolaisia?
Mitä tarkoitat pikkuisella joukolla? Lestadiolaisia vai? Puolustaako sinun mielestäsi Jumalan sanan opetuksia vain pikkuinen joukko? Tiedän että Lestadiolaisissa on hyvä hurmos ja kiihkoinen mieli, mutta että yksi lestadiolainenko vastaisi moninkertaisesti jotakin kiihkomielisen ismin edustajaa? Se kuulostaa suoraan sanottuna jo aika sairaalta. - Aika hyvä !
Suomelle: kirjoitti:
Jyväskylä tunnetaan koulukaupunkina – Suomen Ateenana.
Ensimmäinen suomenkielinen oppikoulu – Jyväskylän Lyseo – perustettiin vuonna 1858.
Maan ensimmäinen suomenkielinen kansakoulun opettajaseminaari perustettiin vuonna 1863,
kasvatusopillinen Korkeakoulu aloitti 1934 ja
se muuttui Yliopistoksi 1966.
Suomen ensimmäinen suomenkielinen tyttökoulu perustettiin vuonna 1864.
Yliopiston vanhassa juhlasalissa on katonrajassa tekstejä:
Ikkunaseinän teksti kuuluu:
”Waeltaja sanoo Suomelle, että sen nuorison parasta tässä harrastetaan”.
Vastakkaisella seinällä lukee:
”Valoa kansallemme”, sekä ”Scientia est potentia”.
Etuseinän yläosassa on neljä Uuden Testamentin jaetta:
Mark. 10:14 Mutta kun Jeesus sen näki, närkästyi hän ja sanoi heille:
"Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta. ,
Joh. 8:12 Niin Jeesus taas puhui heille sanoen: "Minä olen maailman valkeus; joka minua seuraa, se ei pimeydessä vaella, vaan hänellä on oleva elämän valkeus",
1 Tim. 4:8 Sillä ruumiillisesta harjoituksesta on hyötyä vain vähään; mutta jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen ja
1 Kor. 15:58 Sentähden, rakkaat veljeni, olkaa lujat, järkähtämättömät, aina innokkaat Herran työssä, tietäen, että teidän vaivannäkönne ei ole turha Herrassa.
Takaseinällä on neljä Vanhan Testamentin jaetta:
Saarn. 12:1 Ja muista Luojaasi nuoruudessasi, ennen kuin pahat päivät tulevat ja joutuvat ne vuodet, joista olet sanova: "Nämä eivät minua miellytä"
Ps. 111:10 Herran pelko on viisauden alku, hyvä ymmärrys kaikille, jotka sitä noudattavat. Hänen ylistyksensä pysyy iankaikkisesti.
Ps. 93:5 Sinun todistuksesi ovat aivan vahvat, pyhyys on sinun huoneellesi arvollinen, Herra, hamaan aikojen loppuun.
Jes. 40:31. mutta ne, jotka Herraa odottavat, saavat uuden voiman, he kohottavat siipensä kuin kotkat. He juoksevat eivätkä näänny, he vaeltavat eivätkä väsy.
Näillä samoilla sanoilla ja jakeilla haluan onnitella juhlivaa kouluanne!
http://www.elisanet.fi/juhani.starczewski/kaskyt.htm#Koulut#Mistä sinä tämän Waeltajan olet keksinyt? Nimi viittaa Mustanaamioon, tuohon kireseen trikoohon pukeutuneeseen waeltavaan aaveeseen ja kostajaan. Onko sinulla oikein puku ja kaikki? Päivällä ihan tavallinen lastentarhatäti Juhani Starczewski, ja yöllä Christopher Walkker? Sinä se osaat yllättää!
- teksti
Aika hyvä ! kirjoitti:
Mistä sinä tämän Waeltajan olet keksinyt? Nimi viittaa Mustanaamioon, tuohon kireseen trikoohon pukeutuneeseen waeltavaan aaveeseen ja kostajaan. Onko sinulla oikein puku ja kaikki? Päivällä ihan tavallinen lastentarhatäti Juhani Starczewski, ja yöllä Christopher Walkker? Sinä se osaat yllättää!
lukee Jyväskylän Yliopiston Vanhan juhlasalin katon rajassa, käypä katsomassa.
- pääkirjoitus 1.4.2008
Kristilliselle koululle odotettu toimilupa
http://www.ksml.fi/mielipide/artikkelit/kristilliselle-koululle-odotettu-toimilupa(99611).ece
Jyväskylän kristillinen koulu sai luvan laajentaa opetuta yläasteelle. Rehtori Juha Kyyrä (vas.) ja koulun hallituksen puheenjohtaja Mika Suomalainen iloitsevat koulun aseman vakiintumisesta.
Kannatusyhdistyksen ylläpitämä Jyväskylän kristillinen koulun on saanut vihdoin pysyvän toimiluvan. Koulu laajenee yläasteelle.
Kristillisen koulun aseman vakiintuminen on myönteinen asia. Tavoitteena on nyt yhtenäinen laadukas peruskoulu, jonka perustana on kristillisyys. Erityistä huomiota kristillisessä koulussa kiinnitetään vuorovaikutustaitoihin, kansainvälisyyteen ja tietotekniseen osaamiseen.
Kristillinen koulu on laajenevan Jyväskylän koululaitoksen rikkaus. Se tukee osaltaan Jyväskylän tavoitetta kehittyä suomalaisen sivistyksen ja kulttuurin keskuksena.
Kristillisyys on keskeinen osa suomalaisuutta. Kristinuskon ja kirkon rooli on ollut suomalaisen kansanopetuksen historiassa hyvin keskeinen, ja silläkin perusteella kristillinen koulu sopii luontevasti Jyväskylän peruskoulujen muodostamaan kokonaisuuteen.
Jyväskyläläisten suuri enemmistö kuuluu suomalaisten tapaan kirkkoon ja perimmiltään kristilliset arvot ja ihmiskäsitys yhdistävät laajemminkin eurooppalaisia.
Kaupungin toteuttama perusopetus muodostaa rungon, jota yksityiskoulut täydentävät. Koska joukko vanhempia pitää tarpeellisena kannatusyhdistyksen ylläpitämää kristillistä koulua, on pysyvän toimiluvan antaminen sille perusteltu ratkaisu. Kristilliseen sanomaan, lähimmäisenrakkauteen ja yhteisöllisyyteen nojaava peruskouluopetus vahvistaa Jyväskylän koululaitosta. Se laajentaa samalla sivistyskaupunkiin kuuluvaa valinnanvapautta lapsen peruskouluvaiheessa.- U$konno££a rahaa.
Luulisi sen jo riittävän, kun käy illalla seuroissa ja erinäisissä uskonnollisissa kerhoissa? Ei luulisi tulevan vajetta uskonasioissa!
Taitaa olla muut syyt miksi tuollaisia "kristillisiä" kouluja perustetaan? Ettei tässä vaan tehtäisi tiliä jollekkin ja pedattaisi valtion rahoitamia työpaikkoja uskonveljille? - kylpiintynyt
U$konno££a rahaa. kirjoitti:
Luulisi sen jo riittävän, kun käy illalla seuroissa ja erinäisissä uskonnollisissa kerhoissa? Ei luulisi tulevan vajetta uskonasioissa!
Taitaa olla muut syyt miksi tuollaisia "kristillisiä" kouluja perustetaan? Ettei tässä vaan tehtäisi tiliä jollekkin ja pedattaisi valtion rahoitamia työpaikkoja uskonveljille?On se ihme kun näissä uskonnollisissa ryhmissä "unohdetaan" AINA vanhantestamentin insestit, murhat,juopottelut, etniset puhdistukset ym. vaikka kirkkain silmin kerrotaan raamatun olevan "jumalan sanaa" ...EI ymmärrä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507955Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662245Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2312145- 1451711
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251229Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991113Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65839Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58762Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7736